Discutii despre orice, mai putin pe teme politice

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • maneca e varianta cea mai indicata! Da' daca nu bag nici nici...oare merge?


    Unban Cojac!
    Keep walking...

    Comment


    • Era un clio pe you tube, rusia, agata unu lada in statie de troleu... Poti incerca si tu.
      Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

      Comment


      • Originally posted by B997NDL View Post
        ..atat timp cat legea ue nu restrictioneaza perioada de sedere in alta tara, nu ma poate obliga nimeni s-o inmatriculez unde vor ei.
        arata-mi si mie legea care zice ca n-au voie mai mult de 6 luni in germania.
        ai auzit de spatiul "schengen"? Romania si Bulgaria fac parte din UE, dar nu au parte si de schengen. ca cetatean roman poti calatori in sptiu UE fara pasaport, fara granite. dar nefiind romania in spatiul schengen, nu poti stationa intr-o tara mai mult de 3 luni. de altfel, nu poti sa te angajezi legal mai mult de 3 luni daca nu ai viza de lucru. nu ai voie sa stai mai mult de 6 luni cu masina in alta tara membra UE, dar si asta cumulat, 3 luni in UE, 3 luni in romania, 3 luni in UE, 3 luni in romania si tot asa.
        nu ti-o spun din auzite, ti-o spun din sursa sigura, tatal meu lucreaza in germania de 3 ani in acest ritm, 3 luni acasa, 3 luni in germania.
        daca stai mai mult de 3 luni in germania si esti prins, vei primi o amenda usturatoare si chiar poti primi interdictie in respectiva tara.
        o sa ma intrebi cum te poate prinde si cum stiu ei ca ai stat 3 sau mai multe luni? nici nu ma intereseaza, eu iti spun cum sta treaba.


        Originally posted by Costi-bc View Post
        cat despre iancu din galati regret ca i m-am adresat direct domniei lui. nu se va mai intampla. pentru mine nu mai exista.
        problema nu este ca te-ai adresat direct, ci cum te-ai adresat. inainte de a faptul ca are aproape dublul varstei tale si ca are o functie pe acest forum, trebuie sa-l respecti ca si om, sa i te adresezi intr-un mod si limbaj civilizat. atata timp ca s-a adresat altor doua persoane folosind cuvantul "balacarit", nu inteleg de ce te-ai simtit tu sa-i raspunzi arogant, cu aceiasi moneda? pentru ca ti-au disparut posturi? poti sa-mi spui din ce threaduri ti-au fost sterse acele 3 posturi. macar incearca(din 2 threaduri au fost sterse), nu ignora ce ti-am scris aici si ramanem prieteni.



        Originally posted by jonnie007 View Post
        Fac apel catre distinsii moderatori ai acestui forum...sa-l "debaneze" pe Kojak!
        s-a tinut cont de cererile userilor de pe forum si banul a fost pus pe o perioada limitata
        Kojak
        19th March 2015 31 Zile 19th April 2015, ~13:00 30 Zile, 0 Hours.

        Kojak si-a cerut scuze si chiar se astepta sa fie banat pentru acele iesiri. ne oprim aici, da? nu-mi face absolut deloc placere sa inrosesc pe nimeni, 827sam de exemplu
        Last edited by crististreulea; 20 March 2015, 13:19.
        Daca indeplinesti o sarcina prea bine, vei ramane cu ea pe cap, cum ar fi Tutoriale pentru Dacia Logan

        Comment


        • @mumuse, ai mai facut o victima.

          Comment


          • Am zis eu ca nu e definitiv
            Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

            Comment


            • Originally posted by crististreulea View Post
              ai auzit de spatiul "schengen"? Romania si Bulgaria fac parte din UE, dar nu au parte si de schengen. ca cetatean roman poti calatori in sptiu UE fara pasaport, fara granite. dar nefiind romania in spatiul schengen, nu poti stationa intr-o tara mai mult de 3 luni.
              nu te contrazic, asa e cu spatiul schengen, dar ca sa interzica masinile de bulgaria in romania, dintre care niciuna nu e in schengen, nu au o baza legala, decat daca gasesc vreo chichita. au mai incercat si inainte si n-au putut.
              si la faza cu schengenul banuiesc ca e vorba de oamenin nu de masini, ca altfel cum ar tot circula italienii cu masini de romania ?!

              Comment


              • Stii cum circula? Nu-si bat capul italienii.
                Nu stiu cum vor inventaria masinile texane deja prezente pe teritoriul romanesc.
                Restul, la vama, e usor: ai masina cu numere de Bulgaria dar procura pe nume romanesc, inregistrezi in evidente.
                Last edited by mr.K; 20 March 2015, 13:38.

                Comment


                • Originally posted by crististreulea View Post
                  problema nu este ca te-ai adresat direct, ci cum te-ai adresat. inainte de a faptul ca are aproape dublul varstei tale si ca are o functie pe acest forum, trebuie sa-l respecti ca si om, sa i te adresezi intr-un mod si limbaj civilizat. atata timp ca s-a adresat altor doua persoane folosind cuvantul "balacarit", nu inteleg de ce te-ai simtit tu sa-i raspunzi arogant, cu aceiasi moneda? pentru ca ti-au disparut posturi? poti sa-mi spui din ce threaduri ti-au fost sterse acele 3 posturi. macar incearca(din 2 threaduri au fost sterse), nu ignora ce ti-am scris aici si ramanem prieteni.
                  ultimul din oferte sh de pe autovit. nu jicnisem. nu cred ca fi fost offtopic sau daca asa se considera macar sa mi se taie ce scrisesem offtopic. nu prea apelez la report , mesaje moderatorilor ,etc si nici nu vreau sa ma apuc. zic omului in fata .

                  si lui iancu din galati eu cred ca m-am adresat foarte frumos si colegial. mai vorbisem cu dansul si inainte sa devina moderator si dupa , dar eu cred ca nu am avut nici un conflict. daca nu e asa va rog sa-mi dati ban. problema e ca unii si-au luat grade , sau poate a fost doar o ratacire de moment... cine stie cine-l enervase inainte ...

                  ps : raspund la cine vreau , cand vreau , domnule cristi. ca de frica nu stiu si sunt cetatean european :P imi stiu drepturile
                  Last edited by Costi-bc; 20 March 2015, 13:45.
                  o/____\o
                  (i)
                  .........

                  Comment


                  • romanii au o problema cu spatiul schengen, italienii nu au aceste probleme . asta-ti raspunde la ultima intrebare.
                    nu stiu ce presupune bulgarii si romani, schimbul de masini intre ei , eu am vazut exemplul germania si am completat. problema e cu oamenii, clar, dar dupa masina te prinde

                    Originally posted by Costi-bc View Post
                    ... nu cred ca fi fost offtopic sau daca asa se considera macar sa mi se taie ce scrisesem offtopic...
                    erai offtopic: "ce preturi au aia la remat iesi pierdere...
                    a vandut o cunostinta o mazda 626 radiata la remat. au venit cu macaraua si platforma si l au poftit la sediul firmei sa si ia banii dupa ce cantaresc masina. 40 de lei a luat ..."

                    nu are nicio legatura cu ofertele sh de pe autovit. problema e ca de la postarea ta a plecat un sir de discutii offtopic, toate fiind sterse.
                    Last edited by crististreulea; 20 March 2015, 13:57. Reason: Automerged Doublepost
                    Daca indeplinesti o sarcina prea bine, vei ramane cu ea pe cap, cum ar fi Tutoriale pentru Dacia Logan

                    Comment


                    • E bine de retinut;

                      Dar libertatea de exprimare nu este un drept absolut (dec. CCR nr.139/2005). Într-o societate democratică libertatea unei persoane se termină acolo unde începe libertatea altei persoane (dec. CCR nr.62/2007) – în acest sens, art.57 din Constituţie prevede expres obligaţia cetăţenilor români, cetăţenilor străini şi apatrizilor de a-şi exercita drepturile constituţionale cu bună-credinţă, fără să încalce drepturile şi libertăţile celorlalţi. Și libertatea de exprimare are anumite limite: art 30 alin.(6) din Constituție prevede că “Libertatea de exprimare nu poate prejudicia demnitatea, onoarea, viaţa particulară a persoanei şi nici dreptul la propria imagine“. Aceste valori reglementate ca limite ale libertății de exprimare se regăsesc, de altfel, și în art.10 paragraful 2 din Convenţia pentru apărarea drepturilor omului şi a libertăţilor fundamentale și în art.19 paragraful 3 din Pactul internaţional cu privire la drepturile civile şi politice.
                      Sursa.
                      Last edited by IancuMIC; 20 March 2015, 22:10.
                      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                      Comment


                      • Azi dimineata am asistat la o faza naspa. Eram pe un drum national(soseaua dig Braila-Galati). In fata mea era un Logan taxi, care la un moment-dat a inceput usor sa se duca in dreapta,am crezut ca a adormit la volan si in momentul ala am inceput sa-i dau flashuri si claxoane, apoi a intrat cu rotile dreapta pe pietrisul de pe marginea soselei, aproape sa intre in parapet, si a inceput sa derapeze urat de tot, ii fugea curu' stanga-dreapta, dar s-a redresat la limita.
                        N-am vazut in viata mea asa derapaj la 90-100 kmh. Era un pustan care banuiesc ca s-a aplecat sa-si aprinda o tigara sau sa butoneze mobilul si nu si-a dat seama ca drumul este un pic inclinat si "trage" intr-o parte, plus vremea de cacao, ud pe jos, ploaie, etc.

                        Comment


                        • in urma unei mici anchete...s-a constatat ca scoutu` ala a fost la o firma de rent a car...apoi a trecut pe la un mos de 60 si nu stiu cati de ani...si acum...e la o mujer...
                          Deci e clar...e pardaf... deci mai caut
                          Keep walking...

                          Comment


                          • Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                            Comment


                            • Las' ca gasestu tu unu in mintile lui.


                              ps:

                              Explicatia vietii





                              In prima zi, Dumnezeu a creat cainele si i-a zis: "In fiecare zi sa stai in usa casei si sa latri la oricine intra in casa sau trece prin fata ei. Pentru asta iti dau 20 de ani de viata".
                              Cainele a raspuns: "E prea mult timp pentru a sta si a latra. Ce-ar fi sa-mi dai
                              doar zece ani si sa-i pastrezi pe ceilalti zece?". Si Dumnezeu a fost de acord.

                              A doua zi, Dumnezeu a creat maimuta si i-a zis: "Inveseleste-i pe oameni cu maimutarelile tale si fa-i sa rada. Pentru asta iti dau o viata de 20 de ani".
                              Maimuta a zis: "Sa ma maimutaresc 20 de ani? Asta-i destul de mult! Ce-ar fi sa-ti dau 10 ani inapoi cum a facut si cainele?" Si Dumnezeu a fost de acord.

                              A treia zi, D-zeu a creat vita si i-a zis: "Tu sa mergi toata ziua pe camp cu taranul, sa suferi de arsita soarelui, sa ai vitei si sa dai lapte sa poti intretine familia taranului. Pentru asta iti dau 60 de ani de viata".
                              Vita a raspuns: "Asta e o viata destul de grea si tu vrei ca eu sa traiesc 60 de ani? Ce-ar fi sa pastrez 20 si sa-ti inapoiez 40?". Si Dumnezeu a acceptat si de aceasta data.

                              In ziua a patra, Dumnezeu l-a creat pe om si i-a zis: "Mananca, dormi, casatoreste-te si bucura-te de viata. Pentru asta iti dau 20 de ani".
                              Dar omul a zis: "Numai 20 de ani? Este posibil sa-mi dai mie cei 20 de ani ai mei, cei 40 pe care ti i-a inapoiat vita, cei 10 de la maimuta si 10 de la caine, pentru a avea o viata de 80 de ani? ". "Sigur!", a zis Dumnezeu, "Tu ai cerut-o!".

                              Acesta este deci motivul pentru care in primii 20 de ani mancam, dormim, ne jucam si ne distram. Urmatorii 40 de ani muncim ca vitele in soare ca sa ne intretinem familiile. Dupa care ne maimutarim timp de zece ani ca sa ne bucuram nepotii. Iar ultimii zece ani ii petrecem pe prispa casei latrand la toata lumea. Acum viata v-a fost explicata!

                              - Alo? Nu vă supăraţi, zero şapte patru patru trei unu unu cinci doi opt?
                              - Da da da nu da nu nu da da nu.
                              Last edited by mumus; 20 March 2015, 22:36. Reason: Automerged Doublepost
                              Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                              Comment


                              • Originally posted by mumus View Post
                                Acesta este deci motivul pentru care in primii 20 de ani mancam, dormim, ne jucam si ne distram. Urmatorii 40 de ani muncim ca vitele in soare ca sa ne intretinem familiile. Dupa care ne maimutarim timp de zece ani ca sa ne bucuram nepotii. Iar ultimii zece ani ii petrecem pe prispa casei latrand la toata lumea. Acum viata v-a fost explicata!
                                Unii l-au mituit pe D-zeu și fie au primit mai mult, fie au schimbat anii și acțiunile. Adică latră 40 de ani sau se maimuțăresc 40... unii cu folos, alții inutil, ca pe topicul ăsta. )
                                Last edited by ursamajor; 21 March 2015, 07:43.
                                Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
                                Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google