Discutii despre orice, mai putin pe teme politice

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Pe Dragnea, fara gratiere, il asteapta condamnarea in al 2-lea dosar, si implicit puscaria.
    Eu cred ca nu e putin daca scapa de puscarie.

    ..GRATIEREA SI AMNISTIA SUNT OBLIGATORII ... .
    E ca si cum ai spune: corectitudinea, respectarea legilor sunt optionale.

    Solutia vine de la Times New Roman.
    Alternativă la graţiere! Parlamentul, transformat în penitenciar: e foarte mare şi hoţii sunt deja înăuntru
    Last edited by mr.K; 18 January 2017, 21:14. Reason: Automerged Doublepost

    Comment


    • Originally posted by mr.K View Post
      Pe Dragnea, fara gratiere, il asteapta condamnarea in al 2-lea dosar, si implicit puscaria...
      Ca si cum ai zice ca daca esti acuzat obligatoriu te duci la puscarie. Stai sa vedem daca va fi gasit vinovat.

      Comment


      • A fost deja gasit in primul dosar si condamnat definitiv.
        In al 2-lea dosar treburile sunt clare precum cristalul, si el si Bombonica sunt pe cale sa fie condamnati, dar numai Bombonica poate lua cu suspendare, mustaciosul e recidivist si i se intrerupe suspendarea de la prima condamnare, asa ca parnaia il paste.

        Dar cred ca schimba codul penal indiferent ce parere are restul tarii.
        Last edited by mr.K; 18 January 2017, 22:13.

        Comment


        • am avut o discutie cu vecina-mea, pnl-ista convinsa, care zicea ca nu se poate ca pe timpul lui Ciolos sa fi iesit cineva la pensie dintre bugetari, cu pensie 150% cat salariu. cand a aflat cum sta treaba cu legea modificata de Ciolos cu acordul lui Iohannis, si-a adus aminte brusc ca-i da mancarea in foc

          K, io m-am gandit sa nu mai comentez o vreme de psd, ca prea-s curati saracii ca lacrima si noi ii barfim din invidie. Sa asteptam maretile realizari (gogosi) din campanie si sa fim chiori sa nu vedem ce fac, pe principiul ca lasa-i 4 ani, desi 2 saptamani deja parca-s prea multe Toti au furat si au modificat legi si norme de aplicare in folos propriu, dar cum a incercat psd in 2013-2015 sa se stearga la coor cu orice lege din tara asta si cum modifica astia (intamplator aceleasi lichele), pdl-ul si ce-a mai ramas din el, tre' sa vina sa-si ia notite. de pnl nu am ce sa zic, decat ca au fost si vor fi mereu doar niste curve ieftine, din punct de vedere politic. asta-i tot elita tarii, fir-ar ea al dracu' de tara, daca asta se poate numi elita...

          Se spune ca un popor e reprezentat de conducatorii sai. pai noi, de 25 de ani, cel putin, suntem un popor de lenesi, prosti, hoti, si pomanagii. normal ca nu vrem ue, capitalism, ca n-am vrut de fapt nici o data. romanul a vrut sa scape de Ceausescu, sa aibe adidasi si banana in magazine si cam asta a fost. intotdeauna ne-am multumit cu putinul ramas de la altii si am fost curve. capul plecat sabia nu-l taie, unul dintre cele mai vechi proverbe romanesti, din fundul intelepciunii populare, e reprezentativ pt natia asta. din pacate...
          Last edited by Seba; 18 January 2017, 22:32.
          Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

          Comment


          • Originally posted by Fanez View Post
            Ala cu pensie de 450 n-a muncit ca ala cu pensie de 1900. Aia 450 de lei dupa unii "de dreapta", si anti psd n-ar trebui data deloc. Aia e pensia "minim garantata".


            E cea mai mare ineptie pe care am citit-o de mult timp incoace.
            Keep walking...

            Comment


            • Dar cred ca schimba codul penal indiferent ce parere are restul tarii.
              Si Ciolos l-a modificat
              Modificarea Codului Penal şi a celui de procedură penală operată, miercuri, prin Ordonanţă de urgenţă de cabinetul Cioloş a iscat un val de critici, care merg de la afectarea unor drepturi fundamentale până la neconstituţionalitatea unor articole.

              sa luam in calcul si la ce mod:
              APADOR-CH protesteaza fata de modul neloial in care Guvernul a procedat la modificarea legislatiei penale (Codul Penal si Codul de Procedura Penala), printr-o ordonanta de urgenta tinuta cu strictete 'la secret' pana in momentul adoptarii, mai ales in conditiile unor modificari de amploare (peste 150 de modificari, in total)
              "Mai mult, unele dintre modificari afecteaza drepturi fundamentale, cum ar fi dreptul la viata privata si dreptul la un proces echitabil", acuza asociatia.
              sursa
              Si mai sunt:
              "Elefantul" din camera tehnocraților: Guvernul Cioloș a adoptat modificări la Codul Penal prin ordonanțe de urgență fără a fi criticat de Iohannis pentru lipsă de transparență
              Klaus Iohannis pare să fi uitat de o situația asemănătoare care s-a întâmplat pe timpul când Dacian Cioloș ocupa scaunul de la Palatul Victoria, când guvernul tehnocrat a dat o ordonanță de urgență privind modificări la Codul Penal fără ca acestea să fie puse în dezbaterea publică.
              Președintele Iohannis nu a avut în cazul respectiv o intervenție prin care să ceară transparență, precum a făcut acum cu guvernul Grindeanu, deși și în acea perioadă au existat numeroase voci care au criticat aprobarea modificărilor prin ordonanță de urgență.
              sursa
              Dupa cum vezi n-am citat din jurnalul.ro
              ministrul Justiției din acea perioadă, Raluca Prună, a susținit că adoptarea de către Guvern a ordonanței de urgență pentru modificarea Codului penal și a Codului de procedură penală reprezintă "un pas important către stabilitate legislativă fără de care nu există predictibilitate în actul de justiție".
              Last edited by Fanez; 18 January 2017, 22:45.

              Comment


              • Nu e rau sa modifici, daca infractorii vor ajunge mai reprede dupa gratii.

                Problema e ca pesedeu' face invers, ii scoate de dupa gratii.

                Comment


                • Datele oficiale arata ca opt inchisori au grade de ocupare de peste 200%, iar indicele mediu de ocupare este de 157,7%.
                  In aceste conditii, o lege a gratierii ar avea un impact bugetar de 80 de milioane de euro, arata ministerul Justitiei.
                  Cine are interes ca Romania sa dea banii astia pe apa sambetei?
                  Care sunt exceptiile Ordonantei de Urgenta
                  sursa

                  Aici e proiectul cu toate detaliile oficiale. Unde se mentioneaza ca "Cele două acte normative nu au fost programate pe ordinea de zi a ședinței de Guvern din data de 18 ianuarie 2017." Pentru lamuriri:
                  Dispozitiile ordonantei de urgenta se aplica numai faptelor comise pana la data de 18.01.2017, iar ordonanta intra in vigoare la data de 18.02.2017.
                  Ca s-a tot intoxicat opinia publica cu ideea ca gratierea ar intra in vigoare azi fiind promulgata pe sub masa.

                  Am vazut si eu la cei care au iesit in strada ca vor scoli, spitale... in schimb sunt de acord ca statul roman sa plateasca 80 mil euro/an amenda pentru suprapopularea puscariilor. Plus platile aferente detinutilor.
                  Am vazut ca DNA-ul se ocupa si de "conducerea unui autovehicul fara permis de conducere".

                  Intrebat daca presedintele PSD, Liviu Dragnea, ar putea fi unul dintre beneficiarii proiectului privind gratierea, Iordache a replicat:*"In niciun caz. La dumnealui este suspendata executarea. Legile si ordonantele nu se fac pentru persoane. Noi discutam de fapte. Daca va uitati foarte clar la faptele care sunt trecute, nu beneficiaza".
                  Pentru cei carora le e frica sa nu scape dragnea.
                  Last edited by Fanez; 19 January 2017, 08:02. Reason: Automerged Doublepost

                  Comment


                  • Penalul Iordache și PSD-ul nu se lasă pana nu vo albirea colegilor de suferință, sub pretextul ca vor eliberarea deținuților ca nu mai sunt locuri. I-am pus eu sa se apuce de furat banul public, acu mai vor și dreptul la libertate, după ce si-au bătut joc de statutul de drept al Romaniei.
                    Asta a fost scopul câștigării alegerilor, nici nu s-au instalat bine la guvernare și au început sa dea legi pentru eliberarea hotilor.

                    Comment


                    • Tapalaga l-a atentionat pe presedinte pe pagina acestuia de Facebook, ca în sedinta de guvern se încearca trecerea unei OUG privind si gratierea si ca ar fi bine sa participe la sedinta.
                      Acum stim cine e portavocea lui coldea. Tapalaga i-a zis presedintelui ca ar fi bine sa dea buzna la sedinta, iar presedintele s-a executat. Stia tapalaga ce are de gand grindeanu.
                      Daca ma iau dupa ce scriu unii pe feisbuc, duminica viitoare votez cu iliescu.
                      Cu cat se chinuie propaganda sa dezinformeze si sa denatureze informatiile mai mult, cu cat bat campii mai tare si mai des unii "reporteri" si diversi politicieni si "politologi" cu atat mai mult incep sa ma conving ca pesedeu' e bun si corect. Iar a iesit Turcan-ca la tv sa debiteze bazaconii.
                      Am vazut pe un post tv o stire contrazisa de imaginile aratate ca dovada [emoji1] . Cat de tampit trebuie sa fiu ca sa iau de buna comentarea?

                      Comment


                      • Ordonantele (nu stiu de ce se vorbeste de una singura) vor fi adoptate intr-o sedinta de noapte de guvern, nu va faceti probleme.

                        Grav e ca guvernul nu poate emite ordonante de urgenta care sa modifice legi organice, pesede face un abuz.

                        Fane, daca te uiti pe proiect, avea data de 18.01.2016.
                        Mai uita-te in calendar ce data era ieri si ai sa vezi singur daca se pregateau sau nu sa le adopte pe ascuns.
                        Poate imi arati in programul de guvernare pesede unde era prevazuta amnistia/gratierea.


                        Eu am ajuns la concluzia ca cei care sustin gratierea, au pe cineva apropiat care sa fie gratiat.
                        Last edited by mr.K; 19 January 2017, 09:17.

                        Comment


                        • Gresit spus albirea; gratierea e altceva decat amnistia. In urma gratierii fapta ramane si in caz de recidiva te poti intoarce de unde ai plecat.
                          Daca ar fi sa fac o observatie, aceasta ar fi legata de graba cu care guvernul intentioneaza sa treaca acest proiect de ordonanta; un proiect de lege care sa fie dezbatut in parlament, in mediul on-line de catre societatea civila, ar fi o solutie mult mai democratica.
                          In fine, in momentul acesta, date fiind conditiile economice, nu cred ca sunt destule porti care sa absoarba pentru a-i reintegra pe cei ce vor veni din puscarii. Ori daca nu ai studiat si impactul unei asemenea ordonante, atunci, cu regret e o masura pripita, care poate bulversa si irita opinia publica.
                          Last edited by IancuMIC; 19 January 2017, 09:17.
                          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                          Comment


                          • gratierea e altceva decat amnistia
                            Mda, ramai cu banii (caz Voiculescu) si iesi din puscarie, dar cazierul e in continuare patat.
                            Tu crezi ca de asta il doare pe Voiculescu, daca iese mai repede de la puscarie si ramane si cu 60 de milioane de euro?
                            Cred ca Dragnea e un pic nemultumit ca ramane cu cazier, ca nu poate deveni prim ministru.
                            Sunt convins insa ca va modifica prevederile legislative care interzic celor condamnati sa ocupe functii inalte.

                            Se tot vorbeste ca puscariile sunt la 150% din capacitate. In Franta sunt 200% din capacitate, dar tot nu gratiaza pe nimeni. Cand faci infractiuni, nu isi ia nimeni angajamentul ca te va tine mai bine ca acasa. Aia e, iti asumi riscuri.
                            Eu nu inteleg cum cateva sute de pesedisti, pot decide pentru toata tara.
                            Au fost alesi, dar nimeni nu le-a dat mandat in alb pentru asta, pentru ca n-au spus nimic de asa ceva in campanie.

                            (2) Graţierea are efecte şi asupra pedepselor a căror executare este suspendată condiţionat, în acest caz partea din termenul de încercare care reprezintă durata pedepsei pronunţate de instanţă se reduce în mod corespunzător. Dacă suspendarea condiţionată este revocată sau anulată se execută numai partea de pedeapsă rămasă negraţiată.
                            De ce? Astia nu aglomerau puscariile. De ce sa ii gratiezi pe astia?
                            Nu cumva e si unul care e presedinte la camera deputatilor?
                            Fane, sa-ti dau binoclu, poate vezi si tu coincidentele?
                            Last edited by mr.K; 19 January 2017, 09:41. Reason: Automerged Doublepost

                            Comment


                            • Fanii PSD-ului inghit tot ce le spun tot cei de la RTV si Antena 3 si vad drept in fata, cu ochelari de cal, nici in stanga, nici in dreapta.

                              Un exemplu de scursuri de jurnalisti/lingai care tin in puf politichienii. Rusine jurnalistilor de la Antena 3 si RTV. Ar trebui inchise aceste tembeliziuni pentru a opri manipularea poporului.

                              „Iohannis cere de la Guvern lege pentru amnistie şi graţiere”, a titrat România TV, pe burtieră, la scurt timp după ce preşedintele a deschis şedinţa de Guvern de astăzi.
                              Attached Files

                              Comment


                              • Mda, ramai cu banii (caz Voiculescu) si iesi din puscarie, dar cazierul e in continuare patat.
                                Tu crezi ca de asta il doare pe Voiculescu, daca iese mai repede de la puscarie si ramane si cu 60 de milioane de euro?
                                Nu cred ca ai inteles bine:
                                (2) Grațierea este condiționată de achitarea despăgubirilor la care persoana condamnată a fost obligată prin hotărâre judecătorească definitivă, în termen de 1 an de la punerea în libertate.

                                Cred ca Dragnea e un pic nemultumit ca ramane cu cazier, ca nu poate deveni prim ministru.
                                Sunt convins insa ca va modifica prevederile legislative care interzic celor condamnati sa ocupe functii inalte.
                                Ar fi bine ca lucrurile sa ramana asa, adica exact cum spune legea 91/2000, in sensul ca cei care au suferit condamnari penale, sa nu poata face parte din guvern. E corect, civilizat si mai ales, european.
                                Nu cred ca ar fi o idee buna sa schimbe cineva aceasta lege; s-ar discreditata total, in fata opiniei publice.
                                ...
                                E bine ca ati realizat, dupa ce v-am spus mai inainte, ca pe Dragnea nu-l va ajuta, din punct de vedere politic aceasta gratiere, dupa ce s-a tot vehiculat ca ordonanta il privea in mod direct.
                                Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google