Discutii despre orice, mai putin pe teme politice

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ndl, un credit prima casa cere 5%avans si grad de indatorare maxim 40% pe 30 de ani.
    Un amic tocmai a luat 40.000+ euro pe 30 de ani cu rata 750 de lei
    In conditiile astea, cum sa dai 200 euro pe chirie?
    Cazul concret : luat 20.000 euro credit pe 30 ani cu rata 100 euro, pus 10000 cash si luat o garsoniera care s-a inchiriat din prima la 200 euro/luna.
    Nu cunosti conditiile de creditare prea bine...
    Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

    Comment


    • Chiriasii persoane fizice nu au niciun drept real in Romania, nu stiu de ce va visati unii chiriasi pe viata.
      In Suedia iti permiti sa fii chirias, exista legislatie care te protejeaza. Iar aia stau cu chirie pentru ca locuintele au preturi exorbitante, chiar si pentru salariile lor imense.
      Job-urile bine platite la noi nu apar peste noaptea incat sa te muti de la Bucuresti la Timisoara pe salar triplu si sa merite sa traiesti in chirie.

      Plus ca, ipotetic, daca se intampla si te trimite firma ta sa lucrezi la biroul din Londra, apartamentul contractat la Cluj/Timisoara/Iasi/Bucuresti il inchiriezi cu mai mult decat e rata si se plateste singur, pentru ca in orasele universitare exista clientela multa.


      MrK ai fost luat la rost pt ca te-ai lasat dus de val si din spusul despre isu ai dat-o in atacuri la persoana pe tema arafat.
      Ozenele, mai citeste odata si incearca sa fii obiectiv. Eu am fost atacat, la persoana mea proprie si personala.
      Oricum, tot ce am spus despre ISU s-a dovedit adevarat.
      Last edited by mr.K; 5 December 2015, 11:41.

      Comment


      • Asta e singurul subiect pe care mi-l amintesc de cand sunt pe forumul asta cand nu am avut aceeasi parere.

        Comment


        • Nici gemenii nu gandesc la fel.
          Meritul lui Arafat e ca a contribuit la finantarea sistemului, sunt bani de salarii, de dotari la ISU, SMURD si la Ambulanta, fata de perioada cand intindeau bugetul pentru niste cauciucuri.
          Last edited by mr.K; 5 December 2015, 13:10.

          Comment


          • Originally posted by Cezar View Post
            Cumparati cumparati, ca faceti buzunarele grase...
            Inca unul care propovaduieste o viata cu chirie, desi nu cred ca a trait o ora macar cu chirie.
            Eu va propun,sa va vindeti proprietatile si sa va mutati cu chirie; e super viata ca chirias. Macar au de ce sa te pomeneasca copiii.
            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

            Comment


            • Faza cu incurajarea chiriei o fac detinatorii de mai multe proprietati. Daca toti si-ar face ipoteca, cine mama ciorilor le-ar mai inchiria proprietatile?
              Valabil in toata lumea mare. Nu toti pot fi bancheri, dar ca proprietari, castiga aproape cat bancherii, iar locuintele au bunul obicei sa-si pastreze valoarea pe termen lung.
              Daca iti permiti o locuinta a ta, prost sa fii sa stai cu chirie. Mai trist e cand nu iti permiti.
              Last edited by mr.K; 5 December 2015, 21:34.

              Comment


              • Totul se rezuma la venituri si mediul economic in care existi. Comparatiile cu Occidentul nu-si au rostul, pentru ca acolo e usor si sa stai cu chirie dar si mai usor (compar cu Romania) poti lua un imprumut de la banca. Veniturile, indiscutabil sunt mai mari, stabilitatea economica, iar, nu se poate compara pt ca in Romania nu exista si as putea sa mai gasesc inca cateva argumente. Romania e plina de proprietari pentru ca pe vremea comunismului, s-au dat multe case de la partid.
                In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                Comment


                • Acuma nu spune nimeni ca scopul in viata e o casa cu orice pret. Dar nici sa vii si sa afirmi ca e mai bine o viata chirias, pentru faptul ca faci punga mare cuiva, de parca chiria nu inseamna bani in buzunarul altuia, sau mai clar, bani aruncati pe care ii poti pune la temelia propriului camin.
                  Lumea priveste lucrurile din perspective diferite; unii detin proprietati de inchiriat si se declara impotriva proprietatii.

                  Treaba e simpla; daca ai posibilitatea, cumpara o casa, ca e cea mai buna investitie pe care poti sa o faci in viata pentru tine si copii tai. Restul, sunt doar povesti.
                  Last edited by IancuMIC; 5 December 2015, 21:52.
                  Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                  Comment


                  • Daca ar fi posibil, as avea cate o proprietate in orice colt al lumii, Miami, Melbourne, Cape Town, Paris, Hong Kong, Tokio, New York, Toronto, Buenos Aires, Rio....Plus un avion personal, ca sa ma deplasez intre proprietati sa mai ud florile. In Costa Rica as avea locuinta principala.
                    In locul lui Tiriac, m-as muta la Peles. Imi place zona.
                    Last edited by mr.K; 5 December 2015, 21:57.

                    Comment


                    • Originally posted by mr.K View Post
                      Ehe, citeste tu din urma si ai sa vezi ca am fost luat la 11m, ca nu stiu eu multe cand am afirmat de ISU.
                      E de ajuns sa stie Parchetul.
                      Originally posted by mr.K View Post
                      Ozenele, mai citeste odata si incearca sa fii obiectiv. Eu am fost atacat, la persoana mea proprie si personala.
                      Oricum, tot ce am spus despre ISU s-a dovedit adevarat.
                      Ce ai spus de ISU si s-a dovedit adevarat? Faptul ca 2 functionari de la prevenire nu si-au facut treaba, inseamna ca trebuie blamat un intreg sistem ce functioneaza bine?

                      Ai fost luat la 11 m cand ai facut afirmatii ce se doresc adevaruri irefutabile dar, de fapt, erau lipsite de sens si minima documentare. Numai faptul ca amesteci o mica parte din divizia operativa (aia de ii vezi tu jucand fotbal) cu niste functionari cu atributii de prevenire si control, care habar nu au ce-i incendiul nici ca definitie, dovedeste slaba informare si rea vointa.
                      If it ain't broke, don't fix it!

                      Comment


                      • Problema cu chiria in romania e ca le pensie nu o sa ti-o permiti. De aia ne luam case cand muncim, ca sa nu platim chirie la pensie. Ca si daca platesti chirie, nu ramai cu asa multi bani de pus deoparte fata de rata ca sa ai unde locui la pensie.
                        Niki, foarte just punctat.
                        Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                        Comment


                        • Asta e conceptia noastra, a celor mai in varsta; sa lasam in urma un pom, un copil, o casa. De, apucaturi comuniste.
                          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                          Comment


                          • Originally posted by Niki View Post
                            Ce ai spus de ISU si s-a dovedit adevarat? Faptul ca 2 functionari de la prevenire nu si-au facut treaba, inseamna ca trebuie blamat un intreg sistem ce functioneaza bine?

                            Ai fost luat la 11 m cand ai facut afirmatii ce se doresc adevaruri irefutabile dar, de fapt, erau lipsite de sens si minima documentare. Numai faptul ca amesteci o mica parte din divizia operativa (aia de ii vezi tu jucand fotbal) cu niste functionari cu atributii de prevenire si control, care habar nu au ce-i incendiul nici ca definitie, dovedeste slaba informare si rea vointa.
                            Original a fost postat de mr.K Vezi Post
                            [...]
                            Sper sa urmeze aia de la ISU-principalii vinovati.

                            Original a fost postat de Niki
                            Citat:
                            ca daca ISU a fost in control...
                            Tipic, dam cu pumnu' apoi intrebam ce s-a intamplat.

                            Dar DACA atunci cand POATE o fi fost ISU in control, aia erau in ordine?

                            Atunci erai sigur ca ISU n-are nicio legatura cu bomba aia. Atunci nu stia nimeni nimic, nici Tolontan, nici teleleviziunile.
                            Iar aia doi arestati sunt doar varful aisbergului, aia mari sunt trecuti in rezerva in loc sa faca parnaie.

                            Cum televiziunea ne tine la curent cu interventiile pompierilor zi de zi, vad ca divizia operativa stinge incendiul cand casa e deja scrum, tot mai bine e sa ai asigurare pe casa. Ba mai arde cate o casa si alaturi de cea care a luat foc prima.

                            Ca idee, limitele ISU au fost deja demonstrate. Si mor oameni ori de cate ori ISU isi da cu stangu-n dreptu'.
                            Last edited by mr.K; 7 December 2015, 15:03.

                            Comment


                            • Originally posted by einstein1984 View Post
                              Problema cu chiria in romania e ca le pensie nu o sa ti-o permiti. De aia ne luam case cand muncim, ca sa nu platim chirie la pensie. Ca si daca platesti chirie, nu ramai cu asa multi bani de pus deoparte fata de rata ca sa ai unde locui la pensie.
                              Niki, foarte just punctat.
                              Asta e in teorie, in practica, in actualul sistem, nu are cine sa plateasca pensiile peste 30 de ani.
                              In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                              Comment



                              • Ca idee, limitele ISU au fost deja demonstrate. Si mor oameni ori de cate ori ISU isi da cu stangu-n dreptu'.
                                In acest moment, ISU are nevoie de o restructurare, fara doar si poate; si nu e vorba recastigarea increderii in randul cetatenilor, cat a modului profesionist in care trebuie sa actioneze, la nivelul tuturor structurilor.
                                Are, daca vreti, nevoie de o noua legislatie care sa atraga si raspunderea pentru modul in care ISU isi desfasoara actiunile si interventiile. Si nu in ultimul rand ISU are nevoie de un restart si asta pana nu va mai aparea un eveniment major, care sa scoata in evidenta, pentru a nu stiu cata oara, lacunele acestei institutii atat de importante, cel putin la nivelul perceptiei publice.
                                Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google