Discutii despre orice, mai putin pe teme politice

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by mr.K View Post
    Dacia mi-a dat mesaj.
    Nu se vede textul, dar suna asa: Acum 10 ani iti faceam o promisiune. Si de atunci am reusit sa aducem zambetul in vietile a milioane de oameni.
    Aia de la PR traiesc in lumea lor.
    si eu l-am primit de vreo 3 zile.
    si au dreptate. "am reusit sa aducem zambetul in vietile a milioane de oameni" se refera la aia care aud pentru prima data preturile din service-urile reprezentanta.

    Comment


    • In Braila este cod rosu de viscol/ninsoare si totusi sunt unii care vor ei neaparat sa se plimbe cu masina pe o vreme ca asta , nu sunt sanatosi la cap .
      Tocmai un viteaz la mine pe strada a blocat o sosea iar ambulanta nu mai poate trece de el ; oameni buni daca nu aveti nevoie neaparat de masini lasati-le acasa .
      sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

      Comment


      • Tocmai ce m-am întors acasă, după o plimbare frumoasă făcută pe jos prin zăpada deja aşternută în timpul nopţii, într-un Bucureşti în care continuă să ningă liniştit. Am mai avut de achitat câteva facturi pe anul acesta şi chiar nu merita să scot maşina din parcare, doar pentru vreo 2-3 kilometri.
        Aşa că am purces frumos la drum, fredonând în gând un marş german (sunt cei mai buni la factorul motivaţional ) şi mi-am îndeplinit conştiincios îndatoririle de bun platnic pentru regiile locale.

        P.S De remarcat la minutul 1 şi 10 secunde, ceasul de la mâna neamţului care scoate capul pe turelă. No comment!

        P.P.S În prima imagine apare un Kubelwagen, care era de fapt un Volkswagen Beetle modificat pentru armată.
        Înainte de începerea războiului, nemţii apucaseră să vândă vreo câteva sute de bucăţi (varianta normală), iar ca fapt divers, pentru achiziţia unui VW la acea vreme trebuia să cumperi un anumit număr de timbre, cu care te prezentai la fabrică pentru a-ţi ridica maşina.

        Bucură-te de videoclipurile preferate și de muzica preferată, încarcă conținut original și arată videoclipurile tale prietenilor, membrilor familiei și lumii întregi pe YouTube.

        Comment


        • Acele timbre cu care nemtii isi puteau cumpara un vw era o adevarata magarie facura de Hitler , majoritatea (90%) nici nu au primit autovehiculul desii aveau toate timbrele stranse luna de luna consecutiv.

          Asa ca toate agoniseala bietilor oameni a fost in mare parte concentrata in fabricarea tancurilor si muniitiei necesara pentru razboi.
          Last edited by prometheus; 29 December 2014, 12:01.
          sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

          Comment


          • Originally posted by prometheus View Post
            ... majoritatea (90%) nici nu au primit autovehiculul desii aveau toate timbrele stranse luna de luna consecutiv.
            Au mai fost unii care şi-au aşteptat Daciile în zadar...
            De regulă, dictaturile nu ţin cont de promisiuni (nu că s-ar tine cont şi în zilele noastre, pronunţ doar cuvântul "Autostradă").
            Dar acum se numeşte democraţie...

            Comment


            • "Dacă prin vot am putea schimba ceva, nimeni nu ne-ar mai lăsa să votăm." Mark Twain

              Imi aduc aminte ca prin 1993-1994, se vindeau niste plicuri de cafea boabe, Nova Brasilia se numea, daca nu ma insel. Ei bine, teoretic gaseai in plic niste buline cu premii importante, inclusiv 2 masini Ferrari.
              Treziti din gaura neagra a comunismului, unii chiar credeau ca se pot oferi Ferrari intr-un plic de cafea ieftina.

              Comment


              • In alta ordine de idei, a nins...autoritatile, chiar si astea de la nivelul oraselor mici, au fost surprinse din nou de vremea capricioasa. Zau, sa ninga in decembrie? Am ajuns in oras, nici urma de lama, de om cu lopata, nimic...din kilometru in kilometru opream sa imi curat aripa. Multumesc d-le primar, multumesc ca va doare in basca de restul lumii. Drumuri bune.

                Comment


                • @30_VLD: Dar ce, anii trecuţi a fost altfel?
                  Mă refer bineînţeles la vreme, cât mai ales la reacţia autorităţilor.

                  Comment


                  • Stii ce am observat, macar in anii trecuti oamenii erau mai responsabili. Acum nici trotuarele nu si le curata, imputitii. Sa vina primaria, cica! Sunt ca "sinistratii" aia, de asteapta sa le duca armata paine, ca nu isi stiu face provizii pe 5 zile, mai ales ca la tv se turuie intr-una de coduri si alte cele. Da' asa e romanul, asteapta totul pe multam' fain. Oricum, per ansamblu, ai dreptate. S-a terminat campania, ciuciu popor!



                    Si tot eu sunt ala rau, ca nu dau 10 lei pentru Catedrala Mantuirii Neamului....la fel de inutila ca mai toate demersurile astora.
                    Last edited by 30_VLD; 29 December 2014, 18:45. Reason: Automerged Doublepost

                    Comment


                    • Pe viscol degeaba deszapezesti.
                      Oamenii sunt iresponsabili, multi dintre ei plecand la drum cu 3 lingurite de benzina in rezervor peste cantitatea necesara. Daca nu le-a murit soacra, cateaua, purceaua, ar fi facut bine sa asculte sfatul autoritatilor si sa nu se mai plimbe cat a fost viscolul.
                      Care aveau rezervare la munte, puteau lua trenul. Sau nu, ca nu puteau duce X5-ul pana la baza partiei, sa-i vada toti cat sunt ei de valorosi.

                      Daca ar fi posibil, as interzice prin lege reportajele de pe DN1.

                      Comment


                      • MrK, multi nu au trait viscolul decat la tv.
                        Am mai scris-o: am parintii cu casa la cca 15 km de Bz. Exista un tronson de cca 2.7 km, fix in de-a latul crivatului.
                        Chiar si cand adie vantul putin mai tare (si mai e si niste zapada cu dor de duca...)risti sa nu mai treci pe acolo. Si vorbesc de minute nu de ore...Imi gemea motorul cu tr I pe la 2500, daca o schimbam (tr.) riscam sa ma blochez, sau sa fiu aruncat pe sleauri.
                        Culmea: drum pe unde trecuse lama, dar in 15 minute era fix la loc.

                        Ieri dimineata eram la Brasov, la rude, trebuia sa ma intorc acasa, pe DN10 (Siriu).
                        Observ comunicatul de drumuri inchise in tot judetul, in vigoare de la 08:30 pana la 13:30. Asa ca am stat la taifas si depanat amintiri, plecat din Bv pe la 14:00 incet...
                        Echipaje de politie mai tot drumul, precum si indicatoarele aferente pentru drumuri inzapazite si interzise circulatiei (retrase in lateralul drumului). S-a mers chiar f bine, incet, dar sigur.
                        E cel mai bine asa, sa opresti circulatia si ca cureti cand se poate, rapid, decat sa se formeze dopuri de la niste inconstienti (culmea si cu copii mici in masina!) si la care ei nu pot ajunge cu nimic, datorita ambelor coloane innodate intr-un punct...

                        Ce s-a intamplat acum, a fost invatatura de minte din anul 2012 cand camionul se ingropa in zapada troienita si totusi...doar cod portocaliu, iar masinile circulau aproape in voia lor! Cel mai bine asa!
                        Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

                        Comment


                        • Şi totuşi iarna este frumoasă!
                          Postez câteva fotografii cu "dantela de zăpadă", care a îmbrăcat de ieri totul în alb.
                          Attached Files

                          Comment


                          • Omg ce de zapada....la mine nu-i asa grav. Deci, o sa fiu corect, nu ma mai plang.

                            Comment


                            • Originally posted by mr.K View Post
                              Daca ar fi posibil, as interzice prin lege reportajele de pe DN1.
                              Asa e...toate soselele din romanica se rezuma-n principal la dene1 (tronson B-BV) in fiecare we, de sarbatori sau cand da fulgu', la kkturilea astea de televizini. Tras la indigo. in fiecare an. A2 e de sezon, avem stiri la greu doar in iulie si august, insa dene oan...

                              Eu am venit ieri pe dene1, spre Buc. S-a circulat teava...in plin cod galben cu tente de portocaliu pe alocuri, cica.
                              Asfalt curatat la negru (exces de zel dupa parerea mea) si f. putina zapada comparativ cu jud. BV (zapada batatorita, s-a dat doar cu lama dar se mergea decent) sau chiar IF (unde era o "chestie" pe jos pe alocuri).
                              PeHash Valley, rullz!
                              Aglomeratia se mutase partial (incepand cu ocolitoarea din Sinaia) pe sensul spre BV.
                              In realitate, de cod erau doar zonele unde s-a dat rosu, unde s-a dat galben si portocaliu, cel putin pe BV, PH si IF era de cod verde (am zis! ).

                              Comment


                              • Pai s-a ajuns la asa isterie cu deszapezirea, ca pentru fiecare masina tre' sa existe o autofreza, in fata.
                                Din punctul meu de vedere, televiziunile fac si lucruri bune. Doar ca, lucrurile rele pe care le fac le depasesc pe cele bune. Sunt in stare sa denatureze situatia reala, doar ca sa aiba o stire.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google