Discutii despre orice, mai putin pe teme politice

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Sper ca ai glumit sau ca te-a fentat tatatura, altfel cred ca ma iei de prost. Adica pe mine nu ma respecta psd-ul, ca nu-s "la stat". Eu am voie sa lucru ca robu pe bani putini, ca-s prost si produc bani pt stat, iar aia destepti, de la stat, au dreptul al sporuri inimaginabile intr-o firma serioasa si salariu minim mai mare. Cum plm (scuzati) sa legiferezi salariul minim in tara diferit? Femeia de servici de la Continental, de exemplu, sa aibe prin lege salariu mai mic decat aia de la primaria din Cucuieti? Ca ce chestie? Ca se si compara conditiile si volumul de munca...Asta deja nu mai e discriminare, e prostie, abuz in servici, favorizare...Pai da prin lege si salariu minim pt orice conducator de vehicul sa fie mai mic decat al unui medic sau al unui inginer, de exemplu. Sa vezi soferi de transport public sau de parlamentari cu minim pe economie. A, stai, ca asta nu-ti convine Io inteleg de gluma, dar sa sustii prostii venite de la psd gasindu-le orice scuza, buna sau penibila, e cel putin un pic deplasat, daca nu total deplasat.
    Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

    Comment


    • Originally posted by mr.K View Post
      Abuzul in serviciu se face in mod constient, se traduce intr-o paguba, dupa mine e furt...
      Asa. Unde e paguba si cheltuirea discretionara in cazul cu consilierii tai?
      Orice panarama de directoras care are un buget pe care-l cheltuie discretionar, incalcand legea
      Exact asta trebuie rectificat in formulare. Oug 13 exact asta facea. Inainte de oug 13 nu scria "incalcand legea".
      Last edited by Fanez; 2 March 2017, 17:41.

      Comment


      • pai cu asta suntem de acord. ca trebuia introdusa formularea "prin incalcarea legii", dar nu trebuia bagat cuantumul pagubei. sau stabilit quantumul mult mai mic. puteau, de exemplu, sa-l puna de 3 ori salariul mediu pe economie...desi eu personal nu-s de acord cu cuantificarea in bani a prejudiciului. e prejudiciu facut voit, ilegal, du-te la mititica. punct.
        Last edited by Seba; 2 March 2017, 17:59.
        Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

        Comment


        • Asa. Unde e paguba si cheltuirea discretionara in cazul cu consilierii tai?
          Ce legatura are?
          Ti-am zis:
          Abuzul in serviciu nu trebuie sa aiba legatura cu vreun prag valoric, e pur si simplu ABUZ.
          Cand abuzul de serviciu duce si la o paguba, eu l-as incadra si la furt.

          Sau vrei sa zici ca treaba cu consilierii nici macar abuz in serviciu nu e?
          Cate hotarari de consiliu s-au votat in cele 2 luni?
          Inclusiv infintarea a 19 societati comerciale care dubleaza activitatile primariei, dar ia raspunderea de pe Firea si o lasa numai cu beneficiile.
          Last edited by mr.K; 2 March 2017, 18:00.

          Comment


          • Originally posted by Seba View Post
            ... sau stabilit quantumul mult mai mic. puteau, de exemplu, sa-l puna de 3 ori...
            Trebuie sa intelegem ce este "grav". De 3x salariu mediu nu poate fi considerat grav.

            Este exact cum spuneam despre depasirea vitezei, iar IancuMic despre alcool la volan. Cand e grav si te duci la puscarie si cand nu e grav si iei doar amenda?
            Aici nu e vorba daca e sau nu e abuz in serviciu, ci cum il incadram, cum il pedepsim.

            Comment


            • Depasirea vitezei nu e infractiune.

              Alcoolul la volan e contraventie pana la un prag, dincole de acel prag o infractiune pedepsita cu inchisoarea doar daca s-a ajuns la un accident cu victime.

              Cat despre CCR, astia fac fix altceva decat ceea ce au fost pusi sa faca. Sunt raul cel mai mare, nu sunt instanta, dar impun ca unii sunt mai presus de lege.
              Judecatorii CCR sunt de neatins, iar orice tampenie ar legifera (ca sunt la nivelul in care pot impune introducerea in lege a ce viseaza ei si cei protejati de ei), tampenia aia devine obligatorie.
              9 ani de zile nu poti schimba un judecator din CCR. Timp in care poate face mult rau tarii.

              Azi as semna o petitie pentru desfiintarea CCR. Sunt inutili, pentru tara, rau intentionati, aserviti politic pe fata, platiti regeste, intangibili sub orice forma.
              E stat in stat.

              Parlamentul European a aprobat, joi, ridicarea imunitatii parlamentare a candidatei extremei drepte la alegerile prezidentiale din Franta, Marine Le Pen, masura ceruta de justitia franceza care ii reproseaza ca a postat imagini cu violente comise de reteaua Stat Islamic pe contul ei de Twitter.

              Aceasta masura, cu efect imediat, nu vizeaza si ancheta privind presupusele fraude comise cu fonduri ale Parlamentului European (PE), in care Marine Le Pen a fost pusa sub acuzare, scrie Le Figaro.

              Le Pen a recunoscut ca i-a acordat salarii fictive de peste 41.500 de euro din fonduri ale Parlamentului European agentului sau de securitate, Thierry Legier, ca asistent parlamentar, in perioada octombrie-decembrie 2011.

              Aceasta este de asemenea acuzata ca i-ar fi platit asistentei sale Catherine Griset, aproximativ 280.000 de euro.
              La astia nu e ca la romani, cand parlamentarii fac tot ce pot sa nu ajunga colegii lor anchetati pentru fapte evidente.
              Daca sunt nevinovati, nu stiu de ce se tem de o ancheta.
              Fane, mai stii ceva de Sova?

              MARELE JAF PSD
              Cum imparte PSD banii: Comunele mici si rosii din Neamt au primit mai mult decat resedinta de judet
              Florin Hopsa, liderul consilierilor judeteni PNL din CJ Neamt, a atras, miercuri, atentia ca PSD imparte pe criterii politice sumele defalcate din TVA si sumele alocate din cotele defalcate din impozitul pe venit.
              Last edited by mr.K; 2 March 2017, 18:39. Reason: Automerged Doublepost

              Comment


              • Originally posted by mr.K View Post
                Fane, mai stii ceva de Sova?
                Nici n-am stiut vreodata mai mult decat ca a fost acuzat de nu stiu ce impreuna cu ponta. Ca a fost platit pentru consultanta pe care n-a dat-o, sau cam asa ceva (cum se poate dovedi, nu stiu).


                Depasirea vitezei nu e infractiune.

                Alcoolul la volan e contraventie pana la un prag, dincole de acel prag ...
                Ma referam la pedeaspsa. Ori furi un ban dintr-un buzunar, ori 10 milioane de euro tot 10 ani de puscarie sa iei? Ca e tot furt calificat. Asa si cu viteza, daca depasesti cu 10km/h sa-ti ia permisul si sa-ti dea amenda ca si cum ai fi depasit cu 100km/h? Tot depasirea vitezei legale este.
                Iata ca si la alcool este un prag. Ca sa se stie unde te incadrezi.


                Cat despre CCR, astia fac fix altceva decat ceea ce au fost pusi sa faca. , ...nu sunt instanta, dar impun ca unii sunt mai presus de lege.
                Judecatorii CCR sunt de neatins, iar orice tampenie ar legifera (ca sunt la nivelul in care pot impune introducerea in lege a ce viseaza ei si cei protejati de ei), tampenia aia devine obligatorie.

                Azi as semna o petitie pentru desfiintarea CCR. Sunt inutili, pentru tara...
                Sunt o instanta. Nu legifereaza. Pun in acord cu constitutia tarii ceea ce legifereaza parlamentul si guvernul. Altfel, orice parlament/guvern poate da legi care incalca legea fundamentala a tarii si a democratiei adica taman constitutia. Nu pot introduce in lege nimic, pot doar sa arate unde e ceva in neregula si sa faca recomandari de corectare.
                Cum imparte PSD banii: Comunele mici si rosii din Neamt au primit mai mult decat resedinta de judet
                Adica taman cine are nevoie de bani mai multi si se descurca mai greu cu obtinerea din alte surse.
                Last edited by Fanez; 2 March 2017, 18:59.

                Comment


                • Recomandarile alea sunt fix modificari ale legii, obligatorii.
                  Eu vreau sa stiu cine ii contrazice pe CCR ca nu tot ce spun ei e si corect. Nimeni!
                  Fac fix ce vor. Cand s-a dorit sa se pronunte pe OUG 13, au zis ca s-a abrogat.
                  In schimb se pronunta pe demersul DNA care a vizat nu ordonanta in sine, ci cum s-au respectat procedurile care conduc in final la adoptarea unei ordonante, traseul pe care rebuia sa-l parcurga, avizele necesare.
                  E vizibil de pe Luna ca CCR e partinitoare.
                  A fost si pe vremea lui Base, e si acum. Doar stapanii s-au schimbat.
                  Last edited by mr.K; 2 March 2017, 19:02.

                  Comment


                  • Eu nu inteleg o chestie. 12 ha din parcul ior a fost retrocedat ilegal de videanu. A ramas retrocedat. Negoita a fost in vacanta pe colo, pe colo cu un nu stiu ce milionar, iar cand s-a intors s-au apucat unii sa strice locuri de joaca din parc pentru nu stiu ce constructii.
                    "Explicatii halucinante" :
                    Primarul sectorului 3, Robert Negoi, a dat explicaii, celor care l-au întrebat pe Facebook, cu privire la acest subiect: "Din pcate, acel teren a fost retrocedat, în urm cu mai muli ani, prin decizia fostului Primar General. i noi riscam s fim amendai, fiindc proprietarul ne-a actionat în instan".
                    Am citat din dcnews, am pierdut linkul.

                    Terenul pe care se afl parcul este acum proprietate privat. Suprafaa a fost retrocedat de Adrian Videanu, fostul primar al capitalei.

                    Dup numeroase încercri de a-i plti chirie proprietarului, Primria Sectorului 3 a fost nevoit s demoleze locul de joac.*

                    Cele 12 hectare din parcul IOR au ajuns la acelai om care deine acum i locul de joac al copiilor.*
                    Citeste stirile de ultima ora de pe Observator News. Fii la curent cu ultimele stiri interne, externe, din sanatate, educatie, economice si politice.


                    Primarul se va intalni in acestAm weekend cu locuitorii din zona pentru a discuta situatia.*

                    "Din pacate, apar si situatii neplacute, dar care nu tin de noi. Asta se intampla in cazul locului de joaca din Strada Postavarul, in fata Scolii 200. Terenul a fost retrocedat in urma cu 5 ani, printr-o decizie a fostului Primar General si, in ciuda incercarilor noastre, in toti acesti ani, de a salva locul de joaca, inevitabilul s-a produs. Am fost actionati in instanta de catre proprietar si ni se cer importante sume de bani ca despagubire. Evident, din bugetul Sectorului 3, care este unul sarac, nu ne permitem sa platim sanctiuni. Banii ii putem folosi ca sa facem lucruri utile pentru sectorul nostru si pentru cetateni. VESTEA BUNA este ca am identificat alte doua terenuri domeniu public, in apropiere, unde vom amenaja noi locuri de joaca pentru toti copiii din zona",* postat acesta pe pagina de Facebook
                    Un parculet cu loc de joaca de pe Strada Postavarul, in fata Scolii 200, din sectorul 3, a fost desfiintat dupa ce terenul a fost retrocedat, au sesizat mai multi cetateni pe retelele de socializare. Primarul sectorului 3, Robert Negoita, a postat pe pagina de Facebook ca administratia locala a desfiintat locul de joaca pentru ca terenul a fost retrocedat, iar proprietarul a somat institutia sa il elibereze. Negoita spune ca identificat alte doua terenuri domeniu public, in apropiere, unde va amenaja noi locuri de joaca.
                    Last edited by Fanez; 2 March 2017, 19:23. Reason: Automerged Doublepost

                    Comment


                    • Condamnare definitiva miercuri, 1 martie, pentru Vasile Mihalachi, fost presedinte si vicepresedinte al Consiliului Judetean Vaslui. El a fost cercetat si judecat intr-un dosar de abuz in serviciu, primind trei ani de inchisoare cu suspendare.
                      Condamnat initial la doi ani de inchisoare cu suspendare, in luna aprilie a anului trecut, Mihalachi a avut parte de o majorare a pedepsei, intr-un dosar privind licitatia pentru impartirea traseelor de transport din judetul Vaslui, in urma apelului facut de procurorii anticoruptie.
                      Magistratii ieseni au respins actiunile civile ale firmelor de transport din judetul Vaslui, care au fost defavorizate la licitatiile organizate de CJ Vaslui si care s-au constituit parti civile in cauza, solicitand despagubiri de 140.000 lei.
                      Deci fara daune.

                      Cu toate astea, e abuz in serviciu clar ca lumina zilei.
                      Unii cu paguba, altii cu banii si traseele.
                      EU cred ca legea a fost blanda cu escrocul asta.

                      Fix asta vor pesedistii sa dezincrimineze.

                      Vad la stiri ca exista un proiect de superimunitate la CCR
                      Cu asta devin practic de neatins.
                      Last edited by mr.K; 2 March 2017, 20:16. Reason: Automerged Doublepost

                      Comment


                      • Peste un milion de euro, atat a incasat liderul PSD Liviu Dragnea din vanzarea a sase proprietati amplasate la mare, la munte si in lunca Dunarii, insa banii au disparut apoi din declaratiile de avere ale politicianului. Cumparatorul secret a fost Costel Comana, un afacerist care a pagubit statul cu sute de milioane de euro si apoi s-a sinucis intr-un avion, in drum spre Costa Rica. Pe persoana fizica, Dragnea a incasat ultima transa de bani de la Comana cu trei zile inainte ca CFR sa dubleze afacerile acestuia din urma, iar asta printr-un contract parafat inclusiv pe mana aceluiasi Dragnea. De precizat ca Dragnea si Comana au fost colegi de camin in facultate, scrie site-ul de investigatii RISE Project.

                        Comment


                        • banii au disparut apoi din declaratiile de avere ale politicianului.
                          Pai daca i-a cheltuit, normal sa nu mai apara in declaratia de avere din moment ce nu-i mai are.

                          Comment


                          • kg de saorma zilnic...

                            Comment


                            • Problema mare e ca unii romani, inclusiv de pe aici, il admira pe Livake.
                              Ce parere are un strain daca romanii isi alinta copilul mic "hotu' lu' tata"?

                              Comment


                              • Tot o ardeti cu abuzul in serviciu care se traduce prin furt.
                                In primul rand am senzatia ca se neglijeaza cu buna stiinta definitia furtului.
                                FURT, furturi, s. n. Infracțiune care constă în însușirea pe nedrept a unui lucru mobil din posesiunea sau deținerea unei persoane, fără consimțământul acesteia; hoție, furătură. – Din lat. furtum.

                                Un director al unei autoritati administrative face niste achizitii de cateva sute de milioane; peste cativa ani vine procurorul peste el si-l acuza de abuz in serviciu, pentru ca achizitia a costat mult prea mult si "dincolo" halatu' era mai ieftin.
                                In mod clar, directorul ala a creat o paguba bugetului; dar nu se poate dovedi ca a furat. De ce sa fie neglijenta, poate a facut-o cu buna stiinta; de-a dreaq.
                                ...
                                Cine are cap, intelege.


                                In mod gresit se induce ideea empatiei fata de anumite persoane. Despre principii vorbesc si modul de intelege a unor situatii.
                                Last edited by IancuMIC; 2 March 2017, 22:44. Reason: Automerged Doublepost
                                Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google