Discutii despre orice, mai putin pe teme politice

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • aia 200 cine sunt?
    Aia dispusi sa plateasca "amenda de la CEDO" ca sa nu fie gratiati nemernicii.

    Comment


    • Cum i-ai numarat?
      Sau asa a zis la A3?

      Eu cred ca daca dam afara judecatorii, facem si mai multe economii, ca nu vom mai avea condamnati nici in viitor, vor sta puscariile goale.
      Apoi dam afara gardienii de la puscarii.
      O sa ajungem sa n-avem ce face cu banii.

      Un om cu capul pe umeri. Unul dintre putinii politicieni care a incercat ceva, dar nu l-a sprijinit nimeni, nici javrele din PNL.

      Fostul prim-ministru Dacian Ciolos a salutat raportul MCV publicat miercuri de Comisia Europeana si a subliniat ca reformele in Justitie "nu sunt realizate pentru a face pe plac Comisiei Europene sau altor state".

      Insa fostul premier spune ca "o mana de politicieni" vrea sa submineze independenta Justitiei si a statului de drept. Ciolos a mai precizat ca a primit asigurari ca in curand se va renunta la MCV.

      "Romania se straduieste de ani de zile sa arate ca este in masura sa-si asigure independenta Justitiei si statul de drept si cand, in sfarsit, acest lucru se intampla, o mana de politicieni incearca sa submineze aceasta realizare.
      Fostul prim-ministru Dacian Ciolos a salutat raportul MCV publicat miercuri de Comisia Europeana si a subliniat ca reformele in Justitie ''nu sunt realizate pentru a face pe plac Comisiei Europene sau altor state''.


      Daca ar candida la prezidentiale, are sanse mari sa iasa presedinte.
      Last edited by mr.K; 26 January 2017, 16:23. Reason: Automerged Doublepost

      Comment


      • mr.K bravo...bine ca nu citeste dragnea forumul asta...ca-i si provocai un orgasm. Nici nu se mai chinuia sa schimbe bancnota de 200.000 euro...

        Comment


        • Pai, il meritam.
          Ce zic astia:
          The Economist: Romania e pe locul 61 in topul mondial al democratiei, ultima din UE si la egalitate cu Mongolia.
          The Economist a publicat indicele anual al democratiei pentru 2016, care ierarhizeaza tarile lumii in functie de puterea regimului democratic, determinata pe baza a 5 categorii generale: alegeri libere si corecte, libertati civile, functionarea guvernului, participare politica si cultura politica.

          Romania ocupa pozitia 61, cu un indice anual al democratiei de 6,62, pe picior de egalitate cu tara asiatica Mongolia si sub state precum El Salvador sau Peru.

          In acest sens, tara noastra a cazut doua pozitii in ultimul an, prin comparatie cu indicele democratiei pentru 2015.
          The Economist a publicat indicele anual al democratiei pentru 2016, care ierarhizeaza tarile lumii in functie de puterea regimului democratic, determinata pe baza a 5 categorii generale: alegeri libere si corecte, libertati civile, functionarea guvernului, participare politica si cultura politica.

          Comment


          • Originally posted by Fanez View Post
            Raluca Pruna a zis ca este estimativ si ca suma poate fi mai mare. La 8 euro/zi/28.000 de detinuti este 81.760.000/an. Hai sa-i impartim la cei care vor sa plateasca. Or fi vreo 200 in toata tara. Impartit la 200 inseamna 408.800 euro/an. Platiti. Dintre cei care striga contra gratierii nu cred ca ar fi 2% de acord sa plateasca.
            Hai sa zicem ca platiti doar pentru astia 2000 care ar putea sa iasa. Tu zici ca ar fi mai multi, zicem 3000. 3000x8x365=8.760.000/200 asta inseamna 43.800/an.
            Daca platesti tu pentru cei 520 despre care zici ca sunt la Iasi ar insemna sa platesti 1.518.400/an. Ii imparti cu cei din Iasi dispusi sa plateasca. @dacia 1981, te bagi?
            p.S. In Italia era 8 euro, in Romania totul e mai scump deci va fi mai mult de 8 euro
            Nota 10 pentru calcule .Păi dacă e tot plătim pe alese ,hai să nu mai plătim accizele la benzină doar noi ăștia contra, să plătească toți care susțin OG.Acum să zicem că doar 2% or să fie de acord, fă calculele cât îți revin de plătit...
            Pe bune acum, așa cum plătim taxe toți așa mi se pare corect să plătim pentru învățământ/sănătate/apărare/poliție/autostrăzi etc....și nu în ultimul rând pentru infractori însă condițiile ar trebuie aici să se înăsprească,doar așa s-ar diminua nr. infractorilor.

            Comment


            • Eu zic ca nu-i corect sa platim pentru infractori...ei sa plateasca. Nu noi ca societate ne dormi sa devina ei infractori...deci nu avem de ce sa platim noi. Ei isi doresc asta...ei sa plateasca. Imi pare normal sa platim invatamanutl (ne dorim invatam...chiar daca 60% din societate il gaseste inutil...nu ai nevoie de carte sa furi), tot ne dorim aparare...deci normal sa platim, toti ne dorim autostrazi...deci normal sa platim...dar nu ne dorim infractori...deci nu-i normal sa platim. Ei sa plateasca TOT

              Comment


              • @Fanez, dau un exemplu punctual. Maine vine un hot, îți sparge apartament/masina, fura bani/obiecte de valoare din casa/masina. Hotul cheltuiește ce a prăduit de la tine și alții. Sa presupunem ca este judecat, condamnat la 3 ani cu executare și obligat la plata prejudiciului. Sa presupunem ca te simți un pic ușurat ca un hot a intrat la pușcărie și nu mai te vizitează pe tine sau alți cunoscuți. Vine guvernul cu OUG de eliberare în masa la o luna. Cum te-ai simți? Ti-ar conveni noua conjunctura?

                Comment


                • @aris86 Fanez deja taie porcu ca sa aibe cu ce sa-l astepte...deh...vine obosit dupa ce a prezidat toat aziua senatul (sau ce dildaul meu face Dragnea).

                  Comment


                  • Cum putem reduce numărul de infractori?
                    1. https://m.youtube.com/watch?v=9LKpz3h2Lus
                    sau
                    2. https://m.youtube.com/watch?v=8u7HhU_ULGc

                    Comment


                    • Originally posted by mr.K View Post
                      Ce zic astia:
                      The Economist: Romania e pe locul 61 in topul mondial al democratiei, ultima din UE si la egalitate cu Mongolia.
                      Clasamentul e valabil pentru 2016. Cine a fost la guvernare în 2016? Să fi fost oare guvernul „Său”, condus de „îmbăiatul” în mocirlă?
                      În 2015 România a fost mai în față în acel clasament. Cine a fost la guvernare în 2015 până după „Colectiv”?
                      M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

                      Comment


                      • Cherubino intrebare...in 2015 cate tari erau in clasament? Sau mai bine spus cine a urcat in top?
                        Ia mai citeste putin articolul. Functionarea guvernului a ramas neschimbata si in guvernul tonta si in ciorlosi.
                        In schimb altceva am vazut in articol...
                        Se pare ca romanii au cel mai mic punctaj pentru participare politica si cultura politica, pentru cele doua categorii obtinand doar un indice de 5.00.
                        . Si asa se explica de ce a castigat PSD-ul...iar PNL-ul, ALDE etc inca exista pe piata politica. Toate astea intr-o tara cu un grad de cultura politica (si nu doar politica...si combinata cu un IQ minim)...toate partidele astea erau de mult disparute...si tot ce trebuia sa ramanaa din ele era o nota de subsol in manualele de istorie

                        Comment


                        • Originally posted by Cherubino View Post
                          Clasamentul... Cine a fost la guvernare...? Sa fi fost oare guvernul „Sau”, condus de „îmbaiatul” în mocirla?...
                          Si care merita sa ne fie presedinte ca are capul pe umeri?
                          A facut dus intre timp.

                          Originally posted by dacia1981 View Post
                          Nota 10 pentru calcule .Pai daca e tot platim pe alese ,hai sa nu mai platim accizele la benzina doar noi astia contra, sa plateasca toti care sustin accizele la benzina .
                          Am corectat formularea ca sa fie acelasi lucru cu ce am zis eu.
                          Sunteti multumiti de modificarile ordonantei?
                          Last edited by Fanez; 26 January 2017, 19:20.

                          Comment


                          • Întrebarea care se pune este următoarea: dacă îi eliberam pe ăștia din închisoare ne garantează cineva că nu mai plătim acea amenda? Dacă tot o plătim, discuția este fără rost și cei care protestează au dreptate, dacă nu, nu.

                            Comment


                            • Nu nu...alta-i intrebarea: daca-i eliberam pe astia...sigur nu recidiveaza? De fapt...aici este problema mea...
                              Te uita la parlamentarii romani...cat au dosare penale? Cati sunt condamnati si au dosare penale?

                              Comment


                              • Dacă nu mai plătim amenda un an 2 cu banii aia sa construim altele noi, dar nu prin orașe, să-i ducem cat mai departe de civilizație.Ce dacă îi eliberează pe cei care au furat, stai fara grija că nu se pot abține și ajung din nou acolo.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google