Discutii despre orice, mai putin pe teme politice

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Din ce cauza este cola neagra ? ( colorant sau reactie intre anumite substante )

    Comment


    • De la esenta de caramel...!?
      Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

      Comment


      • Originally posted by csebalyn View Post
        Poate te gandesti si la alta oferta, exista variante mai ieftine...Oricum la logimaetics o vei monta, daca masina e inca in garantie, acolo or sa te trimita.
        LE: acum am realizat ca deja l-ai achizitionat. De la autoeuropa?
        Da,autoeuropa.Si masina,si accesoriul si montajul.Am vrut mai multe dar m-a incurcat tariceanu cu taxa lui de poluare.Deh,banii sunt care sunt.Au fost planificati pentru mai multe accesorii dar au intervenit cheltuieli de care nu aveam idee: acont+cracanarea procesului de schimbare masina+taxa exorbitanta.Mi-a placut ideea cu "catalizatorul jos",adica daca e bal , bal sa fie !

        Comment


        • Sa va povestesc un truc cu cartile de joc pe care l-am facut la un bairam in tinerete.
          am vorbit cu un amic si i-am spus ca voi ghici culoare cartilor din pachet ,stand cu spatele la cel care le va scoate din pachet si ca am nevoie de ajutorul lui. Cum? Cand cartea este rosie sa taca ,iar cand e neagra,sa faca un comentariu ceva sau sa tuseasca.
          am inceput demonstratia si toti au fost socati. Ba m-au dat afara din camera, m-au bagat in dulap! Spumegau ,nu alta! Dar nu s-au prins de ajutorul dat de prietenul meu. In final storsi de atatea ipoteza, s-au dat batuti. Iar eu ca premiu le-am dezvaluit secretul! Au vrut sa ne linseze pe amandoi!
          Fotografia este arta de a fura timpului o firimitura de clipa
          Andreea Trifu

          Comment


          • Pe langa "bal", mai scoti vreo 2-3 cai prin eliminarea catalizatorului. Ideea e cum sa "tiganesti" semnalul de la sonda lambda2, sa nu se incurce ecu injectie si sa-ti bage motorul in regim de imbogatire ralanti (consum de camion). Asta ma ingrijoreaza acum cel mai mult, cum sa fentez ecu injectie
            Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

            Comment


            • Daca am avea genunchii invers ... Cum ar fi scaunele

              Comment


              • Asta-i o intrebare sau o exclamare? Sau vreo dorinta ascunsa....!?
                Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                Comment


                • La asa ceva nu ma gandeam in veci!!

                  Comment


                  • Nici eu...
                    Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                    Comment


                    • Acum am si eu o intrebare mai serioasa ... Daca este cineva sa imi explice de unde vine valoarea lui Pi = 3.14159265358979 ... Ca de cateva zile nu imi da pace gandul acesta

                      Comment


                      • 2/pi = (1.3.3.5.5.7....)/(2.2.4.4.6.6....)

                        pi/4 = 1-1/3+1/5-1/7+.....

                        pi/6 = tg-1(1/31/2) => pi/6 = (1/31/2)(1-1/(3.3)+1/(5.3.3)-1/(7.3.3.3)+...)

                        raportul dintre circumferinta cercului si diametrul sau este constant

                        LE: Am gasit ceva pe net care poate te lamureste!
                        Numarul pi (pi) este cel mai faimos numar al sistemului de numeratie. El reprezinta raportul dintre circumferinta unui cerc si diametrul sau.

                        Acum circa 4000 de ani, egiptenii au gasit primii valoarea acestui numar si l-au exprimat ca (4/3)4, iar babilonienii i-au considerat valoarea de 3 si 1/8. Indienii utilizau pentru p valoarea de radical din 10. Dintre aceste estimari, cea mai apropiata de valoarea reala a fost cea furnizata de egipteni (3,1604).

                        Textele ebraice originale furnizeaza o valoare a lui p mult mai precisa.

                        Arhimede (cca 287 – 212 î.Hr.) a dezvoltat o metoda ingenioasa de calcul al lui p (cca 250 î.Hr.), pe care l-a gasit cuprins între 3 si 10/71 si 3 si 10/70.

                        În anul 150 d.Hr., Claudiu Ptolemeu, matematician din Alexandria, a exprimat numarul p prin 377/120, iar Tsu Chung Chi a dat valoare de 355/113. aceste valori sunt corecte pâna la zecimala a 3-a, respectiv a 6-a.

                        Când, în 1882, matematicianul german Ferdinand von Lindemann (1852 – 1939) a demonstrat ca numarul p se scrie cu un numar de zecimale infinit si care nu se repeta periodic, s-a putut da raspunsul la o veche problema pusa de greci acum 2000 de ani si cunoscuta sub numele de problema cvadraturii cercului: este oare posibil sa transformam un cerc într-un patrat de aceeasi arie?

                        Raspunsul este ca nu poate fi desenat (numai cu rigla si compasul) un patrat având aria riguros egala cu cea a unui cerc dat.
                        Last edited by darksid3; 4 July 2008, 18:06.
                        In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                        Comment


                        • Scuze ca postez consecutiv dar n-a mai fost timp!
                          Ce parere aveti despre numarul Phi??
                          numarul phi (Φ=1.6180339887...), numar cunoscut in renastere ca "Proportia de aur" sau "Proportia divina". De ce? Pt ca acest numar intra in proportia corpului omenesc, de exemplu reprezinta raportul dintre coapsa si gamba, sau brat si antebrat etc. Se spune ca toata natura este "realizata" dupa acest numar. Acesta constanta era cunoscuta si de grecii antici fiind raportul dintre inaltimea si latimea Partheonului. Este phi ceea ce creeaza in arhitectura de exemplu frumusetea absoluta.

                          Cel mai bun exemplu il aveti in imaginea Omului Vitruvian al lui Leonardo da Vinci!
                          In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                          Comment


                          • In anii '80 , IBM a reusit sa obtina ,folosind un supercalculator,o valoare a lui pi cu 28 zecimale , aproape aceleasi zecimale ca cele obtinute de mayasi.

                            Stiati ca , intr-un domeniu, 0,6 adunat cu 0,8 ne da 1 !!!!!



                            Ai la dispozitie 10minute pentru editare , nu mai posta consecutiv...


                            PS. Despre ce domeniu e vorba???
                            Last edited by SoNyKeL; 4 July 2008, 20:40.

                            Comment


                            • In tara momentan.

                              Comment


                              • Fratilor, mai lasati matematica, PI, sinus si cosinus , ca destul am transpirat in tinerete...
                                @CRISTI_LCD-Cum era tipa aia care s-a dat cu capu' intre scaune? "Din fustita-i de nailon, faceai trei huse de camion"?
                                LOGAN CLUB CALARASI - FII POLITICOS IN TRAFIC!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google