Discutii despre orice, mai putin pe teme politice

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Unii care au iesit in strada vor sa ramana in vigoare o lege din 1968, data de spuma comunismului si zbiara ca vor dreptate si progres.
    Last edited by Fanez; 2 February 2017, 22:13.

    Comment


    • Originally posted by aris86 View Post
      În decembrie, Cristii, Fanez, Cherubino și Iancu ne explica ce bun e programul lui Dragnea și acu au dat bir cu fugiții. Nu știu ce ar alege oamenii în cazul unor alegeri anticipate.
      Orice om de buna credinta, studiind programul de guvernare al psd putea observa o parte din masurile din acel program, chiar sunt binevenite; adica de ce n-as fi de acord cu marirea punctului de pensie, cu marirea salariului minim, cu marirea salariului la bugetari, samd.
      Pe mine ma intereseaza ce isi propune sa realizeze o guvernare si modul cum o face; chiar nu ma intereseaza cine o face; psd, usr, pnl, pmp. Ce programe au avut ceilalti amintiti aici? Aud?
      D.ta ai plecat din start cu ideea NU psd; e alegerea dumitale si nu o contest.
      Am repetat pana m-am plictisit; astept sa vad dupa aia ma pronunt. Si m-am pronuntat, in legatura cu ultimele evenimente, nu e greu sa observi asta daca ai disponibilitate. Nu cred ca e greu de inteles faptul ca nu sunt de acord cu ultimele prestatii ale actualului guvern.
      In rest, sa speram ca nu va fi asa cum se preconizeaza a fi, iar pana atunci fiecare face cum crede de cuviinta. Eu aleg sa fiu mai moderat; din toate punctele de vedere.
      ...
      Din ce vad, d.ta tii neaparat sa ma tragi de urechi; m-ai mai strigat de cateva ori pe aici. Am receptionat absolut tot ce ai dorit sa-mi transmiti, doar ca nu ti-am raspuns.
      Sunt aici, n-am fugit; ce doresti?

      Originally posted by mr.K View Post
      Eu cred ca unii colegi au fost de buna credinta cand au crezut ca pesede va aduce si lucruri bune in societate
      In ciuda faptului ca avem pareri diferite in anumite chestiuni, asta nu te impiedica sa fii obiectiv, iar asta inseamna ceva.

      @arise, poate inveti si tu cate ceva, de aici.
      Last edited by IancuMIC; 2 February 2017, 22:27.
      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

      Comment


      • Originally posted by aris86 View Post
        ... În decembrie, Cristii, Fanez, Cherubino și Iancu ne explica ce bun e programul lui Dragnea și acu au dat bir cu fugiții.
        În primul rând, programul de guvernare al PSD este unul foarte bun, cu condiția să se aplice.
        În al doilea rând,n-am dat niciun bir cu fugiții, de când n-am mai „manifestat” public pe-aici am citit tot ce ați scris și sunt pur și simplu îngrozit de ura pe care propaganda le-a inoculat-o unora în creiere.
        Toți cei care urăsc din toți rărunchii așa-numita „ciumă roșie” susțin că „vor ca ei și copiii lor să trăiască într-o țară curată, fără hoți și corupți”. Problema este că țara asta a fost plină de hoți și corupți și pe vremea iliescului cu-al său feseneu, și pe vremea constantinescului și a defunctei CDR, și pe vremea băsescului cu gașca sa de pedelei (personaj care a și recunoscut că el a creat statul mafiot, dar, na, pentru așa un „mizilic” nu merită să se iasă în stradă), așa cum este plină și acum, în vremea lui klaus, demnul continuator al năravurilor băsesciene (împreună cu minunatul său guvern tehnocrat) și, de ce nu, a PSD-ului.
        Ceea ce nu înțeleg cei care au preluat „de-amboulea” niște sloganuri „anti” fără ca măcar să se informeze despre ce este vorba, este faptul că fac jocul unora care încet, dar sigur, îi vor lăsa fără țara „curată în care să-și crească copiii”.
        Dacă până de curând declarații sau decizii ale marilor lideri erau rare şi amplu comentate, acum pare ca politica internațională s-a balcanizat de-a binelea.



        Dacă „turma frumoasă și liberă” din stradă și de pe forumuri nu este capabilă să înțeleagă legătura dintre cele două articole de mai sus, ce consecințe vor apărea și cum este manipulată pentru niște interese străine de „binele acestei țări”, înseamnă că își merită soarta ce-i va fi hărăzită. Ce nu înțeleg eu este cine-i dă acestei „turme” dreptul să-mi hotărască și mie soarta, în condițiile în care în ziua votului a stat cuminte acasă sau prin cluburi?
        M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

        Comment


        • Primarul PSD al Iasiului: Iordache nu trebuie sa-si dea demisia, trebuie sa fie demis.
          Acesta a spus ca Iordache trebuie "sa se duca acolo unde se pricepe el mai bine", Iordache fiind inginer din anul 1985 si jurist din 2002.
          Mda, dar cine sa-l demita? Grindeanu trebuie sa-l intrebe pe dragnea mai intai.

          Comment


          • Când instituțiile statului și europene condamna OUG care pune jug luptei anticorupție. Astăzi Dragnea și Grindeanu erau nervoși la conferință de presă și au încercat sa găsească răspunsuri de ce romanii sunt nemulțumiții din ce mai mult deoarece ei au pus în aplicare 12 masuri și totuși lumea nu se mulțumește doar cu firimituri, efectiv românii nu mai înghit soții. Prin aceasta ordonanță, nu scăpa doar Dragnea, dar vor fi scăpați și câțiva de la PDL, care au prăduit tara. Nimeni nu a uitat ca și ceilalți au furat, dar scopul acestora a fost sa se scape prima data și apoi liber la furat.
            Îmi doresc sa avem un trai indestulat, din care sa ne putem permite sa cumpărăm o casa, sa creștem copii în siguranță, dar nu sa fim sclavi băncilor și nici sa primim ajutoare de la stat. Vrem creștere economica, industrie, nu hotie.
            Attached Files

            Comment


            • Mda, dar cine sa-l demita?
              Alta intrebare!

              Comment


              • Discutii despre orice va trece prin cap

                Nu-mi imaginez cum cineva a putut crede programul de guvernare PSD. Niste gogosi pe care nu le-ar crede niciun cal mort!
                Romanii chiar au memorie scurta.
                Iata cum PSD s-a apucat de treaba, iar ministrul justitiei reflecta exact ceea ce reprezinta psd. Niste derbedei analfabeti!
                Colac peste pupaza, Iordache e coleg de banca cu Nicolicea. Doi impostori!
                Last edited by jonnie007; 2 February 2017, 23:33.
                Keep walking...

                Comment


                • Originally posted by aris86 View Post
                  ... au pus în aplicare 12 masuri...
                  Din 42 de masuri ce urmau a fi puse in aplicare in primul trimestru mai au de pus in aplicare 12. Propaganda si dezinformarea continua.
                  Alta intrebare!

                  Comment


                  • Ai dreptate, mai sunt 12 de implementat pentru 2 luni, recunosc! Merci. Dar or sa mai fie altele pe justiție, ca doar sunt numai situații excepționale. Vedem ce va fi, câinele latră, ursul merge. Dacă or sa taie FE, om vedea de unde or sa mai acopere bugetul apoi.

                    Comment


                    • Mai sunt 12 masuri din programul de guvernare "Top Secret".....de tipul ala, cu scutiri de impozite de 24h la vaporul care intra in port....licitatia cu Bechtel pt autostrada Iasi-Tg Mures..samd
                      „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                      Comment


                      • Avertisment: România riscă să-și piardă dreptul de vot în UE

                        Dacă Guvernul Grindeanu nu retrage ordonanţa referitoare la modificarea Codului penal, România riscă să-şi piardă dreptul de vot în UE! Avertismentul vine de la preşedintele Comisiei pentru Afaceri Europene din Parlamentul german (Bundestag), Gunther Krichbaum. Uniunea Europeană are prevăzută această sancţiune pentru cazul în care, într-o ţară membră, există ameninţări sistematice la adresa statului de drept. Procedura nu a fost folosită niciodată, deşi Polonia a fost ameninţată recent cu suspendarea dreptului de vot pentru încălcarea libertăţii presei. Oficialul german (creștin-democrat) i-a cerut preşedintelui Comisiei Europene, Jean Claude Juncker, să-l convoace urgent pe Sorin Grindeanu la Bruxelles şi să-i ceară să retragă ordonanţa. Gunther Krichbaum apreciază drept îmbucurător faptul că populaţia se opune măsurii, calificată de el drept o lovitură dată statului de drept. UE trebuie să fie de partea manifestanţilor şi să îi sprijine, mai spune el. De altfel, deputatul german precizează că situaţia din România va fi discutată la următoarea şedinţă a Comisiei pentru Afaceri Europene din Bundestag, potrivit digi24.ro. Un alt avertisment pentru România a venit, joi, chiar de la vicepreședintele Comisiei Europene, Frans Timmermans, care a spus că România riscă să piardă fonduri europene.
                        Daca Guvernul Grindeanu nu retrage ordonanta referitoare la modificarea Codului penal, România risca sa-si piarda dreptul de vot în UE!
                        Last edited by IancuMIC; 3 February 2017, 11:51.

                        Comment


                        • Mda, nu se teme pesede de UE, ca ei fura bani de la bugetul Romaniei.
                          Va fi retras dreptul de libera circulatie si d emunca al romanilor in UE?
                          Mare branza, nu mai pot pesedeii ca unii isi castiga painea afara si nu stau sa primeasca ajutoarele sociale de la ei.
                          Dar daca ar reveni in tara cateva milioane de romani, unde ii angajeaza draknea? Ca nu are atatea posturi de soferi, secretare, lipitori de afise la pesede?

                          Grindeanu si stapanul sau au plecat lasand praf in urma de la conferinta de presa, ca nu mai stiau ce sa raspunda la intrebari, o dadeau din colt in colt.
                          Last edited by mr.K; 3 February 2017, 10:31.

                          Comment


                          • Sa stiti ca ar putea sa ia o masura de tipul, repatrierea conationalilor.....pe cei cu probleme "disciplinare", daca tot dati "libertate" la penali , de ce sa se duca in UE la cersit, furat, prostitutie.....ia sa punem un gard in jurul Rom...ungurii de abia asteapta...mai trimitem si cativa refugiati sirieni..si sa vezi bulaneala in Rom.
                            „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                            Comment


                            • Bullshit e ce vinzi matale, tovarasu draknea.
                              Dovada ca Dragnea a spus ca lupta anticoruptie e "bullshit". Jurnalistul elvetian a postat pe Facebook inregistrarea
                              Joi seara, insa, presedintele PSD Liviu Dragnea a negat, intr-o conferinta de presa, ca ar fi facut aceasta declaratie.

                              Intrebat de un jurnalist prezent la conferinta daca este de parere ca eforturile anticoruptie sunt "bullshit", Dragnea a raspuns: "Eu nu am spus asa ceva".

                              Reporterul i-a spus, insa, ca este inregistrat. "Nu stiu ce au facut si ce au montat", a continuat Dragnea.
                              Jurnalistul elvetian care a realizat un interviu cu Liviu Dragnea, in care liderul PSD a declarat ca lupta impotriva coruptiei din Romania este ''bullshit'', afirmatie pe care acum nu o mai recunoaste, a postat pe Facebook inregistrarea audio needidata.


                              "Colegii mei din Romania mi-au spus ca liderul PSD, Liviu Dragnea, a insinuat ca Radioul Public Elvetian produce stiri false
                              Si-a gasit pe cine sa acuze, pe elvetieni. Pai astia sunt cei mai seci oameni din lume, dar corecti.

                              draknea a negat, ce stie el sa faca mai bine.
                              Cum zicea TNR, exerseaza 8 ore pe zi acasa in fata oglinzii ca sa para surprins la intrebarile despre ordonante, dar tot il pufneste rasul.


                              Acum se incalzeste si vremea, vine si weekendul, cred ca or sa iasa si mai multi in strada.
                              Ar trebui ca multimea sa dea foc la conacul astuia din TR, cum faceau taranii grofilor, inainte.
                              Last edited by mr.K; 3 February 2017, 10:54.

                              Comment


                              • Originally posted by Cherubino View Post
                                În primul rând, programul de guvernare al PSD este unul foarte bun, cu condiția să se aplice....
                                Corect, numai ca in loc de program de guvernare, avem program de liberalizare a hotiei. Am citit oug, nu ca o parte din aia din strada. Nu asa se face treaba, indiferent ca simpatizezi sau nu cu psd, pdl sau cu mama dracului, bunul simt si cei 7 ani de-acasa nu ar trebui sa lase pe nimeni sa fie de acord cu nepedepsirea hotilor din conducere. In campanie prioritati erau sanatatea, invatamantul, infrastructura. Dupa investitura guvernului, prioritater zero au devenit subit 3000 de hoti. De ce mama dracu n-a dat psd asta iubitor de oameni oug prin care sa creasca alocatia copiilor cu 50lei lunar? Pt ca-i doare in cele trei litere

                                Originally posted by Cherubino View Post
                                ...Ceea ce nu înțeleg cei care au preluat „de-amboulea” niște sloganuri „anti” fără ca măcar să se informeze despre ce este vorba, este faptul că fac jocul unora care încet, dar sigur, îi vor lăsa fără țara „curată în care să-și crească copiii”.
                                Aici te-nseli. S-au preluat sloganurile pentru ca actualul guvern a trecut in oug trei articole care ii discrimineaza de orice vor face de acum inainte. Asta nu-i in folosul cetateanului si ar trebui sa faca parnaie pentru darea de legi in folos personal, contra intereselor tarii

                                Originally posted by Cherubino View Post
                                Dacă până de curând declarații sau decizii ale marilor lideri erau rare şi amplu comentate, acum pare ca politica internațională s-a balcanizat de-a binelea.

                                http://www.ghise-ioan.ro/statul-mafi...raian-basescu/
                                Aici insa s-ar putea sa ai mare dreptate. Inclusiv intre protestatri se discuta despre ce se ascunde de fapt in spatele acestui scandal provocat atat de psd cat si de klaus mickey mouse si pnl, care au incercat deturnarea protestelor.

                                Originally posted by Cherubino View Post
                                Dacă „turma frumoasă și liberă” din stradă și de pe forumuri nu este capabilă să înțeleagă legătura dintre cele două articole de mai sus, ce consecințe vor apărea și cum este manipulată pentru niște interese străine de „binele acestei țări”, înseamnă că își merită soarta ce-i va fi hărăzită. Ce nu înțeleg eu este cine-i dă acestei „turme” dreptul să-mi hotărască și mie soarta, în condițiile în care în ziua votului a stat cuminte acasă sau prin cluburi?
                                daca turma nu era provocata de o gasca de misei care ar trebui sa infunde puscaria pentru alea 3 articole din oug care-i disculpa de orice ***** vor face de-acum inainte (ca despre ce-au facut sau nu pana sa ajunga la putere nu ne putem pronunta in deplina cunostinta de cauza nici unul dintre noi si ca atare nu trebuie adus in discutie acum) nu se intampla nimic. cum poti sa spui ca tarii ii va fi mai bine cu politicieni care au voie legal sa faca ce vor cu banii nostri si care au scris in lege ca nu se poate sa-i tragi la raspundere? inteleg ca unii au simtizat cu psd, unii inca simpatizeaza, dar sa sustii furtul legalizat si nepedepsirea vinovatiilor (doar ca ideea vine de la partidul pe care il simpatizezi) mi se pare cel putin ipocrizie. nu se poate sa fii psd-ist/pnl-ist/usr-ist fara sa fii si sustinator al hotiei? turma n-are dreptul sa-ti hotarasca soarta, corect. dar nici nu tre' sa sufere toti ca unii in speranta unei vieti mai bune au dat girul lor unor hoti nenorociti. Zicea bine Iancu, sa stam 4 ani. Daca clica asta de talhari (acum intamplator vorbim de psd) nu incepeu din prima zi sa se sustraga si sa-ti taie dreptul elementar de a-i trage la raspundere in loc sa-si vada de programul de guvernare promis, chiar am fi stat 4 ani si-i lasam sa-si faca treaba. Chit ca programul pare desprins din filmele sf, se putea face bine o mare parte din el, cu conditia sa se fi apucat de el serios si sa lase marsaviile la urma. Nu cu asta trebuiau sa inceapa si asta sperie (undeva pe buna dreptate) lumea. Daca asta au facut in prima luna, in urmatoarele 47 unde or sa ajunga?

                                Originally posted by Fanez View Post
                                Unii care au iesit in strada vor sa ramana in vigoare o lege din 1968, data de spuma comunismului si zbiara ca vor dreptate si progres.
                                Schimbarea din rau in mai rau nu inseamna progres, oricat de mult ai incerca sa schimbi prezntarea pachetului, inauntru tot c.a.c.a.t ramane.
                                Last edited by Seba; 3 February 2017, 11:58.
                                Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google