Discutii despre orice, mai putin pe teme politice

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Da, insa aia de "peste ocean" au purtat cateva razboaie de au pretul asta la carburant
    Last edited by 77sky; 2 January 2017, 18:11.

    Comment


    • Originally posted by Fanez View Post
      "Peste ocean" benzina este undeva pe la 2 lei/litru.
      2.7-2.8 lei/l. Atat costa in New York. Adica 2.2-2.3 $/gallon.

      Dar poti sa mergi cu 2 lei/litru aici la românica daca ai instalatie gpl.
      Last edited by vitriol; 2 January 2017, 18:14.
      sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

      Comment


      • Sunt de vina guvernele, au tot interesul sa tina prețul sus, ca sa încaseze o cota de tva mai mare de la populație. Cel mai apropiat preț de realitate, ar fi cel din Rusia (2,3-2,4 ron/L), dar Bombonel a avut grija când a vândut Petromul sa concesioneze și zăcămintele, nu doar compania. Anul trecut pe vremea aceasta, barilul costa 35$ și dolarul era undeva la 4,1 ron/$ și preturile erau comparabile cu cele actuale.

        Comment


        • Originally posted by Fanez View Post
          Peste ocean" benzina este undeva pe la 2 lei/litru.
          .
          Asa discutam cu un fost coleg, in Canada. Ii ziceam ca-l invidiez, pentru acest pret. Incepe sa imi insire distantele pe care le parcurge, obligat...
          Legea compensatiei
          Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

          Comment


          • @77sky, noi compensam prin stationari in trafic.
            @puscoiuionut ce razboaie a purtat canada ca sa aiba preturile alea?
            @aris86 si la loi interesele au fost ale guvernelor dar interese personale ale unora din guvernele anterioare. Sa ne amintim ca in pretul carburantilor am platit pentru niste banci care au dat faliment. Sa ne amintim de taxa "aici sunt banii dvs." inclusa in pretul carburantilor. Pai platim si rovineta si taxa de drum in pretul carburantului. Exact ca taxa radio-tv pe care o platesti si acasa si la cavou. Daca tot platesc rovineta scoate taxa de drum din benzina ca si pentru drujba cumpar benzina si nu racai asfaltul de pe sosea cu drujba.

            Comment


            • Originally posted by mr.K View Post
              Vor folosi puterea pentru aceleasi gainarii, licitatii cu dedicatie, preturi triplate, plati pentru lucrari neefectuate, toate acoperite de curtea de conturi, procuratura si in ultima instanta, spalate de justitie, daca se ajunge totusi la proces.
              Vorbesti de parca nu ar fi toti apropiatii lui basescu (inclusiv fra-su')in procese penale sau in puscarii deja.

              Cum adica spalate de justitie? Pai nu ti-a facut basescu justitie, nu se lauda el cu justitia facuta de muschii lui? Acum nu mai ai incredere in ea?

              Comment


              • Da, corect, din cate știu în momentul de fata se plătește 1-2 bani/l pentru falimentul băncii bancorex.
                Asa și cei care folosesc motorina în agricultura, nu este fair play, sa plătească accize și taxe aiurea doar ca sa muncești pământul agricol.

                Comisia europeana spune ca România are printre cele mai mici preturi la carburanți la pompa fără taxe.
                Noul an a adus preturi mai mici la pompa! Benzina si motorina s-au ieftinit dupa ce prevederile din Codul Fiscal referitoare la accize si la Taxa pe Valoare Adaugata au intrat în vigoare de la 1 Ianuarie. 
                Last edited by aris86; 2 January 2017, 19:08. Reason: Automerged Doublepost

                Comment


                • Mie de prețul „fără taxe” mi se cam rupe, că eu nu pe ăla-l plătesc (din păcate).
                  M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

                  Comment


                  • Originally posted by aris86 View Post
                    ...
                    Comisia europeana spune ca România are printre cele mai mici preturi la carburani la pompa ...
                    Comisia europeana nu zice si ca avem cele mai mici salarii si cea mai mica putere de cumparare din europa?
                    De ce nu zice: "faceti voi pretul la pompa fara taxe ca in austria, germania, franta etc dar nu mai adaugati nicio taxa, iar tva-ul 9% ca la alimente". ? Chiar si asa tot 4, xx - 5 lei / l vom plati la pompa, ca in România se poate.
                    Last edited by Fanez; 2 January 2017, 19:48.

                    Comment


                    • Crezi ca nu știu ei ca avem cele mai mici salarii? Ma îndoiesc, în doare -n cot de romani.
                      @Cherubino, la noi carburanții sunt supra taxați, accizati, cum vrei sa le spui, de aia e diferenta mare fata de GPL și nu este corect ca doar unii sa plătească taxa de drum de 2x în carburanți și pe gaz nema. O sa se introducă posibil timbrul de mediu în carburanți și iarăși nu este corect, în fine, ce mai este corect în tara asta?

                      Comment


                      • Originally posted by mar77 View Post
                        Vorbesti de parca nu ar fi toti apropiatii lui basescu (inclusiv fra-su')in procese penale sau in puscarii deja.

                        Cum adica spalate de justitie? Pai nu ti-a facut basescu justitie, nu se lauda el cu justitia facuta de muschii lui? Acum nu mai ai incredere in ea?
                        Cata vreme Dragnea e liber, ba mai vrea si premier, inseamna ca justitita nu isi face treaba.

                        Comment


                        • Ufff... iar se reîncălzește „ciorba” cu politica și cu Dragnea. Deja a început să se înăcrească, dar unii sunt „setați”, n-ai ce le face...
                          M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

                          Comment


                          • Doar am raspuns cuiva, nu era nevoie sa iti faci simtita prezenta la oala asta cu ciorba.
                            Dar, asa e, unii vor muri comunisti, n-ai ce le face.

                            Comment


                            • Iar alții vor muri de grija „comuniștilor”. Nici ăstora n-ai ce să le faci!
                              M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

                              Comment


                              • Dupa cum te-ai sesizat cu ciorba, n-as spune ca n-ai nicio grija.

                                Cat despre ciorba, abia se pune la gatit, urmeaza numirea cabinetului, sigur vor fi si persoane care n-au ce cauta intr-un guvern. Dar, cine fura mai bine decat un infractor?
                                Last edited by mr.K; 2 January 2017, 20:41.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google