Discutii despre orice, mai putin pe teme politice

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Fane, am vazut sursa postarii tale. Dar n-ai contrazis-o. Nu stiu (si nu ma intereseaza) din ce partid e pruna. Eu o judec ca om, nu partidul pe care ea il reprezinta sau l-ar putea reprezenta. Din cate stiu nu e membru psd (parca si secretara aia de la fantoma pnl s-a legat de ea) dar asta nu ma impiedica sa nu fiu de acord cu ea. Poa' sa fie de la partidul mancatorilor de alune, daca zicea ceva calumea, i-as impartasi ideea.

    Mi-am adus aminte de discutiile cu drepturile omului, ca bagam oameni presupusi nevinovati la parnaie. Ok, dar drepturile mele, ale tale si-ale celorlalti, unde au fost, cand unii dintre vizatii gratierii (atat actuali cat si fosti) au bagat mana in banii pentru drumuri, scoli, spitale? Adica mi-au incalcat mie drepturi fundamentale (pana la urma au luat de la noi din buzunar in folos propriu)si eu acum tre' sa fiu de acord cu eliberarea lor? Pentru 1-2 nevinovati din 50-60 condamnati sa-i lasam liberi pe toti? Never!
    Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

    Comment


    • .... unii dintre vizatii gratierii (atat actuali cat si fosti) au bagat mana in banii pentru drumuri, scoli, spitale? Adica mi-au incalcat mie drepturi fundamentale (pana la urma au luat de la noi din buzunar in folos propriu)...!
      Nu stiu cati din astia beneficiaza de gratiere dar acum ce fac, dau iar bani din buzunarul meu sa-i tin acolo?

      Comment


      • Ai dat vreun ban ca sa stea la racoare? Asa, ”de frica” ca o sa platim 80 mil Eur, ne apuca sa albim politicienii. Scopul gratierii nu este sa elibereze lumea, a spus-o clar directorul Administratiei Nationale a Penitenciarelor (ANP) ca cele 2 legi vizeaza cam 2500 de detinuti si pentru a evita sanctiunea de la UE, ar fi necesar sa se elibereze ~ 8500 detinuti. Normal, la Antena 3 si RTV se continua spalarea/manipularea creierelor cu minciuni sfruntate, ca Johannis vrea ca Romania sa plateasca 80 mil, in loc sa aprobe OUG de amnistie si gratiere.

        Comment


        • Haideti sa privim lucrurile si altfel.
          In timpul campaniei nimeni n-a scos o vorba despre acest subiect, anume acela al gratierii. Dupa ce ajungi la guvernare, gasesti ca asta e o prioritate, desi daca ne uitam in urma, nu 2017 este anul in care avem cei mai multi puscariasi; in fond nu e un argument asta ca nu avem bani sa construim puscarii, prin urmare ii eliberam.
          Reactia societatii civile nu s-a lasat asteptata; ministrul justitiei spune ca oamenii sunt dezinformati sau prost informati, de aia au iesit in strada. Bun; ce face guvernul ca sa informeze corect populatia? Ca eu asta nu inteleg?
          Corect mi se parea sa pui in dezbatere publica ordonantele cu pricina, sa ai in vedere punctele de vedere ale institutiilor implicate in mod direct, dupa care, daca era necesar, sa trimiti legea in Parlamentul Romaniei; sa le promovezi cu alte cuvinte.
          Pozitia premierului care se prevaleaza de faptul ca "avem dreptul sa dam gratiere", mi se pare un comportament feudal; ai dreptul la multe stimabile, dar ai si dreptul sa tii cont ce impact vor creea unele masuri. Intr-o democratie nu poti sa spui, dupa ce castigi votul popular; fac ce vreau.
          Iar psd se pare ca tocmai in aceasta patima a cazut.
          In plus aceste masuri sunt ireversibile; alternta la guvernare nu poate indrepta niciodata aceste masuri; dupa ce ai stricat, nu mai poti indrepta nimic.
          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

          Comment


          • Originally posted by aris86 View Post
            Ai dat vreun ban ca sa stea la racoare? ... minciuni sfruntate, ca Johannis vrea ca Romania sa plateasca 80 mil, in loc sa aprobe OUG de amnistie si gratiere.
            Nuuuuu, nici n-am dat si nici nu dam. Aia stau acolo pe banii lor.
            Daca n-a zis nimic cand guvernul ciolos a modificat codul penal pe sub masa si pe ascuns prin OUG, mai bine ar face si acum ce stie el cel mai bine sa faca, adica sa taca! Se duce el peste sedinta de guvern sa ne arate noua elefanti imaginari ca asa a zis tolontan pe feisbuc. Unii vad cai verzi pe pereti, altii vad elefanti. Nu ne-a zis ce culoare erau. Si pe urma vine propaganda sa ne spuna ca suntem tampiti. Mai si minte ca a fost invitat de premier. Tupeu fantastic. Nu in orice conditii are dreptul presedintele sa participe la sedintele de guvern. In ce calitate da el ordine guvernului ce sa faca si ce sa nu faca? Nici macar nu e "guvernul lui". Pai sa-l ridicam la grad de fuhrer si am terminat cu balciul.

            Comment


            • @ fanez,
              cum ti se pare aceasta afirmatie?

              Presedintele Senatului, Calin Popescu-Tariceanu, a declarat miercuri ca seful statului poate participa la sedinta de Guvern daca este invitat de premier sau daca sunt luate in discutie teme ce tin de politica externa, de aparare sau de ordinea publica, altfel prezenta lui "excede cadrul constitutional".
              Presedintele Senatului, Calin Popescu-Tariceanu, a declarat miercuri ca seful statului poate participa la sedinta de Guvern daca este invitat de premier sau daca sunt luate in discutie teme ce tin de politica externa, de aparare sau de ordinea publica, altfel prezenta lui "excede cadrul constitutional".

              Comment


              • Originally posted by IancuMIC View Post
                ....
                Reactia societatii civile nu s-a lasat asteptata; ministrul justitiei spune ca oamenii sunt dezinformati sau prost informati, de aia au iesit in strada....
                Sunt de acord ca nu era o prioritate si s-au grabit putin.
                Cu "societatea civila" asta nu m-am lamurit eu cum sta treaba, cine e asta?
                Intotdeauna psd a avut probleme de comunicare si au tot pierdut pe treaba asta. Aici ar trebui sa ia masuri urgente.

                Originally posted by aris86 View Post
                @ fanez,
                cum ti se pare aceasta afirmatie?
                Daca citesti tot articolul iti raspunzi singur. Sunt convins ca n-ai citit tot. O fraza scoasa dintr-un context poate fi interpretata cum iti place.
                Last edited by Fanez; 20 January 2017, 16:52. Reason: Automerged Doublepost

                Comment


                • Originally posted by Fanez View Post
                  Cu "societatea civila" asta nu m-am lamurit eu cum sta treaba, cine e asta
                  "Societatea civila" este un cliseu mestecat de prompteriste, asa cum sunt si "fiare contorsionate", "bolid de lux", "oamenii legii", etc.
                  In cazul de fata, se refera la cetatenii acestei tari care au iesit in strada ca sa le spuna astora de la PSD ca ce vor ei sa faca este o mizerie.
                  sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                  Comment


                  • Originally posted by vitriol View Post
                    "Societatea civila"...
                    In cazul de fata, se refera la cetatenii acestei tari care au iesit in strada ca sa le spuna astora de la PSD ca ce vor ei sa faca este o mizerie.
                    Doar la acei cetateni care vor sa zica guvernului ca "nu e buna" ce vrea sa faca. Acum am inteles. Cetatenii care sunt de acord cu ce vrea sa faca guvernul nu fac parte din "societatea civila". Pai nu e mai simplu sa-i zica "opozitia"? Aia oricum sunt contra a orice ar face guvernul.
                    Ca si cum ai zice "am logan dar nu e logan este automobilul familiei". Deci "societatea civila" inseamna opozitia cu alta denumire. E opozitia dar nu e opozitia, e societatea civila.

                    Comment


                    • Originally posted by Fanez View Post
                      Sunt de acord ca nu era o prioritate si s-au grabit putin.
                      Ba era (cred ca numai tu n-ai stiut asta) si nu s-au grabit "putin", se grabesc al dracu de tare si invoca motive cel putin copilaresti, ca sa nu zic tampite. Adica am pretentia macar de la mine insumi sa fiu convins ca nu exista curve virgine...

                      Originally posted by Fanez View Post
                      Cu "societatea civila" asta nu m-am lamurit eu cum sta treaba, cine e asta?
                      te-ai lamurit si totusi nu stii? iti zic eu, societatea civila is boii aia care platesc taxe ca sa mearga un rahat pansat sa asiste la investirea unui nou clovn la circ...si care au "mirosit" adevaratele intentii ale pre-cinstitiilor si prea-capabililor conducatori

                      Originally posted by Fanez View Post
                      Intotdeauna psd a avut probleme de comunicare si au tot pierdut pe treaba asta.
                      au avut probleme cu legea, mai mereu au fost pe langa, ori din prostie, ori din lacomie

                      Originally posted by Fanez View Post
                      Aici ar trebui sa ia masuri urgente.
                      de acord, dar pe partea de care ziceam eu mai sus. si in nici un caz masura sa nu fie sa scoatem coruptii din parnaie, ba dimpotriva, sa-i prindem pe toti si sa-i inghesuim 20 intr-o celula.
                      cea mai buna dovada de buna-credinta ce poa' sa vina acum din partea psd e sa se lepede de lichele. dar asta ar insemna sa se desfiinteze partidul, deci nu se va intampla.

                      Originally posted by Fanez View Post
                      O fraza scoasa dintr-un context poate fi interpretata cum iti place.
                      s-o fi uitat si el la antena3 si s-a prins cum se face...
                      Last edited by Seba; 20 January 2017, 18:36.
                      Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                      Comment


                      • Originally posted by Seba View Post
                        ...am pretentia macar de la mine insumi sa fiu convins ca nu exista curve virgine...
                        Daca n-ai intalnit tu nu inseamna ca nu exista.

                        Comment


                        • Cu "societatea civila" asta nu m-am lamurit eu cum sta treaba, cine e asta?
                          "Societatea civilă este cel mai simplu termen pentru a descrie un întreg sistem de structuri, care implică cetățeanul în diferitele sale ipostaze de membru într-o organizație neguvernamentală, într-un sindicat sau într-o organizație patronală."
                          wikipedia.
                          Dupa cum vezi, nu e vorba numai de oameni care sunt simpatizanti sau opozanti ai puterii; sunt pur si simplu oamenii, intr-un moment de exprimare democratica.
                          Instituţiile societăţii civile sunt necesare şi în ţările cu o puternică tradiţie democratică, dar în special în ţările în care democraţia se construieşte. Nu de puţine ori, politicienii şi oamenii de afaceri pun interesele de partid sau de afaceri înaintea intereselor populaţiei. În astfel de situaţii, cine este chemat să "facă dreptate" şi să corecteze disfuncţionalităţile?

                          ...
                          O clasa politica, care nu tine cont de reactiile din societate, atunci, mai pe romaneste, a luat-o pe campii.
                          Organizatiile neguvernamentale critica foarte dur ordonantele de urgenta privind gratierea si modificarea Codului Penal precum si modul in care ministrul Justitiei, Florin Iordache, a evitat sa le aduca in dezbaterea publica, generand proteste de strada. Reprezentantii societatii civile cer retragerea lor.
                          Organizatiile neguvernamentale critica foarte dur ordonantele de urgenta privind gratierea si modificarea Codului Penal precum si modul in care ministrul Justitiei, Florin Iordache, a evitat sa le aduca in dezbaterea publica, generand proteste de strada. Reprezentantii societatii civile cer retragerea lor.

                          De ce a fost evitata calea democratica de consultare si dezbatere publica?
                          ...
                          Suntem in prag de rasboiu si trebuia urgent o hotarare?
                          Ajutati-ma sa luminez.
                          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                          Comment


                          • Revin si eu cu "una si buna": cand ciolos a modificat codul penal prin oug "pe sub masa", fara dezbatere publica, fara sa intrebe "societatea civila" de ce n-a mai cârâit iohanis, "societatea civila", tolontan and co.? Intreb si eu. De ce n-a mai iesit nimeni in strada sa spuna ca nu e bine, ca nu e in interesul populatiei etc care se spun acum? Cel putin psd-ul n-a dat oug pe tacutelea. A visat tolontan ca asta are de gand sa faca guvernul (probabil ca a considerat ca daca ciolos si ai lui au facut asa, la fel vor face si astia), i-a zis prezidentului:"du-te bre peste aia ca baga legea gratierii si amnistiei cum am bagat noi ingradirea drepturilor". La care "bre" a zis: "auileo, hai sa dau eu buzna peste ei ca sa n-apuce". Apoi propaganda a inceput sa umple feisbucul si mass-media proprie cu elefantii lui KW. trambitand ca psd-u' avea de gand sa faca ce a visat tontolan.
                            Nici cresterea de salarii si pensii nu e buna. A fost buna doar marirea salariilor facuta de oprea pentru 48 de oameni printre care si kw care a fost de foarte acord.

                            Originally posted by IancuMIC View Post
                            Ajutati-ma sa luminez.
                            Poate daca faci exces de peste care contine fosfor... dar nu prea cred ca reusesti nici asa.
                            Last edited by Fanez; 20 January 2017, 20:08. Reason: Automerged Doublepost

                            Comment


                            • Fane !!! Bai Fane bai !!!!

                              Halatu' , Cat e halatu' ???
                              o/____\o
                              (i)
                              .........

                              Comment


                              • Bai Costi bai! La pnl e mai ieftin!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google