Discutii despre orice, mai putin pe teme politice

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by mr.K View Post
    ...Presedintele...da-l dreaqu...
    Nota 10!
    Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

    Comment


    • Originally posted by mr.K View Post
      Presedintele s-o fi dus si el ca simplu cetatean...
      Presedintele si-a pierdut pentru cinci ani dreptul de a fi un simplu cetatean in momentul in care a depus juramantul ca presedinte. El trebuie sa fie printre altele un mediator intre fortele politice iar pentru a putea face asta trebuie sa se situeze deasupra lor si nicidecum intr-un partizanat obscur cu unele dintre aceste forte politice. A incalcat grav Constitutia prin prezenta acolo, dar si prin declaratiile pe care le-a facut. Este inadmisibil sa cataloghezi drept "gasti de politicieni penali" (ma rog, nu mai retin exact fraza pe care a rostit-o) niste oameni politici care au fost alesi prin votul popular sa fie acolo unde sunt. Ca s-ar putea ca intr-un final presedintele sa aiba partial dreptate, eu nu neg asta, dar nu avea dreptul sa spuna asa ceva. Pana la urma, daca-l dam la o parte pe Dragnea cu a sa condamnare, ceilalti politicieni vizati de zicerea prezidentului beneficiaza de prezumtia de nevinovatie pana la pronuntarea unei sentinte definitive, irevocabile si executorii (inclusiv Dragnea, pentru celalat dosar pe care-l are). Chiar prezidentul este beneficiar al acestei prezumtii de nevinovatie, pentru fapta penala pe care a comis-o, dar pentru care nu s-a formulat inca vreun cap de acuzare.
      M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

      Comment


      • Originally posted by Cherubino View Post
        ... Este inadmisibil sa cataloghezi drept "gasti de politicieni penali" (ma rog, nu mai retin exact fraza pe care a rostit-o) niste oameni politici care au fost alesi prin votul popular sa fie acolo unde sunt...
        Da, e inadmisibil, dar faptul ca au fost alesi nu inseamna ca nu-s infractori. Afirmatia n-a fost "politically correct", pt ca e doar partial adevarata (nu toti din guvern sunt infractori). In rest, 100% de acord cu tot ce ai spus.
        Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

        Comment


        • Ba da, este foarte admisibil sa fie "macar" catalogati asa daca:

          - au fost alesi de oameni tot penali gen : infractori, violatori, puscariasi, interlopi si clanuri aferente

          - sprijina astfel de oameni si favorizeaza/cer reducerea stergerea pedepselor


          - au fost votati de oameni cu "ajutor social".......din aceia "saracuti si sarmani" care primesc ajutor social de la stat ( adica voi astia care lucrati) si care apoi cu banii de la voi se duc si ii bea in carciuma......nu sa isi gaseasca loc de munca


          Si sa nu va aud ca e treaba lor ce fac cu banii......e treaba lor ce fac cu banii munciti de ei, nu de altii....banii aia sunt pt "ajutor" adica mancare haine etc nu pt bautura ......


          Dupa parerea mea, in Romania prea multi au drept de vot......si s-au schimbat multe de pe vremea lui Mos Ion Roata, nu mai sunt taranii de atunci

          Eu as zice ca infractorii ( anumite spete) si multi altii care nu fac "dovada" ca produc/contribuie cu ceva la stat sa nu voteze....

          In felul asta, nu mai decid mancatorii de seminte, interlopii sau alte scursori ale societatii pt voi astia "fraierii" care munciti.....

          Comment


          • Originally posted by IancuMIC View Post
            Sunt multe de discutat... presedintele este mediator; intre stat si societate...
            E ca si cum ar fi judecator si se duce la bautura cu inculpatul sau cu procurorul.
            N-ai ce sa cauti cu una dintre parti daca esti mediator.

            Originally posted by Oti View Post
            Haoleu....dupa venituri nu trebuia sa am nici Dacia Sandero Acces.
            ....
            Inseamna ca ai furat, ai facut ceva fraude. Cum ar fi sa vina vreo 2 martori si sa te duci pe la puscarie?

            Sau sa fie doar pentru ei valabil, pentru noi nu!?
            Last edited by Fanez; 23 January 2017, 13:38. Reason: Automerged Doublepost

            Comment


            • Originally posted by Cherubino View Post
              [...]A incalcat grav Constitutia prin prezenta acolo, dar si prin declaratiile pe care le-a facut. Este inadmisibil sa cataloghezi drept "gasti de politicieni penali" (ma rog, nu mai retin exact fraza pe care a rostit-o) niste oameni politici care au fost alesi prin votul popular sa fie acolo unde sunt. [...]
              Ce nu intelege lumea (mai ales cei care se lasa manipulati de Antena 3&co) este ca PSD-ul a fost ales prin vot, dar asta nu inseamna ca daca au fost alesi au dreptul sa faca ce vor ei. Asa cum am mai zis, oamenii aia au iesit in strada sa le spuna celor de la PSD ca ce vor ei sa faca nu este e placul nostru (cetatenii acestei tari). N-au iesit sa faca lovitura de stat si ce mai spune Antena 3 ca vor sa faca.

              Legat de Dl. Presedinte care a iesit in strada si a incalcat constitutia, iarasi este bullshit mestecat de catre cei din presa.

              Originally posted by Fanez View Post
              E ca si cum ar fi judecator si se duce la bautura cu inculpatul sau cu procurorul.
              N-ai ce sa cauti cu una dintre parti daca esti mediator.
              Mergem intr-un local din Bucuresti (pe langa curtea de apel) si iti arat eu cum judecatorul sta la masa cu procurorul. Nicio lege din lumea asta nu interzice asa ceva.
              Last edited by vitriol; 23 January 2017, 13:46.
              sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

              Comment


              • Va dau cuvantul meu ca daca era prezenta la vot de 100%, indifferent cine iesea, nu as mai fi zis decat : "poporul are parte de ceea ce voteaza, de ceea ce merita"

                Dar nu a fost 100 %, cu cateva flori nu se face primavera.......a votat "masa votanta", aia care nu produc nimic, nu gandesc si stau dupa pomeni electorale.....


                De asta si parlamentul e cum e....de asta si restul institutiilor din tara e cum e....

                Parlamentarii si restul doar schimba partied, sa isi mai acopere numele.....ii stiu foarte bine, imi trec prin "mana" saptamanal.....

                De la cap se impute pestele....de sus...restul de jos ( procurori judecatori politie medici functionary etc..) nu ar face mizeriile care le fac daca nu au in spate un om politic, un senator acolo....

                Asa isi castiga ala votul....ajutand nemerniciile alora de sub el, care la randul lor promoveaza in masa votanta, in prostie....

                Comment


                • Nici nu are importanta cata lume a fost la vot. Acum ca unii erau fumati si se gandeau la floricele pe campii sau pur si simplu n-au vrut sa voteze, n-are nicio importanta. Majoritattea a decis. Astia care au zis sa-i votam c-o sa fie bine, dar mai apoi se gandesc sa faca mizerii, ar trebui sa se astepte la faptul ca cetatenii nu au obligatia sa inghita asa ceva, doar pentru ca au ajuns acolo prin vot.

                  In orice tara civilizata se iese in strada atunci cand hotararile alesilor nu sunt pe placul cetatenilor (adica astia de muncesc si platesc taxe, contribuind astfel la bunul mers al tarii).
                  Last edited by vitriol; 23 January 2017, 14:03.
                  sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                  Comment


                  • Originally posted by vitriol View Post
                    Ce nu intelege lumea... Asa cum am mai zis, oamenii aia au iesit in strada sa le spuna celor de la PSD ca ce vor ei ...
                    Nu cei care au votat PSD au iesit sa le spuna ca "nu e bine domnu' chestor", noi v-am ales da' nu pentru asta, cu asta nu suntem de acord.

                    Originally posted by vitriol View Post
                    .... N-au iesit sa faca lovitura de stat si ce mai spune Antena 3...
                    Dragnea si altii au zis, antena3 doar a transmis.
                    Last edited by Fanez; 23 January 2017, 14:16. Reason: Automerged Doublepost

                    Comment


                    • I-ai intrebat tu e toti aia din piete si ai aflat ca nu era niciunul care sa fi votat cu PSD?

                      Asa cum am mai zis, n-are nicio importanta cu cine ai votat pentru ca asta este sistemul: majoritatea decide si pentru cei care aleg sa stea acasa in ziua votului, dar si pentru cei care aleg alta formatiune politica.

                      Daca toti astia care au votat altceva ar sta acasa si ar astepta bani de la PSD ca sa-si plateasca netul, curentul si ceafa de porc, da, puteai sa zici ca nu prea au voie sa spuna ca nu e bine, dar atata timp cat toti facem parte din societate si contribuim la leafa astora de sunt la guvernare (unii mai mult, altii mai putin, altii deloc), e dreptul nostru sa nu se convina.

                      Tu cum vezi situatia asta? Daca eu am votat alt partid, n-am dreptul sa spun ca nu prea imi convine?
                      Last edited by vitriol; 23 January 2017, 14:19.
                      sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                      Comment


                      • Ca e bine/rau ca a ieșit președintele în strada este relativ și asta tot poporul va decide, însă ceea ce vrea sa facă PSD-ul sa elibereze infractorii în 15 zile de la investitura, arata setea lor de a fura/delapida banul public. Ii doare în fund de poporul care i-a ales, știind ca le spala creierele zilnic la RTV și Antena 3 și aceia vor înghite orice. Iată ca mai exista și oameni cu capul pe umeri și mai ies în strada, când vad ca aleșii derapează de la ceea ce au promis în campanie. Oamenii le-a dat girul pentru program de guvernare, dacă ar fi spus de legea amnistierii și grațierii, poate altfel ar fi votat, nu am de unde sa știu. Rușine PSD, ca încercați sa subminati statul.

                        Comment


                        • Stiti voi care e treaba? eu cred ca nu au iesit in strada aia care muncesc cu adevarat.....

                          Si nu cred ca au iesit ca le pasa sau ca sa schimbe....

                          A inceput sa devina isterie in masa in Romania.....promovata de TV

                          Cum se intampla ceva, gata iesim in strada........dar care iesim? ca aia care sunt la servici nu ies si nu le arde de asa ceva, dupa o zi de castigat cu greu banii

                          Am vazut majoritatea pustime care habar nu are sa scrie, daramite sa gandeasca idei....ce sa mai zic de asumarea responsabilitatilor....

                          Romanii nu sunt obisnuiti si nu stiu sa isi assume prostia....

                          Vreti dovada?

                          Va zic eu.....scandal si tv cu Colectiv si mai nou, Bamboo......victime morti.......de vina sunt toti de la medici pana la politicieni....dar nu gura casca care s-au dus ca prostii in locale de 3 bani....

                          Comparati asta cu 15 000 de morti dupa tsunami din japonia......la aia nu a mai iesit nimeni in strada, sau sa invinuiasca guvernul ca nu a facut digurile mai mari etc etc.....

                          Asta e buba......e ca atunci ca se duce unul la service ( ca tot e forum auto) se baga ca prostu sub masina ridicata pe elevator si asta cade pe el......
                          Cu ce e de vina service-ul? nu este voie in orice service care se respecta ca...clientul sa stea sub masina ridicata....

                          Comment


                          • Originally posted by vitriol View Post
                            I-ai intrebat tu e toti aia din piete si ai aflat ca nu era niciunul care sa fi votat cu PSD?

                            Asa cum am mai zis, n-are nicio importanta cu cine ai votat pentru ca asta este sistemul: majoritatea decide...
                            ... Daca eu am votat alt partid, n-am dreptul sa spun ca nu prea imi convine?
                            Ma intreb cati dintre ei au fost la vot.
                            Daca nu-ti convine ai tot dreptul sa zici, indiferent cu cine ai votat sau daca n-ai votat dar asa cum ai zis si tu, majoritatea decide.
                            Ce ar fi sa iasa si ceilalti in strada? Razboi civil. Vrea cineva asa ceva? Si asta pentru ca a zis presedintele ca nu e buna o ordonanta care nici nu exista?
                            Ca si cum ar zice seful meu:"Fane, nu te mai las de serviciu sambata ca aveai de gand sa faci, nu stiu ce dar faceai tu ceva si nu e bine."

                            Originally posted by aris86 View Post
                            ...ce vrea sa fac PSD-ul sa elibereze infractorii în 15 zile de la investitura, arata setea lor de a fura/delapida banul public....
                            .
                            Ca si cum ai zice ca Obama a gratiat traficanti de droguri pentru ca vrea sa se apuce de trafic cu droguri.
                            Nu stiu cum le nimeresti.

                            Originally posted by aris86 View Post
                            ...Iat ca mai exista i oameni cu capul pe umeri i mai ies în strada...
                            Oameni cu capul pe umeri care ies in strada la o manifestatie cu mii de oameni, unde nu stii ce se poate intampla, carand cu ei copii mici, pe frigul ala? Puteau sa mearga frumos in parc sa plimbe copilul departe de riscurile care implica un miting.
                            Cata minte sa ai sa-ti duci copilul acolo? Daca ia vreun virus, raceste, face gripa guvernu' e de vina. Daca se isca vreo busculada, avea copil erou. Care cap si pe ce umeri?
                            Last edited by Fanez; 23 January 2017, 15:12. Reason: Automerged Doublepost

                            Comment


                            • Originally posted by Fanez View Post
                              [...]
                              Daca nu-ti convine ai tot dreptul sa zici, indiferent cu cine ai votat sau daca n-ai votat dar asa cum ai zis si tu, majoritatea decide. [...]
                              Mi-e teama ca nu ai inteles nimic din ce am scris, asa ca incerc sa-ti mai repet inca o data.

                              Majoritatea a decis doar formatiunea care sa fie la guvernare si sa munceasca pentru binele tarii, atat, nu si acceptarea masurilor care sunt indreptate impotriva populatiei. Cand formatiunea aia incepe sa munceasca pentru interesele proprii, cetatenii (si aia care i-au ales, si aia care au stat acasa, dar si aia care ar fi vrut ca altcineva sa le reprezinte interesele) au dreptul sa spuna ca nu e bine.

                              Originally posted by Fanez View Post
                              [...]Oameni cu capul pe umeri care ies in strada la o manifestatie cu mii de oameni, unde nu stii ce se poate intampla, carand cu ei copii mici, pe frigul ala? Puteau sa mearga frumos in parc sa plimbe copilul departe de riscurile care implica un miting.
                              Cata minte sa ai sa-ti duci copilul acolo? Daca ia vreun virus, raceste, face gripa guvernu' e de vina. Daca se isca vreo busculada, avea copil erou. Care cap si pe ce umeri?
                              Parca textul celor de la Antena era altul atunci cand indemna lumea sa iasa in strada cu ceva timp in urma.

                              Fane, deci, cel mai prietenesc sfat pe care ti-l pot da: lasa dreacu' antenele alea pentru ca nu fac altceva decat sa-ti prajeasca creierul.
                              Last edited by vitriol; 23 January 2017, 15:22. Reason: Automerged Doublepost
                              sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                              Comment


                              • Originally posted by vitriol View Post
                                ... Cand formatiunea aia incepe sa munceasca pentru interesele proprii, cetatenii... au dreptul sa spuna ca nu e bine.
                                Asa. Care sunt interesele proprii? Tu chiar crezi ce rumega propaganda? Asta e doar o gaselnita.
                                Atat timp cat tu zici ca ceva nu e bun sau ca e asa si pe dincolo inainte sa stii despre ce e vorba, ce mai e de comentat?
                                Motorul pe care vor sa-l inventeze japonezii e de tot rahatul ca are consum mare, trage greu, e zgomotos si foarte scump. Pai stai asa, aia nici nu l-au inventat, doar au zis ca au de gand sa-l inventeze si tu stii ce face? Pai nu dar daca e facut de japonezi si nu e facut de nemti pute, e varza murata. La fel si cu ordonanta asta.

                                Originally posted by vitriol View Post
                                ...
                                Fane, deci, cel mai prietenesc sfat pe care ti-l pot da: lasa dreacu' antenele alea pentru ca nu fac altceva decat sa-ti prajeasca creierul.
                                Nu vad legatura cu antenele dar daca zici, poate ca stii ceva. O sa ma uit la digi24 si la realitateatv ca sa mi se atrofieze, sa nu se prajeasca.
                                Last edited by Fanez; 23 January 2017, 15:27. Reason: Automerged Doublepost

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google