Discutii despre orice, mai putin pe teme politice

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Nimic in Romania nu se intampla doar pentru ca asa ar fi normal, un motiv ascuns exista intotdeauna si se lasa cu un contract din care iese spaga.

    Comment


    • Pe b-dul Basarabia nu circula troleibuze. Nu e nicio linie de troleibuz. Ce cauta troleibuzul pe acolo?

      Comment


      • Cine iti permite sa contrazici firea primaritei? )

        Daca asa a zis ea, asa ramane, ne-am inteles! )

        Comment


        • Ala cu troleibuzul e de vina

          Comment


          • Ciolos, reactie dura pentru Dragnea

            Ciolos, reactie dura pentru Dragnea: Supararea PSD ar putea veni si din faptul ca am refuzat amanarea implementarii in 2017 a unor masuri din codul fiscal


            Fostul premier Dacian Ciolos acuza PSD ca ar putea fi suparat pentru ca a refuzat sa amane reducerea TVA si eliminarea taxei pe stalp si a supra-accizei la carburanti. Intr-un document postat pe Facebook si intitulat "Răspunsuri pentru Comisia despre nimic", Ciolos publica raspunsurile la acuzatiile lui Liviu Dragnea privind mandatul guvernului tehnocrat.

            Documentul integral semnat de Ciolos si mai multi ministri din guvernul sau:

            Cele mai frecvente întrebări privind situația execuției bugetare din 2016.

            •În urma mai multor afirmații fără temei apărute în spațiul public, legate de execuția bugetară a anului 2016, fostul Prim-ministru Dacian Cioloș și foștii membri și consilieri de specialitate ai Guvernului au formulat unele răspunsuri la cele mai frecvente întrebări privind modul în care au fost gestionate veniturile și cheltuielile bugetare în timpul mandatului:
            •Nu există nicio „gaură” în bugetul anului 2016. Dacă o astfel de „gaură” ar fi existat, aceasta ar fi trebuit să aibă un impact asupra deficitului. Am încheiat însă anul cu un deficit de 2,6%, mai mic decât cel estimat inițial de 2,8%.
            •În 2015, Guvernul Ponta a estimat că în 2016 ar putea fi încasate 12,3 miliarde de lei din fonduri europene. Estimarea s-a dovedit a fi total nerealistă în condițiile în care programele europene de finanțare erau blocate sau mult întârziate.
            •Dacă ne uităm la tot ceea ce a primit România în 2016, se poate spune că am avut un record de încasări, cu peste 7 miliarde euro, cea mai mare sumă primită de la aderare până în prezent într-un singur an.
            •Atunci când se face o rectificare bugetară, se iau în calcul în special veniturile fiscale. Ori, la capitolul venituri fiscale, chiar dacă am început anul cu reduceri de taxe - respectiv reducerea TVA de la 24 la 20%, reducerea impozitului pe dividende de la 16% la 5%, reducerea taxei pe stâlp, etc. - am reușit să realizăm încasările programate.
            •Datele privind evoluția economică și situația încasărilor bugetare din veniturile fiscale ne-au permis o nouă rectificare în luna noiembrie. Prin această rectificare au fost alocate sume suplimentare în valoare de cca. 287 milioane lei și au fost alte redistribuiri între ministere, acolo unde erau imperios necesare (agricultură, dezvoltare locală, sănătate, asistență socială, etc.).
            •Nerealizarea unor venituri bugetare estimate în 2016 nu are un impact negativ asupra bugetului din 2017. Cei care afirmă că din veniturile prognozate și nerealizate în bugetul pentru 2016 ar fi putut face în 2017 spitale, autostrăzi, majorări de salarii și pensii, fac afirmații pur propagandistice, fără legătură cu regulile de execuție bugetară.
            •Nu am lăsat nicio moștenire grea actualului guvern. Dimpotrivă, le-am ușurat povara fiscală prin rambursări mai mari de TVA (1 miliard de lei în plus) și le-am creat condiții favorabile pentru a încasa mai mulți bani europeni în 2017

            Raspunsul complet la http://www.hotnews.ro/stiri-politic-...dul-fiscal.htm

            Ordonanta lui Oprea privind cresterea salariilor demnitarilor, din 2015, respinsa de comisiile din Camera Deputatilor. Urmeaza votul final in plen

            Comisiile de buget si de munca din Camera Deputatilor au dat un raport de respingere luni pentru ordonanta de urgenta din 2015 a vicepremierului de atunci Gabriel Oprea prin care erau marite salariile a 48 de demnitari. Au fost 23 voturi "pentru" din partea majoritatii PSD-ALDE si 12 impotriva", de la deputatii PNL si USR.
            Last edited by aris86; 16 January 2017, 16:44. Reason: Automerged Doublepost

            Comment


            • cum adica, dom'ne, n-avem nici o "gaura"? nasol
              Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

              Comment


              • Nu mai avem argumente pentru "greaua mostenire"

                Comment


                • Originally posted by aris86 View Post
                  Sunt tare curios, daca Dragnea are sange in instalatie sa anuleze OUG a lui Oprea de cresterea a salariilor la demnitari. a.
                  Se pare ca are.
                  Din punctul nostru de vedere, nu este normal ca salariile demnitarilor să fie mărite înainte de salariile celorlalţi bugetari. Lucrăm la proiectul de salarizare unitară din sectorul bugetar, care va reglementa toate aceste salarii", a afirmat ministrul Muncii Lia Olguţa Vasilescu
                  Ce va spuneam mai inainte; opozitia "loveste" mai departe. Dupa ce s-a impotrivit mariri pensiilor, salariilor, acum o face iarasi lata.
                  Sunt curios ce parere au simpatizantii usr/pnl. Sunt ei de acord ca salariile privilegiate?
                  In felul acesta vom avea ani buni guvernare psd; pentru ca opozitia inconstienta si orbita de ura, pune umarul din greu. Asa ca nu-i mai acuzati pe romani; ei vor vota exact cum simt. Iar in momentele acestea simt ca opozitia se razbuna pe ei pentru infrangerea din 11 dec. Urmeaza ..."razbunarea electoratului"-partea a II a; cu usr-pnl in rolul de invinsi.

                  Comisiile de buget si de munca din Camera Deputatilor au dat un raport de respingere luni pentru ordonanta de urgenta din 2015 a vicepremierului de atunci Gabriel Oprea prin care erau marite salariile a 48 de demnitari. Au fost 23 voturi "pentru" din partea majoritatii PSD-ALDE si 12 impotriva", de la deputatii PNL si USR.
                  Hotnews
                  Observ cu tristete ca presedintele lucrului bine facut, a pus botu, cand generalu' i-a bagat ceva lovele in buzunar; in schimb s-a opus cu toate mijloacele din dotare, legii prin care erau eliminate taxele alea multe.
                  Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                  Comment


                  • Da, din păcate au muscat momeala și confirma încă o data ca s-au dus în parlament pentru propriile interese, nu pentru binele poporului.
                    Aștept legea salarizării a lui Olguta

                    Comment


                    • Pai eu daca tot imi bat gura ca avem o opozitie de ..., care si-a propus ca unic tel sa fie doar contra psd, chiar daca unele masuri ar fi trebuit luate demult, voi ma faceti psesedist. Incerc sa-mi inchipui si nu e greu, cum va fi fost cu un guvern sorosisto/penelist.
                      Sa fii contra eliminarii unor taxe ce-i impovara pe romani, sa fii contra maririi pensiilor, salariilor, sa fii impotriva anularii ordonantei lui Oprea, doar pentru ca presedintele lucrului bine facut, pierde ceva parale la leafa, e...ma abtin. ar trebui sa folosesc un cuvant neadecvat, ca sa fiu foarte sincer.
                      Mergeti si aplaudati in continuare usr/pnl. Chiar ca merita.

                      @arise, cautand, am gasit ce te preocupa; Legea salarizarii unice.
                      "Termenul este trimestrul al doilea al acestui an. Din luna aprilie-mai noi trebuie să o avem deja în curs de finalizare, ca maxim în luna iunie să intrăm cu ea în Parlament", a spus ea, după o şedinţă a Comisiei de muncă a Camerei Deputaţilor.
                      Sursa.
                      Pana la proba contrara, nu avem decat sa-i dam crezare. Asta in cazul in care nu esti si tu contra cu orice prilej, dupa lozinca binecunoscuta.
                      Last edited by IancuMIC; 16 January 2017, 19:02.
                      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                      Comment


                      • Originally posted by IancuMIC View Post
                        ...presedintele lucrului bine facut, a pus botu, cand generalu' i-a bagat ceva lovele in buzunar; in schimb s-a opus cu toate mijloacele din dotare, legii prin care erau eliminate taxele alea multe.
                        De cand a ajuns presedinte n-a mai avut timp sa dea meditatii, prin urmare nu se mai ajungea cu banii (salariu de bugetar deh). S-a opus si maririi salariilor medicilor si profesorilor (el nu mai e profesor).


                        Originally posted by aris86 View Post
                        ...confirma înc o data ca s-au dus în parlament pentru propriile interese, nu pentru binele poporului...
                        Pe bune? WoW! Eu credeam ca pentru binili poporului.


                        Originally posted by IancuMIC View Post
                        Pai eu daca tot imi bat gura ca avem o opozitie de ..., care si-a propus ca unic tel sa fie doar contra ...
                        Mergeti si aplaudati in continuare usr/pnl. Chiar ca merita. [emoji38]
                        Pai cum nu merita? Sunt impotriva comunismului, a lui ceausescu si a lui iliescu.
                        si cand ma gandesc ca unii chiar sunt convinsi de asta...

                        Comment


                        • Da, din păcate au muscat momeala și confirma încă o data ca s-au dus în parlament pentru propriile interese, nu pentru binele poporului.
                          Pai, cine i-a trimis acolo? Ca nu a fost de ajuns doar propriul lor vot.
                          Ce momeala frate?
                          Ordonanta aia aprobata in ultima zi de interimat a lu' Oprea, trebuia eliminata a doua zi, de Ponta daca avea sange. Din capul locului a fost o mare magarie, dupa ce senatul a respins-o in prima faza.
                          ...
                          Haideti sa vedem ca va face presedintele, in cazul in care Ordonanta, pe care plenul Camerei Deputatilor o va respinge, in mod clar (evident contra vor fi deputatii pnl-usr), va ajunge pe masa acestuia. O va promulga, cum ar fi corect, presedintele luand act de vointa majoritatii, sau o va contesta la CCR?
                          Eu sper, ca presedintele sa inceteze sa se umple de penibil.
                          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                          Comment


                          • Și credeti ca Ponta nu avea habar ce urma sa facă generalul Oprea? A dat-o Oprea ca sa nu erodeze imaginea lui Ponta în ochii electoratului.
                            Sa zicem ca se rezolva și acest lucru, as vrea sa se aplice odată legea salarizării unice și sa mai taie din salarii la directorasi diverselor instituții publice, ca au salarii peste 12000 ron și ceilalți sub salariul mediu pe economie. INS a publicat salariu mediu brut pe economie la 3003 ron, as vrea sa știu cum îl calculează. Aduna un salariu mare și apoi vreo 4 salarii minime ca sa le dea la cifra.
                            Referitor la vot, fiecare votează cine ii inspira încredere, cu PSD, tara a luat destul de mult teapa, cu PDL la fel, am sperat ca USR va fi cu capul pe umeri, dar ei continua linia ONG Salvați Bucureștiul, contra la tot, din pacate.

                            Comment


                            • Daca o contesta la ccr inseamna ca nu se dezminte.
                              Oare vor trebui sa dea banii inapoi?

                              Comment


                              • Dacă era aplicata oamenilor de rand, cu siguranță li s-ar fi luat banii înapoi, din partea mea sa le ceara bani inapoi.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google