Discutii despre orice, mai putin pe teme politice

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Seba View Post
    zi-i primarului vostru sa vorbeasca cu robu si cu ciuhandu sa-i dea planurile de la vaporasele naostre
    La Damen, sunt fabricate.
    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

    Comment


    • pana in 2006, cand am fost ultima data in santierul Damen, se faceau cele doua Jambo (Javelin si Fairpartner), basca vreo doua ferryboat-uri si un petrolier, adica nave serioase...s-au reprofilat cumva pe barcute de hartie?
      Last edited by Seba; 19 December 2016, 12:09.
      Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

      Comment


      • Şoferii vor fi obligaţi ca, la depăşirea bicicletelor, să păstreze o distanţă laterală de minim 1,5 metri faţă de acestea.

        Guvernul a adoptat o hotărâre prin care este modificată OUG 195/2005 privind circulaţia pe drumurile publice. Formularea precedentă, care menţiona doar obligaţia de păstrare a unei „distanţe laterale suficiente“ a fost înlocuită cu menţiunea expresă a distanţei de 1,5 metri.

        Conform precizărilor purtătorului de cuvânt al Guvernului, Liviu Iolu, hotărârea va intrat în vigoare imediat după publicarea sa în Monitorul Oficial.
        Da' niste reguli minime de circulatie n-ar fi obligati biciclistii sa stie, daca tot impartim strada.
        Acu' sa te tii procese, ca dupa regula asta, vinovat va fi soferul in toate cazurile, mai putin cand il iei pe capota pe biciclist, ca atunci nu mai e vorba de distanta laterala.
        Last edited by mr.K; 19 December 2016, 18:39.

        Comment


        • Sunt curios cum o sa dovedeasca politistul ca am avut 1,48m si nu 1.5m.

          Legea asta este exact ca cea cu obligatia de a semnaliza schimbarea directiei de mers cu cel putin 50m in localitati, respectiv 100m in afara localitatilor. Personal, n-am auzit pe cineva sa ia amenda pentru ca a semnalizat cu 30m inainte de a schimba directia de mers.

          Eu depasesc biciclistii pe sensul opus (deci, mai mult de 2m) pentru ca mi se par cei mai imprevizibili participanti la trafic. Pe de alta parte, eu nu am ce sa caut in trafic pe bicicleta, cand vad cati dementi sunt in spatele volanului.
          sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

          Comment


          • ca sa-i lasi lu' ala 1,5 m, trebuie sa tai doua benzi. ce faci pe stradute cu o banda pe sens ? sta coloana de masini pana trece cretinul ?!
            in localitati stiu ca semnalizarea e la 25 de metri. la 50 sunt deja doua stradute pe care ai putea face manevra.

            Comment


            • N-ati vrut o planeta curata? Cu bicicletele astea, sigur o vom obtine.
              Eu cand aud de transportul cu bicicleta, ma ia greata de atata ipocrizie. Cum dracu sa ma duc la munca pe bicicleta, daca ajung acolo transpirat, stropit de noroi pe toale, eventual muscat de caini.
              Bicicleta e pentru distractie in timpul liber si atat.
              Cu bicicleta faceau naveta aia de la sate, pe vremuri. Acum nu mai e cazul, au microbuze in poarta casei.

              Comment


              • Ambasadorul Rusiei la Ankara, Andrei Karlov, a murit la scurt timp dupa ce a fost impuscat intr-un atac armat produs in capitala turca.

                HotNews.
                Teama mi-e ca treaba se impute in Europa.
                Last edited by IancuMIC; 19 December 2016, 21:32.
                Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                Comment


                • Sunt atatia care-i iubesc pe rusi si ar vrea sa dea vina pe turci. De exemplu, kurzii. Ori aia bombardati in Alep.
                  Cel mai degraba, cecenii.

                  Turcia e in Europa cam 5% restul de 95% sunt in Asia si au problemele specifice orientului.

                  Comment




                  • Asasinul era un politist turc, sau asa am inteles eu. Oricum faptul ca a fost lichidat, mi se pare un mod de a sterge urmele.
                    Eu inca ma intreb cine or fi papusarii acestei actiuni?
                    LE.
                    Mert Altintas, se numea asasinul si era, atentie!, ofiter al serviciilor speciale turce. Incredibil!
                    Attached Files
                    Last edited by IancuMIC; 19 December 2016, 22:55.
                    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                    Comment


                    • striga dupa virgine ?
                      o/____\o
                      (i)
                      .........

                      Comment


                      • Originally posted by mr.K View Post
                        N-ati vrut o planeta curata? Cu bicicletele astea, sigur o vom obtine.
                        Eu cand aud de transportul cu bicicleta, ma ia greata de atata ipocrizie. Cum dracu sa ma duc la munca pe bicicleta, daca ajung acolo transpirat, stropit de noroi pe toale, eventual muscat de caini.
                        Bicicleta e pentru distractie in timpul liber si atat.
                        Cu bicicleta faceau naveta aia de la sate, pe vremuri. Acum nu mai e cazul, au microbuze in poarta casei.
                        Eu merg cu bicicleta la munca ori de cate ori am ocazia. Am aproximativ 4 kilometri de acasa pana la munca (am fost si astazi, -3 grade C, fara precipitatii). La aceasta distanta bicicleta este fezabila ca mijloc de transport. Se poate combina foarte usor minimul de miscare recomadat zilnic cu un transport suficient de rapid. Cu masina fac 20 de minute cu tot cu cautatul locului de parcare, iar cu bicicleta fac 25 de minute.
                        Cu un minim de organizare nu ajungi nici stropit de noroi nici transpirat nici nimic.
                        Majoritatea sunt ganduri preconcepute pentru ca in Romania frica de miscare este sport national pentru "domnii" de oras. Si apoi de miram ca sunt oameni care fac infarct la 40 de ani ! si cautam tot felul de motive externe, dar Doamne Fereste sa schimbam ceva la noi, la modul nostru de viata ...
                        Logan GPL 1.4

                        Comment


                        • Cu un minim de organizare nu ajungi nici stropit de noroi nici transpirat nici nimic.
                          Sa i-o zici lui mutu.

                          Ungurul ala care a fost ministru, Korody, a mers cu bicicleta la guvern. Omul era la costum, pe bitoacla. Era dimineata, deja era cald si umed afara. Avea si casca. Am zis ca o sa vad primul ungur care crapa in direct.
                          Lacatusii mecanici si curierii pot merge la servici cu bicicleta, aia care au un job unde regulamentul cere o anumita tinuta, nu au cum.
                          Scuzati daca am omis niste categorii profesionale ce se preteaza la mersul cu bicicleta, nu am intentionat asta, sa fie sanatosi sa sa pedaleze cu spor.



                          Pana afla FSB-ul cine a fost in spatele asasinatului a carui victima era ambasadorul Rusiei, am vaga impresia ca se va rezolva pe forum cazul. Nici nu stii de unde apare viitorul 007.

                          Asa ca parere:

                          Cand dai la pedale, corpul se incalzeste, e un proces uman normal. Ca sa elimine excesul de caldura, corpul transpira.
                          Cand mai mergi cu bicicleta, baga o mana la subsuoara sau intre picioare, ai sa constati ca, totusi, transpiri.
                          E nasol sa stai asa 8-9 ore.
                          Last edited by mr.K; 20 December 2016, 00:20. Reason: Automerged Doublepost

                          Comment


                          • in 2007 am cunoscut niste tipi la Alcatel Antwerp care veneau fie iarna fie vara cu bicicletele la lucru, oameni la 55-60 de ani, cate 30km. ajungeau la lucru, faceau un dus, se schimbau de haine si-si faceau jobul. astia doi de care vorbesc au fost in echipa care a dezvoltat centralele asam/isam si au pus bazele adsl/xdsl/vdsl, ei au conceput placile de centrala si echipamentul de test al centralelor alcatel. uite ca aveau oarece "prestanta" si nu le pica diploma de inginer din cui mergand cu bicicleta. dar belgia nu-I Romania, unde romanul daca nu parcheaza in sufragerie/birou, injura daca tre' sa mearga 3 minute pe jos de la parcare pana acasa/birou. sa mai zic si ca aia care ajungeau devreme la lucru, parcau mai departe de birou, pentru ca aia care ajung mai tarziu sa poata parca mai aproape de intrare, ca sa nu intarzie la pontaj? asta e diferenta dintre cultura si civlizatie, si morti votanti si pomanagii.
                            Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                            Comment


                            • Eu n-am duș la munca. Si nici nu-s platit sa stau de facut dușuri.

                              asta e diferenta dintre cultura si civlizatie, si morti votanti si pomanagii.
                              As vrea sa vad eu ca se duc aia de care pomenesti la munca, chiar si fara bicicleta.

                              Civilizatia nu consta in cati folosesc bicicleta, ci in cati folosesc transportul in comun, care si ala trebuie sa fie civilizat.

                              Cat despre belgieni, sunt cei mai fraieri intalniti de mine, ca popor. Ei trag tare ca sa aiba de unde isi lua ajutoarele imigrantii.
                              Daca ai fost in Anvers, poate ai trecut prin cartierele cu imigranti. Iti creste inima ca belgian, stiind ca tu platesti impozite pentru aia.
                              Le iese pe nas faptul ca au asuprit Congo. Nu mai muncesc sclavii pentru ei, muncesc ei pentru urmasii sclavilor. Ciudata e istoria asta.
                              Last edited by mr.K; 20 December 2016, 00:33.

                              Comment


                              • Eu am văzut manager Audi care venea cu bicicleta la munca și nu îi cădeau ifosele pe jos.
                                Fondatorul firmei de lângă serviciul meu (tot un neamț) vine cu bicicleta la munca, și omul are sute de mii în conturi, dar romanul știe tot și este expert in bula lui de sticla.
                                Logan GPL 1.4

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google