Discutii despre orice, mai putin pe teme politice

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Pai, e abuz in serviciu; cum sa ia o amenda cand trebuie sa faca puscarie?
    Citeste inca odata art. 297 CP.
    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

    Comment


    • Originally posted by IancuMIC View Post
      ...
      Dar despre taraganarea in privinta elibararii unei autorizatii de constructie/demolare, se poate considera caz penal?
      Conform legii, eu pot sa acuz acel functionar ca mi-a produs o vatamare a drepturilor, conf. art 297CP?
      Da! Ia intre 2 si 7 ani. Acum, in ambele cazuri, depinde cine esti tu ("vatamatul") si cine e "functionarul" respectiv.

      Originally posted by aris86 View Post
      ...nu cred ca face puscarie, poate lua cel mult o amenda.

      Mai bine sa lasam juristii ...
      1. Nu e prevazuta vreo amenda. E prevazuta puscaria intre 2 si 7 ani.( ca la viol)
      2. Atunci lasa juristii...
      Last edited by Fanez; 10 February 2017, 22:47. Reason: Automerged Doublepost

      Comment


      • Hai sa va dau si exemplul de care nu a auzit aris.
        O secretara a primariei, deci functionar public, refuza sa-i elibereze certificat de producator unui taran sa-si poate vinde legumele in piata), iar aceasta refuza pe motiv ca nu si-a achitat impozitul pe anul trecut. Dupa amenintari repetate, cu...chem televiziunile, dupa cateva zile primeste actul cerut.
        Nu cumva e abuz in serviciu, sanctionat de codul penal?
        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

        Comment


        • Ba da. Intre 2 si 7 ani parnaie.
          Daca nu scrie nicaieri ca se elibereaza conditionat de plata impozitului la zi.

          Alt exemplu de abuz in serviciu: daca folosesti xerox-ul de la serviciu ca sa-ti faci o copie "dupa" buletin e abuz in serviciu, 2-7 ani puscarie.
          Alt exemplu: daca folosesti laptopul, pc-ul, telefonul de serviciu ca sa intri pe facebuk e abuz in serviciu (daca nu este "contul de serviciu"). 2-7 ani de puscarie.

          La fel si daca intri pe forum si nu e contul "de serviciu".

          Pentru ca nu este prag limita (de ex. 200.000 paguba).
          Last edited by Fanez; 10 February 2017, 23:42. Reason: Automerged Doublepost

          Comment


          • Sau...refuzi constructia unui spital imens (ma rog...terminarea lui)...pentru ca tu esti in conflict cu prefectura. Sau nu-ti dai acordul pentru mutarea unui teren din proprietatea primariei in proprietatea prefecturii...si asa nu se poate realiza o sosea de centura. Dar cum exista limita de 200.000 paguba...nu-i abuz.
            Dar si mai simplu...concesionezi pe 1000 ani 3 cladiri importante unchiului tau...Cum nu se face o paguba efectiva...nu-i abuz. Sau poti concesiona asa o intreaga insula de exemplu, unei firme cu cifra de afaceri 0. Cum...dar cum nu se face o paguba efectiva...nu este abuz de serviciu (nu-i asa tovarase tariceanu?)
            Sau alt exemplu, una bucata primar hotaraste ca drumul de acces intr-un spital...il bocheaza...ca-i al primariei...si ambulanta trebuie sa ocoleasca 3-4 km ca sa intre prin alta intrare. Cum nu exista paguba de minim 200.000 lei...nu-i abuz in serviciu...asa ca hai pa.
            Mai vrei exemple?

            P.S. Exemplele sunt reale. Si am...de as putea o noapte intreaga sa scriu aici...si sa nu termin.

            Comment


            • Originally posted by bolovan View Post
              Sau...refuzi .... Dar cum exista limita de 200.000 paguba...nu-i abuz..
              N-ai inteles nimic.

              Primarul ala, care blocheaza drumul spitalului, e arestat-judecat pentru abuz in serviciu?
              Daca eu vreau sa-l pun pe tata in locul tau si tu nu vrei sa-ti dai demisia, te prind ca ai dat un telefon in interes personal de pe telefonul de serviciu, te acuz de abuz in serviciu si te duci la puscarie 7 ani, ca nu e prag, "ti-ai indeplinit atributiunile defectuos".

              Eu stiu ca spitalele apartin fizic de primarie.
              Last edited by Fanez; 11 February 2017, 01:21. Reason: Automerged Doublepost

              Comment


              • Nenea Iancule, certificatul de nastere, certificatul de producator si autorizatia de constructie nu fac obiectul vreunui drept fundamental al omului. Adica primaria nu este obligata sa-ti elibereze vreun act daca nu indeplinesti conditiile cerute de lege. Mai citeste o data ce ai bolduit in postul tau in care citezi Art. 297.

                Hai ca iti dau eu exemplu concret de abuz in serviciu: sunt pe rol la judecatorii n cazuri cu retrocedari ilegale de imobile si terenuri. Ilegal insemnand ca functionarul a luat niste cascaval de la niste baEti pentru a le retroceda ceva ce nu era al lor. Mostenitorilor de drept le-a fost ingradit dreptul de proprietate.

                Cu noua lege, in care pana in 200000 lei nu mai reprezinta infractiune, daca un teren/imobil ar valora 40000E, functionarul (care poate afla inainte valoarea terenului/imobilului pe care urmeaza sa-l dea altcuiva) s-ar axa pe tunuri mai mici, n-ar mai avea niciun stres si chiar ar putea sa creasca suma ceruta baEtilor destepti, avand in vedere ca nu mai exista riscul de parnaie.
                Last edited by vitriol; 11 February 2017, 09:35.
                sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                Comment


                • Vitriol, germania de ce nu are absolut deloc "abuz in serviciu" in codul penal? Ca E nemti? Nu au sub nicio forma, nici cu limita, nici fara. Doar 5 tari din UE au chestia asta, cu prag si cu 3ani de puscarie maxim. Noi trebuie sa fim mai europeni decat orice european, este?

                  Comment


                  • Fanez nu, dar la noi nu merge altfel. Noi nu suntem nemti...noi mai degraba semanam a congo decat a de

                    Comment


                    • Referitor la numirea Anei Birchall în funcția de ministru interimar al Justiției, Cozmin Gușă susține că este ”o rușine pentru orice partid”, cu atât mai mult pentru PSD, care a avut și miniștri ”ca Diaconescu sau Stănoiu, care pot face față oricărei expertizări". "Ana Birchall nu poate rămâne în memoria colectivă decât ca un om care s-a autofilmat dând mită unui președinte PSD - Mircea Geoană - și folosind acea imagine când lui Geoană îi era foarte greu, după ce pierduse alegerile prezidențiale în fața lui Traian Băsescu”, continuă Guşă
                      Parcursul PSD pare dezarticulat si începe sa se observe un nou nucleu în partid, în conditiile în care premierul Sorin Grindeanu a luat o cale usor paralela cu cea a liderului social-democratilor, Liviu Dragnea, a declarat Cozmin Gusa, la Realitatea TV. Consultantul politic a facut o analiza a situatiei din România din acest moment - urmare a protestelor ample fata de Guvern si fata de controversata ordonanta privind modificarea legislatiei penale. 

                      Comment


                      • Originally posted by bolovan View Post
                        Fanez nu, dar la noi nu merge altfel. Noi nu suntem nemti...noi mai degraba semanam a congo decat a de
                        Si pana acum a mers? O sa semanam cu angola.

                        Comment


                        • aris86 eh...acum intelegi...era sub 200.000

                          Comment


                          • Originally posted by vitriol View Post
                            Nenea Iancule, certificatul de nastere, certificatul de producator si autorizatia de constructie nu fac obiectul vreunui drept fundamental al omului. Adica primaria nu este obligata sa-ti elibereze vreun act daca nu indeplinesti conditiile cerute de lege. Mai citeste o data ce ai bolduit in postul tau in care citezi Art. 297.

                            Hai ca iti dau eu exemplu concret de abuz in serviciu: sunt pe rol la judecatorii n cazuri cu retrocedari ilegale de imobile si terenuri. Ilegal insemnand ca functionarul a luat niste cascaval de la niste baEti pentru a le retroceda ceva ce nu era al lor. Mostenitorilor de drept le-a fost ingradit dreptul de proprietate.

                            Cu noua lege, in care pana in 200000 lei nu mai reprezinta infractiune, daca un teren/imobil ar valora 40000E, functionarul (care poate afla inainte valoarea terenului/imobilului pe care urmeaza sa-l dea altcuiva) s-ar axa pe tunuri mai mici, n-ar mai avea niciun stres si chiar ar putea sa creasca suma ceruta baEtilor destepti, avand in vedere ca nu mai exista riscul de parnaie.
                            Pai nu e dreptul meu legitim (adica ala recunoscut si ocrotit de lege) sa primesc un act sau ceva de genu? Am cerut ceva in afara legii? Pai atunci sa-mi explici si mie ce inseamna drepturi sau interese legitime.
                            Mai cititi ca la pct. 2 legea spune ca de asemeni se considera abuz in serviciu
                            "fapta funcţionarului public care, în exercitarea atribuţiilor de serviciu, îngrădeşte exercitarea unui drept al unei persoane ori creează pentru aceasta o situaţie de inferioritate pe temei de rasă, naţionalitate, origine etnică, limbă, religie, sex, orientare sexuală, apartenenţă politică, avere, vârstă, dizabilitate, boală cronică necontagioasă sau infecţie HIV/SIDA"
                            Pai, scuzati-ma dar aici oricine poate considera ca i s-a ingradit un drept pentru ca functionarul de din psd, iar reclamantul e din ...pnl. Daca mai esti si o persoana de care putere vrea sa se descotoroseasca, iar un procuror nu te are la inima, avem reteta completa pentru un ...abuz in serviciu.
                            ...
                            Ca sa fiu foarte concret si sa nu dau nastere la interpretari, sunt de acord ca ordonanta 13 a fost data doar in interesul lui Dragnea si la presiunea acestuia; nu-mi vorbiti ca are el inima de mama si s-a gandit la toti care urmau sa fie scapati. Doar la el s-a gandit.
                            De asemeni tot acesta poarta intreaga vina de a fi dus acest guvern intr-o situatie in care sa fie contestat de o insemnata parte a electoratului.
                            Limita aia cu 200 de mii e total aberanta si are in vedere de asemeni doar interesul sau in acel proces. De ce nu 50 de mii? Mi se pare o paguba prea mare aia de doua sute, ca sa cazi sub incidenta Codului Penal.
                            Dar, in acelasi timp, din punctul meu de vedere va spun ca daca ordonanta aia ar fi fost discutata in Parlamentul Romaniei si Dragnea nu ar fi avut vreun proces pe rol, nu am fi avut nici cea mai mica reactie a opiniei publice. Poate doar a opozitiei, ca asta e rolul ei.
                            Hotaririle CCR trebuie puse in aplicare, asta nu e niciun dubiu; termenul e parca in 2018, iar actualele prevederi ale CP, in domeniul abuzului in serviciu, mi se par instrumente de lupta in mana aparatului, pentru a-si elimina adversarii. In momentul acesta unui functionar public, i se poate intocmi dosar penal, din orice constata art. 297 din Codul Penal, fara sa avem vreun prag al prejudiciului.
                            Hotarirea CCR cere clarificarea infractiunii de abuz in serviciu. Pai cum sa o clarifici, daca nu stabilesti un prag, o valoare unui prejudiciu?
                            Am senzatia ca cineva a inteles ca trebuie sa-i dai alta denumire, sau sa denumesti alte fapte care se incadreaza aici; nu, nu la asta s-a referit CCR.
                            Bun, dai in judecata functionarul public, sau i se intocmeste dosar penal, pentru o anumita fapta; judecatorul va stabili valoarea prejudiciului ca... ti s-au ingradit niste drepturi legitime, sau ai fost discriminat. In functie de valoarea acestui prejudiciu, intri sau nu in sfera penala sau doar administrativa. In mod clar va trebui stabilita o valoare; asta se va face, indiferent ce guvern ca fi la putere, pentru ca altfel nu tii cont de hotararea CCR.
                            Tare mult mi-as dori sa fie un guvern usr care sa faca aceasta modificare in CP; hai, poate sa fie si pnl.
                            Mie nu mi s-a parut ca a fost dezincriminat abuzul in serviciu; i-a fost stabilit un prag prea mare, chiar prea mare; asta e cu totul altceva.
                            Mai erau acolo in ordonanta aia neste trebi cu care nu eram de acord, da nu le discut acum.
                            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                            Comment


                            • Da...este dreptul tau...dar daca n-ai nici un act...ce sa faca? Sa te creada pe cuvant? Nu poate sa-ti elibereze asa. NU ARE VOIE!!! II INTERZICE LEGEA!
                              Ce te faci daca lu' X din clanul Y ii elibereaza un certificat/buletin/pasaport pe numele tau? Si face credite in numele tau...de 199.999 lei...Conform legii...nu are voie...conform OUG-ului...nu mai este pedepsit.
                              Ce te faci daca tatalui tau se intampla asta? Hai ca are fiu ok...dar ce te faci daca unui batran care n-are pe nimeni face asta? Paguba este sub 200k...deci este ok

                              Comment


                              • Originally posted by IancuMIC View Post
                                ...
                                Tare mult mi-as dori sa fie un guvern usr care sa faca aceasta modificare in CP...
                                Si eu. Modificarea va fi cu 20 de ani in loc de 7.

                                Urmeaza guvernul usr. Nae danut premier.
                                Hai cu desemnarea!
                                Last edited by Fanez; 11 February 2017, 11:14. Reason: Automerged Doublepost

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google