Discutii despre orice, mai putin pe teme politice

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Intr-o saptamana, Rusia poate ocupa toate tarile ex sovietice si sa redevina la teritoriul de dinainte, dar asta ar insemna sa creeze valuri prea mari. Momentan doar se ambaleaza motoarele, de ambele tabere. Uite ce a facut in Ucraina, fara implicare directa. Armata unei tari, redusa la ridicol de niste "rebeli", cu toate presiunile economice impuse de UE si SUA

    @NDL: Eu ti-am zis, prezentul e altul. Nu mai sunt cate doi solati rusi pe o pusca si un tanc de lemn la regiment. Sunt bani multi bagati in sateliti militari, drone, rachete, artilerie, asta asa, la vedere, ca in subteran, probabil ca s-ar face parul maciuca.
    Last edited by darksid3; 22 February 2015, 00:25.
    In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

    Comment


    • stai sa puna presiuni militare... se vorbeste ca americanii vor sa le dea arme.
      si din cauza presiunilor economice, animalul de rand moare de foame.
      la un moment dat incep aia o alta revolutie, ca se pricep, si sa-l vad atunci pe putin.

      Comment


      • "Revolutia" de anul trecut, a fost orchestrata de americani, pentru instaurarea unui lider pro NATO. Tocmai d-aia au intervenit rusii in Estul Ucrainei, ca raspuns.

        Ca fapt divers, ma uit aici si vad avioane militare (e aeroportul militar aproape) a caror valoare (una bucata) depaseste bugetul armatei romane pe cateva luni ... iar publicitatea de a te inrola in Marina, Aviatie, Infanterie, e la tv, in spoturi mai tari ca alea de la Vodafone
        In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

        Comment


        • Cand a preluat de la Boris, rusia era vai mama ei. A crescut foarte mult pib-ul, de cateva ori! Ceea ce nu este putin lucru. Ca nu s-a vazut cresterea si in traiul oamenilor, e partea a 2 a. Insa cresterea economica a existat, indiferent de starea traiului.
          Nu le-ar fi usor acum, pt ca au totusi un adversar de calibru, si nu o UE (ca pe aia ar face-o praf din 2 miscari de incheietura).

          Pana la urma, rusii au excelat in acele 2 domenii care fac o natie puternica: - tot ce tine de frumos (literatura, dans, etc) si tot ce tine de stiinta.

          Comment


          • in afara de Mendeleev si tabelul lui ce stiinta asa bazata au ?
            se bazeaza pe spionaj. bomba atomica si implicit armele nucleare le-au furat de la americani cu ajutorul unor jidani, familia rosenberg. dovada ca hitler nu si-a facut treaba. dac nu erau aia, acum stateau cuminti in coltul lor.

            Comment


            • Au balet, circ, arta....tezaure
              In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

              Comment


              • nu contest cultura rusa sau rolul culturii, dar am observat ca in general, cultura e apanajul celor care nu prea fac altceva, nu prea muncesc. rusii, italienii, francezii, grecii, spaniolii... nemtii de cand au descoperit munca n-au mai prea dat nimic.
                de ce moldovenii sunt cei mai mari scriitori ?! ardelenii, mai subtire.
                daca n-ai stresul ca trebuie sa muncesti a doua zi, iti vin tot felul de povesti in cap, e un pamflet, dar are un sambure de adevar.

                Comment


                • Bucură-te de videoclipurile preferate È™i de muzica preferată, încarcă conÈ›inut original È™i arată videoclipurile tale prietenilor, membrilor familiei È™i lumii întregi pe YouTube.
                  In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                  Comment


                  • Originally posted by B997NDL View Post
                    in afara de Mendeleev si tabelul lui ce stiinta asa bazata au ?
                    ÃŽţi enumăr doar câţiva proiectanţi de avioane: Artem Ivanovici Mikoian, Pavel Suhoi, Oleg Antonov, Serghei Iliuşin, Semyon Lavochkin, alături de părintele programului spaţial sovietic - Serghei Koroliov (în calitate de proiectant șef este considerat a fi fost în Uniunea Sovietică, ceea ce a fost Wernher von Braun în Statele Unite ale Americii în calitate de șef al programului spațial american).

                    Despre Mikhail Kalashnikov nu mai amintesc, deoarece şi aşa este prea cunoscut.
                    Sigur că produsele lor nu au design-ul celor occidentale şi nici nu beneficiază de Marketing-ul american, însă sunt trainice şi au pus mereu probleme atunci când au fost folosite în condiţii reale de luptă.

                    La final Cobra lui Pugachev, manevră efectuată prima dată cu un Su-27 într-o perioadă în care americanii nu pricepeau cum inginerii ruşi au putut să proiecteze un astfel de avion doar pe planşetă (vorbim de anii '70).

                    Su27 demonstrating the Cobra close air combat maneuvre.

                    Comment


                    • da, sunt trainice si bune in masura in care un logan e mai bun decat un bmw, fiind mult mai simplu, si de aceea mai "trainic". cel mult se poate sa-i sara lantul pe care il pui inapoi si pedalezi in continuare.

                      Comment


                      • A fost odată Ayrton Senna...

                        Comment


                        • Macar ala a murit la "datorie", fata de Schumi care e vai de capul lui.
                          Nu-mi placea niciunul dintre ei, dar pacat ca nu au trait in conditii normale pana la batranete, sa se bucure de gloria binemeritata.

                          Despre WW2 s-a vorbit mult, despre WW1 putin tare, chiar de a fost doar acum 100.
                          Stiti de ce a venit USA in ajutorul Frantei in WW1? Pentru principii?
                          Nu, avea de recuperat de la Franta 2 miliarde de dolari ( o suma imensa la vremea aia), si presedintele USA stia ca odata cucerita Franta de catre nemti, mai avea sa vada banii cand s-ar fi vorbit chineza pe tot teritoriul SUA.

                          Putin vrea putere prin extinderea influentei Rusiei in Europa, dar pe langa putere vin si banii. Iar o sa munceasca vechiul CAER numai pentru Rusia, pe degeaba.

                          Apropo, Ucraina in 25 de ani de ce nu a platit datoria catre Romania pentru combinatul ridicat de noi la Krivoirog? Acuma suntem "prieteni" de conjunctura, mai cum cativa ani se gainatau in capul nostru cu canalul Bastroe si insula Serpilor.
                          Last edited by mr.K; 22 February 2015, 11:01.

                          Comment


                          • Suntem "prieteni" nu pt ca speram ca recuperam ceva de la ei, ci de frica rusilor.

                            Interes direct au ungurii si nu se ascund: sunt pentru alipirea Ucrainei la Rusia (vor si ei Ardealu inapoi, in speta clasa politica doreste asta cu ardoare) plus pretu la gaze, cu noul contract pesemne ca se va ieftini gazu la unguri.

                            ...si uite ca fac parte din Uniune si ii doare la basca...

                            Comment


                            • Salut.
                              Am o mica intrebare. Stiti cumva un suport de prindere pentru biciclete care sa se potriveasca pe logan?
                              Nu vreau varianta pe plafon.
                              Imi cer scuze daca postez unde nu trebuie , dar nu am gasit pe forum unde sa ma adresez.
                              zambeste ...

                              Comment


                              • Fratilor, ma cert cu unu' care imi zice ca nu sunt valabile amenzile venite de la CESTRIN pt rovinieta, si mi-a dat un link de prin 2011 cu ceva decizie a unei contestatii a Avocatului Poporului. Sunt eu nebun sau el vorbeste aiureli?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google