Discutii despre orice, mai putin pe teme politice

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Spunem adio administraţiilor şi regiilor şi constituim societăţi pe acţiuni, aşa cum se întâmplă în întreaga Europă, sub controlul Consiliului General, cu plan de investiţii şi strategie aprobate de CGMB
    In alta ordine de idei, se tot vorbea despre firme care erau abonate, la bugetul capitalei, despre regii si companii care erau suspectate de contracte dubioase si atribuiri suspecte.
    Pana una alta, macar la nivel declarativ si al bunelor intentii, proiectul pare interesant.

    Firea a afirmat că Primăria Capitalei nu va distorsiona mediul privat din Bucureşti, pentru că nu toţi antreprenorii români şi străini aveau acces la bugetul Capitalei, iar ani de zile doar câteva firme au fost "abonate" la banul public
    ...
    Eu nu bag mana in foc pentru reusita acestei actiuni a carei finalitate ar urma sa aduca noi locuri de munca, reducerea tarifelor la utilitati a serviciilor publice. Dar, pana a te situa contra indiferent ce s-ar face e chestiune de opozitie (nu o pozitie ) falimentara.

    Primarul general al Capitalei, Gabriela Firea, a declarat, la şedinţa CGMB de marţi, în cadrul căreia se va supune la vot acordul de principiu pentru înfiinţarea a 19 societăţi comerciale ale municipalităţii, că beneficiile creării acestora ar
    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

    Comment


    • Desi a zis foarte clar:
      constituim societati pe actiuni, asa cum se intampla în întreaga Europa, sub controlul Consiliului General, cu plan de investitii si strategie aprobate de CGMB
      contrazitia debiteaza:
      Anuntul primarului general Gabriela Firea privind infiintarea a 19 societati comerciale care sa administreze activitatile Primariei este o escrocherie ce nu trebuie lasata sa se produca. În primul rând, prin infiintarea celor 19 societati comerciale se fragmenteaza si se amesteca cadrul de supraveghere al circuitelor financiare si al evaluarii calitatii serviciilor prestate....
      ...Infiintarea unor societati comerciale inseamna înlocuirea responsabililor politici, care acum sunt cunoscuti, cu niste echipe manageriale 'fara chip', autonome în raport cu cetatenii, dar fidele grupurilor de partid...
      pai asta n-a inteles nimic, doar ca rumega niste motive false ca sa fie contra.


      Pentru cei cu "strada", manifestatii ca "nu ne convine" etc
      CEREM NATIONALIZAREA TUTUROR RESURSELOR NATURALE ALE ROMANIEI !

      CEREM CA CEI CARE AU INSTRAINAT RESURSELE ROMANIEI IN ULTIMII 25 DE ANI FARA A INTREBA IN NICI UN FEL CETATENII ROMANIEI DACA SUNT DE ACORD CU ACEST LUCRU SA FIE TRASI LA RASPUNDERE SI JUDECATI PENTRU FAPTELE LOR.
      https://petitieonline.net/petitie/44953153 sunt curios daca se aduna 500.000 de semnaturi. Ajung chiar si 100.000
      Last edited by Fanez; 5 March 2017, 22:31. Reason: Automerged Doublepost

      Comment


      • Daca primaria Bucuresti n-ar toca si bani de la bugetul de stat, bugetul sanatatii si de la bugetul asigurarilor sociale, pe ceilalti cetateni ai tarii nu ne-ar interesa cate sute de firme infiinteaza blonda pe banii bucurestenilor.
        Dar se pare ca trebuie sa ne intereseze, partidul vrea sa fure fara a se murdari primarita pe maini, de aia infiinteaza acele societati comerciale.

        Comment


        • Daca primaria Bucuresti n-ar toca si bani de la bugetul de stat, bugetul sanatatii si de la bugetul asigurarilor sociale,...
          Iar dezinformezi.
          Care e legatura?

          Comment


          • Eu zic sa te informezi tu.
            Casca ochii, ca sa vezi legatura.
            Alta intrebare?

            Comment


            • Ochii se deschid sau se inchid, nu se casca si nici nu se belesc.
              Arata-mi si mie cum toaca primaria bani din bugetele de care zici.

              Comment


              • Creşterea economică supraestimată de Cabinetul Grindeanu este pusă în pericol de rezultatele obţinute în prima lună a acestui an. Scăderea veniturilor totale, încă din ianuarie, ne aduce aminte de anii de criză.

                Veniturile totale la bugetul consolidat au cunoscut în prima lună a acestui an o diminuare cu 5,7% în termeni nominali. Cele mai mari scăderi s-au înregistrat la veniturile din impozitul pe profit (-35,4%) şi la încasările din TVA (-24,8%). Diminuarea veniturilor totale în ianuarie 2017 comparativ cu aceeaşi lună a anului trecut este un semnal prost pentru economia românească, în situaţia în care actuala guvernare şi-a propus o creştere PIB de 5,2% în acest an. De altfel, bugetul pentru anul în curs a fost construit pe această creştere economică record, deşi experţi străini şi specialişti români în domeniul fiscal au atras atenţia guvernului că este imposibil ca România să atingă această ţintă. În acelaşi timp, cheltuielile au fost majorate cu 3,5%, o creştere importantă fiind consemnată la cheltuielile de personal, care au urcat în prima lună a acestui an cu 8,2%.

                Totuşi, Ministerul Finanţelor a reuşit să păstreze bugetul consolidat pe excedent, ce-i drept, de doar 0,37% din PIB. Cu toate acestea, până la finele anului, este greu de crezut că Finanţele reuşesc să se încadreze sub ţinta de deficit bugetar de 3%, chiar dacă MFP a reiterat această situaţie după ce doi comisari europeni au atras atenţia autorităţilor române că nivelul de 3% din PIB va fi depăşit.

                Contactat de Capital, preşedintele Consiliului Fiscal, Ionuţ Dumitru, a precizat că începutul de an pe încasări este unul slab, mai ales că urmează noi cheltuieli salariale promise de Executivul Grindeanu. „E prematur să tragem o concluzie. Dar începutul e unul slab. În condiţiile în care avem scădere la venituri din colectarea de taxe şi impozite. E o scădere mai mult decât mare pe TVA. O scădere de 24% a încasărilor la TVA e una foarte abruptă. Pe cheltuieli, la investiţii, în termeni comparabili cu aceeaşi lună a anului 2016, e o scădere foarte mare. Impactul creşterilor salariale urmează în următoarele luni“, ne-a declarat Ionuţ Dumitru.

                -24,8% cu atât au scăzut încasările din TVA în ianuarie 2017 faţă de aceaşi lună a anului trecut

                -55% este diminuarea cheltuielilor de investiţii în prima lună a anului

                -36% este scăderea în termeni nominali a excedentului bugetar în ianuarie a.c. faţă de prima lună din 2016
                Prima lună a guvernării PSD dă cu minus: Scăderea veniturilor totale, încă din ianuarie, ne aduce aminte de anii de criză - Capital.ro


                Pensionarii care au mâncat gratuit la cantina socială din Palazu Mare, în 2013, trebuie acum să plătească pentru toată consumaţia. Fostul primar, Radu Mazăre, le-a acordat tuturor bătrânilor cu pensii sub 500 de lei gratuitate, deşi nu era legal

                Curtea de Conturi a descoperit problema şi îi obligă pe beneficiari să plătească restanţele care se ridică şi la două mii de lei de persoană. Cei nemulţumiţi pot contesta decizia Curţii de Conturi la Tribunal în termen de 30 de zile.

                Doamna Paraschiva are 70 de ani şi face zilnic naveta de la Constanţa la Palazu Mare, pentru două mese calde. Acum povesteşte printre lacrimi despre necazul care a căzut pe capul ei: trebuie să plătească ce a mâncat în 2013.

                Zeci de bătrâni sunt în aceeaşi situaţie.
                Last edited by aris86; 6 March 2017, 10:11. Reason: Automerged Doublepost

                Comment


                • Fostul primar, Radu Mazăre, le-a acordat tuturor bătrânilor cu pensii sub 500 de lei gratuitate, deşi nu era legal
                  Eu n-am inteles de ce era ilegal. Mai jos zice ca
                  În 2013, fostul primar Radu Mazăre a dat o Hotărâre de Consiliu Local prin care toţi bătrânii cu pensii de până la 500 de lei să primească cele două mese fără nici o cotizaţie.
                  Cineva a platit mesele alea. Nu vad de ce ar trebui sa plateasca "beneficiarii" respectivi. In cel mai rau caz, daca este cum se prezinta, sa plateasca Mazare.
                  In alta ordine de idei http://www.micapi.ro/articole/actual...n-craiova.html

                  Acum, daca omul are dreptate... are.
                  „Din păcate, în România ne ocupăm de nimicuri, de multă vreme. În loc să construim o viziune pentru viitorul României, aşa cum am cerut de nenumărate ori, în care partidele politice, elita politică, intelectuală a ţării să fie angrenate, stăm şi ne irosim vremea cu tot felul de fleacuri şi mă uit şi la unii din intelectualii de renume din România, care nu sunt în stare să depăşească această condiţie a discutării fleacurilor şi văd că se complac în această formulă de multă, multă vreme.
                  În acest timp, sigur că la Bruxelles ţările europene încearcă să găsească o formulă de relansare a UE, un nou proiect european, mai ales după ieşirea Marii Britanii sau, mai bine zis, după referendumul din Marea Britanie, pentru că Marea Britanie nu va ieşi decât, probabil, peste doi ani, în mod efectiv. Acum, lumea a început să discute ce este de făcut odată cu ieşirea Marii Britanii”.
                  Călin Popescu-Tăriceanu, emisiune „Dosar de politician” – B1 TV
                  Last edited by Fanez; 6 March 2017, 11:20. Reason: Automerged Doublepost

                  Comment


                  • A avut timp sa puna in practica ce gandeste, cat a fost prim ministru, mda ce sa zica si el acu.....

                    Comment


                    • „Săptămâna trecută, preşedintele Camerei a lansat un apel la preşedinte, de a organiza o serie de consultări. Apelul a fost dezavuat şi atunci, ceea ce pot să vă spun este următorul lucru: sigur că având în vedere că şi preşedintele are un rol în politica externă, conform Constituţiei, această consultare eu cred că ar fi utilă, ar fi necesară, dar dacă preşedintele nu doreşte, asta este, până la urmă, România nu o să stea pe loc, noi o să trebuiască să ne vedem de interesele noastre. Dacă preşedintele vrea să fie o voce tăcută şi să accepte tot ceea ce se va decide la Bruxelles, peste capul nostru, în privinţa României, e treaba lui.
                      Eu am altă părere şi cred că şi colegul meu, preşedintele Camerei Deputaţilor doreşte să facem o discuţie şi să găsim nu numai un element comun de atitudine şi de poziţie exprimată la Bruxelles, dar va trebui să găsim şi un set de alianţe cu ţările din regiune pentru a ne coordona poziţiile şi a nu fi perdanţii acestor decizii. Eu nu aş vrea ca România să rămână undeva la colţul mesei şi să primim firimiturile de la UE”.
                      Călin Popescu-Tăriceanu, emisiune „Dosar de politician” – B1 TV

                      De cealaltă parte, în România, Klaus Iohannis nu a avut nicio reacţie. Asta deşi ţara noastră, în cazul în care aceste scenario se vor aplica, ar putea să fie trimisă la periferia Europei.
                      sursa

                      In rest, schimbam legea dupa cum ne convine
                      Liviu Marian Pop, ministru pentru Dialog Social in Guvernul Ponta, propune schimbarea Legii Educatiei in favoarea sotiei presedintelui Klaus Iohannis....
                      ..."Trebuie sa schimbam legea. Doamna Iohannis trebuie sa se poata transfera cu serviciul la Bucuresti, iar actualele prevederi nu ii permit.
                      sursa


                      Pai asa ne place psd-ul, altfel sunt "o gasca de politicieni penali"

                      A avut timp sa puna in practica ce gandeste
                      aşa cum am cerut de nenumărate ori,
                      Trebuia sa-i ia pe aia cu japca sa-i puna la treaba, este?

                      Alta intrebare?
                      „Dictatura fascista avanseaza in Romania/iar cei care inca mai cred ca ei lupta pentru democratie si "Stat de Drept" ( gen Doamna Mungiu Pippidi) ar trebui sa accepte aceasta realitate.

                      Pe „ziare.com” - siteul oficial al Sistemului (unde oficiaza zilnic doamna Ioana Ene Dogioiu pe post de Mare Preoteasa a "Sectei Sfantului Binom") apare apelul la desfiintarea CCR”, a scris Ponta, pe Facebook.
                      Sursa evz
                      Last edited by Fanez; 6 March 2017, 12:15. Reason: Automerged Doublepost

                      Comment


                      • mungiu pipidi ramane doar o vita cu cabina de termopan. check this out
                        Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                        Comment


                        • Originally posted by Fanez View Post
                          Ochii se deschid sau se inchid, nu se casca si nici nu se belesc.
                          Arata-mi si mie cum toaca primaria bani din bugetele de care zici.
                          Eu iti spun doar atat: studiaza sursele de finantare ale bugetelor locale.

                          Tariceanu: DNA e complet deraiata si scapata de sub orice control. Procurorii au carente grave de tot de judecata, de morala
                          As intelege sa-mi vorbesca de morala un cetatean mai presus de orice banuiala, dar nu specimenul asta, anchetat pentru marturie mincinoasa si favorizarea infractorului.
                          Cata morala e in actiunile sale?

                          Am auzit ca si fostele lui neveste ar avea ceva de reclamat la morala d-lui, carevasazica, nu o are impecabila. Morala.
                          Last edited by mr.K; 6 March 2017, 13:47. Reason: Automerged Doublepost

                          Comment


                          • Despre centura capitalei:
                            Primarul general al Bucurestiului, Gabriela Firea, a declarat, duminica seara, ca poarta discutii cu reprezentantii Guvernului pentru ca primaria Capitalei sa preia constructia soselei de centura a orasului.
                            ...Finantare cu siguranta vom avea, atat din resurse proprii, cat si din alte fonduri. M-am intalnit cu reprezentantii mai multor institutii financiare internationale si suntem solvabili. Vin sa ne ofere bugete pentru proiecte pentru ca nu avem un grad mare de indatorare. Sigur, dorim sa negociem ca sa nu lasam datorii mari la primaria Capitalei si sa gasim dobanzi avantajoase", a spus primarul general.
                            sursa

                            Primaria Capitalei ar putea accesa fonduri europene pentru finantarea consolidarii la imobilele din Centrul Vechi, proprietate privata, urmand apoi sa recupereze de la proprietari, esalonat, banii, a declarat primarul Capitalei, Gabriela Firea
                            sursa

                            Alte surse de finantare.
                            Despre "greaua mostenire:"
                            Primăria Municipiului Bucureşti (PMB) informează că Bucureştiul pierde finanţare din fonduri europene şi de la bugetul de stat în valoare totală de 124.183.654 lei pentru trei proiecte care nu vor fi finalizate la 31 decembrie 2015, termenul stabilit prin acordul de finanţare în cadrul Programului Operaţional Regional 2007-2013 (POR), precum şi alte aproximativ opt milioane de lei, care puteau fi utilizaţi din fonduri europene, şi care vor fi plătiţi din bugetul Primăriei Capitalei pentru continuarea altor trei proiecte, pentru care s-a solicitat prelungirea termenului de implementare până la data de 30 iunie 2016.
                            sursa

                            Prin urmare, n-am gasit finantari din bugetul sanatatii. Din bugetul de stat si cel al asigurarilor sociale, n-am vazut ce mare suma s-a luat dar din acestea se finanteaza toate primariile din tara inclusiv cea de la Iasi. Nu stiu chirică de unde a finantat ce-o fi finantal "el" pe acolo.

                            Comment


                            • Din bugetul sanatatii se finanteaza spitalele, prin casa se sanatate. Spitale care sunt in subordinea consiliului local.
                              Care consiliu local isi pune managerii lui, ca sa toace banii.

                              Comment


                              • Originally posted by mr.K View Post
                                As intelege sa-mi vorbesca de morala un cetatean mai presus de orice banuiala...
                                Cine ar fi ala?

                                Originally posted by mr.K View Post
                                Din bugetul sanatatii se finanteaza spitalele, prin casa se sanatate. Spitale care sunt in subordinea consiliului local.
                                Care consiliu local isi pune managerii lui, ca sa toace banii.
                                Aha. Deci spitalele.
                                Aha. Deci consiliul general. Cine il formeaza?
                                La iasi de unde se finanteaza spitalele?
                                Last edited by Fanez; 6 March 2017, 14:14. Reason: Automerged Doublepost

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google