Discutii despre orice, mai putin pe teme politice

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • eu nu cred ca e. nici pana in zi de azi, doctorii n-au reusit sa demonstreze in mod indubitabil corelatia dintre fumat si cancer, mai dcegraba e vorba de genetica si de noroc,

    Ştirile de ultimă oră, disponibile online. Mediafax.ro iti ofera ştiri interne si externe în timp real, ştiri politice, ştiri economice, mondene, sociale si din sport


    Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS) prevede că ne vom confrunta cu un „tsunami” de cazuri de cancer, care vor atinge un total de 24 de milioane de cazuri până în 2035. Vestea bună ar fi că jumătate dintre acestea pot fi prevenite, conform OMS, însă cel mai recent studiu arată că, de fapt, totul este mai degrabă un joc de noroc.
    Last edited by B997NDL; 17 December 2015, 19:25.

    Comment


    • Exact ce ziceam.

      Producatorii de tigari au destui bani sa cumpere guverne intreg, niste doctori care sa publice cateva studii in favoarea lor sunt cumparati la micul dejun.

      NDL, nu gasesc acum clipul cu colindatorii bolnavi de cancer la gat cantand prin sintetizatoare o colinda la receptia unui producator american de tutun.
      Iti ridica parul, e sinistru rau.

      Probabil ca a fost eliminat de pe net, cu niste miliarde de $ faci minuni.
      Orice proces impotriva "tutungiilor" s-a terminat cu intelegeri, daca n-au reusit sa cumpere juriul.
      Last edited by mr.K; 17 December 2015, 21:03. Reason: Automerged Doublepost

      Comment


      • americanii dau in judecata pe oricine.
        nimeni, nici doctorii nostri, n-au stabilit legatura directa dintre tigari si cancer. caterinca generala e ca "mareste riscul aparitiei cancerului".
        daca joc la loto si pun doua variante in loc de una DUBLEZ riscul de a castiga premiul cel mare, nu doar il maresc.

        Comment


        • Sunt sigur ca vei gasi multe argumente pentru a nu renuta la fumat, ramane sa spui ca e si benefic pentru digestie. Dar asta e doar pentru constiinta ta, adevarul il stii dar preferi sa nu-l vezi.

          Smecheria actuala e ca guvernele s-au cam saturat sa cheltuie cu sistemul de sanatate mai mult decat accizele pe tutun, pentru afectiuni cauzate/agravate de fumat, Ies pe minus.
          Asa ca, sacrifica tutungiii. Deocamdata la nivel soft. Va veni vremea prohibitiei si pentru tutun.
          Last edited by mr.K; 17 December 2015, 21:56.

          Comment


          • daca ma las de fumat, ar trebui sa ma las si de baut, de mancat si de multe altele, si sa ma duc pe muntele athos sa ma calugaresc. prefer sa traiesc frumos si sa ma simt bine. tot ce e bun si placut pe lume e nesanatos.
            daca vrei o viata sanatoasa, mananci grau incoltit, si lasi ceafa de porc pentru cei care traiesc periculos.

            Comment


            • N-ai idee, dar e de ajuns sa te loveasca o singura data ceva si-ti dispare "curajul" asta de a trai "periculos".
              Cu alcoolul si mancatul "periculos" te mai descurci daca incerci sa o faci cat de cat fara abuzuri majore, la tutun nu merge.
              Da o tura pe la gastro si vorbeste cu niste bolnavi de pancreatita. Ai sa pleci tare cufurit de acolo.
              Dar stiu, toate astea se intampla altora....
              Cred ca asa ziceau si aia de li s-a intamplat.
              Last edited by mr.K; 18 December 2015, 08:42.

              Comment


              • Are cineva vreo reteta speciala pt lasat de tutun? Garantat 100%?
                Israelienii cica te fac sa te lasi cu tratament pt ocd.
                Cateva pastile si gata, pac-pac esti nefumator din nou.

                Comment


                • Cu vointa merge 100%. Dar sa fie vointa pura, nu semi.

                  O reteta din batrani, aplicabila prin anii '80, era asa: inmoi cateva tigari in lapte, apoi le usuci pe calorifer sa zicem. Apoi aprinzi una si tragi un fum. O sa te ia o greata de o sa decartezi.
                  Apoi, de cat ori iti vine sa fumezi, aprinzi papiroasca si iar te ia greata. Reflexul va veni curand, dor de tutun asociat cu greata, fara a mai trage din tigara.
                  N-am incercat.

                  Comment


                  • O vizita sa salonul de pneumologie, intrebi asistenta unde sunt fuatrii cu emfizem... daca nici asta nu-ti da vointa sa te lasi...
                    Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                    Comment


                    • Unii decat sa schimbe ceva in viata lor, mai degraba ar schimba lumea.
                      ...
                      Fumati si beti fratilor cat va tin plamanii si ficatu', ca voua nu vi se poate intampla nimic; ce e dramatic e faptul ca multe din "distractiile" vietii, se deconteaza la batranete. Si nu vorbesc aici doar despre fumatori sau impatimitii alcoolului.
                      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                      Comment


                      • Va salut! Am postat si eu un anunt si inca nu il vad in lista, ca si activ. Va intreb: cat si de ce dureaza atat de mult sa mi se aprobe anuntul? Ce utilizator se ocupa de aceste lucruri??
                        Multumesc, cu stima!

                        Comment


                        • Modelatorul!

                          Comment


                          • ndl , cand iti vezi tatal murind incet sub ochii tai din cauza cancerului la gat provocat aproape sigur de fumat te lasi. fuma de la 16 ani incontinuu. in afara de cancer era sanatos tun , de asta a si dus-o 2 ani cu citostatice si tot tacamul.

                            ps: nu s-a putut lasa nici cand era bolnav de fumat .
                            o/____\o
                            (i)
                            .........

                            Comment


                            • Dumnezeu sa-l odihneasca ! Imi pare rau de ce aud.
                              Stiu ce vrei sa spui, dar nu stiu care e procentajul de fumatori care fac cancer. oricum e destul de mic si procentual nu e mult peste numarul de nefumatori cu aceasta afectiune.

                              Comment


                              • Când îți vezi tatăl murind de cancer după o viață fără tutun, fără abuzuri alimentare sau de alcool, îți vine să te apuci de fumat și de băut.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google