Discutii despre orice, mai putin pe teme politice

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Art. 269 Favorizarea faptuitorului
    (1) Ajutorul dat faptuitorului in scopul impiedicarii sau ingreunarii cercetarilor intr-o cauza penala, tragerii la raspundere penala, executarii unei pedepse sau masuri privative de libertate, se pedepseste cu inchisoare de la unu la 5 ani sau cu amenda.
    (2) Pedeapsa aplicata favorizatorului nu poate fi mai mare decat pedeapsa prevazuta de lege pentru fapta savarsita de autor.
    (3) Favorizarea savarsita de un membru de familie nu se pedepseste.

    ----------
    Conform OUG 13/2017: (3) Favorizarea savarsita de un membru al familiei sau afin pana la gradul II nu se pedepseste.
    (4) Dispozitiile alin. (1) nu se aplica in cazul emiterii, aprobarii sau adoptarii actelor normative.

    3. Articolul 297 se modifica si va avea urmatorul cuprins:
    "Abuzul in serviciu Art. 297
    (1) Fapta functionarului public care, in exercitarea atributiilor de serviciu, cu stiinta, indeplineste un act prin incalcarea unor dispozitii exprese dintr-o lege, o ordonanta sau o ordonanta de urgenta a Guvernului sau nu indeplineste un act prevazut de dispozitiile exprese dintr-o lege, o ordonanta sau o ordonanta de urgenta a Guvernului si prin aceasta cauzeaza o paguba materiala mai mare de 200.000 lei ori o vatamare grava, certa si efectiva a drepturilor sau intereselor legitime ale unei persoane fizice sau juridice, astfel cum sunt prevazute si garantate de legile in vigoare, se pedepseste cu inchisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amenda.
    (2) Fapta functionarului public care, in exercitarea serviciului, ingradeste exercitarea unui drept al unei persoane ori creeaza pentru aceasta o situatie de inferioritate pe temei de rasa, nationalitate, origine etnica, limba, religie, sex, orientare sexuala, apartenenta politica, avere, varsta, dizabilitate, boala cronica necontagioasa sau infectie HIV/SIDA se pedepseste cu inchisoare de la o luna la un an sau cu amenda.
    (3) Dispozitiile alin. (1) si (2) nu se aplica in cazul emiterii, aprobarii sau adoptarii actelor normative."

    Deci...nu este clarificata...ci eliminata.

    Comment


    • Acum doua zile:
      Dragnea: Nu am de gând să scot în stradă 1 milion de oameni. Ar fi o luptă între români
      Capital.
      Astazi:
      PSD scoate oamenii la PROTEST: GATA! AJUNGE! Strângem randurile
      dcnews
      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

      Comment


      • Eu n-am inteles deloc asa. Nu vad ce s-a eliminat.

        Comment


        • Ca sa o lamurim: 286/2009 Codul Penal. aliniatul 3 si 4 din articolul 269 si aliniatul 3 din articolul 297 sunt modificariile aduse de OUG 13/2017

          Fanez...adica, daca guvernul emite un act normativ prin care tot venitul romaniei intra in contul lui...fapta nu mai este incriminata...
          Iar daca Dragnea isi ajuta fiul sa fure 20 miliarde euro...nu mai este incriminat.

          Comment


          • Observ eroarea in care se gasesc unii dintre cei de pacilea.
            Mita sau spaga, reprezinta o suma de bani sau alte promisiuni facute unui functionar, pentru a nu indeplini sarcinile de serviciu sau a le indeplini in mod defectuoas; in acest caz, se poate vorbi despre coruptie. A pune semn de egalitate intre mita si furt e o neintelegere intre cei doi termeni.
            S-a impamantenit un obicei la noi, care a devenit cutuma, anume acela de a da bacsis ospatarului, mecanicului auto, taximetristului, in semn de multumire pentru serviciile prestate; prin urmare bacsisul nu este mita si nu se considera coruptie.
            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

            Comment


            • La mecanic/medic se da dinainte ca sa fi sigur ca lucreaza cum trebuie/te consulta/opereaza, deci este o condiționare a actului. O singura data am dat la un mecanic de la Cobalcescu la sfârșitul interventiei, în semn de mulțumire după update de soft la injecție.

              Comment


              • Originally posted by bolovan View Post
                ...
                Iar daca Dragnea isi ajuta fiul sa fure 20 miliarde euro...nu mai este incriminat.
                Deci daca Dragnea sta de sase in timp ce fiul lui da o spargere, nu mai e incriminat. Asta am inteles. Cine nu mai e incriminat n-am inteles, Dragnea sau fiul?

                Comment


                • Sters........

                  Comment


                  • Nu, este incriminat...daca timp de 6 luni nu observa nimeni...dar daca dragnea da o ordonanta prin cre toti banii incasati la buget intra in buzunarul lui...nu mai este incriminat.
                    Practic, asa nu mai au nevoie de tot soiul de "prieteni" prin care sa "incaseze" bani. N-are bani sa-si cumpere iaht personal...pac o ordonanta...si s-a rezolvat.

                    P.S. De exemplu, doamna Adrian Nastase nu mai era infractoare daca era ordonanta asta data pe vremea lui.

                    Fanez...hai sa-ti explic. Vine sapanul dragnea la tine, si iti spune asa: eu iti dau un contract de 100 mil euro ca tu sa schimbi becul de la intrarea in parlament. Fara licitatie fara nimic. Din aia 100 mil euro, mie-mi dai 60 mil...tie-ti raman 40 mil (din care scazi 3 euro becul)...Daca suntem prinsi, eu nu patesc nimic (deh...OUG 13/2017). Iar tu...mai vedem...poate dam o alta ordonanta intre timp...daca facem si alte afaceri de genul asta profitabile pentru mine.
                    Last edited by bolovan; 4 February 2017, 13:34. Reason: Automerged Doublepost

                    Comment


                    • Originally posted by IancuMIC View Post
                      ...a da bacsis ospatarului, mecanicului auto, taximetristului, in semn de multumire pentru serviciile prestate....
                      ...la finalizarea actiunii. Daca dai inainte se considera mita, ca sa fii tratat preferential.
                      Din pacate, unii mecanici lucreaza astfel incat, la finalul actiunii trebuie sa-ti mai dea el bani pentru "pagube colaterale" daca nu-l stimulezi inainte.
                      Cred ca se golesc service-urile daca face DNA niste verificari.

                      Originally posted by bolovan View Post

                      Fanez...hai sa-ti explic....
                      N-are nici un fel de legatura explicatia ta.
                      Last edited by Fanez; 4 February 2017, 13:40. Reason: Automerged Doublepost

                      Comment


                      • Nu are legatura cu ce? Nu de alta...dar explicatia mea iti explica efectul OUG 13/2017

                        Comment


                        • explicatia mea iti explica efectul OUG
                          chiar deloc. N-are nicio legatura explicatia cu oug.
                          Sunt curios cati oameni vor participa la manifestatia pregatita de psd.

                          O fi vreo legatura?
                          Cu numai 4 ani în urmă, la Kiev, capitala Ucrainei, izbucnea ceea ce s-a numit EuroMaidanul. În piața centrală a orașului s-a produs un lung șir de mitinguri neautorizate. Finalul a fost dezmembrarea Ucrainei.
                          În București, lumea nu a ieșit în strada în fata ororilor epocii Băsescu. Nu a ieșit în strada nici în vremea tehnocraților, când au murit bebelușii în spitale, nici în cazul Rarinca. S-a ocupat însă Piața Victoriei deja de mai multe zile, fiindcă pedeapsa pentru abuzul în serviciu a scăzut de la 7 la 3 ani. Adică exact cât prevede codul penal din alte cinci state europene, singurele, de altfel, din UE care incriminează o asemenea faptă
                          sursa
                          Last edited by Fanez; 4 February 2017, 14:03. Reason: Automerged Doublepost

                          Comment


                          • Ba are...exact asta are legatura.
                            Pai iti spun eu:
                            O sa fiti trei. Din care doi nu stiu de ce...
                            Bine, sper sa nu fie 5-10.000 oameni...nu de alta, dar o sa iasa macel (deh...10.000 vs 150.000...putin disporprtionat). Doar ca (deh...inteligenta celor din PSD)...facand o contraminifestatie...o sa se ajunga la violente (poate mici clinciuri tipice razboiului civil). Dar na...stapanirea o sa fie fericita ca au iesit 5000 semi-analfabeti sa-i sustina...pana incepe ordonanta sa-si faca efectul...dupa care durere la banana

                            Comment


                            • Abrogați și apoi plecați!” Mesajul zilei… Asa cum intuiam, nu ordonanța e problema sau, mai bine zis, nu faptul ca nu am știut sa o explicam. Ci ca tehnocratii, care sunt toți la miting, vor sa revină la Palatul Victoria! S-au activat puternic. Ne-au dat numerele de telefon pe Facebook. Cele private, nu cele cu abonamente plătite din bani publici. Ca sa fim înjurați, amenințați, stresați.
                              sursa
                              ”Eu rezist unei stări de stres, de tensiune chiar, şi aştept să se calmeze lucrurile. aştept ca cei 95% dintre cei care sunt în piaţă, care protestează şi care au declarat că nu au citit textul ordonanţei să facă acest lucru”, a spus Gabriela Firea intr-o emisiune televizata.

                              Întrebată de unde are această informaţie, Firea a răspuns: ”Pe toate site-urile. Dacă vreţi vă trimit linkul (…) Există un studiu care s-a realizat şi 95% spun că nu au citit ordonanţa de urgenţă, că nu ştiu dacă sunt două ordonanţe sau una, care nu ştiu că proiectul graţierii nu a fost adoptat, ci trimis la Parlament”.
                              sursa

                              Originally posted by bolovan View Post
                              ...sper sa nu fie 5-10.000 oameni...
                              Sper sa nu iasa toti aia platiti de psd. Adica aia pentru care s-au anulat 102 taxe, aia carora li s-a marit salariu, aia carora li s-au marit pensiile, aia care beneficiaza de majorarea punctului de pensie etc. La toate astea s-a opus "opozitia" in frunte cu seful ei.

                              Am uitat de aia care circula gratis cu cfr-ul...

                              Mea culpa. Si pentru aia care au iesit in strada sunt valabile.

                              O sa vina guvernul usr-pnl si n-or sa mai fie valabile. Nimic altceva din programul de guvernare al psd, despre care n-a citit nimeni si nici n-a aflat din presa (ca doar nu se uita nimeni la antena3). Unicul tel este "Dragnea la puscarie!" Altceva nu mai conteaza.
                              Ce urmeaza dupa "Dragnea la puscarie"? N-are importanta. "Noi" sa avem puterea si cascavalul.
                              Last edited by Fanez; 4 February 2017, 15:34. Reason: Automerged Doublepost

                              Comment


                              • Fanez asta ti-au spus stapanii? Wrong...tot guvern PSD vine...ei sunt majoritari in parlament...deci ei formeaza guvernul
                                Si lumea nu cere alegeri anticipate (ca sa devina majoritar PNL-ul, USR-ul etc...ca sa formeze ei guvernul). Bine, nu pentru moment...daca o mai lungesc mult cu OUG-ul asta...or sa ceara si asta.

                                P.S. Asta spera si PSD-ul...cu scutirea aia de taxe sa astupe gura prostiilor cand scot OUG-ul asta. Se pare ca au gresit putin la calcule.

                                Citeam declaratia Tov Conducator Iubit Liviu Dragnea...si imi aduceam aminte prin 89, undeva in decembrie, mai exact prin 19-20 Decembrie...Tov. Nicolae Ceausescu avea un discurs asemanator la TV cand fortele oculte incercau sa invadeze Romania, dar popurl pe el il sustine, si sa nu creada toate minciuniile...ca el are adevarul suprem. Iar in 22, a reluat discursul + promisiuni de crestere a indemizatiei pt mame etc. Hmmm...

                                Fanez ia cauta pe net...poate gasesti discursul...nu conteaza cu ce numel...seamana uluitor
                                Last edited by bolovan; 4 February 2017, 16:03. Reason: Automerged Doublepost

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google