Discutii despre orice, mai putin pe teme politice

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • De-ce...zici...a-cest...lu-cru, dom-nu-le?
    ...
    Lasand gluma la o parte, e de preferat un presedinte mai ...silentios, dacat unul jucator.
    Uite ca acum jucatorul pretinde ca poate fi o solutie mult mai bona de prim-ministru dacat Dragnea; deja am vazut ca se incalzeste. Il durea in c&or ca romanii n-au suficiente odai, cat sa gazduiasca o bona. Macar nu tace dreaq, din gura; sa le multumeasca moldovenilor de peste Prut, ca a ajuns in Parlamentul Romaniei. Ca in tara deja e ...citit.
    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

    Comment


    • Originally posted by mr.K View Post
      Voluntariat suna mai bine, concediu deja implica zile libere, nu neplatite....
      Suna mai normal dar probabil a vrut s-o "coloreze" cumva sa n-o asocieze lumea cu "munca patriotica".

      Originally posted by IancuMIC View Post
      Presedintele Johannis; citez din memorie.
      Premierul va fi desemnat de la formatiunea sau alianta care ma convinge ca are majoritatea in Parlament...
      Personal mi se pare un pas, indarat....
      Pe acelai principiu cu "aceasta hotarare judecatoreasca nu e buna, la fel si ce au votat majoritatea românilor "nu e buna".
      Pas cu pas indarat. Deja se afunda.

      Comment


      • Fane ai discurs de PSD!
        Keep walking...

        Comment


        • Jonnie007, iar începi? Te-ai trezit cu chef de flame?

          Daca vrei discurs psd, vezi ca e conferinta de presa la tv acum. Vorbeste Dragnea.
          Last edited by Fanez; 15 December 2016, 21:23. Reason: Automerged Doublepost

          Comment


          • Eu as vrea sa cred tot ce zice Dragnea.
            3000 de ambulante la sate, cand nu se aduce macar cate o ambulanta noua pe judet, anual, in conditiile in care parcul auto al serviciilorr de ambulanta e uzat.
            Basme. O ambulanta nu costa cat un Logan.

            Comment


            • Eu as vrea sa cred tot ce zice Dragnea.
              E greu de crezut ce zice oricare dintre politicieni. Toti au zis multe. Ramane de vazut ce se face.

              Comment


              • se va face nimic pentru noi, totul pentru ei. mie mi-e sa nu se intoarca impotriva noastra idea mareata de a impozita firmele straine de la noi. pai alea de aia au venit aici, daca le iei impozit pe profit, se muta in Serbia, ucraina, Bulgaria si tu ramai cu somerii. fain calacul, facut doar de dragul de a putea tu sa furi mai mult decat aia de dinainte. sau ai putea pur si simplu sa nu mai minti lumea cu bomboane electorale si sa faci ceva cu banii pe care-I ai. ca daca nu furi din ei, cam ai bani.
                Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                Comment


                • idea mareata de a impozita firmele straine de la noi. pai alea de aia au venit aici, daca le iei impozit pe profit, se muta in Serbia,
                  Ce castig ai tu daca alea fac profit pe care il cara afara integral? La ce "facilitati" au, mai mult pagubesc bugetul statului. Aaaa... se duc si cauta sclavi in alte tari? Pai sa caute. Din cati muncesc pentru astfel de firme, ai idee cati sunt platiti "la negru"?
                  Eu as fi de acord cu o lege care sa impuna un salariu decent celor care vin sa faca "afaceri" sau "productie" pe aici. Cand au fost taiate salariile la bugetari, au fost taiate salariile de la astfel de firme "ca asa a zis guvernul".

                  Comment


                  • @fanez, metrorex ne tot minte în fiecare an ca se deschide magistrala noua de metrou. Ei au promis 3 ani și au trecut 5 și încă nu se întrevede luminița de la capătul tunelului. Numai vorbesc de circulația trenurilor, e făcută din birou cu timpi mari de mers, se înghesuie lumea dimineață, mai ceva ca sardinele, dar bani știu sa ceara. Sa vedem, dacă prind iar curaj sa mai scumpească abonamentul.

                    Comment


                    • metrorex ne tot minte în fiecare an ca se deschide magistrala noua
                      Asa si?
                      circulația trenurilor, e făcută din birou
                      De unde ar trebui facuta, de pe peron?
                      bani știu sa ceara
                      Cand au luat trenuri noi, n-a fost bine, acum ca sunt insuficiente iar nu e bine.
                      prind iar curaj sa mai scumpească abonamentul.
                      Nu stiu cat mergi tu cu metroul, dar stii cat ar trebui sa platesti pentru o calatorie? Stii cu cat subventioneaza statul "abonamentul" ca sa circuli tu cu metroul? (adica ce suma plateste statul pentru tine calator).

                      Apropos de mers cu trenul. Dragnea a zis ca vrea sa "bage" gratuitate pentru studenti pe CFR. In felul asta nu are de pierdut decat "nasul"
                      Last edited by Fanez; 16 December 2016, 00:17. Reason: Automerged Doublepost

                      Comment


                      • Originally posted by Fanez View Post
                        Ce castig ai tu daca alea fac profit pe care il cara afara integral? La ce "facilitati" au, mai mult pagubesc bugetul statului. Aaaa... se duc si cauta sclavi in alte tari? Pai sa caute. Din cati muncesc pentru astfel de firme, ai idee cati sunt platiti "la negru"?
                        Eu as fi de acord cu o lege care sa impuna un salariu decent celor care vin sa faca "afaceri" sau "productie" pe aici. Cand au fost taiate salariile la bugetari, au fost taiate salariile de la astfel de firme "ca asa a zis guvernul".
                        "sclavii" aia, cum ii numesti tu, vor ramane someri pentru ca puie monta a uitat de cele un milion de locuri de munca.
                        iar psd-ul e incapabil sa creeze macar unul. poate doar la mosie la dragnea.
                        ce inseamna salariu decent, atata timp cat statul roman estimeaza salariul mediu la 3-400 de euro ?!

                        Originally posted by Fanez View Post
                        Nu stiu cat mergi tu cu metroul, dar stii cat ar trebui sa platesti pentru o calatorie? Stii cu cat subventioneaza statul "abonamentul" ca sa circuli tu cu metroul? (adica ce suma plateste statul pentru tine calator).
                        daca il subventioneaza cu multi bani, inseamna ca sunt cretini si incapabili sa-l gestioneze, cata vreme merge pe curent care e produs in tara la greu.
                        iar la metrou nu se poate face blatul, ca la ratb sau la cfr. nu bagi cartela, nu intri.
                        de fapt asta e problema romanilor, incompetenta si impotenta.
                        Last edited by B997NDL; 16 December 2016, 02:32. Reason: Automerged Doublepost

                        Comment


                        • Stimate NDL, despre "locurile de munca lu' ponta" s-a scris mai sus. Despre subventionarea metroului ma mir ca nu stii ca statul plateste ca sa nu dai tu 10lei/calatorie (bine, tu personal circuli gratuit dar ziceam la modul general).
                          Un salariu minim decent în România ar fi 1000 de euro.
                          daca il subventioneaza cu multi bani, inseamna ca sunt cretini si incapabili sa-l gestioneze...
                          Cine l-a gestionat în ultimii 12 ani?
                          Last edited by Fanez; 16 December 2016, 07:31.

                          Comment


                          • Asta e o discuție complexă referitor la salarii.Daca face cineva salariul minim 1000 de euro inflația urcă la cer si or să crească și prețurile în concordanță că sa echilibreze surplusul de bani al populației.

                            Comment


                            • In Suedia unde salariul mediu e de cateva mii de euro, nu stiu unde a ajuns inflatia, pana pe Marte probabil.
                              Majorarea inflatiei e doar un mod legal de a-ti fura banii din buzunar.
                              Oricat ar creste PIB-ul Romaniei,astia de la guvernare ar da tot 300 de euro salar.
                              Last edited by mr.K; 16 December 2016, 09:17.

                              Comment


                              • mr.K ia vezi cat sunt taxele acolo. Si mai mult...vezi ce fel de cumparatori sunt suedezii. ia vezi cat raman dupa ce-si achita toate cele lunare.
                                Dar lasand asta la o parte...situatia este in felul urmator:
                                Pretul este dat de cere si oferta. Adica...oferi 1000 capace de bere/luna...dar ai cere pt 500/luna...scazi pretul...dar daca ai 2000 cereri...il creti. La noi apare problema asta din cauza productivitatii scazute...adica avem o cere de 1000 capace...dar noi de abia producem un capac... Si normal ca-i batalie pe capacul ala...deci creste pretul.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google