Discutii despre orice, mai putin pe teme politice

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cateva date despre sotul doamnei PM nominalizata.

    In prezent nu pare sa mai fie o varianta de nerefuzat.

    Propunerea de prim-ministru a lui Liviu Dragnea poate introduce România în mijlocul unor controverse diplomatice privind conflictul din Siria. Akram Shhaideh, soțul lui Sevil Shhaideh, premierul propus de PSD, este susținător al dictatorului sirian Bashar al-Assad, acuzat de comunitatea internațională de crime de război. Pe conturile sale de socializare, Akram Shhaideh, de origine siriană, transmite mesaje pro-Assad, folosește simbolurile loialității față de regimul de la Damasc și critică atât rebelii, cât și liderii arabi și vestici care susțin opoziția siriană.
    Vroiam sa vad circul si doliul dupa anuntul lui Johannis de amanare a desemnarii premierului si la A3 si RTV era jale mare ca nu mai are timp Dragnea sa le faca bugetul plebei care i-a trimis in parlament ca sa slujeasca in slujba cetatenilor
    Last edited by aris86; 23 December 2016, 00:36. Reason: Automerged Doublepost

    Comment


    • Eu nu mai iau de buna nici o stire zilele astea.
      Cred ca facea treaba turcoaica, acum sa vedem care este urmatorul, serviciile lucreaza....
      „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

      Comment


      • Originally posted by aris86 View Post
        ...
        Vroiam sa vad circul si doliul dupa anuntul lui Johannis de amanare a desemnarii premierului si la A3 si RTV era jale mare ca nu mai are timp Dragnea sa le faca bugetul plebei care i-a trimis in parlament ca sa slujeasca in slujba cetatenilor
        Si tu te bucuri ca nu se face bugetul, nu se pot mari salariile si pensiile din ianuarie, nu se poate face nimic decat cu mare intarziere. Pe urma scrii pe aici: "ati vazut? A amanat aia, aia, v-am zis eu!".
        Le mai trebuia timp tehnocratilor sa mai acopere una-alta, sa mai cheltuiasca niste meleoane din buget?
        N-ai inteles nimic din ce ai vazut la tv.
        Mi-am schimbat parerea despre tine radical.
        La momentul asta tara nu e guvernata, n-are guvern legitim.

        Comment


        • Ca orice om preocupat de ce se intampla in jurul sau, incerc si eu sa-mi dau cu parerea, fara a avea pretentia ca fac politica; nu-mi place si nici nu ma pricep!
          ...
          Fara discutie in acest moment, omul momentului e...Dragnea. Asta nu inseamna ca nu ramane un cetatean condamnat penal printr-o sentinta definitiva, repet de catre instanta suprema, nu de procurori. Aici nu avem ce discuta, chiar daca sunt destule semne de intrebare legate de acest proces; eu am in general incredere in institutii si nu in persoane.
          Amanarea unei hotariri in cazul numirii primului-ministru, nu trebuie sa agite apele, daca motivul real il constituie verificarea "istoricului" familiei in cauza si nu fabricarea unor motive, care sa duca la scoaterea din cursa a respectivei persoane. Si aici sunt destule semne de intrebare dat fiind faptul ca reputatia persoanei desemnate este una impecabila, fapt recunoscut inclusiv de catre opozitie, cu mici iesiri in decor; vezi interventia d.nei Turcan care, in mod explicabil, inca nu a coborat cu picioarele pe pamant. Dar repet, sa dam circumstante atenuante institutiei prezidentiale, pana la proba contrarie; institutiei, ca Presedintele, deja are conturata afinitatea pentru o alianta politica, deci nu poate fi considerat impartial, asa cum este corect.
          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

          Comment


          • Hai ca aveti pretentii.
            Presedintele nu poate fi considerat impartial odata ce este ales fiind sustinut in campanie de o formatiune politica.
            La fel de impartiali au fost:
            -Basescu fata de PDL
            -Constantinescu fata de CDR
            -Iliescu fata de FSN
            sau

            -Trump fata de conservatori

            Ca ar trebui sa judece obiectiv situatia de fata, e altceva.
            Last edited by mr.K; 23 December 2016, 10:23.

            Comment


            • Vorbim de cazul in care un Presedinte e sustinut de un partid care a pierdut alegerile; pe plaiurile mioritice acesta trece si el in opozitie, iar uneori baga batul prin gard, in loc sa se ocupe cu adevarat de prerogativele sale. daca la noi se intampla cumva altfel, asta nu inseamna ca asa trebuie sa fie. In fine.

              Cazul cu presedintele SUA, este unul prost ales. Acesta nu e doar şeful statului, ci şi şeful guvernului (la noi doar Basescu a fost presedinte (jucator) si sef al guvernului, neoficial Prin urmare acesta face politica partidului castigator in alegeri.
              Last edited by IancuMIC; 23 December 2016, 11:33.
              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

              Comment


              • Originally posted by Fanez View Post
                Si tu te bucuri ca nu se face bugetul, nu se pot mari salariile si pensiile din ianuarie, nu se poate face nimic decat cu mare intarziere.
                Le mai trebuia timp tehnocratilor sa mai acopere una-alta, sa mai cheltuiasca niste meleoane din buget?
                La momentul asta tara nu e guvernata, n-are guvern legitim.

                Antena 3 e aici?! Da, Antena 3 e inca aici!
                Keep walking...

                Comment


                • Daca Dragnea tot o da la intors cu ce a promis legat de taxe si nu vrea sa-si tina cuvantul dat, atunci va fi silit sa o faca.
                  Pariu ca vom avea guvern abia dupa 01 ianuarie ora 0:00?
                  Atunci vor intra in vigoare prevederile codului fiscal, cod fiscal propus chiar de un guvern PSD (Ponta) si votat inclusiv de PSD.

                  Cazul cu presedintele SUA, este unul prost ales. Acesta nu e doar şeful statului, ci şi şeful guvernului (la noi doar Basescu a fost presedinte (jucator) si sef al guvernului, neoficial Prin urmare acesta face politica partidului castigator in alegeri.
                  Nu neaparat.
                  In USA presedintele isi formeaza guvernul propriu, dar nu e musai ca in Congres sa aiba majoritate.
                  Democratii au fost minoritari, chiar daca Obama era presedinte.

                  Dupa tine, Obama trebuia sa puna guvern format din republicani.

                  Nu stiu ce e atata graba, in Spania a durat 1 an sa formeze un nou guver, pana atunci a guvernat cel vechi, cu puteri limitate, bineinteles.

                  In orice tara normala dureaza saptamani/luni de zile pana se formeaza un nou guvern, se efectueaza predarea/preluarea guvernarii.

                  PSD vrea s apuna un guvern in cateva zile, intre Craciun si Revelion?
                  Cand mai sunt audiati ministrii de catre comisii? Cand mai sunt verificati, ca sa se separe bobul de neghina?
                  Sau se merge pe incredere, ca toti cei propusi Dragnea sunt imaculati?
                  Daca sunt asa ca el, increderea e ultimul lucru la care se poate gandi presedintele.

                  Cum am mai zis, nu-mi place cum au guvernat cei dinainte, dar graba asta pare suspecta.
                  Plus secretomania dinaintea numirii premierului pute de la 15,4 km.

                  Nu inteleg de ce sunt unii oripilati ca presedintele are nevoie de timp. E perfect constitutional. Plus ca, nu e obligatoriu sa numesti un premier doar pentru ca un escroc te santajeaza pe fata. " Ne vedem in alta parte" e deja din filmele proaste cu mafioti.
                  PSD ar fi trebuit sa se scutire de Dragnea. Problema e ca multi membri se indentifica in el. Si nu doar membri, ci si din popor.
                  Deci, suntem un popor de puscariabili.
                  Last edited by mr.K; 23 December 2016, 12:27. Reason: Automerged Doublepost

                  Comment


                  • Scopul lui Dragnea este să dea OUG ca sa amâne masuri fiscale pe care nu a vrut Cioloș sa o dea la ultima ședință de guvern. Dacă tot promiți atâtea în campanie, descurcate cu cei ai, nu încerca să obții puterea și apoi ura și la gara.
                    De la 1 ianuarie pensiile vor creste cu 5,5%, @ Fanez, nu mai crede tot ce spun cei de la A3.
                    O sa crească și salariul minim, posibil de la 1 martie, nu e asa mare tragedie ca nu va creste de la 1 ianuarie și anul acesta a crescut de la 1Mai.

                    Comment


                    • Daca la nunta ta a venit Dragnea, atunci nu prezinti incredere.

                      Comment


                      • Originally posted by jonnie007 View Post
                        Antena 3 e aici?! Da, Antena 3 e inca aici!
                        Spre deosebire de alte televiziuni, antena3 si trustul "intact" a platit si plateste niste milioane de euro la bugetul de stat prin taxe si impozite (inclusiv angajatii). "Televizuinile" alea la care te inchini tu au datorii de niste milioane de euro catre stat. Daca "trustul intact" ar fi avut datorii la stat 5 lei era "executat silit" de mult, pe cand propagandistele nu sunt "executate silit".
                        Hai sa nu mai grohaim doar ca sa ne auzim. Nu antena3 a castigat alegerile. Si nici nu le-a pierdut.
                        Last edited by Fanez; 23 December 2016, 13:17.

                        Comment


                        • @Fanez, la cat a furat Voiculescu, normal ca a avut de unde sa plătească. În plus, Ponta nu a îndrăznit sa-i evacueza sau sa le ceara chirie după ce clădirea a trecut în administrarea statului. RTV, televiziunea unui alt penal care a fugit în Turcia de frica răspunderii penale după ce i-a expirat imunitatea.
                          Același lucru cred și despre Becali, Negoiță, chiar dacă au mai dat și la populație este din cauza ca au furat și au dat din banul public nu au dat din propriul buzunar, din păcate lumea ii aprecieaza și le tine și isonul.

                          Comment


                          • Liderul PSD a precizat ca Guvernul Shhaideh nu va avea fixat dinainte un mandat cu o durata redusa. "M-ati intrebat cat va sta Sevil Shhaideh prim-ministru. Va sta pana in momentul in care va obosi. Daca va obosi, o sa merg eu. Daca nu va obosi, ceea ce este foarte probabil, o sa stea acolo patru ani", a declarat Liviu Dragnea, joi seara, la Antena 3.
                            Sunt sigur ca va obosi.
                            In primul rand, pagana are probleme de sanatate, cancer, diabet, ceea ce o cam descalifica pentru un post care necesita implicare zi de zi.
                            Bine ca la angajare oricarui cetatean i se solicita o fisa medicala, la guvern, nu. De fapt, nici diploma de studii nu se cere, ca sa fii ministru. Asta am aflat cu stupoare cand era Funeriu in discutie, ca nu avea diploma de bac echivalata in Romania.
                            Si apoi nu inteleg, Dragnea decide el ca vine, face drege cand oboseste asta. Nu stiam ca te autonumesti premier.
                            Last edited by mr.K; 23 December 2016, 13:49.

                            Comment


                            • Originally posted by mr.K View Post
                              ...
                              Pariu ca vom avea guvern abia dupa 01 ianuarie ora 0:00?
                              ... ca un escroc te santajeaza pe fata. " Ne vedem in alta parte" e deja din filmele proaste cu mafioti.
                              ...
                              Deci, suntem un popor de puscariabili.
                              1. "Dupa Craciun" poate sa fie si 1 martie. Normal ca nu se va face guvernul anul asta.
                              2. N-am vazut vreun santaj, am vazut doar un raspuns la o intrebare adresata de un/o microfonist/a.
                              3. Cum zicea si Mircea Badea: "sa se introduca puscaria obligatorie".

                              Comment


                              • Mie imi pare ca presedintele a cerut un timeout, pentru a descoperi ceea ce doreste; omul asta nu se poate impaca cu ideea ca unii au castigat alegerile si ...el a pierdut. Sa dea D.zeu sa ma insel.
                                Premierul trebuie numit; asta pentru ca asa trebuie. Si mai cred ca trebuie tinut cont de majoritatea constituita in urma optiunii alegatorilor; indiferent ca iti place sau nu.
                                Din ce aflam, componenta electoratului PSD a suferit ceva modificari si am senzatia ca in urmatorii nu va avea emotii cu prilejul altor alegeri.
                                In plus, viitorul Presedinte al Romaniei, se pare ca nu va fi ales dintre partidele aflate in opozitie.
                                Retineti ca v-am mai spus; Dragnea e omul politic al momentului. Ramane sa vedem daca dupa instaurarea guvernului acesta pozitie va fi erodata sau dimpotriva.
                                Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google