Discutii despre orice, mai putin pe teme politice

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Fanez ti-am spus ca nu tem ai bag in sema pana nu citesti postul intreg, link-urile puse de tine...si in general pana te interesezi putin (un minim decent)?

    Comment


    • Asa sa faci.

      Comment


      • Partidul condus de Liviu Dragnea nu renunta la atacarea Codului Penal. PSD a depus la Senat un proiect de lege de completare a unui articol din Codului Penal prin care întreprinderea de actiuni pentru schimbarea ordinii constitutionale sau împiedicarea exercitarii puterii de stat sa se pedepseasca cu închisoarea de la 6 luni la 3 ani, dar si interzicerea unor drepturi. Initiativa îi apartine senatorului PSD, Tudor Ciuhodaru si a fost depusa la Senat pe 1 martie. Desi senatorul sustine în expunerea de motive ca proiectul este necesar întrucât europarlamentari de etnie maghiara au cerut autonomia Tinutului Secuiesc, iar democratia din România nu poate merge pâna la nivelul la care, prin abordari extremiste, se ataca esenta statului român, lipsa clara a unor prevederi poate duce si la pedepsirea protestelor împotriva actiunilor Guvernului, care de altfel, este legitimat sa emita Ordonante de Urgenta, spre exemplu. Pe de alta parte, doua articole din Constitutie prevad dreptul la libertatea de exprimare si dreptul la Libertatea întrunirilor, daca se desfasara pasnic, fara arme. Fapt ce ar face ca initiativa lui Ciuhodaru sa fie neconstitutionala. Precizam ca posibilitatea ca acest proiect de lege sa sactioneze penal protestul a fost avansata pe Facebook si de Elena Calistru, presedintele unui ONG care lupta pentru justitie si implicare civica.

        Comment


        • Fanez...bun...m-am sperait ca nu ti-am spus.

          Comment


          • @bolovan, ai ajuns pana aici?
            RADU BERCEANU - 2006-2007, 2009-2010
            Americanii reiau lucrările pe şantier. În 2006 este făcută publică o parte din contract. S-au alocat mai mulţi bani. Sunt inauguraţi primii 42 de kilometri ai autostrăzii. Premierul Emil Boc şi Radu Berceanu au făcut un drive- test cu o Dacie Logan....
            ANCA BOAGIU - 2010-2011
            Executivul a impus companiei să reducă costurile pentru fiecare km, de la 25 de milioane de euro- la 6,9 milioane și reducerea cu 30% a valorii contractului. S-au inaugurat 10 km și s-au reziliat șase tronsoane fără a se plăti un leu de la bugetul de stat americanilor.
            DAN ȘOVA - 2012-2013
            Ministrul Delegat pentru Marile Proiecte, Dan Șova, a anunțat rezilierea contractului. Nu a semnat el, ci șeful CNADNR - Mircea Pop, cel care era director adjunct, responsabili de autostrăzi, în 2004 -an în care s-a parafat contractul.
            PSD a depus la Senat un proiect de lege de completare a unui articol din Codului Penal prin care ”întreprinderea de acțiuni” pentru ”schimbarea ordinii constituționale sau împiedicarea exercitării puterii de stat” să se pedepdească cu închisoarea de la 3 luni la 6 ani, dar și interzicerea unor drepturi.
            Excelent. Buna initiativa.

            Dupa ce au terminat de mancat, inainte de primi desertul, cele 120 de persoane s-au ridicat brusc de la masa, au fugit spre masini si au plecat fara sa achite nota de plata care se ridica la peste 2.000 de euro.
            Angajatii spun ca nu au niciun dubiu ca cei 120 erau romani, pentru ca au recunoscut limba si, in plus, ar fi vazut un document de identitate al unuia din meseni.


            N-au dubii? Adica numai romanii sunt in stare de asa ceva...
            Daca noi zicem despre noi ca suntem un popor de hoti, ce sa mai zica strainii? ne-am facut-o cu gurile noastre.
            Last edited by Fanez; 3 March 2017, 10:25. Reason: Automerged Doublepost

            Comment


            • Hai ca e paguba mica 2000 euro

              Comment


              • 2000 de euro la 120 de oameni, consumatie de 16,66 euro/cap de vita furajata.
                Asta e meniu de praznic, nu de restaurant. Le-a dat cate o bere si o shaorma?

                Comment


                • Eu zic ca ar fi buna o initiativa legislativa astfel incat sa fie pedepsiti toti astia care denigreaza tara, poporul, natia, neamul etc.

                  Comment


                  • Sa dea un OUG guvernu'. Toti care denigreaza psd-ul, sa fie trimisi la ocna. Sa li se confiste averea si sa fie vanduta, iar banii obtinuti sa fie varsati in contul lui Livake.

                    Comment


                    • Fane ai ieșit prin Europa sa vezi cum ne percep străinii? Eram la Frankfurt cu o colega, am luat un tren spre aeroport. Evident la automatul de bilete nu a specificat clasa pentru care am cumpărat. Ne-am urcat în tren la clasa 1, obișnuiți ca la Viena, același tarif. Surpriza, a venit un negru polițai. Am arătat biletul. Ca e o problema. Am coborât în aeroport, am zis ca suntem din România și el de colo a avut o reacție sfidătoare: o da românii. Ne-a zis ca multi romani circula în tren fără sa plătească și ca sunt obraznici. Apoi ne-a zis ca în loc de 40 euro amenda sa plătim doar 20, ca am răspuns cu calm și ca ne face o favoare. Asta e percepția Europei, ca romanii sunt hoti/corupti și ce mai vrei. Pestele de la cap se strica, asa ca reputația de parlamentari corupti/hoti este reprezentativa pentru popor. Ei se balacaresc/acuza în public, dar în spate se pupa/fura/distreaza împreună și rad apoi de fraierii (aka popor) care ii voteaza.

                      Spunând că sărbătoresc un botez, cei 120 de români au intrat în restaurant, au comandat apă, sucuri, mâncare și 30 de sticle de whisky. După ce au terminat, au luat-o la fugă către mașinile din parcare spre stupefacția ospătarilor. Aceștia au încercat să îi oprească, dar românii au amenințat că dau cu mașinile peste ei.*
                      120 de români au fugit de la un restaurant din Spania fără să plătească consumația, transmite corespondentul Digi24 la Madrid, Ciprian Bălțoiu. Paguba pentru micul restaurant din Bembibre, provincia Leon, se ridică la 2000 de euro. Contactată de Digi24...
                      Last edited by aris86; 3 March 2017, 10:39. Reason: Automerged Doublepost

                      Comment


                      • Lasa ca in Romania va fi legal sa furi, ce treaba avem noi cu Europa? Aia cu ale lor, noi cu ai nostri infractori la conducerea parlamentului.
                        Democratia in Romania inseamna sa dai libertate tuturor sa fure.

                        Comment


                        • Originally posted by aris86 View Post
                          ... Pestele de la cap se strica, asa ca reputatia de parlamentari corupti/hoti este reprezentativa pentru popor. .
                          Sa schimbam capu' la tara asta.
                          Macovei ne ajuta cu reputatia de genul asta.

                          Originally posted by mr.K View Post
                          Sa dea un OUG guvernu'. Toti care denigreaza psd-ul, sa fie trimisi la ocna. Sa li se confiste averea si sa fie vanduta, iar banii obtinuti sa fie varsati in contul lui Livake.
                          si asta. dar s-o dea ziua, pe la 10-11 dimineata cand se mai trezesc useristii care dorm in parlament peste noapte.

                          Originally posted by mr.K View Post
                          Lasa ca in Romania va fi legal sa furi...
                          Democratia in Romania inseamna sa dai libertate tuturor sa fure.
                          Dar numai pana la 200.000 de lei. Acum nu stiu cum o sa fie, 200.000 in total sau 200.000 la fiecare furt?
                          Last edited by Fanez; 3 March 2017, 10:46. Reason: Automerged Doublepost

                          Comment


                          • Sa fie 200.000 de fiecare furt, ce naiba sa faci doar cu 200.000 lei? Atat costa doar gardul la vila din Alexandria.
                            Mai furi de 200.000 si a 2-a zi, ai si de o cusca pentru caine.

                            Comment


                            • La cat costa suruburile in Romania nu cred ca-ti ajung 200.000 pentru cusca. Poate daca o bati in cuie, dar si asa, e scump lemnul caci il cumperi tocmai din Austria.

                              Comment


                              • Bine ca macar nu dai bani pe caine, mergi in Bucuresti si alegi unul de pe strada, din aia lasati de primarie in libertate.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google