Discutii despre orice, mai putin pe teme politice

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ca tot veni vorba de Caracal...
    Attached Files
    Cel mai nou proiect auto din România!
    Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

    Comment


    • da am vazuto si pe asta si paia cu stalpu inastrat in balcoane si paia cu stalpu in scarile blocului dar nam vazuto paia cu macaraua in bloc

      sigpic

      Comment


      • Nici eu n-am gasit aia cu macaraua in bloc, dar am gasit asta.
        Attached Files
        Cel mai nou proiect auto din România!
        Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

        Comment


        • asta e super tare, mai ales ca si talpu si bordura par a fi facute de curand
          If everything seems under control, you`re just not going fast enough...

          Comment


          • vreau sa vand avensis-ul (avariat), am gasit cumparator iar acum trebuie sa facem contractul de vanzare cumparare...
            intrebarea mea este: unde fac aceste acte?
            trebuie mers la un notar sau cum se face?

            eu am mai vandut o masina dar catre o firma care a facut ea un contract... in cazul asta cum se procedeaza? (vanzarea are loc intre 2 persoane fizice)

            Comment


            • Acte necesare pentru vanzarea-cumpararea unui autoturism

              Hotararea de Guvern nr. 85/2003

              ART. 33

              (1) Înmatricularea autovehiculului şi a remorcii se face pe baza următoarelor documente:

              a) cererea solicitantului, care cuprinde şi declaraţia acestuia, pe proprie răspundere, cu privire la modul de intrare în proprietatea sa a vehiculului;

              b) fişa de înmatriculare, semnată, după caz, de actualul şi de fostul proprietar, cu vizele care atestă plata taxei pentru mijloacele mecanice de transport;

              c) cartea de identitate a vehiculului, prevăzută cu elementele de secretizare aplicate de Regia Autonomă "Registrul Auto Român", în original şi în copie;

              d) actul de proprietate al autovehiculului sau remorcii, în original şi în copie;

              e) actul de identitate al solicitantului, în original şi în copie;

              f) dovada de efectuare a inspecţiei tehnice periodice, în termenul de valabilitate, cu excepţia autovehiculelor noi, la prima înmatriculare;

              g) copia documentului de asigurare pentru cazuri de răspundere civilă, ca urmare a pagubelor produse prin accidente de autovehicule pe teritoriul României;

              h) dovada de efectuare a formalităţilor vamale de import definitiv (pentru înmatricularea permanentă) sau temporar (pentru înmatricularea temporară), în cazul autovehiculelor şi al remorcilor dobândite din străinătate;

              i) dovada de plată a taxei de înmatriculare;

              j) dovada de plată a contravalorii certificatului de înmatriculare;

              k) dovada de plată a contravalorii plăcuţelor cu numere de înmatriculare;

              l) dovada de identificare a vehiculului, eliberată de Regia Autonomă "Registrul Auto Român", cu excepţia vehiculelor aflate la prima înmatriculare, sau certificatul de autenticitate al vehiculului, după caz.

              (2) Documentele originale prevăzute la alin. (1) lit. d) şi e) se restituie pe loc, după confruntarea cu copiile acestora.
              (3) În cazul autovehiculului şi remorcii de provenienţă străină care nu sunt comercializate de agenţi economici autorizaţi şi care se înmatriculează pentru prima dată în România, se solicită, pe lângă documentele prevăzute la alin. (1), documentele de înmatriculare eliberate de autorităţile străine, în original. În cazul existenţei unor indicii cu privire la falsificarea sau contrafacerea acestor acte, se vor efectua verificări prin structurile specializate ale poliţiei, timp în care solicitantului i se pot atribui succesiv mai multe autorizaţii provizorii de circulaţie.

              (4) Persoana juridică care solicită înmatricularea trebuie să depună, pe lângă documentele prevăzute la alin. (1), şi acte care să ateste dobândirea personalităţii juridice, denumirea, sediul şi reprezentantul legal.



              ART. 47

              (1) Proprietarii de vehicule înmatriculate sau înregistrate sunt obligaţi să solicite radierea din evidenţă a acestora, în termen de 30 de zile, în următoarele cazuri:

              a) la trecerea vehiculului în proprietatea altei persoane;

              b) la schimbarea domiciliului sau sediului în raza de competenţă a altei unităţi administrativ-teritoriale decât aceea unde vehiculul este înmatriculat sau înregistrat;

              c) la scoaterea definitivă din România a autovehiculului sau remorcii;

              d) când vehiculul a devenit impropriu din punct de vedere tehnic pentru a circula pe drumul public şi dacă fac dovada că acesta este dezmembrat de un agent economic autorizat potrivit legii.

              (2) În cazul furtului, radierea din circulaţie se efectuează după 90 de zile de la data înregistrării plângerii, la solicitarea proprietarului.

              (3) Vehiculul indisponibilizat prin instituirea unui sechestru asigurător se radiază în baza ordonanţei motivate a procurorului sau a încheierii instanţei de judecată.

              (4) Proprietarul vehiculului poate solicita radierea acestuia dacă nu mai doreşte să-l păstreze în circulaţie, cu condiţia depozitării lui în alte spaţii decât cele aparţinând domeniului public.

              (5) Se radiază din oficiu vehiculul abandonat ori fără stăpân, în condiţiile prevăzute de lege, precum şi vehiculul care a aparţinut unei persoane juridice desfiinţate şi pentru care nu s-a achitat impozitul asupra mijloacelor mecanice de transport pe o perioadă mai mare de 3 ani.

              (6) Radierea se comunică în termen de 30 de zile, de către autoritatea care a efectuat-o, administraţiei financiare competente, potrivit legii.

              Comment


              • Originally posted by 2fast4u View Post
                vreau sa vand avensis-ul
                Mergeti la acte auto(sa ai la tine absolut toate actele masinii), faceti contract de vanzare-cumparare(iti iei banii pe masina), fisa de inmatriculare si apoi cu contractul mergeti la financiar sa ti-o scoti de la impozit si sa-i puna stampila pe fisa de inmatriculare cumparatorului cum ca nu ai datorii. De aici ai terminat. La acte auto platiti 50/50 sau il pui pe el sa plateasca. )

                Aaa si mai mergi la politie sa-ti rezervi numerele pe un an daca vrei sa le pastrezi.. e cam 30 de ron.

                pese: In caz ca nu iti amintesc vacile de la acte auto sa-i scrii pe talon acolo unde sunt randurile alea 2 libere " intrainat catre -cumparator- la data de .. .. ...." + Semnatura pentru ca fara asta nu poate s-o inmatriculeze omul.

                Sper ca ti-am fost de ajutor. ;)
                Last edited by Marius; 7 February 2008, 12:48.
                numar secundele

                Comment


                • mai loganistilor am si eu de tradus 2-3pagini ptr la facultate , trebuie traduse din romana in engleza... cine ma ajuta si pe mine plsssss... dau un suc o bere ce vreti voi pls...
                  Attached Files

                  sigpic

                  Comment


                  • grrr.......vad ca-i ceva tehnic, eu zic c-ar trebui sa apelezi la o firma profi sau ceva.....
                    Mai e mult pana departe!

                    Comment


                    • da dar unde in constanta? si cam cat o costa...

                      sigpic

                      Comment


                      • Originally posted by Marius View Post
                        Mergeti la acte auto(sa ai la tine absolut toate actele masinii), faceti contract de vanzare-cumparare(iti iei banii pe masina), fisa de inmatriculare si apoi cu contractul mergeti la financiar sa ti-o scoti de la impozit si sa-i puna stampila pe fisa de inmatriculare cumparatorului cum ca nu ai datorii. De aici ai terminat. La acte auto platiti 50/50 sau il pui pe el sa plateasca. )

                        Aaa si mai mergi la politie sa-ti rezervi numerele pe un an daca vrei sa le pastrezi.. e cam 30 de ron.

                        pese: In caz ca nu iti amintesc vacile de la acte auto sa-i scrii pe talon acolo unde sunt randurile alea 2 libere " intrainat catre -cumparator- la data de .. .. ...." + Semnatura pentru ca fara asta nu poate s-o inmatriculeze omul.

                        Sper ca ti-am fost de ajutor. ;)
                        intrebare, intrebatoare :P

                        unde facem contractul de vanzare?
                        chiar nu am idee cum se precedeaza...
                        il scriu eu pe hartie: subsemnatul X ii vad lui Y masina Z cu suma W?
                        asta ma intereseaza pe mine cel mai mult!

                        Comment


                        • Nu mai stiu cum e acum, dar cred, ca poti sa mergi la Udriste la unul din birourile de copiat acte si cumperi un exemplar de contract de vanzare cumparare, il completezi acolo cu toate datele... si apoi ceilalti pasi.

                          Comment


                          • pai daca se poate la un birou de copiat acte este simplu

                            apropo... masina semnez contractul pt noua masina
                            am obtinut dauna totala
                            va fi tot avensis 1.8 benzina, negru dar cutie automata - visul devine realitate

                            Comment


                            • Contractul este unul tip si vi-l completeaza vacile de la orice dinasta de acte auto la masina de scris sau calculator.
                              numar secundele

                              Comment


                              • Originally posted by 2fast4u View Post
                                .................
                                va fi tot avensis 1.8 benzina, negru dar cutie automata - visul devine realitate
                                Mai dai ceva in plus?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google