Discutii despre orice, mai putin pe teme politice

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Si dovada clara...
    Attached Files

    Comment


    • De aia nu au americanii sensuri giratorii.

      Comment


      • degeaba se supara, bine ca nu a existat contact...dar la faza aia el a fost vinovat.
        si nu interpretez io legea duba bunul meu plac, exista dovada...dar exista si dovada unei gresite presemnalizari.
        erai scos vinovat de catre militianul rutier insa castigai speta 100% in instanta.
        cam asta e...

        Comment


        • Pe principiul ca ai dreptate (chiar daca ai), ajungi sa schimbi des aripa dreapta fata, portierele pe dreapta...nici nu conteaza pe a cui asigurare.

          Comment


          • Mult zgomot pentru nimic. Ce cauti mai frate sa iesi din sens de pe banda din centru circuland paralel cu o masina de pe banda din exterior? Nervi evitabili foarte usor prin circulatie preventiva si pozitionare corecta pe banda.
            Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

            Comment


            • inca de la intrarea in giratoriu', mult hulitul dubar baga semnal stanga. foarte frumos din partea lui.
              deja, mumuse, trebuia sa ti se aprinda becu' de avarie in cap, sa fii in garda si sa percutezi ca ala ori vrea sa fac stanga, sau sa treaca pe iesire pe b2...ceea ce a si facut.
              conduita preventiva scrie pe tine!
              cu o frana usoara sau nici macar, doar o decelerare ar fi facut ca dubaru sa ia avans considerabil a.i. sa poti observa in siguranta si evita orice fel de manevra.
              sau varianta 2, claxon scurt de atentionare aproape concomitent cu accelerarea ta mai puternica, a.i. sa-l devansezi in siguranta si sa te poti baga pe b2 la iesire fara stres
              miscarea aia era cu usurinta previzibila.

              asa prostovan cum l-ai caracterizat, santieristu' ala iti arat 3 degete la final, semn ca erai pe b3 si n-aveai ce cauta inaninte. iti arata si 2 ptr. ca el era pe b2
              intelegi ca ptr. ala a fost un sok ca l-ai clacsonat insistent inutil?

              si pe viitor incearca sa renunti la prejudecati si sa categorisesti oamenii din trafic, de la volan sau de unde vrei tu, dupa toalele pe care le poarta sau masina...e posibil sa dai de unii mai inteligenti ca tine...aparentele inseala, nu cunosti cliseul asta?
              Attached Files

              Comment


              • cand intri in giratoriu esti obligat sa semnalizezi stanga, exceptie este doar daca vrei sa iesi pe prima la dreapta, el a semnalizat stanga, dupa care dreapta, ca voia sa iasa.
                Eu m-am incadrat corect pe banda mea, dovada semnul de pe asfalt, nu l-am lovit, am evitat contactul, el a iesit mult mai brusc si neprevazut in fata mea decat ala cu seatul, iar desenul lui kojak se poate face usor si in alt mod. Voi vorbi cu un agent de circulatie, dupa care revin. Pana atunci eu zic ca putem dezbate, dar sa lasam acuzele..
                Cum nici eu nu va denigrez, astept acelasi lucru, sa se simta cine face acuze la persoana mea.
                Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                Comment


                • Originally posted by mumus View Post
                  desenul lui kojak se poate face usor si in alt mod.
                  chiar te rog sa vii cu alta varianta!
                  dar tine cont ca trebuie sa respecti terenul, respectiv cum a fost proiectat si executat acel giratoriu si marcajele de linii discontinue existente in interiorul lui.

                  eu asa am procedat cand am facut schita, n-am interpretat dupa bunul plac.

                  sunt deschis la orice fel de discutie constructiva.
                  Last edited by Kojak; 6 March 2015, 11:19.

                  Comment


                  • Pai nu te-a denigrat nimeni, doar n-am fost de acord intru totul cu tine.
                    Progresul e generat tocmai de situatiile in care nu toti sunt de acord.

                    Comment


                    • Originally posted by mumus View Post
                      Cum nici eu nu va denigrez, astept acelasi lucru, sa se simta cine face acuze la persoana mea.
                      daca la mine te referi, faptul ca ti-am atras atentia sa nu mai emiti judecati aparente bazate pe infatisarea si/sau imbracamintea oamenilor, nu reprezinta o denigrare la adresa ta.

                      Comment


                      • Chiar daca peugeotul a gresit, se putea evita orice neplacere provocata de greseala lui exact cum a zis kojak, lasandu-l sa mearga in fata.
                        Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                        Comment


                        • Nu la voi cei care ati postat dupa postul meu anterior m-am referit. AM REVENIT CU INFORMATII CORECTE LUATE DE LA EXAMINATOR AUTO.
                          Deci

                          Banda numerotata 1 este intotdeauna cea de la marginea drumului.
                          Tot ce va spun este perfect dupa litera legii.
                          In situatia de fata toti 3 am intrat in giratoriu deodata si toti 3 am vrut sa iesim pe aceiasi iesire, doar ca din 3 benzi au ramas doua, de notat ca dubaru a semnalizat atat intrarea cat si iesirea, daca nu semnaliza de iesire eram vinovat.
                          Deci:
                          Legal, am intrat pe banda de langa axul drumului, am procedat legal si corect, am iesit tot pe banda de langa axul drumului. Ala cu seatul altea a intrat pe banda unu si desi a ezitat a procedat corect si a iesit pe prima banda din 2 ramase.
                          Dubarul a intrat corect, si trebuia sa acorde prioritate seatistului, ceea ce a si facut, intrand pe banda mea. El este SINGURUL VINOVAT LEGAL.
                          Oricine vine cu alta parere vine degeaba...
                          Bineinteles este si giratoriul semnalizat incorect, dar daca pe jos nu se vedea nici un semn, tot cum am scris eu in acest post se aplica legea.

                          Data viitoare nu mai vreau sa aruncati cu pietre aiurea... Kojak tata nu la tine ma refer
                          Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                          Comment


                          • Originally posted by mumus View Post
                            Oricine vine cu alta parere vine degeaba...
                            Ca zice cine? Nenea ala...arata-i te rog si ultimele mele posturi si ultima schita facuta pe captura in plan a giratoriului.

                            Daca nu accepti si alte pareri la nivel de discutie ce rost mai are sa postezi pe un forum?

                            Originally posted by mumus View Post
                            Dubarul a intrat corect, si trebuia sa acorde prioritate seatistului, ceea ce a si facut, intrand pe banda mea. El este SINGURUL VINOVAT LEGAL.
                            Gresit!
                            Nu exista conflict intre ei, seat b1 intrare - b1 iesire; dubar b1 intrare - b2 iesire. nimeni nu dadea la nimeni prioritate.
                            singurul conflict de fluxuri pe inainte (intra 3 pe 3 benzi si vos sa iasa tot 3 dar pe 2 banzi) erai tu, pe b3,BANDA CARE SE TERMINA, NU ARE CONTINUITATE INAINTE, uita-te cu atentie la captura in plan facut de mine din g. earth, nu e interpretarea mea, este TERENUL, respectiv amenajarea giratoriului respectiv!

                            Ti-am descris solutia acolo, in speta asta, cu 3 pe intrare in acessi sectiune si 3 pe iesire pe 2 benzi, in mizeria aia de giratoriu:

                            1. intrei pe b3 si devansezi seatu, duap care inainte de iesire te bagi lejer pe b2 impreuna cu masina de pe b1 de la intrare care iese tot pe b1, conflict 0; duba vine in urma ta pe b2
                            2. intri pe b3, ininte de iesirea din giratie lasi gazu', duba si seatu trec fiecare pe b2 respectiv pe b1, tu in urma lor te incadrezi pe b2 in urma dubei.

                            simplu, or what?
                            Last edited by Kojak; 6 March 2015, 12:05. Reason: Automerged Doublepost

                            Comment


                            • Pai am discutat ... Ca nu ne era clar. Mie imi este acuma clar, voi puteti combate mai departe daca doriti
                              Nu va opreste nimeni, am avut o exprimare usor hazardata, ca si postarea altora Again, nu la tine ma refek Kojak, ca te vad mai sensibil asa, si nu iti vreau raul
                              Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                              Comment


                              • Mai bine spune-ne cum vei proceda intr-o situatie similara, pe viitor.
                                Il lasi sau nu sa treaca pe ala de pe banda 2? Ori ii dai cateva la mufarina?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google