Discutii despre orice, mai putin pe teme politice

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Fanez n-am nici o reteta. Ce nu te muti intr-un apartament cu o camera...pana strangi diferenta? (cam asa am facut eu...de fapt...eu am stat intr-o grasoniera confort III).
    Mai...daca ma da afara...ma mut in alta chirie...daca ma executa banca...raman si cu mare parte din banii dati si cu buzele umflate. Este un risc asumat
    Ah...si cand am cautat apartamentul...mi-am facut un buget (m-am dus pe la banci sa vad la cat ma incadrez)...si am inceput sa caut... pana am gasit in ce m-am incadrat.
    P.S. Eu am 2 joburi...si muncesc aprox 12-15 ore/zi. Sambata ceva mai putin...maxim 5-6 ore.


    mr.K hmmm...125 euro...prea mult...ma duc la alta banca din colt...poate are conditii mai bune.

    Comment


    • Originally posted by mr.K View Post
      Ai citit vreodata un contract din ala? Sa vezi cum sunt impartite riscurile?
      Banca nu are niciun risc, nici macar ala valutar, ca-l regla din dobanda daca ar fi scazut prea mult cursul.
      pai ce risc sa-si asume ? tu, daca dai bani imprumut unui prieten, esti dispus sa-ti asumi vreun risc ?
      poate pierde ala banii sau poate e concediat.
      daca i-ai dat euro cand era 4,5 lei, vrei sa primesti lei cand euroiul e 4,01 lei ?

      pai ce facem, mr K ?! am tot asteptat postul cu Halep si vad ca n-ai de gand nimic. foarte dezamagitor.
      NDL, potoleste-te, rogu-te frumos... va luati concediu amandoi, unul pentru provocari, altul pentru raspuns la provocari. hai sa nu facem scandal
      Last edited by Seba; 25 October 2016, 16:57.

      Comment


      • si care ar fi diferenta daca te-ar da banca afara pe motiv ca n-ai platit? si eu am rate la apartament, 230euro/luna, dar ma gandesc de lucru pe 3-400 de euro tot gasesc, la o adica. nu-mi luam apartamentul indiferent de valuta creditului, daca depasea 33% din venituri, chit ca banca te momea la un moment dat cu indatorare de 70%...pt ca trebuie sa si traiesti, sa mananci, sa te imbraci, etc. daca dupa ce-ti faci necesarul de cheltuieli minime, nu-ti iese ca poti duce un credit de 300 de eruo lunar, nu-ti iei, indiferent de valuta, cu atat mai mult cand nu vorbim de o valuta de referinta.
        Last edited by Seba; 25 October 2016, 16:58.
        Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

        Comment


        • Originally posted by bolovan View Post
          Fanez n-am nici o reteta. Ce nu te muti intr-un apartament cu o camera...pana strangi diferenta? (cam asa am facut eu...de fapt...eu am stat intr-o grasoniera confort III)...
          Numai solutii bune (de dreapta si tehnocratice in acelasi timp, la fel de potrivit ca si sfatul sa manci cozonac daca n-ai paine)
          Si eu am stat in garsoniera. Imi iau nevasta si copilul si ma mut inapoi in garsoniera cu chirie mai ieftina cu 5 euro pe care ii strang pana fac 40.000 cat e un apartament modest cu 3 camere. De curiozitate te intreb: in cat timp strangi 40.000 de euro? (Nu-mi raspunde).
          Mai era unu' care se lauda ca el cu 1500 de lei pe luna traieste bine, sotia sta acasa si copiii lui studiaza in america, dar nu bea, nu fumeaza si munceste 22 de ore/zi.
          Last edited by Fanez; 25 October 2016, 17:04.

          Comment


          • Originally posted by mr.K View Post
            Sunt sigur ca esti inca la inceputul vietii, nu ai achizitionat vreo casa, singura ta grija e masina si propria persoana, stai eventual la parinti sau in vreo casa mostenita.
            Acum ești și medium, știi totul despre mine fără să mă întâlnești vreodată?

            Ca să-ți raspund la întrebare: dacă majoritatea creditelor au o anumită dobândă si exista doar unu care este suspect de avantajos e normal ca ceva nu e ok acolo, iar dacă ai semnat contractul înseamnă că ai fost de acord cu toate condițiile stipulate si trebuie sa trăiești cu consecințele acțiunilor tale și nu să fii ajutat din banii noștri ai tuturor.

            Comment


            • Originally posted by Seba View Post
              si care ar fi diferenta daca te-ar da banca afara pe motiv ca n-ai platit?
              asta e peste tot in lume. cand eram prin sua, pe la inceputurile crizei, aveau ditamai casele la vanzare si cu 400 de dolari. atat mai avea nefericitul de achitat si era executat.
              ai vazut emisiunea cu case la licitatie pe discovery ? unii de nervi si oftica turnau beton in wc si instalatii. nu e nimeni iertat.

              @moderator: nu era nicio provocare, ca si eu cred cam aceleasi lucruri ca si el despre Halep, dar in alte dati era mai prompt cu postarile.
              cam dupa ce se termina meciul.
              sau acum e onorabil pentru ca Kerber e nr 1 mondial. ? completare: cred ca e nenea Iancu, ca el e fan halep.

              Originally posted by Seba View Post
              pt ca trebuie sa si traiesti, sa mananci, sa te imbraci, etc. daca dupa ce-ti faci necesarul de cheltuieli minime, nu-ti iese ca poti duce un credit de 300 de eruo lunar, nu-ti iei, indiferent de valuta, cu atat mai mult cand nu vorbim de o valuta de referinta.
              adica 300 eu sa reprezinte 30% dintr-un salariu ?! in romania ?! nu-si mai face nimeni credit. decat cei care nu au nevoie.
              Last edited by B997NDL; 25 October 2016, 19:05. Reason: Automerged Doublepost

              Comment


              • Originally posted by alinn28 View Post
                ...trebuie sa trieti cu consecinele aciunilor tale i nu s fii ajutat din banii notri ai tuturor.
                Nu e nimeni ajutat din banii tai sau ai mei decat in conditiile in care banca imi creste mie sau tie dobanda la credit ca sa compenseze magariile pe care le-a facut si pentru care trebuie sa plateasca. Sau daca se mai ofera vreun guvern sa bage niste centi in litrul de combustibil ca sa plateasca el (guvernul) pentru banca "magaricioasa" ca sa-i lase profitul intreg.

                Comment


                • nu mai stiu cine a postat ( cred ca mr K) chestia cu datoriiile marilor tari din lume. si are dreptate.
                  nu guvernul ajuta bancile si nici macar nu conduce o tara. bancile conduc tarile.
                  ar fi trebuit sa stii pana acum.
                  daca tragi linie, sunt 4-5 familii care conduc lumea.
                  primele care imi vin in minte: (JP) Morgan, Rotschild... und so weiter
                  si asta numai din cauza cretinismului de crestinism ( catolic ) care a decis in evul mediu ca e sub demnitatea unui catolic sa dea bani cu dobanda, si i-au pus pe evrei sa se ocupe de asta.
                  vedeti istoria. in special in venetia.
                  de acolo a plecat. nu degeaba a scris si Shakespeare piesa cu negutatorul din... Venetia.

                  Comment


                  • Originally posted by alinn28 View Post
                    Acum ești și medium, știi totul despre mine fără să mă întâlnești vreodată?

                    Ca să-ți raspund la întrebare: dacă majoritatea creditelor au o anumită dobândă si exista doar unu care este suspect de avantajos e normal ca ceva nu e ok acolo, iar dacă ai semnat contractul înseamnă că ai fost de acord cu toate condițiile stipulate si trebuie sa trăiești cu consecințele acțiunilor tale și nu să fii ajutat din banii noștri ai tuturor.
                    Nu stiu cat te pricepi la contracte, dar exista niste clauze pe care legea le incadreaza ca abuzive.
                    Ca exemplu, daca intr-un contract una din firme vrea termenul de plata a unei facturilor sa fie 120 de zile, cealalata firma accepta de nevoie, iar legea prevede maximum 60 de zile, clauza cu 120 de zile e abuziva, iar in instanta firma pagubita poate cere banii la 60 de zile.

                    Pe principul asta au pierdut multe banci procesele cu clientii. Clientii au semnat ceva ce nici nu trebuia sa exista in contract.

                    Comment


                    • Originally posted by B997NDL View Post
                      ...
                      nu guvernul ajuta bancile si nici macar nu conduce o tara. bancile conduc tarile...
                      Pai tocmai. Guvernul serveste banca. Nu e datoria lui sa ajute bancile? [emoji41]

                      Comment


                      • Judecători: Un angajat poate fi concediat și prin e-mail

                        Decizia de concediere a unui angajat poate fi trimisă acestuia de către angajator și prin e-mail dacă această formă de comunicare este folosită între părți, conform unei clarificări stabilite acum de către judecătorii Înaltei Curți de Casație și Justiție. Clarificarea apare după ce un salariat și-a dat în judecată angajatorul, contestând că a fost concediat prin e-mail și susținând astfel că nu a fost respectată prevederea legală care impune ca decizia de concediere să fie transmisă în scris.

                        Decizia de concediere a unui angajat poate fi trimisă acestuia de către angajator și prin e-mail dacă această formă de comunicare este folosită între părți, conform unei clarificări stabilite acum de către judecătorii Înaltei Curți de Casație și Justiție. Clarificarea apare după ce un salariat și-a dat în judecată angajatorul, contestând că a fost concediat prin e-mail.



                        Comunicati ca mailurile personale au fost tinta hackerilor si scapati de grija asta.

                        Comment


                        • In articol nu e precizat daca se refera la contractele cu durata determinata sau nedeterminata.
                          "light up the darkness" Bob Marley

                          Comment


                          • Buaaa-hahahaha-ha! Mi-au trimis aia de la Cars Inv oferta, sa ma duc la ei cu masina pentru verificare de iarna. Ce tupeu fantastic!
                            Originally posted by Fanez View Post
                            La rubrica "ASA NU" - De evitat: CARS INV, sos. Oltenitei (multimarca). E plin de consilieri. Lucreaza cu asiguratorii Asirom si Omniasig. Acolo ti se pun la dispozitie 4 consilieri: unul iti face o evaluare a pagubelor si face demersurile pentru dosar. Al doilea te suna sa te programeze la reparatie. Al treilea iti spune ca ce ai vorbit cu ceilalti doi nu exista. Al patrulea te suna sa dreaga busuiocul adaugand scuze si promisiuni de compensare a neplacerilor cauzate, dupa care te suna din nou cel de-al doilea sa te reprogrameze.
                            In urma unui accident minor..., pe RCA la asirom, am primit recomandarea de la inspectorul de constatare daune sa-mi repar masina la Cars Inv. ca merge treaba repede si bine. Accidentul produs pe 18 iunie, constatarea la asirom pe 22 iunie (in urma programarii facute pe 19 iunie), acceptul de plata a venit pe 18 august. Pe 19 august ma suna de la service si ma programeaza pentru reparatie in data de 7 septembrie. Nu reusesc sa ma duc pe 7 si ma duc pe 8 septembrie. Acolo ma intampina un consilier foarte amabil care imi explica frumos ca nu am nicio programare la ei si ca nici n-a venit raspunsul de la asirom. Cu alte cuvinte ce am vorbit cu ceilalti doi nu e adevarat, eu m-am dus de tampit la o programare inexistenta. Sun la asirom si obtin informatia ca acceptul a fost trimis in data de 18 august, cine l-a primit si la ce ora. Sun la primul consilier (vezi mai sus) care ma asigura ca se intereseaza si revine cu detalii. M-a sunat si mi-a confirmat ca am dreptate urmand sa astept telefon pentru reprogramare. Aici intervine cel de-al patrulea consilier, care ma suna si ma lamureste ca e greseala lor si ma asigura ca revine cu un telefon imediat ce se lamureste situatia. Dupa 3-4 ore, timp in care s-a lamurit situatia, imi propune o reprogramare pe 21 sau 22 septembrie ca sunt cam ocupati. Insist si ma programeaza pe 17 septembrie. Dupa 2-3 zile ma suna consilierul nr.2 sa ma intrebe daca ramane valabila programarea pe 17. Intamplator aveam ceva important de facut asa ca am ales data de 22 septembrie... M-au sunat cei de la Cars Inv pe 28 la ora inchiderii sa ma intrebe cand vin la programarea de pe 22.
                            ...

                            Comment


                            • eu am lucrat cu ei (cel care mi-a dat-o avea asirom, ca si mine, de altfel )
                              si chiar s-au miscat repede, dar a fos un cosmar sa ajung la ei din militari.
                              in rest n-am prea avut marelucru de reprosat. poate doar sa fi nimerit mai bine nuanta, dar asta e.
                              si mie mi-au trimis oferta, dar decat sa mai merg pana acolo,,,

                              Comment


                              • Probabil ca se uita si la client

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google