Discutii despre orice, mai putin pe teme politice

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Deci marturisesti ca nu esti cu PSD?
    Keep walking...

    Comment


    • amână tăierea a trei taxe
      Eu am inteles (din declaratiile lui dragnea) ca urmeaza sa se discute cum si in ce masura se vor taia accizele la carburanti (astfel ca noi sa platim mai putin la pompa, nu doar sa le creasca veniturile celor care au pompa, iar preturile sa ramana la fel sau sa creasca), si taxa pe stalp. Despre tva a zis ca nu are niciun efect benefic sa scada cu un procent anul asta dar din 2018 va scadea cu doua procente.
      Deci, adica deci...
      Originally posted by jonnie007 View Post
      Deci marturisesti ca nu esti cu PSD?
      Daca pe mine ma intrebi, am raspuns la intrebarea asta si "am marturisit" de mai multe ori
      Last edited by Fanez; 13 December 2016, 18:09.

      Comment


      • Originally posted by Seba View Post

        de fabrica de autoturisme de la arad a auzit cineva? nu, ca aia nefiind din vechiul regat, nu era "romaneasca" de fabrica de locomotive de la resita, nu zice nimeni nimic, ca din nou, nu era romaneasca. de prima cale ferata din romania, care e partial inca functionala (si nu ma refer la bucuresti-giurgiu, ci la oravita-molodva noua), nu se mentioneaza nimic in cartile de istorie. exemplele pot continua...ideea e ca daca austriecii ar fi controlat tot teritoriul, poate ca in 200 de ani de "stapanire" lumea ar fi uitat de metehnele turcesti si grecesti. asta a fost marele ghinion al nostru, ca n-au reusit aia sa ne controleze complet.
        pai ce mai vorbim, ca ti-ai raspuns singur ? daca nu erau austro-ungarii, era romania si era si ardealul ca oltenia si moldova de sud, ca bucovina a fost tot la ei, de arata asa bine.
        alea erau masini facute cu tehnologie straina si de aici luau doar mana de lucru, mi se pare ca prima masina romaneasca avea nume maghiar, sau ma insel ?
        iar in 200 de ani, deja e o alta tara. america are vreo 400 cu totul, si uite cum arata.
        de care romanie vorbim ?! care nu are nici 100 de ani de existenta ? si daca nu erau strainii si primul razboi mondial nu se mai facea nicio unire.
        deci alte natiuni au stapanit teritoriul asta de 5-6 ori mai mult decat romanii.
        Last edited by B997NDL; 13 December 2016, 18:47.

        Comment


        • La pompa plătim mai mult din cauza lui Ponta ca a calculat acciza la un curs supra evaluat (4,73 ron/L) și supra acciza. Chiar nu îți este clar, guvernul nu vrea preț mai mic la carburanți ca încasează mai puțin bani din tva. Aia cu scăderea de 1% e gogorita, orice ieftinire se simte în final, numai sa fure atâta știu, s-au văzut cu sacii în căruță, acum încep sa-si arate arama pe fata.

          Comment


          • Originally posted by B997NDL View Post
            ...mi se pare ca prima masina romaneasca avea nume maghiar, sau ma insel ? ...
            În anul 1908 s-a înființat la Arad o fabrică de automobile, numită MARTA. Firma franceză Westinghouse, din Le Havre, filială a Firmei Westinghouse din SUA, a construit fabrica pe un teren pus la dispoziție de Primăria Arad. MARTA este acronimul pentru Magyar Automobil Részvény Társaság Arad. Firma producea diferite modele de autoturisme printre care și un autoturism autohton denumit “Márta”.
            sursa

            Originally posted by aris86 View Post
            La pompa plătim mai mult din cauza lui Ponta....
            Sau din cauza celor care le-au permis "pomparilor" sa vanda cu ce pret vor?
            Numai in Romania pune cine vrea ce pret vrea, ca noi fiind democrati avem "liberarizarea preturilor" si "consiliul concurentei". Dar am avut si guverne care puteau sa ia masuri daca le pasa.
            Am mai zis eu de unul ca are fixuri dar vad ca si tu ai O fi molipsitor.
            Last edited by Fanez; 13 December 2016, 19:25.

            Comment


            • Adevărul doare, mai bine cataloghezi omul decât sa vezi realitatea.

              Comment


              • Originally posted by Fanez View Post
                sursa



                Sau din cauza celor care le-au permis "pomparilor" sa vanda cu ce pret vor?
                Numai in Romania pune cine vrea ce pret vrea, ca noi fiind democrati avem "liberarizarea preturilor" si "consiliul concurentei". Dar am avut si guverne care puteau sa ia masuri daca le pasa.
                Am mai zis eu de unul ca are fixuri dar vad ca si tu ai O fi molipsitor.
                mai Ponta, recunoaste ca ti-ai facut cont pe logan club. nu mai folosi limba asta de lemn, si lasa-i sa vorbeasca despre masini, ca si-asa le-ai scumpit carburantii
                daca ma uit mai atent, recunosc si stilul lui Nicolicea.

                Comment


                • ...mai bine cataloghezi omul decât sa vezi realitatea.
                  Am observat ca astia care sunt cu peneleu' catalogheaz cel mai mult, "astia-s penali, aia-s corupti. .." etc.
                  Daca te gandesti atent în urma, ai sanse sa-ti amintesti ca am avut preturi la combustibili mai mari decât în alte tari europene cu mult timp înainte sa se inventeze ponta în politica. Oful tau si obsesia ta e ponta. Sa stii ca din cauza lu' ponta n-avem noi temperaturi de 22-24 de grade pe litoral în luna decembrie.

                  Comment


                  • hei ! gata cu politica. totul deviaza de la o discutie despre conducatorii nostrii la atacuri personale.

                    pana la urma noi i-am ales noi ii avem , chiar daca drept de vot au toti romanii.
                    o/____\o
                    (i)
                    .........

                    Comment


                    • Vorbeam astazi cu un prieten...si la un moment dat nu's ce pomenesc de alegeri...la care el foarte derutat:
                      Ce alegeri...
                      EU: Gogule...alegeriile parlamentare...stii...chestia aia cu campania electorala...caleti, scuipaturi etc? Dupa care mergi si dai cu stampila pe unde apuci
                      La care el foarte derutat: Au fost anul asta? Cand? Ca nu-mi aduc aminte.
                      Dementiala discutia...il invidiez.

                      Comment


                      • Daca nu sunt alegeri anticipate, cu astia defilam 4 ani.
                        Last edited by mr.K; 13 December 2016, 22:22.

                        Comment


                        • Originally posted by IancuMIC View Post
                          Discutiile pe teme politice, antreneaza foarte multa pasiune, care de cele mai multe ori genereaza dispute nu tocmai pe placul Regulamentului.
                          Grija mare asadar la exprimare.
                          @NDL
                          @Fanez
                          Opriti-va aici cu atacurile si discutati civilizat.
                          .
                          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                          Comment


                          • Originally posted by mr.K View Post
                            Astia de la PNL o vor ca interimar pe Raluca Turcan.
                            Pai abia a plecat Gorghiu, nu s-au invatat minte ?
                            Raluca Turcan= cireașa de pe tortu... pardon, de pe coliva PNL-ului tradițional.
                            M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

                            Comment


                            • Originally posted by mr.K View Post
                              Daca nu sunt alegeri anticipate, cu astia defilam 4 ani.
                              Si daca sunt nu tot cu astia?
                              Originally posted by IancuMIC View Post
                              @NDL
                              @Fanez
                              Opriti-va aici cu atacurile si discutati civilizat.
                              .
                              Eu n-am atacat pe nimeni si nu m-am simtit prea atacat.

                              Comment


                              • Cine e Raluca Turcan?
                                Keep walking...

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google