Discutii despre orice, mai putin pe teme politice

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Urmaresc de ceva timp evenimentele, mai ales ca m-am bucurat de cateva zile de concediu si credeti-ma, chiar am fost surprins de tonul moderat al celor din psd, in legatura cu evenimentele din ultimele zile. Chiar si cei mai infocati useristi, ar trebui sa vada, daca pot desigur, ca au lipsit discursurile revansarde, de amenintare cu suspendarea presedintelui sau organizarea vreunei manifestatii. Repet, ma asteptam sa aud destule voci radicalerdin psd. Or fi avand ei o tactica, nu stiu ce sa zic sau poate urmeaza tonul oarecum tacut din campanie si prefera alt tip de abordare.

    Nea arise, chiar aveam pretentii de la un doctorand; eu inteleg faptul ca esti manat in lupta, dar totusi sa luam o basina drept lovitura de tun, care consemneaza declansarea jihadului, e ridicol crede-ma.
    Last edited by IancuMIC; 25 January 2017, 20:09.
    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

    Comment


    • Eh, nene Iancule, e si el tanar, cu nasu' in feisbuc si cu usr in suflet, usr-ist voluntar (nici macar nu ia un banut sau alt folos ) ; se trezeste el.
      P.s. usr-ist - digi24-ist.

      Comment


      • mai acu' cateva ore declara rahatu' cu mustata ca incompetentul vrea suspendare. drept e ca in afara de declaratia asta tonul a fost mai mult decat decent. adevarul ca la ineptiile adormitului din capul statului nici nu trebuiau sa zica nimic. erau, cred mai castigati, daca-l lasau sa se sinucida politic in liniste si nu-I dadeau apa la moara cu amenintarea suspendarii. bine si suspendarea e tot o ineptie, ca are la fel de multa baza ca si referendumul prostului.
        ce e insa ingrijorator dupa ce vasileasca a zis "mai lasati-ne cu occidental ala", declaratia altui mancator de rahat, curva no1 la ora actuala, moliceanu. ia aici declaratia.ce urmeaza, sa cerem iesirea din nato si ue? o sa fim iar, cum ne place sa ne laudam si sa ne si complacem in acelasi timp (si asta de vreo 2000 de ani) singuri impotriva tuturor, poporul orthodox din nastere (desi, surpriza, pana la 1400 am cam fost catolici, deci nu prea suntem ortodocsi prin nastere) care tine piept complotului intergalactic indreptat impotriva tantarior din delta
        ps: usr trebuia sa obtina un binemeritat 0.5%, pe care cred ca-l vor scoate singuri in urmatoarele maxim 6 luni
        Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

        Comment


        • Originally posted by mr.K View Post
          O cam beleste asta, daca nu se dau ordonantele.
          Or sa le dea cu riscul de a ingropa pesedeul.
          Nu-l ajută cu nimic ordonanța pe Dragnea, pentru că ea se va aplica doar celor deja condamnați, nu și potențialilor infractori din viitor.
          M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

          Comment


          • amenintarea suspendarii
            N-am vazut nicio amenintare cu suspendarea.
            Nu-l ajută cu nimic ordonanța pe Dragnea
            Ei nu! Ce sa mai manance si gura la propaganda? Daca n-o baga p-asta ce scuza mai au? Le arati, le explici, le desenezi, ei... BATMAN!
            P.S. nu mai zicem Batman! Batman! zicem Dragnea! Dragnea!

            Comment


            • Originally posted by Fanez View Post
              ...Ce sa mai manance si gura la propaganda? Daca n-o baga p-asta ce scuza mai au? Le arati, le explici, le desenezi, ei... BATMAN!
              Toată problema-i din soft. Trebuie să li-l reseteze cineva (de la propagandă, desigur).
              M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

              Comment


              • Au virus. Nu se poate face upgrade, doar update cu noul ordin de zi pe unitate.

                Comment


                • Fanez
                  M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

                  Comment


                  • Johanis a zis: "cine a gresit trebuie sa plateasca, dar daca n-a gresit trebuie sa fie curatat", ceva de genul asta, nu-mi amintesc exact formularea. Deci Dragnea, dupa ce va castiga la CEDO va fi curatat? Prima parte i se aplica si domniei sale?
                    P.S. Merci Cherubino.
                    Noi ne facem că nu vedem că avem o problemă uriaşă în sistemul de justiţie şi cred că punctele de vedere exprimate de asociaţiile profesionale ale magistraţilor trebuie luate foarte serios în considerare, pentru că, dacă din partea noastră se presupune o anumită subiectivitate, ca oameni politici, nu cred că punctul lor de vedere al magistraților poate fi pus sub semnul întrebării.
                    Ei spun aceste lucruri foarte clar: toate abuzurile şi excesele care au avut loc în ultima vreme nu au făcut decât să ne arate altceva, că lupta anitcorupţie este de fapt o răfuială politică în bună măsură. Nu vreau să spun că toate persoanele acuzate de corupţie sunt ca urmare a unor procese politice, dar judecătorii pun această întrebare şi spun că modul în care procedează preşedintele pune sub semnul întrebării aplicarea legii ca instrument de combatere a corupţiei şi transformă lupta anticorupţie într-un instrument politic, ceea ce este foarte grav. Eu am spus de multă vreme acest lucru”.
                    Călin Popescu-Tăriceanu, emisiune Subiectiv – Antena 3
                    Liviu Dragnea a afirmat de mai multe ori în ultimele luni că nu a primit motivarea la sentinţa pronunţată în dosarul "Referendumul", el precizând că o aşteaptă pentru a se putea adresa Curţii Europene a Drepturilor Omului (CEDO).
                    sursa-gandul
                    Last edited by Fanez; 25 January 2017, 21:38.

                    Comment


                    • cum dracu nu-l ajuta ordonanta pe dragnea, daca se refera si la cei care au luat cu suspendare? aici e chichita, nu trebuie gratiati aia cu suspendare si nu trebuie stabilit quantum in bani la ce inseamna trafic de influenta, abuz in serviciu. ori in textul ordonantei in discutie se precizeaza ca traffic de influenta e doar cand cineva pagubeste cu 200000 lei o persoana fizica sau juridical. adica e ok sa ma pagubesti de 6 ori de 150000 de lei, ca esti legal nevinovat? voua asta vi se pare echitabil? correct? cinstit? cred ca nu impartasim acelasi sistem de valori. eu as sustine psd in schimbarea codului penal daca ar innaspri pedepsele, nu daca ar face legile pentru alesi, indifferent din ce partid. ca sa fim seriosi, nu doar dragnea va fi benficiarul ordonantei, mai sunt si multi altii de la alte partied sau chiar apolitici official. oricum, nu e ok, nu asa se face, cand trambitezi lupta anti-coruptie sa faci legi in favoarea infractorilor. o lume intreaga se uita la noi si se intreaba ce fac romanii cu legea, dar noi o tinem cu asa s-a votat. pun pariu ca daca psd venea si spunea ca vrem sa-i facem scapati pe toti care au furat in ultimii 10 ani, nu-I vota nici dracu, cu exceptia lui gadea, badea, tudor si tariceanu.
                      Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                      Comment


                      • Seba, iar te inflamezi. L-ai lasat pe batman si l-ai luat pe dragnea? S-au inasprit pedepsele si pedepsirile, si nu ne mai ajung puscariile, asta e solutie? In ue media de detentie e 7-9 luni, in romania e 7 ani. Ai rezolvat ceva? La noi iei 3 ani daca furi o paine, nu se mai fura in romania? Aaaa. Cine fura milioane de euro morman nu pateste nimic, deci cu cat furi mai mult cu atat scapi mai usor. Hai sa inasprim pedepsele, inchisoare pe viata daca furi o paine.
                        Sa nu gratiem nimic, puscariasii sa stea la puscarie! Zic multi care nu sunt la puscarie si nu stiu cum e pe acolo, altfel buni crestini si minunati.

                        In cazul lu' Voiculescu
                        Ședința CSM vine la un an după ce Grupul de Investigații Politice (GIP) a publicat documente care arată că, în timp de judeca dosarul ICA, judecătoarea Camelia Bogdan a primit 10.000 de lei de la Ministerul Agriculturii, parte în dosar.

                        Mai mult, potrivit GIP, judecătoarea a petrecut și un sejur de două săptămâni la Poiana Brașov, tot pe banii ministerului.

                        După ce s-a întors din sejur, judecătoarea Camelia Bogdan a decis, într-un timp record, în favoarea Ministerului Agriculturii.
                        Ministru al agriculturii era dacian ciolos.
                        Last edited by Fanez; 25 January 2017, 23:04. Reason: Automerged Doublepost

                        Comment


                        • Originally posted by Cherubino View Post
                          Nu-l ajută cu nimic ordonanța pe Dragnea, pentru că ea se va aplica doar celor deja condamnați, nu și potențialilor infractori din viitor.
                          Se aplica infractiunilor comise pana la o anumita data, in proiect era data de 18.01.2017.
                          Infractiunile lui Dragnea sunt comise pana la 18.01.2017.

                          Le arati, le explici, le desenezi, ei... BATMAN!
                          Asa ziceam si eu, degeaba desenez, daca ce spune seful partidului e axioma.

                          La prima eroare, Dragnea va fi curatat de astia.

                          ANALIZA Sudul a preluat puterea. Guvernul si PSD, controlate de gruparea baronilor din Teleorman, Olt, Giurgiu si Ialomita. Ardealul si Moldova, excluse de la masa deciziilor
                          Formarea guvernului si primele numiri de secretari de stat si sefi de institutii centrale arata o tendinta clara in interiorul PSD: partidul e controlat acum de puternicii lideri din sud. Pe langa Liviu Dragnea (Teleorman), baronii cu mare influenta sunt Niculae Badalau (Giurgiu, un "dur" al partidului), Paul Stanescu (Olt), Marian Neacsu (Ialomita) si Adrian Tutuianu (Dambovita). Numirile din primele esaloane ale puterii arata ca Dragnea a exclus practic filiale intregi din Moldova si Ardeal de la masa deciziilor (Cluj, Iasi, Vrancea, Suceava).
                          Last edited by mr.K; 26 January 2017, 09:45.

                          Comment


                          • Tudor Chirila: Adamescu a decedat intr-o clinica privata, nu in penitenciar. Cat de naiv sa fii sa crezi ca lui Dragnea chiar ii pasa de altceva decat de procesul lui care are termen pe 31 ianuarie?
                            "Adamescu (Dumnezeu sa-l ierte) a decedat intr-o clinica privata, nu in penitenciar. Cat de naiv sa fii sa crezi ca lui Dragnea chiar ii pasa de altceva sau altcineva decat de procesul lui care are termen de judecata pe 31 ianuarie?", scrie miercuri actorul si cantaretul Tudor Chirila intr-o postare pe pagina sa de Facebook.
                            "Adamescu (Dumnezeu sa-l ierte) a decedat intr-o clinica privata, nu in penitenciar. Cat de naiv sa fii sa crezi ca lui Dragnea chiar ii pasa de altceva sau altcineva decat de procesul lui care are termen de judecata pe 31 ianuarie?", scrie miercuri actorul si cantaretul Tudor Chirila intr-o postare pe pagina sa de Facebook.

                            Comment


                            • Arise, te uiti in gura lu' Chirila? Ce s-a intamplat cu Adamescu inainte sa ajunga la clinica aia privata?

                              Comment


                              • Schimbarea lui Iohannis/ Strategia lui Dragnea. A trecut riscul de catastrofa?

                                Raspunsul ferm este nu, nu doar ca riscul nu a trecut dar miercuri existau din nou vagi indicii ca se intentioneaza adoptarea in forta a OUG-urilor privind gratierea si dezincriminarea mascata a abuzului in serviciu si conflictului de interese. Aceste intentii nu s-au mai concretizat deoarece tot miercuri a venit un val de reactii institutionale peste guvernul Dragnea. Avertismentele clare din raportul MCV, noul protest anuntat pentru duminica, pozitionarea ferma a unor ambasadori, avizul negativ de la CSM si chiar plangerea penala la DNA formulata de un ONG au temporizat iarasi Marea Evadare promisa de Drangea.


                                Nu abuzati de spatiul acestui forum.
                                Inteleg sa postati anumite pasaje, dar parca e prea mult sa ridicati articole intregi.
                                Last edited by IancuMIC; 26 January 2017, 12:37.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google