Discutii despre orice, mai putin pe teme politice

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Bine, in cazu' asta nu discut, lucrurile sunt f. clare.
    Dar exista situatii (si amenda e cel mai mic rau), in care si tu ai de suferit daca altu' n-a purtat centura.
    Bineinteles ca e absurd ptr. ca nu esti tu raspunzator ptr. decizia aluia da a nu purta centura, dar...
    Last edited by Kojak; 6 February 2015, 12:37.

    Comment


    • Si eu ce sa fac in privinta asta, sa dau anunt la radio ca ies eu pe sosea, si toti sa poarte centura?
      La omor din culpa, in caz de accident, zici merci ca ai scapat cu viata, eventual intreg. Daca nu sunt elemente agravante gen alcool, iei cu supendar in cel mai rau caz, ca nu exista intentia clara de a omora pe cineva.

      Comment


      • E, facem si noi discutii, de dragu' topicului.

        Iei cu suspendare DOAR daca inainte de accidet ai fost "curat".
        Oricum, in cel mai scut timp se va schimba si treaba asta in CP si se va da cu executare, chiar in conditii "ideale de curatenie". Ma refrer stric la regimul circulatiei.

        Comment


        • Discutam oricand.
          Odata ce in cazul unui accident nu ai facut nimic premeditat, accidentul ti se datoreaza sa spunem, dar poate ca sunt elemente obiective ce au condus la asta :
          -polei si ai intrat pe contrasens, ma rog, neadaptarea vitezei la conditiile de drum e doar o zicala ce nu se poate aplica intotdeauna in viata reala, ca la carte.
          - placute de frana contrafacute cumparate de tine ca fiind de buna credinta-
          - defectiune a casetei de directie a unei masini in garantie
          - lipsa vizibilitate in intersectie ca a parcat unul aiurea etc
          nu vad de unde ar rezulta elementele care sa impuna parnaie cu executare.

          Daca:
          -intru pe rosu in intersectie
          -am alcoolemie peste limita legala
          - masina e fara ITP valabil, cu toate sistemele varza
          -viteza excesiva
          etc.
          imi creste gradul de vinovatie si se poate discuta si de pedeapsa cu executare.
          Dar nu premeditare. Eu unu ies cu masina pe sosea sa o pun de un carnagiu. Si cred ca nimeni dintre cei implicati in accidente nu urmaresc asa ceva.

          Apoi, trebuie sa intervina aici si cazierul tau ca sofer, ce belele ai, poate nu ai nici macar 3 amenzi mici.

          Ce vina am eu ca ala nu purta centura? Angajez expert care spune ca ala scapa 90% daca avea centura si m-am scos.
          Last edited by mr.K; 6 February 2015, 12:58.

          Comment


          • Deznodamatul final e f. clar ptr. tine, in conditiile legilor actuale, dar frecusul e mai mare pana se ajunge acolo. In rest, sunt de acord cu ce spui.

            Comment


            • As fi vrut sa spun ca era bun sistemul de amenzi procent din venit (parca in Elvetia e asa).
              Doar ca la noi multi n-au venit (legal si declarat), doar masina pe Bulgarica.

              Dar nici zeci de milioane amenda, n salarii medii nete pe tara, nu-s de domeniul realului. Iti mai suspenda si permisul daca nu le achiti, iar problema nu e ca n-ai vrea (ca pana acum), ci ca nu iti permiti (de acum incolo).

              Comment


              • Si asa poate te apuci si respecti legea... Si nu te doare capul.

                Sent from my Nokia 3310 using Morse.

                Am permis din '98 circul zilnic, putin, dar zilnic, 0 accidente pana acum si 2 amenzi, un radar cu depasire cu 10 km la ora si un intrat pe interzis...facut rondu invers in giratoriu asta in tinerete si ptr ca ambele benzi erau ocupate de 'melci'. deci 2 amenzi in 16 ani...

                Sent from my Nokia 3310 using Morse.

                Eu astept sa se respecte legea, nu conteaza de ce sau cum, sau prin ce constrangeri... Cand ati trecut granita toti circulati regulamentar, cand va intoarceti in Ro, uitati/uitam regulile...

                Sent from my Nokia 3310 using Morse.
                Last edited by mumus; 6 February 2015, 16:08. Reason: Automerged Doublepost
                Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                Comment


                • Eu zic sa nu te avanti pe un taram necunoscut cu acuzatii la adresa mea.
                  Cine a zis ca nu respect legea sau ca intentionez sa nu o respect?
                  Am permis din 1994, 0 accidente, 2 amenzi pentru depasire viteza.
                  Cu alte cuvinte, statistica mea e mai buna ca a ta, cu elementele pe care le -ai luat in calcul, mai conteaza si nr. de km parcursi.
                  Dar tot nu-s asa linistit in privinta noilor amenzi.

                  Cand ati trecut granita toti circulati regulamentar, cand va intoarceti in Ro, uitati/uitam regulile...
                  Presupui prost, in cazul meu.
                  Last edited by mr.K; 6 February 2015, 16:21.

                  Comment


                  • Nu te-am acuzat, am generalizat, nu trebuie sa te simti decat daca acum faci ce te taie capul prin trafic.

                    Pe dincolo poti sa iti pierzi si masina, ghici ce, in orice tara civilizata, legea se respecta si de frica, dar tot se respecta, eu unu sunt satul de boi care imi taie calea cu telefonul la ureche, care nu dau semnal in giratoriu, care nu imi dau prioritate de dreapta, lovindu-ma in urmatoarele minute in alta intersectie...a dat bou inapoi fara sa se gandeasca ca eu exist in spatele lui... Cand il intreb de ce nu mi-a acordat pruoritate de dreapta mai sus, el zice ca aveam eu stop.... Cand ii demonstrez ca nu e asa, ma ia cu faza ca el are permis mai demult... Si ca daca chiar vreau sa stiu, prioritatea de dreapta sa desfintat demult, nu mai exista... Pai da, nu mai exista in capul celor care nu au legi...

                    Sent from my Nokia 3310 using Morse.

                    Scuze ptr refulare, dar chiar vreau sa vad politia si cocalarii aplicand si respectand legea.

                    Sent from my Nokia 3310 using Morse.
                    Last edited by mumus; 6 February 2015, 16:26. Reason: Automerged Doublepost
                    Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                    Comment


                    • Ce zici tu nu are legatura cu legile ci cu educatia. La noi sunt atatia prosti, ca nici tabla inmultirii nu o stiu in clasa a 8-a, dar au permis.
                      Intr-o tara de multe ori mai civilizata decat Romania, daca esti prins la volan fara permis valabil, nu ti se intocmeste dosar penal, ca in Romania, primesti o amenda babana. Doar daca perseverezi sa conduci fara permis, o incurci.
                      Cu toate astea, nu ai sa auzi de danezi conducand fara permis/cu permis supendat.
                      In Romania asta e infractiune si e plina presa de cazuri. Plus cele de care nu auzim niciodata.
                      Deci, nu legea face diferenta.
                      Last edited by mr.K; 6 February 2015, 16:28.

                      Comment


                      • Cand mergi intre 2 benzi, din 2 existente cu bemveu si cu telefonu la ureche, si eu nu am pe unde sa te depasesc, indraznesc sa claxonez, iar dupa devansare vi si imi tai calea nervos ca te-am deranjat, ce inseamna? Inseamna ca nu respecti legea si ti se rupe de ea.

                        Sent from my Nokia 3310 using Morse.

                        Le: Exact, nu legea face diferenta, ci aplicarea ei!

                        Sent from my Nokia 3310 using Morse.
                        Last edited by mumus; 6 February 2015, 16:30. Reason: Automerged Doublepost
                        Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                        Comment


                        • Tot de educatie tine.
                          Dupa ce intra noile amenzi, tot asa va merge ala.

                          Comment


                          • Dar daca il opreste si ii arde o amenda de tre sa isi vanda bemveu, ala nu ma va mai deranja...

                            De multe ori astia sunt aia de la benzinarie care baga motorina de 25 lei...si stau cu mama in garsoniera... Eu si la logan faceam doar plinul...

                            Sent from my Nokia 3310 using Morse.
                            Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                            Comment


                            • Originally posted by mumus View Post
                              Am permis din '98 circul zilnic, putin, dar zilnic, 0 accidente pana acum si 2 amenzi, un radar
                              Originally posted by mr.K View Post
                              Am permis din 1994, 0 accidente, 2 amenzi pentru depasire viteza.
                              BaBaEti, iar fo masurati care o are mai mare?

                              Vin si io sa-l fac pe mumus codas...permis din '97, 0 accidente, radare (who counts?), spagi, amenzi, idem ca la radare, suspendari de permis, niciuna (tre' sa bagati si criteriu' asta), km, aproximez undeva intre 300-350.000.

                              "trio galax"...toti ne-am luat permisu' la opshpe ani.
                              Last edited by Kojak; 6 February 2015, 17:49.

                              Comment


                              • Nici eu nu am avut permisul suspendat, spaga nu am dat niciodata.

                                Sent from my Nokia 3310 using Morse.
                                Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google