Discutii despre orice, mai putin pe teme politice

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by aris86 View Post
    ...acolo sunt alte riscuri, umezeala mare, caldura, stiu de la tata când lucra la mina.
    Rog să nu se compare subteranul de la metrou cu cel de la o mină, pentru că e o comparație total aiurea. Am călătorit și cu metroul, dar am și lucrat 6 ani într-o mină de cărbune, unde adâncimea maximă era de +200 m față de nivelul mării (aproximativ 500 m față de altitudinea de la suprafață, așa că știu ce spun.
    M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

    Comment


    • Astazi am prin o idee expusa de D. Constantin intr-un interviu, la Digi24.
      Am cautat pe net sa vad daca am inteles bine; nu m-am inselat.
      Exista o discutie privind impozitarea diferentiata a veniturilor, incepand cu 2018
      Din cate imi amintesc, sistemul de impozitate progresiva, a mai fost in Romania.
      Hotnews.
      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

      Comment


      • Da, a mai fost pe vremea lui Năstase. Cota unica a fost introdusa de Tăriceanu în 2004. În schimb, D. Constantin a mai spus ca nu au apucat sa amâne prevederea Codului Fiscal privind reducerea tva 19%.

        Comment


        • "Cota unica ramane, dar sunt alte forme pentru alte tipuri de venituri care se vor lua in calcul", a explicat el
          Adica unele venituri vor fi impozitate altfel.

          Comment


          • la nivel declarativ, impozitul din veniturile salariale ramane la 16%, alte venituri vor fi taxate diferential si sper sa ramana asa. marea majoritate a populatiei si-au facut niste calcule, unii s-au bagat la rate pt casa, masina, alte fente, bazandu-se pe 13 ani de cota unica de impozitare. daca vin astia peste noapte si incep sa bage impozit diferentiat pe salarii, pe langa faptul ca ii ingroapa pe foarte multi, se sinucid politic mai spectaculos decat pntcd si pdl.
            Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

            Comment


            • Unele vor fi 0% și altele 10%.

              Comment


              • Stai linistit ca masura nu-i va afecta pe aia care s-au imprumutat la banci facandu-si calcule cata paine, apa va trebui sa consume; e posibil ca pentru aia cu salarii mici (sub 2000/luna), sa nu se schimbe nimic, adica sa ramana tot 16%. Cred ca masura, are in vedre castigurile mari, unde nu cred sa fie prea mare deranj.
                Ideea nu e noua; s-a tot discutat cu ani in urma despre acest lucru.
                Cota unica sau impozitare progresiva: ce e mai bine pentru romani? Presedintele Traian Basescu vrea cota unica. Ministrul Finantelor Publice, Sebastian Vladescu, vrea impozit progresiv. Ambii doresc sa impoziteze orice venit, inclusiv pensiile mici. Ce sistem de impozitare va avea...


                Cam asa stau lucrurile in alte tari europene.
                Last edited by IancuMIC; 8 January 2017, 18:24.
                Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                Comment


                • Daca se umbla la impozit, si afecteaza intervalul 2000-4000 venit lunar, omoara micul intreprinzator
                  , si asa este pe duca....
                  „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                  Comment


                  • Agenţia Naţională de Administrare Fiscală (ANAF) va face publică “lista neagră” a firmelor implicate în reţele de evaziune fiscală, astfel încât partenerii de afaceri să afle din timp şi să evite să mai facă afaceri cu acestea, a declarat, miercuri, Viorel Ştefan, propunerea pentru Finanţe.
                    sursa
                    O fi de bine?

                    Comment


                    • Mai lăsați, bre, politica asta mizerabilă, și hai mai bine să ne descrețim oleacă frunțile, că din câte se pare, nici pe vremea lui Nea Mărin nu se circula mai bine pe șoselele patriei.

                      Bucură-te de videoclipurile preferate și de muzica preferată, încarcă conținut original și arată videoclipurile tale prietenilor, membrilor familiei și lumii întregi pe YouTube.
                      M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

                      Comment


                      • Este adevarat?

                        Presedintele Camerei Deputatilor, Liviu Dragnea, a anuntat duminica seara, la Romania TV, ca va face o comisie parlamentara de ancheta, pentru ca "s-au gasit probleme mari in Guvern". Liderul sustine ca bugetul are o gaura de 10 miliarde de lei.
                        "Din pacate Klaus Iohannis nu a cerut explicatii premierului Ciolos sau ministrului Anca Dragu pentru ce s-a intamplat la Finante la finalul anului. O sa le cer eu maine. Vom face o comisie parlamentara de ancheta pentru ca este ilegal ce s-a intamplat acolo. Au facut o rectificare pozitiva in noiembrie. Acum totul ne arata ca veniturile sunt mai mici. Asta e ilegal. Cine a mintit trebuie sa plateasca. Bugetul are o gaura de 10 miliarde de lei. Asta trebuia sa ceara presedintele. Vom cere noi insa aceste explicatii. I-am cerut ministrului de Finante sa faca o verificare clara in minister. Vom face o comisie de ancheta parlamentara imediat", a declarat Liviu Dragnea, conform romaniatv.net.
                        Liderul PSD a sustinut ca se afla in situatia in care "bugetul Romaniei pe 2017 are o gaura de 10 miliarde de lei, pe care sigur ca o sa o acoperim, dar care puteau sa se duca in lucruri bune pentru romani".
                        Presedintele Camerei Deputatilor, Liviu Dragnea, a anuntat duminica seara, la Romania TV, ca va face o comisie parlamentara de ancheta, pentru ca "s-au gasit probleme mari in Guvern". Liderul PSD sustine ca bugetul are o gaura de 10 miliarde de lei.


                        Sau Dragnea a inceput cu ”greaua mostenire” ca toate guvernele anterioare (exceptie Ciolos) ca sa sunteze programul de guvernare, realizand de fapt ca nu are sustenabilitate economica.

                        Adio pomeni marca PSD )
                        De asta vroiau ei sa amane cateva prevederi din Codul fiscal.
                        Last edited by aris86; 8 January 2017, 23:26. Reason: Automerged Doublepost

                        Comment


                        • Nu psd voia sa le amane ci ciolos.
                          Ciolos nu putea sa inceapa cu greaua mostenire din moment ce ponta a lasat excedent.

                          Comment


                          • @Fanez, ai dreptate? ), ti-a iesit porumbelul pe gura

                            Dragnea i-a cerut lui Cioloş să amâne reducerile de taxe prevăzute în Codul Fiscal de la 1 ianuarie 2017




                            Presedintele PSD, Liviu Dragnea, i-a cerut premierului Dacian Ciolos sa amane pentru 2018 cateva reduceri de taxe si impozite care ar fi trebuit sa se aplice din 2017, cu toate ca erau incluse in Codul Fiscal aprobat de Cabinetul Ponta. Insa motivele invocate de seful social-democratilor pentru aceasta amanare nu au, de fapt, o baza reala.


                            Cum e pana la urma???
                            @antena 3, nu iti mai trebuie frig pentru racituri, ca de la atatea minciuni se incheaga cu siguranta

                            Am pus 3 surse, sa fim obiectivi si sa nu mai dam crezare la tembeliziunile lui Voiculescu si Ghita.
                            Last edited by aris86; 9 January 2017, 00:52.

                            Comment


                            • "Cele mai surse" ar zice cineva. Singura amanare pe care o voia Dragnea era aia cu tva de 19% pe care ciolos n-a aprobat-o ca sa intre mai putini bani la buget + paguba lasata = bete in roate pentru programul de guvernare al psd. Aia cu taxa pe stalp si acciza la benzina se voia amanata pana la verificarea si stabilirea modului de aplicare astfel incat sa se reflecte in preturi eliminatea lor.
                              Sper ca "m-am exprimat lamurit".
                              Cum e pana la urma???
                              Pana la urma guvernul ciolos a facut din buget o mocirla. A transformat excedentul in paguba fara sa construiasca nimic pentru tara.
                              Unii luau apararea tehnocratilor spunand ca "au calculat gresit".
                              P.S. Dragnea l-a sunat pe ciolos sau ciolos pe dragnea?

                              pretul petrolului Brent*- relevant pentru Europa -*a ajuns la cel mai mic nivel inregistrat vreodata pe 20 ianuarie 2016, cand a fost cotat la bursa din Londra la 27,88 de dolari pe baril.
                              exact cand l-a noi era 5.40 lei benzina dupa scumpirile "pe ultima suta de metri" din decembrie. Care era justificarea pentru scumpire?

                              L.E. Scuze, am citit in viteza "decembrie" in loc de "ianuarie". Oricum preturile n-au scazut o data cu ieftinirea barilului.
                              Last edited by Fanez; 9 January 2017, 06:00. Reason: Automerged Doublepost

                              Comment


                              • Nu-l împiedică nimeni pe Dragnea sa recalculeze în acest moment preturile la carburanți. În decembrie s-a scumpit ca s-a devalorizat leul cu 25 de bani și a crescut barilul cu 8$ și ceva profit. Sa mai taie și statul din taxe (acciza pe carburant e cea mai mare din UE (~391 €/1000 litri) fata de acciza minima de 361 € în Franța, Austria, Germania, Ungaria etc.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google