Discutii despre orice, mai putin pe teme politice

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • treaba asta cu trotuarul e cu dus si intors, primaria e plina de rahat
    Treaba asta se intampla in Canada.

    La noi poti sa-ti rupi gatul chiar pe trotuarul din fata primariei, ca n-ai sanse sa castigi procesul.

    Comment


    • legile sunt facute pentru sistem, noi facem parte din el si ne convine asa cum este, un sondaj dat la tv: pamantul se invarte in jurul soarelui? 90% au raspuns nu in Rom, sub 20% in celelalte tari UE , omul este posedat de diavol? da au rasp peste 80% in Rom, sub 10% restul UE asta apropo de nivelul de inteligenta si educatie.....ne meritam soarta.

      Trimis de pe al meu K013 folosind Tapatalk
      „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

      Comment


      • am vazut si eu la banciu, dar sondajul ala cre ca era facut in puscarii sau in bodegi, la tara. las-o naibii ca e caterinca. cei care au facut scoala pe vremea lui ceasca nu puteau zice asa ceva.
        iar mosi tampiti nu prea mai sunt. (nu ca ar fi toti tampiti. sunt multi mai destepti decat noi toti) deja cei pe la 50 de ani (ca mine ) nu puteau raspunde asa, decat daca or fi vrut sa faca misto de ala cu clipboardul.

        Comment


        • nu e caterinca........eu ma lovesc zilnic de felul asta de oameni, mai nasol este ca sunt obligat sa relationez cu ei.......asa ca sondajul reflecta realitatea.......cei cu un nivel cat de cat sunt plecati demult din tara, cei care au ramas sunt minoritari si se descurca cum pot, majoritarii sunt cei cu 90%.

          Trimis de pe al meu K013 folosind Tapatalk
          „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

          Comment


          • adica am mai ramas doar noi, prostii ? daca aia din italia, din spania si din franta erau crema inteligentei romanesti, ne-am dat dracu'.
            in afara de cativa doctori si it-isti, n-au prea plecat valori din tara.
            capsunarii (aici intra toate culturile din spania), tiganii, ciorditorii si cateva genii de bucatari si ospatari.
            daca ii intrebi pe toti cunoscutii tai, cati crezi ca vor zice ca soarele se invarte in jurul pamantului si ca suntem posedati ?
            unde naiba sunt aia 80% ?!

            Comment


            • nu ai inteles, faptul ca esti pe forum, faci parte din minoritarii de 10%, cei care au curajul sa plece afara, la risc, fara contract, si muncesc acolo, la nivelul lor, se descurca, nu fura......sunt ceilalti, ei nu sunt prinsi in sondaj. In lupta pt existenta.....ei sunt pe o treapta superioara, noi cei 10%, ne descurcam.........altfel plecam......patriotismul nu tine de foame.....ceilalti 90% dicteaza directia in care o ia tara asta.......

              Trimis de pe al meu K013 folosind Tapatalk
              „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

              Comment


              • ma bag si eu ca musca. in trecut vorbeam cu zeci de necunoscuti zilnic {meseria} , e adevarat ca pe multi nu i intereseaza decat barfele de la tv si spritul , dar prosti , fara 4 clase elementare greu gasesti .
                "Doar un român din 7 este, în limbajul folosit de sociologi, „alfabetizat ştiinţific”

                poftim sondajul. parca is alte procente:
                o/____\o
                (i)
                .........

                Comment


                • Originally posted by B997NDL View Post
                  Cezare, poti sa-mi spui cam ce ar implica dreptu daca n-ai pile ?
                  vrea fi-miu sa dea la drept, dar n-am auzit lucruri prea bune.
                  ca sa iesi in paine dureaza mult tare... asa e ?
                  Daca e muncitor, face facultatea la stat, face master serios, face voluntariate, te asigur ca va gasi post la o multinationala undeva va incepe cu 1000 euro salariu. Asta ca avocat definitiv. Ca stagiar, mai putin.
                  Pilele conteaza in firme mici si in astea unde invart astia banii statului, deci implicit nu-i nevoie de o super performanta din partea angajatului. Asa ca, merem pe pile, ca ce papucii nostri.
                  In schimb in zonele unde firma trebuie efectiv sa presteze, ei vor cauta intotdeauna topul.
                  So: facultate la stat, note mari!, Master!, VOLUTARIATE musai. Si ia orice interviu.

                  Comment


                  • @Costi-bc : sondajul (articolul) este din 2010, din 60% au mai plecat.....lucrurile s-au agravat.....orice ar fi, cei care vin in concedii dupa un an in afara sunt alti oameni......ceva in genul cum facea armata barbati........nu toti se duc la furat......cei mai multi muncesc de le ies ochii.......
                    „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                    Comment


                    • Nu e nevoie sa te uiti la niciun sondaj, ca sa-ti dai seama de nivelul constientului colectiv, fireste, daca privesti obiectiv. Daca atitudinea este una delasatoare si autosuficienta, vezi paiul aptora si nu barna din propriul ochi. O caracteristica constanta a romanilor, este lasitatea in fata lucrurilor importante si inflamabilitatea lor cand le arati realitatea, semn ca multi traiesc intr-o minciuna mai mult sau mai putin autoindusa
                      In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                      Comment


                      • Originally posted by Cezar View Post
                        Daca e muncitor, face facultatea la stat, face master serios, face voluntariate, te asigur ca va gasi post la o multinationala undeva va incepe cu 1000 euro salariu. Asta ca avocat definitiv. Ca stagiar, mai putin.
                        Pilele conteaza in firme mici si in astea unde invart astia banii statului, deci implicit nu-i nevoie de o super performanta din partea angajatului. Asa ca, merem pe pile, ca ce papucii nostri.
                        In schimb in zonele unde firma trebuie efectiv sa presteze, ei vor cauta intotdeauna topul.
                        So: facultate la stat, note mari!, Master!, VOLUTARIATE musai. Si ia orice interviu.
                        am inteles. multumesc ! de invatat, invata. e la tudor vianu infi intensiv, si cea mai mica medie anuala a fost 9,35, in rest cam 9,50, fara vreo ora de meditatii si fara sa-l verific sau sa-l imping de la spate. nici nu stiu cand invata, ca nu-l urmaresc.
                        eu auzisem ca trebuie sa ai pe cineva sa te ia pe langa el 5 ani, ca sa poti intra in barou.
                        mie mi se pare mai interesant financiar notariatul. dar el vrea avocatura.

                        Comment


                        • oti , daca te face sa te simti bine sau inteligent iti dau dreptate.

                          in alta ordine de idei , multi din cei ce pleaca nu se duc de bine. pleaca aia analfabeti , sau mai putin , la muncile de jos , nu cei care deja au un rost aici. daca lucrezi la stat , la patron {nu cu ziua} sau ai propria ta afacere deja cred ca sari din schema. nu poti fi atat de prost ca aia din sondaj. apoi , dintre tarani , nu toti is prosti.
                          daca astepti pensia ca trantoru si tu nu ai facut nimic toata viata , sau astepti alocatia copiilor ca s o bei , da , te incadrezi. dar astea s exceptii zic eu. nu reprezinta majoritatea.

                          si inca ceva pe langa subiect. ma intreb de ce geniile alea plecate prin tari straine cand vin "acasa" arunca hartii si coji de seminte pe jos.au uitat doar limba materna, pe care oricum o utilizau incorect. "la" italia nu fac asa ceva garantat. nici "la" spania, anglia , etc poate ca e ceva in aer ...
                          Last edited by Costi-bc; 8 June 2015, 22:33. Reason: Automerged Doublepost
                          o/____\o
                          (i)
                          .........

                          Comment


                          • Financiar intotdeauna avocatura va fi peste notariat.
                            Nu trebuie sa stea pe langa nimeni. Asa era acum 1000 de ani, cand nu erau lucrurile bine puse la punct.
                            Acum daca vrei sa muncesti, te asigur ca ai unde lucra! Depinde doar cat de ancorat in realitate esti.

                            Dupa ce da la barou, chiar ca si stagiar, ti-l iau eu daca-i asa cum zici. Posibil si iainte, insa nu pe post de avocat, evident.

                            Comment


                            • si care ar fi de preferat ? dreptul economic, penal sau civil ? sau specializarea se face dupa facultate ?

                              Comment


                              • Pe penal, ca penalii au de unde sa plateasca zeci de mii de euro onorariu.
                                Baiatul asta a devenit cunoscut aparand toti penalii din Iasi in frunte cu Cordunenii si tiganii din Ciurea. Apoi a trecut la penali gen Udrea. De ce sa muncesti pentru o multinationala ani de zile pentru 50 de mii de euro, cand in Romania penali care sa iti dea banii astia vor fi si in urmatoarea suta de ani?




                                Alt caz.
                                Iti dai seama cati bani a luat avocatul lui Oscar Pistorius?



                                Oscar Pistorius va fi eliberat din închisoare după 10 luni!
                                As spune dupa DOAR 10 luni.
                                Luase 5 ani pentru omor din culpa (o gluma buna), cand de fapt fusese cu premeditare, ca gagica il insela si el aflase.
                                Deci, in loc sa stea 20 de ani la parnaie pentru omor cu premeditare, s-a scos cu doar 5 ani pentru omor din culpa si a stat efectiv doar 10 luni ca e bolnavior.
                                Bani si avocat bun.

                                In alta ordine de idei....

                                Un cunoscut pilot brazilian, pe nume Caca Bueno, a testat noul Renault Sandero RS pe un circuit din "Tara Cafelei".
                                Ce nume predestinat.
                                Last edited by mr.K; 9 June 2015, 10:07. Reason: Automerged Doublepost

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google