Discutii despre orice, mai putin pe teme politice

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Fane, n-o intoarce ca la Ploiesti Pentru orice bebelus mai batran de 6 luni, america nu e democratie decat partial. E vizibil din satelit lucrul asta: scoli pt bogati si pt saraci, pt albi si negri, asigurari de sanatate cu care mori pe strazi, cam ca la noi, unele mai grave. Ai vazut filmul 911 Fahrenheit? Daca nu, fa-ti timp o ora juma'te si urmareste-l. Poate o sa intelegi ceva din el, asta in cazul in care acum doar te faci ca nu pricepi. Apoi treci la "Capitalism a love story". Pe bune, uita-te la ele, merita. Eu ziceam sa luam ce-i bun de la americani. controlul fiscului e unul din lucrurile bune. n-am copiat destul 25 de ani doar partile proaste ale capitalismului controlat de corporatii, vrei sa continuam? Daca asta e tara in care vrei sa traiasca copii si nepotii tai, e alegerea mea. eu nu vreau sa-mi creasca fetele intr-o tara de chiulangii, hoti, nesimtiti, etc. Cu atat mai mult, nu vreau ca astia sa fie protejati de lege. Daca tu vrei asta pentru tine si ai tai, e placerea ta, nu ma bag...

    Iancu, il prezidente incompetente cred ca nu face altceva decat sa incerce sa recastige ceva capital, il doare pe el in bascheti...daca voia sa faca ceva util, se apuca de mult de treaba.
    Last edited by Seba; 19 January 2017, 14:46.
    Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

    Comment


    • Obama - "...pentru infracțiuni legate de droguri fără comiterea de violență".
      Dragnea - vrea : "1. Remarcăm faptul că, între infracțiunile grațiate se regăsesc abuzul în serviciu (sub toate formele sale) și infracțiunile asimilate infracțiunilor de corupție.
      2. În cazul evaziunii fiscale, sunt excluse de la grațiere doar cele mai simple forme de evaziune. Cele cu adevărat grave (art. 9 din L. 241/2005) sunt grațiate în totalitate, ceea ce va avea un efect negativ pentru investigarea faptelor de corupție, pentru că multe persoane cercetate pentru infracțiuni de evaziune fiscală recunosc că banii erau, de fapt, pentru o mită. Dacă aceste persoane știu că nu vor mai fi trase la răspundere pentru evaziune fiscală, nu au nici un motiv să denunțe mita."

      in plus obama nu a gratiat criminali asa cum ai zis , a gratiat 1324 de americani in 8 ani cat a fost presedinte , din peste 319 milioane de locuitori.
      dragnea vrea sa gratieze 3000 dintru-un foc , cand nici macar nu a ajuns bine la putere , din 20 de milioane.

      asa intelegi tu democratia si poti pune = intre cele 2 gratieri ?
      Last edited by Costi-bc; 19 January 2017, 14:47.
      o/____\o
      (i)
      .........

      Comment


      • Originally posted by Seba View Post
        daca voia sa faca ceva util, se apuca de mult de treaba.
        de ce treaba ar fi trebuit sa se apuce ? a vrut base sa faca ceva treaba, si lumea a sarit ca isi depaseste atributiile si ca nu e constitutional.
        daca tot e sa luam ceva bun de la americani, sa luam republica prezidentiala.
        mcar asa stii pe cine sa tragi la raspundere.
        daca crede ca ceva nu e ok, sa poata interveni, asumandu-si raspunderea.
        600 de jigodii se apra intre ei si nu rasounde niciunul.
        animalul ala las de vosganian a avut tupeul sa ceara verificarea impozitelor lui klaus, can el a furat ca un jeg si a fost scapat de mocirla rosie-rozalie din parlament. culmea tupeului pe armean, de fapt printre cele mai tupeiste etnii, alaturi de romi si evrei.

        Comment


        • Originally posted by Seba View Post
          ... Daca asta e tara in care vrei sa traiasca copii si nepotii tai, e alegerea mea....
          Asta a fost buna.

          Comment


          • Atunci vor fi adoptate OUG-urile cu puscariasii.

            ... presedintele Klaus Iohannis nu va fi in tara in perioada 24-25 ianuarie, asa incat nu va mai putea merge din nou la viitoarea sedinta de guvern. Iohannis lipseste inclusiv de la manifestatiile dedicate Zilei Unirii, pentru a fi prezent la Strasbourg
            Poa' sa nu dea CSM-ul aviz, nu mai pot penalii de la guvern de un aviz consultativ, ca-n razboi, mai intai trag, dupa aia pun intrebari.

            Eu cand ma gandesc la ce zile am ajuns in asa zisa tara europeana, ma intreb daca nu cumva suntem in Rusia, Turcia, Kazahstan, Turkmenistan, RD Congo, Togo, Koreea. Macar acolo e dictatura.

            Daca se vor adopta aceaste ordonante, vom deveni un stat eminamente mafiot.
            Abuzul in serviciu va fi ceva nesanctionabil, de vreme ce nu are cine sa sesizeze parchetul. Iar dupa 6 luni, pa si pusi.

            Eu nu inteleg, chiar atat de putini ne dam seama de pericol?
            Eu ma crucesc cand citesc pe forum aici pareri pro ordonante.
            Last edited by mr.K; 19 January 2017, 16:15.

            Comment


            • Originally posted by mr.K View Post

              Fane, daca te uiti pe proiect, avea data de 18.01.2016.
              M-am uitat mai bine.
              În temeiul dispoziţiilor art. 7 din Legea nr. 52/2003 privind transparenţa decizională în administraţia publică, republicată, Ministerul Justiţiei supune dezbaterii publice proiectul Ordonanței de urgență privind gratierea unor pedepse.

              Proiect de Ordonanță | Nota de fundamentare

              Propunerile, sugestiile şi opiniile cu valoare de recomandare privind proiectul de act normativ supus dezbaterii pot fi transmise în scris până la data de 24 ianuarie 2017, pe adresa Ministerului Justiţiei, str. Apolodor, nr.17, sector 5, Bucureşti, pe fax, la nr. 037 204 1195 sau la adresa de e-mail dean@just.ro.
              sursa

              Comment


              • Asta au zis DUPA sedinta de ieri, cand au fost prinsi cu matza in sac.

                Comment


                • Ok, este exact cum spui. Sa-l gratieze pe Dragnea si sa-l amnistieze pe Voiculescu. De-asta vor astia OUG.
                  Last edited by Fanez; 19 January 2017, 16:41.

                  Comment


                  • Cred ca n-ai patruns sensul articolului 5 pct.2. Mai fa o incercare.

                    Comment


                    • Oricat as incerca tot mitraliera imi iese.

                      Comment


                      • Bun asa. Pune-o pe afet si trage cu ea spre parcarea parlamentului cand ies astia de la "munca".

                        Comment


                        • Originally posted by B997NDL View Post
                          de unde ai aparut ?! esti ireal


                          Subscriu
                          Keep walking...

                          Comment


                          • Daca in tarile in care exista un stat de drept, modificarile asupra justitiei si legilor tarii sunt rezultatul unor lungi discutii si dezbateri parlamentare, la noi se fac prin ordinante de urgenta scrise peste noapte la cabinetul uni sef de partid si trimise spre aprobare la guvern, miseleste, pe ascuns.


                            Administratia Nationala a Penitenciarelor a transmis, joi seara, cateva date care contrazic Ministerul Justitiei, care sustine ca Ordonantele pe Justitie ar rezolva problema supraaglomerarii penitenciarelor.

                            Astfel, Administratia Nationala a Penitenciarelor a anuntat printr-un comunicat ca 3.707 detinuti s-ar incadra pentru eliberare potrivit OUG privind gratierea.


                            Problema este, precizeaza ANP, ca este nevoie de 8.574 de locuri in plus in inchisori, asa ca Ordonantele pe Justitie nu ar rezolva problema din puscarii.
                            Normal, ar rezolva problemele unor politicieni, de la primari de la taranoaia care au furat ca boii, pana la il capo di tutti capi pesedisti, magnifico, barbierul din Teleorman.


                            Ca posibila solutie, Ministerul Public a propus, joi, transferul unor unitati militare dezafectate de la Ministerul Apararii Nationale la Ministerul Justitiei pentru a fi amenajate ca noi locuri de detentie si in acest fel sa fie rezolvata problema supraaglomerarii din inchisori.
                            Corect, sunt zeci de unitati militare dezafectate care pot gazdui pesedistii si rudele lor.

                            Americanul stie cum se face justitia.
                            Ambasadorul SUA în România, Hans Klemm, a declarat, referiror la cele două proiecte de Ordonanţă de Urgenţă vizând justiţia, că orice propunere legislativă care contravine consolidării statului de drept îi afectează pe toţi românii, indiferent de preferinţele lor politice.

                            "Nu considerăm oportună nicio măsură care slăbeşte statul de drept în România şi ne aşteptăm ca toate instituţiile din România să încerce să consolideze lupta naţiunii împotriva corupţiei", a afirmat diplomatul american, citat de News.ro
                            Last edited by mr.K; 19 January 2017, 21:44. Reason: Automerged Doublepost

                            Comment


                            • In Braila pe Calarasi, la cate unitati militare si anexe ale acestora sunt libere, poate incapea tot parlamentul.
                              ...
                              Nea k, te-am rugat sa pui sursa citatelor; e mai mult decat necesar.
                              Mersi.
                              Last edited by IancuMIC; 19 January 2017, 21:56.
                              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                              Comment


                              • The New Yorker
                                ”Victoria nu e o licență pentru orice. Autocrația a fost mereu compatibilă cu genul acesta de plebiscit. Dar, într-o democrație nu poți să cîștigi și să spui: fac ce vreau!”.
                                ”Ideea unei guvernări constituționale e să supui chiar și victoria regulilor”.
                                Practic, o temă delicată, care presupune o conversație națională, s-a transformat într-o ambuscadă la ședința de guvern.

                                Și, când faci asta, cazi tu singur în capcană.

                                În lipsa unor argumente, de ce să le mai pregătești de vreme ce nu crezi în nevoia de dialog?, premierul Sorin Grindeanu a ajuns să ofere un sofism nemuritor drept argument: ”Potrivit Constituției, avem voie să dăm grațiere și amnistie, deci aceste lucruri nu sunt împotriva legii”.

                                Premierul are dreptate.

                                Nu e ilegal.

                                Dar în Constituție scrie și că Președintele poate mobiliza forțele armate (Art. 92), însă asta nu înseamnă că dacă ne trezim cu tancuri pe străzi și întrebăm ce se întîmplă ne va satisface răspunsul: ”E prevăzut în Constituție, deci nu e împotriva legii!”.
                                Si dobitocul de ministru al justitiei spune ca manifestantii nu sunt informati.
                                Pai daca el tine la secret ordonantele, cine dracu sa-i informeze pe cetateni?



                                Ce nu inteleg eu si multi altii, de ce atata graba incat sa se faca gratierea printr-o ordonanta de urgenta? Bine, se stie de ce, ca sa albeasca niste dosare ale li dracnea si alti cativa importanti din pesede.
                                Ma intrebam doar ce explicatii dau ei pentru graba asta.
                                Last edited by mr.K; 19 January 2017, 22:03.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google