Discutii despre orice, mai putin pe teme politice

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Fanez...macar el este platit...

    Comment


    • Originally posted by Oti View Post
      Eu am am mai scris.....Fanez este copia verbala a unei babe pensionare din organizatia de femei PSD.....sunt verificati si obligati sa respecte decizia de aparare cu orice pret a infractorului sef. [...]
      Nu, tati. Fanez este copia lui Dragnea + Grindeanu (egal love). Adica lumea vine si le spune ca nu prea e bine ce fac ei, ca au iesit oamenii in strada, in toata tara, le pun intrebari despre ce anume vor sa faca, iar ei vin si spun "bai, cum am ajuns noi aici la masa asta? lumea ne-a votat, n-am venit aici parasutati din avion, n-am ajuns aici prin lovitura de stat, deci, suntem aici legitim. si acum plecati dreacu d-aici ca ne tineti din treaba. noi facem aici ce vrem pentru ca ne-a votat lumea. hai gata! pa!"
      Last edited by vitriol; 3 February 2017, 20:56.
      sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

      Comment


      • Fane, baga virgule si alte semne de punctuatie, fa-te util partidului, arata-ne ca in psd nu-s doar analfabeti.

        mr.K ne...nu mai bine sa mearga 2-3 ani in botswana sa primeasca niste spaga si de acolo?
        Deja au pline frigiderele, acum inchiriaza niste spatii frigorifice de la firmele de mezeluri, ca sa poata tine toata spaga primita.

        Comment


        • Originally posted by mr.K View Post
          ...ciocu' mic, Fane!
          Gata sefu'!

          Originally posted by Fanez View Post
          . ...Am sa-ti ascult "sfatul".

          Comment


          • mr.K eu ma gandeam sa o primeasca nu in frigidere...si sa o primeasca si fara pic de lubrifiant.

            Comment


            • Pesede va avea un drept legtitim de necontestat sa conduca de necontestat cand va avea votul a 50.01% din totalul populatiei cu drept de vot.
              Pana atunci, acest drept poate fi revocat daca nu tin drumul drept.
              Sa mai castige odata alegerile acum, daca sunt asa siguri pe ei.
              Din pacate, alegeri anticipate nu stiu daca pot fi organizate.
              Asa cum spuneam astazi, e total gresita ideea ca psd nu are dreptul legitim de a conduce.
              Psd a ajuns la guvernare in urma unui proces electoral, a carui rezultat nu a fost contestat. Este incorect sa se invoce lipsa la vot a majoritatii electoratului, atat timp cat nimeni n-a impiedicat restul populatiei sa se prezinte la vot.
              Asta e o realitate.
              Alta realitate este faptul ca manifestantii nu militeaza pro usr, pnl sau pmp; acestia, printre care ma asociez si eu, nu sunt de acord cu ultimele actiuni, nu e cazul sa dezvolt, ale guvernului.
              Din aceste manifestatii vor incerca sa-si atraga un capital, in mod nemeritat, unele partide din opozitie; pnl si usr. Atat timp cat cele doua formatiuni nu-si asuma organizarea acestor mitinguri e total imoral sa pretinzi oarece castig in plan politic; idem si presedintele.
              Psd nu face decat sa foloseasca un program de guvernale foarte social, pentru a mitui electoratul dupa ce a ales sa-si salveze liderul dintr-o pozitie foarte incomoda in raport cu justitia. Din punctul meu de vedere, orice zi in care Dragnea se afla la conducerea psd, va conta in erodarea tot mai accentuata a increderii populatiei.
              Ce se intampla in aceste momente in tara, e unic, avand in vedere intensitatea manifestatiilor; sa ramai impasibil la aceste lucruri dovedeste o indolenta criminala a acestui guvern, condus din umbra de liderul formatiunii castigatoare a ultimului scrutin.
              Am tot observat unele reactii si manifestari total primitive, in legatura cu decizia unor oameni de a fi votat psd; nu incercati sa culpabilizati acesti oameni fara sa cadeti in ridicol. In aceiasi ordine de idei, e de neinteles cum unii ataca o anume patura sociala, nu tocmai confortabil situata in ierarhia societatii si care intr-o oarecare masura e si rezultatul ignorantei si egoismului de care suntem in stare.
              Daca respectam cele mai elementare norme de civilizatie si democratie, atunci trebuie sa incepem prin a ne respecta optiunile, pentru a putea fi la rindul nostru respectati si intelesi.
              Solutia alegerilor anticipate vehiculata tot mai des, mi se pare una nerealista si care nu face decat sa prelungeasca criza in care ne aflam, fara sa ofere o rezolvare a acesteia; in momentul acesta nu avem o formatiune politica care sa fie sustinuta in procente importante de catre electorat.
              Solutia iesirii din criza se afla la indemana celor care au generat-o; un moment de respect fata de electorat ar insemna reevaluarea ultimelor masuri, dupa care sa ne intoarcem cu fata la viitor.
              In acest moment psd se afla cu spatele la propriul popor, sau cel putin asta simt eu.
              Last edited by IancuMIC; 3 February 2017, 22:12.
              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

              Comment


              • Mai este o chestie. La inceput lumea a fost impotriva OUG-ului. Nu au strigat jos guvernul si nici alegeri anticipate. A urmat jos guvernul. Nu alegeri anticipate (guvernul nu a fost ales de popor...a fost ales de partidul ales de popor). Nu s-a cerut alegeri anticipate...ci doar retragerea OUG-ului si demisia guvernului. Evient urmatorul guver tot PSD o sa fie (ca dara se demite actualul guvern, nu partidul politic din parlament). Acum, din punct de vedere al partidului...fiecare secunda este paguboasa (nu, nu o sa dispara...romanul are mintea scurta...). Din punct de vedere al boieriilor ce sunt la stapanirea partidului...fiecare secunda este un castig. Iar daca OUG-ul ajunge si 10 secunde sa-si produca efectele...pentru ei si acolitii lor (aka finantatorii, partenerii de afaceri etc)...este o victorie cat 10 razboaie. Iar pentru tara, fiecare secunda in care exista OUG-ul respectiv...este un dezastru...acum...problema este ca stapanirii din PSD...asta nu reprezinta o problema...nici macar nu merita luata in seama problema asta.

                Comment


                • 300000 de oameni în stradă, e ceva. Duminica vor fi organizate proteste de solidaritate de cetățenii moldoveni în Chisineu și de cetățenii bulgari în Sofia în semn de solidaritate cu poporul roman. Cetățenii bulgari, au crezut în România, deorece în Bulgaria a fost dat ca exemplu în lupta împotriva corupției. Duminica speram sa ieșim mai multi și sa tragem guvernul de mana și sa aplece urechea și în stradă, ca deja numărul oamenilor care contesta OUG 13 este în crestere.

                  Comment


                  • aris86 sa te linistesc: degeaba incercam sa-l tragem de mana...sunt altii care strang de c***e...ca sa pastreze OUG-ul. Am fost si eu astazi in centru..si am sa merg tot weekend-ul. Chiar daca sunt constient ca nu se rezolva nimic...macar nu stau capra la ce porunceste stapanirea.

                    Comment


                    • Eu sper, totuși ca CCR va suspenda/respinge OUG. Am fost în stradă zilele acestea, o sa merg duminica la marș, poate reușim sa ne strângem la București, în jur de 200000 km. Ma bucur ca oamenii ies și din orașele mai mici, o mobilizare generala va eroda destul de mult PSD și poate se va desfinta, sa o ia pe urmele PNTCD.

                      Comment


                      • CCR o sa o suspende doar daca nu respecta constitutia...dar atat. Indiferent cat de imorala este...daca respecta constitutia...tzapa. PSD-ul, PNL-ul, ALDE, PMP, Romania sunt irelevante. Cam singura sansa este sa se ajunga la un protest masiv (discutam de 6-700.000 in toata tara...si sa fie relativ violent...cam cum o fo in 89)

                        Comment


                        • Relativ violent inseamna ca macar palatul victoria sa fie un pic afumat.
                          In Ucraina, cat a fost totul pasnic, nu s-a schimbat nimic.

                          Cand in spitale, scoli, vor fi conditii civilizate, o sa ma gandesc si la conditiile din puscarii, aia sa stea dracului la rand cu drepturile lor.
                          De fapt, de ce au drepturi? Pentru mine, nu-s oameni, nici macar animale, sunt niste bacterii.

                          Liviu Dragnea si tampitii
                          Eu inteleg asa de la dl Dragnea, dl Melescanu, dl Nicolicea, dl Codrin Stefanescu, dna Firea si alti lideri ai puterii: sutele de mii de oameni care protesteaza in fiecare seara sunt niste tampiti care nu inteleg nimic, nu citesc nimic si ies in strada ca oile sau, ca sa citam un clasic in viata, ca niste ragalii.
                          Ambasadele occidentale care au reactionat sever sunt niste tampite, la fel si cancelariile pe care le reprezinta, se informeaza din surse neortodoxe si nici macar nu pun mana pe documentele serioase.

                          Departamentul de stat de la Washington, care a transmis un mesj extrem de dur la adresa celor care la alegerea lui Donald Trump strigau din toti plamanii "hai liberare!", este si el tampit. Profesorii de drept sunt tampiti si ei
                          Si in timp ce toata lumea e tampita, adevarul este numai si numai la Liviu Dragnea si Florin Iordache. Ei sunt singurii detinatori ai adevarului juridic pe care il apara cu pieptul gol in fata tampitilor.
                          Ai pe forum, Fanez detine adevarul absolut, eu de exemplu fac parte dintre tampiti.

                          Eu inteleg asa de la dl Dragnea, dl Melescanu, dl Nicolicea, dl Codrin Stefanescu, dna Firea si alti lideri ai puterii: sutele de mii de oameni care protesteaza in fiecare seara sunt niste tampiti care nu inteleg nimic, nu citesc nimic si ies in strada ca oile sau, ca sa citam un clasic in viata, ca niste ragalii.


                          Probabil ca oug-urile nu vor fi retrase, pentru ca pentru draknea si pesde nu exista alternativa, s-a mers prea departe.
                          Dar, totodata, sper ca asta va insemna sfarsitul pesede, mai au 4 ani si vor disparea ca pntcd.
                          Daca mai intra in parlament peste 4 ani, inseamna ca poporul asta nu merita mai mult.

                          Si cum totul e pana la bani, sa vedem cum s-a sucit Jiji Becali, mare sustinator al oug-rilor, initial:

                          Omul de afaceri a dezvăluit și motivele pentru care e dispus să iasă în stradă și să protesteze. "Trebuia să vând un teren de 23 de milioane de euro și arvuna era de 3 milioane de euro. Oamenii erau străini, cică să mai așteptăm 2-3 zile... Era o companie austriacă. Acum nu cred că se mai face afacerea. Cine suportă toate pagubele astea? Pentru un singur om să suferim noi? Ce fel de oameni sunt ăștia? Ce fel de bărbați sunt? Ne-am pus să sacrificăm țara pentru un singur om!",
                          Asta a pierdut ceva parale, cand vor mai pierde si altii, or a-i ceara de la psd. Sa vedem de unde platesc aia, ca au ceva datorii de prin campanie, sediul etc.
                          Last edited by mr.K; 4 February 2017, 10:11. Reason: Automerged Doublepost

                          Comment


                          • Fanez detine adevarul absolut,
                            De unde ai dedus asa ceva, ca eu n-am afirmat niciodata asta!?
                            Ori ai interpretat gresit ce am zis, ori m-ai inteles gresit.
                            Cert este ca ma cataloghezi gresit.
                            P.S. De trei ori gresit.

                            Comment


                            • De 3 ori. P-S-D.

                              Tu esti singurul pe aici care stie ca oug-urile sunt un lucru bun, de aia ziceam.
                              Felicitari, esti peste profesorii de drept, peste avocati. Sa fii pesedist in ziua de azi e mai mult decat sa fii doctor in drept.

                              Comment


                              • Total de acord cu dl Iancu.
                                In privinta ordonantei, nu va fi abrogata, abrogarea ei fara a pune o lege mai buna in loc face mai mult rau. Nu este timp sa faci alta lege, asta a si fost scopul.
                                PSD nu va disparea ca partid, nu va lua urma PNT-ului, deoarece este singurul partid de stanga. Se va reforma, greu, se va reforma "in chinurile facerii". In PSD, la baza partidului sunt f multi oameni onesti, care nu dau spaga, sunt impotriva grupurilor de interese. Fata de alte partide au investit in tanara generatie, au un tineret PSD educat, care, cat de curand va veni in fata.
                                Last edited by Oti; 4 February 2017, 10:39.
                                „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google