Discutii despre orice, mai putin pe teme politice

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • B997NDL ba da sunt...nu prea se tine cont de studii...este un domeniu in care daca esti bun...ai sanse mari sa ajung icu salar decent. Indiferent de ce pregatire ai in spate. Si cam asa sunt companiile de IT.
    cristi.... marea masa de salarii in IT sunt undeva pe la 5-600 euro. Salarii mari au senior developer/arhitect etc. Unul care este destul de bine infipt (sau foarte bun si a ajuns sus...sau cu gura mare...si a calcat pe cadavre pana sus. A doua varianta este valabila in 50% din cazuri).

    Comment


    • e depanator it. angajatoru l-a luat pt ca e talentat, se pricepe.

      la ce buna atata scoala daca tot habar n-ai sa faci nimic?

      speaking the "devil"

      Sistemul finlandez de învăţământ, cotat deja drept cel mai performant din lume, a demarat un program de reformă profundă. La finalizarea acestuia, planificată pentru anul 2020, programa școlară nu va mai cuprinde niciuna dintre materiile clasice.


      am vazut aseara un film care cred ca e un fel de avanpremiera asa..."diluarea" ii zice.

      ideea e simpla: Terra devine supra-populata iar guvernele vin cu o "idee" de impunere a celorlalte state de cum sa scape fiecare anual de 5% din populatia ei. cine obtine cele mai scazute note la evaluarile anuale e omorat. 12 ani de scoala, 12 evaluari. cine obtinea cea mai mica nota la o evaluare anuala era omorat


      Bucură-te de videoclipurile preferate și de muzica preferată, încarcă conținut original și arată videoclipurile tale prietenilor, membrilor familiei și lumii întregi pe YouTube.
      Last edited by cristi....; 16 December 2016, 17:24.

      Comment


      • cristi.... ohohohoho...n-ai tu idee cati in RO sunt asa...stiu o groaza de persoane care au terminat diverse facultati/masterate si fac taxi...Culmea...stiu douia persoane care au terminat calculatoarele...si nu-si gasesc in TM de lucru asta in conditiile in care este o imensa criza de angajati in domeniu.
        P.S. hmmm...eu aveam o idee mai umana...n-ai 12 ani de scoala, n-ai IQ peste 90? Sterilizat si n-ai voie sa te inmultesti. Nu de alta...sunt o groaza de persoane in RO cu IQ subunitar...cu 0-4 clase care au cate 6-10 copii. Si mai urla ca nimeni nu o ajuta...dar sa se f*a nu avea nevoie de ajutor.

        Comment


        • acu oricine poate face facultate, masterat si doctorat, ca si asta nu mai e ce a fost odata, ca pe vremea impuscatului cand erau numai 2-3 locuri pe tara. acu se scot pe banda rulanta. in 2012 cand am intrat eu erau 15 locuri in total pt psiho, 10 bugetate si 5 la plata, iar in 2015 cand a intrat o alta cunostinta, cele 15 locuri devenisera 35

          ideea e f simpla. facultatile acstiga o gramada de bani din scolile doctorale. acu e un scandal la ub pt ca s-a constatat ca peste 80% din tezele verificate (si care au trecut de sustinere cu brio) sunt plagiate si se pune in discutie desfiintarea scolii doctorale, cel putin la fpse

          pe de alta parte e si vina sistemului, pt ca iti impune nr min de pagini, 250 de pag minimum sa aiba teza, cel putin asa e la psiho si dupa aia tot tu vii ca institutie sa te plangi ca e plagiata (asta nu se intampla, decat daca ai dusmani ,/ exista conflicte intre conducatorii de doctorat si vrea unu sa ti-o faca)

          cum sa scoti 250 de pag noi din capu tau? le reformulezi si mai vii si tu cu o chichita mica si asta e. ce era daca puneau o limita de 10 pag de ex, dar alea 10 pag sa fie de esenta tata, din capu tau, nu ce se stie de acu 50 de ani si s-a tot frecat menta pe subiectu ala
          Last edited by cristi....; 16 December 2016, 17:45.

          Comment


          • cristi.... asta ca asta...dar in 2000 am intrat la constructii civile...(ca sa cap de armata)...au fost 300 locuri...au intrat 300...au terminat facultatea 12. In 2010 au fost 300 locuri...au intrat 300...au terminat 100...si nu...calitatea studentiilor nu a crescut...in schimb, tipic romanesc...in loc sa imbunatatesti produsul final...scazi standardul cu care trebuie sa scoti produsul

            Comment


            • acu totu e un business, inclusiv invatamantu superior. nu intereseaza pe nimeni cercetarea. daca iti zic ca o lucrare de licenta/master e mai buna ca una de abilitare, pt a conduce doctorate? nu aveti voi idee cati bani se invart pe acolo la nivelurile mai inalte. 1 mie de euro nu-s nimic, sunt bani de o seara in oras, unde se discuta afacerile de altfel. doar se stie ca si tara , dupa 89, s-a impartit tot la un spritz

              si normal ca fiind vb de f multi bani ma mijloc e o intreaga mancatorie dar nu pe fata. in fata toata lumea e prietena cu toata lumea, si pe la spate.. fereasca sfantu

              si cand iei un cv de al unui maret de asta de prin invatamant iti pica maselele, zeci de pagini de lucrari publicate, participari la conferinte, bla bla-uri, dar nici o lucrare ca unic autor, ci numai in "colaborare" cu altii

              treaba in realitate e f simpla: eu scriu un articol si mai trec 2-3 pe el care nu au facut nimic pt ca la randul lor cand vor scrie ceva sa ma treaca si pe mine "moca", si tot asa. e un sistem dasta piramidal. si brusc te trezesti cu baritai cv-u
              Last edited by cristi....; 16 December 2016, 18:00.

              Comment


              • cristi.... faptul ca este un business nu-i un lucru rau...faptul ca este un business de proasta calitate este rau.

                Comment


                • la noi ideea de business are oarecum conotatii negative, in sensul in care businessu e business doar pt unii iar pt ceilalti nu e nimic, e doar o pierdere de timp, bani si alte cele

                  de altfel am auzit zilele trecute la radio cum ca tot ce era de descoperit si cercetat a fost descoperit si cercetat in cel de al doilea razboi mondial

                  un soi de autosuficienta dasta ieftina
                  Last edited by cristi....; 16 December 2016, 18:06. Reason: Automerged Doublepost

                  Comment


                  • Originally posted by Fanez View Post
                    Un salariu minim decent în România ar fi 1000 de euro.
                    Eu vad ca exact asta ai scris mai sus, dar in fine nu asta e important. In Romania e foarte simpla situatia, daca salariul minim va creste de 5 ori preturile imediat vor creste minim de 6. Si inca ceva, daca se ajunge la salariul minim de 1000 de euro inseamna ca toate celelalte salarii vor creste si acei oameni care au acum sal minim, la fel de greu o vor duce si atunci.

                    Cresc veniturile automat cresc preturile, asta inseamna economie de piata si nu avem ce sa discutam pe aceasta tema.

                    Poate doar daca vrei sa ne intoarcem in comunism, doar acolo nu exista corelatii intre munca depusa si salariu, starea economiei, etc

                    Comment


                    • Lasati fratilor sa ajunga salariul minim 1000 de euro, sa-si cumpere lumea Logan din 10 salarii.

                      Comment


                      • e fain sa vrei sa castigi ca in Germania, dar sa lucri ca in Romania
                        ca sa cresti prin lege salariul minim, inseamna ca tara sa aibe excedent (exporturile > importurile). atata timp cat noi importam orice si exportam cam 15% din ce-am putea exporta, pentru ca acel stat social care are grija de cetatenii nu face nici o investitite si nu favorizeaza pe altii macar sa faca vreo investitie, nu vei avea excedent, iar salariul minim de 1000 de euro va ramane inca multi ani de neatins.
                        K, eu recunosc ca in partea de vest exista un avantaj net fata de est, de exemplu, prin pozitionarea geografica, dar as putea sa te intreb cu cati absolventi de la facultatea din alba iulia, resita, hunedoara, turnu severin ai reusit sa vorbesti, versus aia din centrlee conscrate (Iasi, cluj, Timisoara, bucuresti), ca sa-ti faci o idee despre cat de bine sunt pregatiti oricare altii din orice alt loc? e greu cu multi din astia din centrele universitare mari, cu ceilalti in 4 din 5 cazuri pierzi vremea la interviu.
                        Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                        Comment


                        • Originally posted by alinn28 View Post
                          Eu vad ca exact asta ai scris mai sus....[/B]
                          ...Poate doar daca vrei sa ne intoarcem in comunism, doar acolo nu exista corelatii intre munca depusa si salariu, starea economiei, etc
                          asa e, am gandit intr-un fel si am scris in altfel Ma gandeam ca un salariu decent in Romania e 1000 de euro si ar fi bine sa fie salariu minim 1000 de euro. Despre comunism, poate ca nu stii dar se muncea foarte mult sub forma de "munca patriotica", adica munceai si fara sa fi platit dar obligat. De exemplu armata era folosita la foarte multe munci unde nu se platea la fel ca unor angajati in domeniu.
                          Originally posted by Fanez View Post
                          Eu ziceam de salariu decent, nu minim....
                          Originally posted by Fanez View Post
                          ...
                          Un salariu minim decent în România ar fi 1000 de euro.
                          ...
                          Cresc veniturile automat cresc preturile, asta inseamna economie de piata si nu avem ce sa discutam pe aceasta tema.
                          Avem ce discuta pentru ca preturile s-au aliniat la UE dar salariile nu. Deja avem "preturi europene" e ilogic sa mai creasca daca ne cresc noua veniturile. Ar trebui sa creasca in toata europa. Sa ne aliniem acum si salariile la UE.

                          Originally posted by Seba View Post
                          Cati sunt la "negru"? In toate firmele mari de aici din zona nu exista un singur salariat "la negru".....
                          Era o vreme in care 35427843726534 de mii de "firme mari" te angajau "doua saptamani de proba" dupa care "multumim, la revedere, va sunam noi." Asta cum e? Munceai gratis. Permanent faceau angajari.
                          O alta buba: Era o vreme in care "ce studii aveti?" "liceul". "Ne pare rau, nu aveti studii superioare". "Pai vreau sa ma angajez femeie de serviciu". "Da, dar la noi, studiile superioare reprezinta o garantie ca sunteti o persoana serioasa si de incredere". Dupa care s-a ajuns la: "ce studii aveti?" "Liceul, postliceala si facultate". "Ne pare rau, aveti prea multe studii, maine-poimaine va ridicati cu pretentii, nu putem sa va dam acest job".

                          In schimb nepootul, "nepoata", varul, verisoara, amanta si cumnatul primeau orice job. Ai 4 clase? n-are nimic ca te angajez eu pe post de director. "Nasule, director te face finul tau, invata sa te iscalesti cu litere si se rezolva!"
                          Last edited by Fanez; 17 December 2016, 11:08. Reason: Automerged Doublepost

                          Comment


                          • Salut,cine îmi poate recomanda o camera filmat masina?cineva care are si este multumit de ea!multumesc

                            Comment


                            • Se modernizeaa/reconstruiesc pe banii bugetului de stat niset stadioane: din Bucuresti Giulesti-fara echipa, Ghencea-fara echipa, dinamo-cu echipa privata, din Tg. Jiu-cu echipa pe duca, in Craiova-echipa PSD, in Cluj a fost Cluj Arena pe banii statului via PDL.
                              Nu vad niciun stadion din Moldova.
                              Eu nici nu stiu ce mai cautam in Romania.

                              Comment


                              • Originally posted by puscoiuionut View Post
                                Salut,cine îmi poate recomanda o camera filmat masina?cineva care are si este multumit de ea!multumesc
                                Te referi la DVR? La cum ai spus, inteleg ca vrei sa-ti filmezi masina ceea ce poti face cu orice telefon (care are camera)
                                Vezi pe aici. Poate gasesti raspuns .
                                Era la carfur una la 60 de lei. Unele interesante gasesti pe aici, pe aici... etc.
                                Last edited by Fanez; 17 December 2016, 16:42.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google