Discutii despre orice, mai putin pe teme politice

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Asa si daca eu te intreb acum, fara sa cauti pe Google, stii care este capitala Venezuelei sau stii sa arati pe harta, specific, unde se afla P u l a, in Croatia, stii? Si apoi, ca sa continuam pe rationamentul dumitale, asta te face idiot? Nu apar pe nimeni, de fapt, cand am ajuns aici, primul lucru a fost sa observ cat rahat mananca altii despre lucruri pe care nu le cunosc.
    Last edited by darksid3; 22 March 2016, 22:37.
    In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

    Comment


    • da, Caracas si **** e in granita cu serbia.

      nu e. e la mare. dar macar capitalele si tarile le stiu.
      Last edited by B997NDL; 22 March 2016, 22:39. Reason: Automerged Doublepost

      Comment


      • Am vazut eu la tv niste unii intrebati care este capitala Parisului si nu s-au prea descurcat .

        Comment


        • Originally posted by B997NDL View Post
          da, Caracas si **** e in granita cu serbia.

          nu e. e la mare. dar macar capitalele si tarile le stiu.
          Ai inteles aluzia, nu era vorba despre dumneata, personal.

          Si eu am vazut romani care inca mai cred ca soarele se invarte in jurul pamantului, dar asta nu inseamna nimic. Sunt emisiuni care ii selecteaza doar pe cei ce nu stiu raspunsul, e la mintea gainii.
          In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

          Comment


          • Originally posted by B997NDL View Post
            Ma poate ajuta cineva cu un sfat ? "Vrem", adica fi-miu, sa "dam" ori la informatica economica, ori la cibernetica economica.
            Care ar fi o alegere mai fericita ?
            Vad ca a renuntat la drept, fiindca piata e superaglomerata,
            Mentionez ca "suntem" la T Vianu, la clasa de informatica.
            E cineva de pe aici in domeniu ?
            Salut.
            nu stiu daca te ajuta ce-ti spun dar poate iti faci o idee.
            fata mea a intrat anul trecut la ASE cibernetica ( initial in engleza, a dat examen a luat dar tot in romana a ramas) media de intrare a fost 9.33 ( a intrat la taxe 3500 lei / an), am platit jumate atunci , acum dupa prima sesiune a trecut la buget ( o mare bucurie pt mine ca am scapat de taxe), a luat toate examenele , media nu a avut-o prea mare ca matematica e grea, la liceu a fost la sava ,a fost la olimpiade la mate, engleza. la buget sa intrat cu medie peste 9.70 .cele mai mari note le are la engleza si informatica, la mate a luat un 6 care ia stricat media.Poti da examene la mai multe facultati,(doar ca platesti niste taxe), noi am dat si la mate la universitate , a intrat dar a ales ase ul.pe mine toate examenele astea m-au costat aproape 300 lei si am avut reducere ca nevastamea lucreaza in invatamant ca altfel mai dadeam vreo 200 lei.

            Comment


            • din ce m-am uitat eu pe net, la cibernetica, la buget, pe 2015, a fost 9,43
              iar la info 9,40. cat a trebuit sa aiba media ca sa intre la buget ?

              Comment


              • daca n-are min 9.70 pregatestete de taxe, vin multi din tara cu medii mari.
                asa am patit si cu intrarea la liceu, eram pe locul 18 pe bucuresti si la final a intrat pe locul 60 si ceva.

                Comment


                • am vorbit cu un baiat care era student la informatica economica si mi-a zis ca merele avantaj la info e ca nu prea fac matematica, mai mult programare.
                  eu ma intreb care e o alegere mai buna: info sau cibernetica ?
                  nu prea mi se pare normal sa nu se dea examen. asta cu bacul e o abureala.

                  Originally posted by MIHAI C View Post
                  daca n-are min 9.70 pregatestete de taxe, vin multi din tara cu medii mari.
                  asta la clasa cu predare in engleza ? am vazut clar ca la romana au fost 9,4 si 9,43.
                  oricum, el are fondul pentru studii, dar i-am zis sa traga tare ca sa-si tina banii.
                  la belcescu ( sf sava) am fost si eu. pe vremea mea ne rupeau cu matematica.

                  Originally posted by MIHAI C View Post
                  asa am patit si cu intrarea la liceu, eram pe locul 18 pe bucuresti si la final a intrat pe locul 60 si ceva.
                  si care a fost prima optiune ?
                  Last edited by B997NDL; 23 March 2016, 00:13. Reason: Automerged Doublepost

                  Comment


                  • prima optiune a fost sava , a doua nu mai stiu , ia-m zis ca poate trece ce vrea ca tot la prima intra.
                    acum la ase si eu cu cine am vorbit a zis ca in primul an e matematica multa dupa aia e mai putina.o alta fata a zis ca ce a facut fiimea in primul an ea a facut in anul 2. acum nu stiu ce sa zic cu cat intrebi mai multi fiecare zice altceva.
                    acum si cu trecerea asta la buget dupa primul semestru, nu stiu cum sa intamplat, nu am cerut noi, de la secretariat au chemat-o cu niste acte si iau dat vestea cea mare.

                    Comment


                    • Eu ca student la Politehnică i-aș recomanda Calculatoare la Automatică sau ETC la Electronică dacă vrea să se chinuie un pic dar să știe o grămadă de chestii ulterior. Într-adevăr, față de ASE necesită o admitere în plus de dat dar cred că și recompensa va fi pe măsură.

                      Comment


                      • Originally posted by B997NDL View Post
                        http://www.hotnews.ro/stiri-opinii-1...00-mondial.htm

                        România a fost trecută pe harta celor 500 de instituţii de învăţământ de prestigiu din lume. Lucrările de ştiinţă publicate de Universitatea Politehnică din Bucureşti au fost evaluate pozitiv de americanii care deţin baza de date ISI Thomson, singura din [...]


                        stiu de MIT. oricine stie... cat despre rusi, nu contest, dar populatia romaniei e 7-8% din populatia sua sau urss. noi avem rezultate remarcabile la cati suntem.
                        ca sa vina bill gates si sa-i ia pe toti care au lucrat la bitdefender e ceva...
                        Eu vorbesc de topul din 2016, tu de ala din 2013 sau din 2010.

                        Comment


                        • @Mihai C
                          eu am vorbit cu un student la informatica economica si imi zicea ca ar fi mai cautata si ca nu fac matematica, doar programare.
                          el cica de aia alesese informatica. acum, nu stiu care ar fi mai buna.

                          @sunshine: stiu ca ar fi cele mai bune, dar avem niste probleme cu fizica. nu-i place. are note bune, dar sa n-auda de ea. mai ales electrica si optica.

                          Comment


                          • citesc si rad, sincer. Pai informatica e matematica aplicata, algoritmi, statistica.
                            In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                            Comment


                            • Da sunt inrudite destul de mult , de ex. fara matematica nu poti face informatica , sa zicem ca trebuie facut un program care calculeaza pretul final al unui produs cu sau fara TVA , daca nu stii si putina matematica nu s-ar putea realiza.
                              Last edited by prometheus; 23 March 2016, 18:31.
                              sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                              Comment


                              • programarea e una, matematica e alta.
                                daca faci un program pentru un domeniu matematic e altceva.
                                dar nici asa nu calculezi tu.
                                tu practic traduci in limba "informatica" ce vrei sa faca programul. ii dai comenzi intr-o alta "limba".
                                statistica e altceva decat informatica. de aia se face la cibernetica economica si nu la informatica economica.
                                Last edited by B997NDL; 23 March 2016, 18:35.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google