Discutii despre orice, mai putin pe teme politice

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • La multi ani!!

    Comment


    • Pana la urma cum e cu tva-ul, e 19% de azi? Eu am inteles ca ramane 20% pana la 01.01.2018 cand va deveni 18%.

      Am sters citatul pentru a nu se creea confuzie.
      Last edited by IancuMIC; 1 January 2017, 19:05.

      Comment


      • A scăzut tva-ul la 19%. Aseară m-a informat și orange românia, ca nu se mai fac reîncărcări online plătite cu cardul, după ora 18, deoarece se trece la noul tva. A vrut Dragnea sa amâne scăderea tva, taxa pe stâlp, supraaciza și plafonarea cass la 5 salarii medii pe economie. De la 1 ianuarie la zeci de romani vor creste salariile cu 400 ron prin plafonarea cass, care au un salar mai mare de 15000 ron/luna.

        Comment


        • si are perfecta dreptate, iohannis s-a lasat santajat.
          il respingeam ca sa vad ce fac. oricum nu trecea de referendum

          Comment


          • Originally posted by Cherubino
            ...era scris cu rou...
            Eu am observat ca au disparut si celelalte mesaje cu acelasi subiect chiar daca erau scrise cu negru.

            Comment


            • Așadar, am avut dreptate când am scris că au mai fost astfel de mesaje și s-au șters. Eu am văzut unul în e-mail-ul care mă înștiința că sunt mesaje noi, dar când am deschis pagina, mesajul cu pricina nu mai era pe forum!
              M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

              Comment


              • Stie cineva cine transmite "marele raliu Paris-Dakar"? Care defapt nici nu mai exista
                Eu am tv de la Telekom si am Eurosport si Dolce Sport pentru sport. Dar nu am vazut sa aiba in program ceva legat de Dakar. Multumesc.
                Ah, si desigur La multi ani!

                Comment


                • Pana la urma au scazut preturile la carburanti. Dupa ce s-a eliminat acciza fâs si a scazut tva-ul am ajuns la aceleasi preturi care erau inainte de eliminarea accizei si scaderea tva-ului. Sa vedem daca se sesesizeaza cineva ("institutiile abilitate" de exemplu).

                  Comment


                  • Cine dracu să se sesizeze? Doar dacă se fac aluzii în spațiul public referitoare la o eventuală intervenție a statului în problema prețurilor, sar toate „instituțiile” ca arse, că economie de piață, că prețuri libere reglementate de cerere și ofertă, că sanchi-balamale...
                    Până la urmă, faptul că dintr-un preț se elimină o componentă reglementată de stat, eu consider că ar fi suficient pentru ca statul care elimină sau modifică acea componentă să vegheze ca acea eliminare sau modificare (în minus) să se reflecte într-adevăr în prețul final. Mi-aș dori să văd instituțiile abilitate ale statului că înainte de o astfel de modificare monitorizează timp de cel puțin 3-4 luni evoluția prețurilor cre urmează a fi afectate de modificarea preconizată și că acționează ferm acolo unde se produc derapaje. În speța de față, era la mintea cocoșului că toate benzinăriile vor crește prețurile gradat în luna decembrie, astfel încât după scăderea de la 1 ianuarie, ele să ajungă de fapt la nivelul din noiembrie.
                    Dar iarăși visez cai verzi pe pereți, că în românica n-o să vedem vreodată vreo ordine în orice.
                    M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

                    Comment


                    • Pai "cineva" a zis ca "se vor face verificari". In ultimele doua saptamani au explodat preturile la pompa. Asteptam rezultate. Si cu rca-urile a fost scandalul cu "preturi in functie de bla-bla" dar se pare ca functioneaza foarte bine si cu preturi normale.
                      Auzeam la radio ca avem benzina mai ieftina decat in Luxemburg. Pai cu ei ne comparam? In Austria e mai ieftina si nu plange nimeni si nici cu ei nu ne comparam.

                      Comment


                      • De la 1 ianuarie se plafoneaza baza de calcul a contributiei CASS la echivalentul a cel mult cinci salarii medii brute pe economie; de asemeni se va plati contributia se sanatate pe sumele provenite din dobanzi si alte castiguri.


                        Sursa.
                        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                        Comment


                        • @cherubino, în decembrie $ a crescut cu 20 bani fata de leu, deci o scumpire automata. Apoi barilul a crescut cu 6-7$, alta scumpire și o parte au adăugat ei la profit ca au vanzari.

                          Comment


                          • Aris, ai uitat ca la noi, cand creste dolarul cresc preturile la benzina, cand creste euro cresc preturile la benzina, cand se scumpeste barilul creste pretul la benzina. Cand scade dolarul, euro, pretul barilului, la noi se scumpesc carburantii. In prima etapa se scumpesc pentru ca au crescut cele de mai sus, iar in a doua etapa se scumpesc pentru ca au scazut cele de mai sus. Mai las-o dreq.

                            Comment


                            • stai sa vezi cum o sa fie de acu, de cand a explodat $-u, e f app de euro. deci clar combustibil si electronice mai scumpe.

                              noi n-am fost in stare sa scadem pretu cand barilu era la minimum, acu sa ne punem centura zic )

                              -50 de bani/l am vazut benzina azi. dar fericirea cica nu va tine mult

                              Comment


                              • Eu "o tin pe a mea"!
                                Din preturile actuale trebuia sa se scada astia 50 de bani care si asa e o ieftinire prea mica. Cel mai corect ar fi fost pretul pe la 4 lei, maxim 4,5 lei. Mai ales ca se tine seama de dolar si nu de euro La noi se tine seama de ala care creste. Un dolar/litru ar fi destul de avantajos si pentru benzinari. "Peste ocean" benzina este undeva pe la 2 lei/litru.
                                .

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google