Discutii despre orice, mai putin pe teme politice

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Pentru mine e o victorie a democratiei.
    Cred ca nu stii sensul democratiei.
    Demos=popor, kratos=putere. E vorba de puterea unui guvern, nu de puterea poporului, in cazul ordonantelor.
    Aici invinge un partid, contra vointei poporului. Poporul nu e reprezentat de guvern, ci de parlament.
    Ordonantele se dadeau pe sest daca nu intervenea Iohanis .

    In mod normal, nu sacrificau guvernul, ci treceau o lege a gratierii prin parlament, daca tot voiau sa fie ca la carte.
    Dar graba e mare, maine infractorul din fruntea partidului are termen si intra la puscarie.
    Last edited by mr.K; 30 January 2017, 13:02.

    Comment


    • Originally posted by vitriol View Post
      Eu cred ca e cazul sa facem un referendum pe forum, cu intrebarea: Sunteti de acord ca Fane sa primeasca ban doua saptamani, pentru a se lepada de Antena 3?

      Apoi facem referendum cu intrebarea: Sunteti de acord ca Fane sa fie gratiat (debanat)?
      N-am sanse sa mai fiu gratiat.
      98% dintre cei de pe forum sunt contra gratierii, iar ceilalti nu se baga.
      Poporul nu e reprezentat de guvern, ci de parlament.
      1. Parlamentul n-ar fi fost de acord cu gratierea?
      2. Iohannis reprezinta parlamentul?
      3. guvernul este format de catre cei alesi de popor?
      Ordonantele se dadeau pe sest daca nu intervenea Iohanis
      A scris si pe hotnews. Tapalaga insusi l-a avertizat pe Iohanis ca asa se va intampla. Visase cu o seara in urma.
      Puteau fi date chiar daca a dat buzna iohannis la sedinta de guvern incalcand constitutia. Doar ca nu era vorba sa se dea in ziua aia.
      Astept sa vad daca presedintele blocheaza bugetul, iar in cazul asta reactia "investitorilor straini".
      Last edited by Fanez; 30 January 2017, 13:13.

      Comment


      • 1. Parlamentul n-ar fi fost de acord cu gratierea?
        Cine sa-l intrebe, Ciordeanu?
        Pai, nu are timp, ca intra stapanu' la brutarie.

        Puteau fi data chiar daca a dat buzna iohannis la sedinta de guvern incalcand constitutia.
        Asa au zis la A3, ca a incalcat constitutia?
        Eu spun ca nu, presedintele poate veni la sedinta de guvern.

        Doar ca nu era vorba sa se dea in ziua aia.
        Ar fi dat-o chiar in noaptea de dinainte, daca se putea.

        Propun si eu un referendum pe forum: Antena 3 e plina sau nu de handicapati?
        Last edited by mr.K; 30 January 2017, 13:16.

        Comment


        • Nu cred ca parlamentul ar fi fost contra gratierii. Parlamentul nu e opozitia sa respinga tot ce zice guvernul.

          Comment


          • Nu cred ca parlamentul ar fi fost contra gratierii.
            Legile se voteaza, nu e pe crezute.
            Poate unii parlamentari pesedisti votau impotriva si nu se obtinea majoritatea.

            Comment


            • Originally posted by mr.K View Post
              ...Ordonantele se dadeau pe sest...
              Cam la fel cum a dat-o si Ciolos pe aia cu modificarea Codului de procedura penala, intr-o noapte, fara ca nici macar sa anunte?
              Oare "ministresa" Pruna, paricipanta zeloasa la mitingul neautorizat de ieri, n-a avut si ea o contributie majora la aceasta "legiferare de la miezul noptii"? Si oare nu tot aceeasi "ministresa" declara anul trecut ca se ia in calcul chiar o posibila gratiere a unor fapte, pentru a mai descongestiona penitenciarele?
              Atunci aceste actiuni si declaratii au fost "in litera si spiritul democratiei"? Unde au fost atunci "TeFeLe"-ii* patriei?

              *TeFeLe = Tinerii Frumosi si Liberi
              M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

              Comment


              • Asa au zis la A3, ca a incalcat constitutia?
                Eu spun ca nu, presedintele poate veni la sedinta de guvern...
                Depinde de tema discutata. Mai informeaza-te.

                Atunci aceste actiuni si declaratii au fost "in litera si spiritul democratiei"? Unde au fost atunci "TeFeLe"-ii* patriei?

                *TeFeLe = Tinerii Frumosi si Liberi
                M-ai plagiat.

                Comment


                • Originally posted by Fanez View Post

                  M-ai plagiat.
                  Poti organiza un miting de protest in care sa vii cu pancarte de genul "Jos plagiatorul penal!"
                  De fapt eu am vrut sa scriu " 50% Ticalosii si 50% Tembelii", dar mi-a luat-o tastatura pe dinainte si-a iesit...plagiatul!
                  M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

                  Comment


                  • Cam la fel cum a dat-o si Ciolos pe aia cu modificarea Codului de procedura penala, intr-o noapte, fara ca nici macar sa anunte?
                    Au gratiat pe careva?
                    Modificarile lor au fost facute pentru respectarea legii, nu invers, cum face pesedul.

                    Oare "ministresa" Pruna, paricipanta zeloasa la mitingul neautorizat de ieri,
                    Mai ai de zis si ca miscarile de mase din 1989 au fost neautorizate.
                    Last edited by mr.K; 30 January 2017, 13:45.

                    Comment


                    • De fapt eu am vrut sa scriu " 50% Ticalosii si 50% Tembelii",
                      Nu cred asa ceva. la antena3 n-au zis una ca asta.

                      Originally posted by mr.K View Post
                      ...
                      Modificarile lor au fost facute pentru respectarea legii, nu invers...
                      Astfel incat procurorul sa fie mai tare decat judecatorul. S-a stipulat ca procurorul poate respinge decizia instantei.

                      Eu zic asa: cei care au stat acasa si n-au iesit in strada sunt de acord cu gratierea. Cati au iesit 100.000 din 16 milioane cati am mai ramas? 100.000 zic nu, 15 milioane 900 de mii zic da.

                      Unii se plang ca a ajuns psd la putere ca au votat 18% din 20 de milioane. Pai acum facem legea dupa ce zic 100.000 de oameni?

                      Originally posted by mr.K View Post
                      Mai ai de zis si ca miscarile de mase din 1989 au fost neautorizate.
                      Pai n-au fost? Le-a autorizat cineva?

                      Originally posted by mr.K View Post
                      Au gratiat pe careva?
                      Au inlesnit bagarea la puscarie pe baza probelor false si pe baza unui simplu denunt, dar valabil numai in cazul unora. In cazul altora nici macar cercetare.
                      Last edited by Fanez; 30 January 2017, 14:52. Reason: Automerged Doublepost

                      Comment


                      • Au inlesnit bagarea la puscarie pe baza probelor false si pe baza unui simplu denunt, dar valabil numai in cazul unora. In cazul altora nici macar cercetare.
                        Exemple.
                        Ca sa stii si tu, poti fi arestat poate pe baza unui simplu denunt, dar niciun judecator intreg la cap nu te tine in arest fara probe solide.
                        Nu mai spun, sa te condamne fara probe.


                        Eu zic asa: cei care au stat acasa si n-au iesit in strada sunt de acord cu gratierea.
                        Gargara pesedista.
                        Si eu spun ca aia care au stat acasa la vot, ar fi votat cu USR-ul, si au votat doar aia care tin cu ciuma pesedista.

                        De fapt eu am vrut sa scriu " 50% Ticalosii si 50% Tembelii", dar mi-a luat-o tastatura pe dinainte si-a iesit...plagiatul!
                        Nu te superi, poti sa precizezi cine-s astia la care te referi, ca eu n-am inteles.
                        Last edited by mr.K; 30 January 2017, 15:10.

                        Comment


                        • ...poti fi arestat poate pe baza unui simplu denunt, dar niciun judecator intreg la cap nu te tine in arest fara probe solide.
                          Nu mai spun, sa te condamne fara probe.
                          ...
                          Si eu spun ca aia care au stat acasa la vot, ar fi votat cu USR-ul....
                          1. Depinde cine esti.
                          2. Cine i-a tinut in casa de n-au iesit la vot? Sau nu conta ca, indiferent daca ei castiga sau nu alegerile, tot ei conduc si fac ce vor si ajung la putere oricum?

                          Comment


                          • Băi ,n-ați terminat cu politica ?
                            Problema cu protestele astea e că în ciuda scandărilor ,alții își freacă mâinile de bucurie (pnl,usr etc).,alți hoți care chiar n-au mișcat nimic în țara asta. De plecat guvernul plus PSD plus Dragnea la pușcărie îmi doresc și eu ca tot românul dar nu se poate să plece inclusiv cei de la PNL,USR,PMP,...PLM plus pseudo președintele ăsta cu geacă roșie ?

                            Comment


                            • Fane vrea sa ne dea adeziune la pesede.

                              Comment


                              • Directorul general al Administrației Naționale a Penitenciarelor, Marius Vulpe, a declarat luni, într-o conferință de presă că, în cadrul dezbaterii de la Ministerului Justiției pe tema ordonanțelor pe justiție, a oferit date statistice privind supraaglomerarea din penitenciare, iar o decizie va fi luată de ministrul de resort. De asemenea, acesta a atras atenția că în penitenciare sunt 45% recidiviști.



                                „Concluziile dezbaterii încă nu s-au tras, cel puțin nu de față cu mine. Decizia aparține ministrului Justiției de a continua demersurile. ANP a oferit datele statistice privind supraaglomerarea din penitenciare, privind condamnările CEDO, privind plângerile deținuților, sumele alocate și posibilitățile de rezolvare a acestei probleme pe viitor. În funcție de concluziile care se trag și de promovarea acestor acte normative, ANP le va pune în aplicare. Nu ne aparține nouă, ca și administrație, competența de a ne pronunța cu privire la actele normative sau de a face propuneri, ci doar am expus problema sistemului penitenciar. (...) Deținuții care se grațiază, așa cum sunt și deținuții care se eliberează condiționat astăzi, mâine sau pe perioada următoare, nu sunt supravegheați, ci au doar o eliberare condiționată. Nu există nicio garanție că un om care a comis o infracțiune, nu o va mai face încă o dată. Putem doar să discutăm despre statistici, iar statisticile ne spun că circă 45% dintre cei condamnați anterior sunt recidiviști.”, a spus Marius Vulpe.
                                Directorul general al Administrației Naționale a Penitenciarelor, Marius Vulpe, a declarat luni, într-o conferință de presă că, în cadrul...

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google