Discutii despre orice, mai putin pe teme politice

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by mr.K View Post
    Prin '96 cred ca statea pe forumdacia, sectiunea 1310 sau Nova.
    Pe vremea aia stateai pe terasa, parc.....cu berea la halba in fata, discutiile erau "live", daca exagerai o luai peste bot in real nu virtual.

    Trimis de pe al meu K013 folosind Tapatalk
    „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

    Comment


    • Hai sa lasam masinile de spalat si alte "nimicuri" ale vietii cotodiene si sa spunem un sincer R.I.P pentru cei care au murit in Clubul-Colectiv de vineri seara in Bucuresti.Pacat ca erau toti tineri ca mine !!
      Pacat!! mare pacat si ca de obicei cred ca nu se va face nimic pentru pedepsirea celor raspunzatori de asemenea tragedii.
      sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

      Comment


      • Neregulile constatate a club se incadreaza la infractiuni sau contraventii? Ca eu vad doar contraventii pentru lipsa autorizatii.
        Nu spun ca, moral, patronii clubului nu sunt vinovati. Dar legal, mai greu sa-i cataloghezi ca infractori.
        Pacat de toti cei care au murit si de cei care au de suferit.

        Comment


        • Eu cred ca se incadreaza la infractiunui , sa-ti amenajezi un club fara autorizatie de incendiu etc , la care permiti organizari de tot felul cu public foarte mare avand doar doua iesiri dintre care una blocata iar cealalta nu mai mare decat o usa de vagon de tren , doua ferestre de toata jena care si acelea partial acoperite cu bca si sa aduci la eveniment materiale pirotehnice in conditiile in care deasupra ta la nici mai putin de 10 metri ai metarial cu potential foarte mare de inflamabilitate si sa bagi peste 4-500 de persoane unde in mod normal si legal nu ar fi trebuit sa intre mai mult de 200 de pers si mai esti si undeva la subsol.

          Nepasare totala in primul rand zic eu din partea organizatorilor , chiar daca a fost intrare libera.
          Last edited by prometheus; 3 November 2015, 12:32.
          sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

          Comment


          • Cand in Romania iti ofera cineva ceva gratis, te intorci si pleci.

            Comment


            • Eu pentru un PFA am umblat o saptamana pt tot felul de rahaturi. Sunt sigur ca nici un club/local din Romania nu indeplineste in totalitate normele de functionare, la standarde nationale, nu spun internationale. Am vazut cum a actionat ISU (pompierii) cand a luat foc piata centrala din Piatra-Neamt, am crezut ca este ceva local (pot sa zic mai multe...ma abtin), umblau ca curcile se impiedicau unii de altii. Bine ca fac exercitii cu, copii din scoli (3-10 ani), ii scot iarna pe terenul de sport cu cartile pe cap si lipsesc hidrantii din scoli.

              https://www.youtube.com/watch?v=DPd2EhuVeAI

              https://www.youtube.com/watch?v=e6Jjjv2PTTc

              Daca se intampla o calamitate la nivel natioanal, nici TVR nu au proceduri de alarmare, ce sa mai vorbim de cei in drept sa intervina. Au dreptate rusii sa zica ca in 30 min ajung in Buc si se pisa in buda lui Iohaniss.
              Last edited by Oti; 3 November 2015, 12:45.
              „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

              Comment


              • Originally posted by prometheus View Post
                Eu cred ca se incadreaza la infractiunui , sa-ti amenajezi un club fara autorizatie de incendiu etc , la care permiti organizari de tot felul cu public foarte mare avand doar doua iesiri dintre care una blocata iar cealalta nu mai mare decat o usa de vagon de tren , doua ferestre de toata jena care si acelea partial acoperite cu bca si sa aduci la eveniment materiale pirotehnice in conditiile in care deasupra ta la nici mai putin de 10 metri ai metarial cu potential foarte mare de inflamabilitate si sa bagi peste 4-500 de persoane unde in mod normal si legal nu ar fi trebuit sa intre mai mult de 200 de pers si mai esti si undeva la subsol.

                Nepasare totala in primul rand zic eu din partea organizatorilor , chiar daca a fost intrare libera.
                A crede e una. Moral, ai dreptate.

                Legea nr. 170 din 29 iunie 2015, privind aprobarea OUG nr. 89/2014, pentru modificarea şi completarea unor acte normative în domeniul managementului situaţiilor de urgenţă şi al apărării împotriva incendiilor.
                1. constituie contravenţie şi se sancţionează cu amendă de la 20.000 la 50.000 de lei:
                – începerea lucrărilor de execuţie la construcţii şi amenajări noi, de modificare a celor existente şi/sau schimbarea destinaţiei acestora, fără obţinerea avizului de securitate la incendiu;

                Raspunderea penala apare in cazul
                „Continuarea activităţii, după ce s-a dispus de către organele de control oprirea funcţionării ori utilizării construcţiilor sau amenajărilor, constituie infracţiunea de exercitare fără drept a unei profesii sau activităţi şi se pedepseşte potrivit art. 348 din Codul penal”.
                Pai, nu s-a dispus asa ceva, a ars din prima.

                Comment


                • Originally posted by mr.K View Post

                  Legea nr. 170 din 29 iunie 2015, privind aprobarea OUG nr. 89/2014, pentru modificarea şi completarea unor acte normative în domeniul managementului situaţiilor de urgenţă şi al apărării împotriva incendiilor.
                  .........
                  Pai atunci eu concluzionez ca acel club era ridicat ilegal din moment ce pompierii nu-l aveau in evidenta! sau poate era inregistrat ca altceva ? ceva ce nu avea nevoie de acele aprobari! sau cu alte cuvinte Mita...
                  sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                  Comment


                  • Mita, spaga, taxa de protectie.

                    Comment


                    • Daca se intampla evenimentul la rusi, Putin baga un ministru la bulau, plus gasca de la primarie, ce prezumtie de nevinovatie, ce proces? este clar: "Coruptia Ucide!" Procurorii vad ca lasa timp la cei implicati sa-si puna hartiile, dovezile in regula, tapii ispasitori o sa fie admin localului.
                      „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                      Comment


                      • Pacat de acei tineri 31 la numar care au pierit si bilantul sunt sanse mari din pacate , se poate dubla , 7-8 am inteles ca sunt in stare critica , alti 19-20 in stare foarte grava + xx in stare grava.

                        In acest incident au fost si victime de 14-15 ani , sa ma ierte Dumnezeu dar ce fel de parinti sunt cei care isi lasa copilul la club la ora 22:00 ?!

                        Cand nu-ti vezi copilul de 15 ani ca este acasa pana in ora 21:30/22:00 incepi si-ti pui intrebari!! poate erau minori cu parintii plecati prin strainatate dar persoana care ii avea in grija ce-a facut ??
                        Last edited by prometheus; 3 November 2015, 13:34.
                        sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                        Comment


                        • Deja numarul celor decedati a ajuns la 32. Cei care scapa, cu greu poti spune ca vor duce o viata normala.

                          Comment


                          • Administratorii clubului stiau despre riscuri, calca pe cadavre in goana dupa profit cu orice pret.

                            http://jurnalul.ro/stiri/observator/...ub-700068.html
                            „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                            Comment


                            • Actionarii, vrei sa zici.
                              Actionarii unei firme nu pot fi trasi la raspundere pentru nereguli in functionare, decat daca s-au implicat activ in firma, ca administratori.
                              Vor fi arestati preventiv 24 de ore si apoi eliberati, nimeni nu are dreptul sa-i retina, legea nu-i incrimineaza.
                              Criminalii sunt legiuitorii, functionarii care n-au verticalitate si dau avize sau inchid ochii la nereguli, la presiunea sefilor, tot lantul asta al slabiciunilor.
                              Dupa cum vezi, sunt prea multi vinovati, asa ca, nu va face nimeni puscarie. Mortii cu mortii, viii cu vii, se merge inainte.

                              In cazul minorilor, cei mai mari vinovati sunt parintii, cum zicea si prometheus, mai sus.
                              Last edited by mr.K; 3 November 2015, 14:45.

                              Comment


                              • nu prea sunt de acord. tu intrai in casa la 21 30 cand aveai15-16 ani ?!
                                de balul bobocilor ai auzit ? normal ca si eu l-am lasat, dar chiar daca nu-l duceam mereu, ma duceamsi il luam. il puneam sa ma sune sa-mi zica cand sa vin.
                                eu la varsta aia eram mereu pe afara cu rockerii din dr taberei. numai baieti de baieti...
                                si pustiul ala avea vreo 16 ani, era intr-a zecea la fi-miu la liceu (tudor vianu)
                                ieri a iesit toata scoala pentru un moment de reculegere. Dumnezeu sa-l odihneasca ! ca de iertat, nu prea are ce.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google