Discutii despre orice, mai putin pe teme politice

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by aris86 View Post
    ...
    Rusine PSD-ului ca ati implicat huliganii echipei dinamo, ca sa sparga un protest pasnic in Piata Victoriei, patronul fiind fratele primarului sector 3, Robert Negoita (PSD).
    daca se repeta chestia asta, sau degenereaza, nu vreau sa ma gandesc unde se poate ajunge. NDL si cu mine se poate sa fi avut gura spurcata...astia rup Romania in doua, pro si contra, de dragul unor grupuri de interese. sper ca oamenii (atat aia pro cat si aia contra) sa nu cada in capacana batailor de strada.
    Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

    Comment


    • În urma incidentelor, peste 100 persoane au fost reţinute şi audiate, o parte dintre ei recunoscând că au fost plătiţi şi precizând cine sunt persoanele care le-au dat banii.

      SRI a anunţat, într-un comunicat de presă, că a avut informaţii despre prezenţa ultraşilor în Piaţa Victoriei şi că acestea au fost transmise către Ministerul Afacerilor Interne.

      Conform informaţiilor Realitatea TV, în piaţă, ar fi fost prezenţi în jur de 300 de ultraşi, aceştia facând parte din galeriile Dinamo şi Rapid.

      Protestele au continuat si miercuri seara în fata Guvernului, unde s-au strâns peste 100.000 de oameni. Protestul a fost în mare parte pasnic, dar s-a sfârsit cu incidente violente. În jurul orei 23.00 un grup de ultrasi s-a infiltrat între protestatari, cu scopul de a încerca sa sparga protestul. Acestia au aruncat cu materiale pirotehnice, iar Jandarmeria a ripostat cu gaze lacrimogene. Patru jandarmi si patru protestari au fost raniti, iar 20 de ultrasi au fost retinuti. Potrivit unor informatii, ultrasii erau membri ai galeriilor Dinamo si Rapid. Protestul vine dupa ce Guvernul a adoptat marti seara, pe înserate modificarea codurilor penale si au adoptat legea gratierii. Manifestantii au cerut demisia Executivului Grindeanu si au spus ca se simt sfidati de cei care conduc în acest moment tara.

      Comment


      • aris: au mai demisionat azi cativa din psd, nu-I prima tanti asta si pot sa presupun ca valul de demisii abia a inceput. daca insa doar atat a fost, psd nu-si dezminte eticheta de "partidul coruptilor". apropos de madam Cristea, zicea la tv ca ponta nu se baga pste argumente logice si legale, iar nastase n-ar fi avut tupeul lui dragnea. prin comparatie cu dragnea, pana si ponta si nastase sunt copii cuminti si cinstiti.

        Fane: greseala psd a fost ca s-au lasat manipulati de un ordinar, au compromis o doctrina sanatoasa in principiu si mai mult, au pus partidul si pe ei intr-o postura aparent fara scapare: daca retrag magariile, recunosc ca-s corupti, daca insista, risca sa se discrediteze in asa hal incat daca maine se reface pdl, poimaine pdl ar castiga alegerile. a avut dreptate penalul ala de basescu, ca psd nu stie sa gestioneze crize. bine, greseala asta a facut-o si pnl-ul, au promovat niste nulitati si-acum culeg roadele. io-s convins ca daca pnl ajungea la guvernare, poate nu ieseau 200000 de oameni la proteste, desi ceva proteste ar fi avut loc, dar se faceau de ras intr-un hal fara de hal. si injuraturi isi luau si aia, dar mai printre dinti revenind la psd, nu trebuiau sa lase orice punct din programul de guvernare (care teoretic e cam fantezist, dar nu irealizabil, cu conditia sa ai oamenii potriviti, competenti si corecti) si sa faca prioritate zero din legalizarea coruptiei. puteau sa faca lucrurile bine, au ales sa le faca prost. de ce? din disperare si lipsa de cunostinte. au vrut la putere, au ajuns la ea, dar habar n-au sa conduca. ei stiu doar sa fure. astia de-acum...poate viitorii lideri ai psd vor vedea altfel lucrurile si-o sa faca treaba buna. daca mai apuca si daca nu pierd increderea populatiei. pt ca daca insista pe drumul asta, pentru psd asta s-ar putea sa fie ultimul mandat(si are sanse sa fie si scurt) in urmatorii 20 de ani. si pe undeva ar fi pacat, prin prisma doctrinei, cel putin, sa nu avem o "stanga" de calitate. pt ca "drepata" in mod evident, azi nu avem de loc, din pacate.
        Last edited by Seba; 2 February 2017, 02:10.
        Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

        Comment


        • Originally posted by aris86 View Post
          (EXCLUSIV RFI) Fost ministru PSD:...Aurelia Cristea... ”Ordonantele au fost date pentru a-l salva pe Liviu Dragnea de problemele sale cu Justitia ...

          Aurelia Cristea: ... Îi salveaza pe toti cei care au exercitat demnitati publice ... vor fi si de la PNL, si de la PDL, din toate partidele. Scopul a fost clar de a-l salva pe Liviu Dragnea. ...

          R: S-a vorbit în mod deschis (în interiorul PSD) ca aceste ordonante sunt pentru a-l salva, asa cum spuneti, pe Liviu Dragnea?

          A.C: Nu s-a vorbit concret pentru a-l salva în mod direct pe Liviu Dragnea...
          Aha, deci nu mai e ministru...
          Aha, deci e pentru Dragnea...
          Aha, deci ii salveaza si pe cei din PNL, PDL, toate partidele...
          Aha, nu s-a vorbit concret...
          Aha, deci in concluzie e pentru Dragnea.
          M-am lamurit.
          Norocul ei ca a demisionat. Se duce la PNL ca USR-ul nu accepta fosti psd-isti.
          Last edited by Fanez; 2 February 2017, 02:27.

          Comment


          • Haznaua 3 schimba azimutul, daca tot a ramas Voiculescu de caruta.
            Vai de mama lui post tv de barfe politice rastalmacite, care lua fata CNN-ului la toate premierile cu trofee cumparate.

            Comment


            • Îți dai seama, cat au militat ei pentru grațiere și ieri parlamentul le-a dat cu flit, spunând ca nu mai este urgenta.

              Comment


              • Bosorogul ala sa plateasca prejudiciul,si apoi sa beneficieze de eliberare cu maxim 1 luna inainte de termen.

                Comment


                • Sa plătească toți care au furat, apoi sa se gândească la eliberare.

                  Comment


                  • Radu Chirita - Facultatea de drept din cadrul UBB din Cluj Napoca, fiind doctor in drept constitutional la aceeasi Universitate.

                    Presedintele, repet Presedintele, plus Presedintele Senatului, repet al Senatului, primii doi oameni in statul asta cretin pe care il avem vorbesc despre amenda pe care ne-o da/nu ne-o da CEDO. Nu te astepti ca baietii astia sa stie ce face CEDO, dar te astepti ca ai lor consilieri sa stie. CEDO nu da amenzi. Eventual, iti spune ca tu, ca si stat, te-ai pisat pe propria constitutie atunci cand ai ignorat niste drepturi fundamentale ale unor oameni. Si, eventual, te obliga sa le dai niste bani acelor oameni ca despagubiri pentru ca ti-ai batut joc de ei. Dar nu da amenzi. Sau poate am lipsit eu in ultimii ani de pe planeta asta.
                    Pe scurt, eu cred ca, daca eliminam art. 2 din ordonanta si mai revizuim un pic lista de fapte exceptate, ar fi lege buna. Mai ales daca ar fi adoptata de Parlament, nu de Guvern.
                    Last edited by mr.K; 2 February 2017, 09:36.

                    Comment


                    • Originally posted by Seba View Post
                      [...]pentru psd asta s-ar putea sa fie ultimul mandat(si are sanse sa fie si scurt) in urmatorii 20 de ani[...]
                      Indiferent daca mandatul asta o sa fie scurt sau si-l vor duce pana la capat, eu am curaj sa-ti dau scris ca daca PSD-ul candideaza peste 4 ani, toti aia care sunt departe de civilizatie, de au wc-ul in fundul curtii si se spala la lighean o data pe luna, vor vota cu ei. Iar astia sunt multi si se duc la vot, spre deosebire de restul, care in ziua alegerilor "nu se duc la vot pentru ca nu au cu cine sa voteze".
                      sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                      Comment


                      • Ministrul pentru Mediul de Afaceri, Florin Jianu, demisioneaza: Romanii nu merita ce li se intampla acum! Nu vreau sa ii spun peste ani copilului meu ca tata a fost un las si a girat actiuni pe care nu le impartaseste.
                        Cei care ma cunosc stiu ca nu pot accepta impostura sau minciuna!

                        Ministrul pentru Mediul de Afaceri, Comert si Antreprenoriat, Florin Jianu, si-a anuntat, joi dimineata, demisia din Guvern pe pagina sa de Facebook: "Ma opresc aici din activitatea guvernamentala pentru ca asa imi dicteaza constiinta, iar asta nu este negociabil pentru nimic in lume!!!", a scris ministrul. "Am pregatit acest mesaj inca din seara celebrei sedinte de guvern, am amanat insa decizia sperand ca gandul bun sau macar presiunea strazii ii vor determina pe cei care au gresit conceptual dar si pe cei care au actionat, sa aiba onoarea de a isi repara ,eroarea' si sa ne continuam linistiti activitatea. Daca ei nu au facut-o doua zile, poate acest exemplu le va fi util", mai scrie Florin Jianu
                        Ministrul pentru Mediul de Afaceri, Comert si Antreprenoriat, Florin Jianu, si-a anuntat, joi dimineata, demisia din Guvern pe pagina sa de Facebook: "Ma opresc aici din activitatea guvernamentala pentru ca asa imi dicteaza constiinta, iar asta nu este negociabil pentru nimic in lume!!!", a scris ministrul. "Am pregatit acest mesaj inca din seara celebrei sedinte de guvern, am amanat insa decizia sperand ca gandul bun sau macar presiunea strazii ii vor determina pe cei care au gresit conceptual dar si pe cei care au actionat, sa aiba onoarea de a isi repara ,eroarea' si sa ne continuam linistiti activitatea. Daca ei nu au facut-o doua zile, poate acest exemplu le va fi util", mai scrie Florin Jianu.Florin Jianu nu este membru PSD. El a fost presedinte al Consiliului National al Intreprinderilor Private Mici si Mijlocii din Romania (CNIPMMR), o organizatie patronala din sectorul IMM-urilor, inainte de a fi numit ministru pentu Mediul de Afaceri.


                        Ministrul pentru Mediul de Afaceri a facut anuntul pe Facebook, unde a postat si un citat din Nicolae Titulescu. In mesaj acesta a dat de inteles ca se indeparteaza de deciziile luate cu privire la ordonantele de urgenta privind legea gratierii si modificarile Codului Penal.

                        "Am reflectat cu responsabilitate la ceea ce este etic sa fac in continuare si nu in principal pentru probitatea mea profesionala, pentru ca aici am constiinta curata, ci pentru copilul meu, pentru cum o sa ma uit in ochii lui si ce anume o sa ii spun peste ani. O sa ii spun ca tata a fost un las si a girat actiuni pe care nu le impartaseste sau a ales sa iasa cu fruntea sus dintr-o poveste care nu este a lui?!

                        Am muncit cu credinta si indarjire in fiecare din cele 28 de zile de mandat si nu mi-a trecut prin gand ca munca ar putea fi umbrita intr-un mod atat de brutal si de nedrept.

                        Cei care ma cunosc stiu ca nu pot accepta impostura sau minciuna!

                        Nu vreau ca decizia mea de a ma opri aici sa fie folosita politic de o parte sau alta! E un razboi pe care nu il impartasesc si pe care il vreau cat mai repede oprit! Sunt oameni pe care ii apreciez in prezenta guvernare si care nu meritau nici ei ce s-a intamplat acum doua seri. Sunt oameni pe care ii apreciez in PSD si in a caror buna credinta si putere de lupta, imi pun in continuare speranta de a restaura ce poate si trebuie a fi restaurat: Competenta si cinstea!!!



                        Azi dezbatere in PE despre situatia din Romania

                        Stay updated with our stream agenda. Find information on upcoming live streams about the plenaries, committees, press conferences, and other scheduled events.

                        Comment


                        • Fac o predictie sumbra:
                          Pana in 9 februarie lumea o sa tot iasa in stranda (numarul nu conteaz)...dupa care ...lumea pana atunci o sa inceapa sa se plictiseasca...si o sa iasa din ce in ce mai putini in strada...si dupa 9-10 februarie or sa mai fie mainfestatii anemice...iar in doua saptamani or fie uitata toat apovestea.
                          Guvernul nu o sa retraga ordonanta...nu are de ce...faptul ca iese lumea in strada? Asa? Si? Ei sunt in liberate...cam asta conteaza. Nu le pasa. Din nefericire pana nu se ajunge la linsaj...o sa-i doara fix in dos de manifestatii. Sa iasa 90% din populatie...pentru ei important este sa scape de dosare. Indifernet de costul pentru altii...ei tot ies in avantaj urias.

                          Comment


                          • Nu e chiar asa.
                            Daca vrem sa facem doar ce dorim noi, trebuie sa iesim din UE.
                            UE nu poate sa faca nimic, decat sa blocheze cele 20 de miliarde de euro puse de guvernul pesede la capitolul venituri in buget.
                            Oricum nu se atrageau toate fondurile, dar 4-5 milarde tot intrau de acolo.
                            Fara banii aia, deficitul va fi mare de tot, inflatia galopanta si pensiile ale amarite vor valora putin.
                            Crezi ca babele ar mai sustine pesede daca litrul de ulei ajunge 9-10 lei?

                            Comment


                            • mr.K dap...ar mai sustine. ca primesc la alegeri 1L de ulei...si gata. Si nu doar babele...ci si asistatii social semii analfabeti (sau chiar analfabeti)

                              Comment


                              • Parerea mea e ca nici Trump nu poate face ce-i vine in cap, ca ii da Congresul dupa ceafa, in spatele senatorilor si congressmenilor stau grupuri cu munti de bani.

                                UE ne lasa sa ne jucam putin in praf, dar daca ne murdarim prea tare, ne spala cu furtunul.
                                Aici nu e China ca sa inchida ochii la abuzuri, pe aia nu-i poti supara, dar noi suntem un graunte de nisip ca importanta fata de China.

                                UPDATE Codrin Ştefănescu: Nu vom retrage ordonanţele. Le-am promis oamenilor scoaterea cătuşelor. Mergem până la capăt!“. Întrebat dacă va face o contramanifesţatie, Ştefănescu a spus ca „există o presiune din partea alegătorilor noştri. Decizia o vom lua astăzi“.
                                Liderii PSD au decis, în şedinţa Comitetului Executiv Naţional (CExN), să nu retragă ordonanţa de urgenţă care modifică din temelii legislaţia penală. „Nu facem niciun pas în spate“, au spus liderii PSD în şedinţă, au relatat surse politice pentru „A...
                                Last edited by mr.K; 2 February 2017, 13:34. Reason: Automerged Doublepost

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google