Discutii despre orice, mai putin pe teme politice

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by IancuMIC View Post
    ...
    Imi exprim parerea ca 400 de milioane, cat planuia Ciolos sa plateasca olandezilor pentru o corabie, ...
    Era abuz in serviciu.

    Comment


    • Sa respectam Constitutia, legile tarii, principiul separatiei puterilor in stat.
      Sa respectam deciziile CCR, chiar daca nu ne convin, deciziile instantelor, singurele care pot clasifica un om in vinovat sau nevinovat, drepturile fundamentale ale omului.
      Mare lucru, nu e, dar pentru neosecuristi, asta e blasfemie, din moment ce singurul criteriu de clasificare a oamenilor o constituie doar aparteneta politica.

      Asta doresc eu. Cine mai doreste la fel?
      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

      Comment


      • Originally posted by IancuMIC View Post
        Asadar, achizitia corvetelor va fi reluata, respectandu-se procedurile legale, inclusiv aprobarea Parlamentului Romaniei.
        Adica nu s-au respectat procedurile legale. DNA, ceva? Oha!

        Originally posted by mr.K View Post
        Macar poti sa citesti tot?
        Te cam arunci ca pestele la râm.[emoji38]
        Ma refeream la "paguba" de 200.000 care in oug 13 era in lei, cand dna se ocupa de pagube de peste 200.000 de euro. Daca iei mita peste 10.000 de euro se aplica ce zici tu.

        Originally posted by IancuMIC View Post
        Asta doresc eu. Cine mai doreste la fel?
        Orice om normal, cu mintea intreaga, care traieste in "realitatea reala" si care nu e spalat pe creier.
        Last edited by Fanez; 13 March 2017, 20:13. Reason: Automerged Doublepost

        Comment


        • Nea Fane, eu inca imi permit sa gandesc cu propriul cap din dotare si evident nu aduc acuzatii, doar de dragul acuzatiilor.

          Guvernul Ciolos a hotarat prin HG achizitia corvetelor; 1, 6 mld euro, cand alta tara plteste doar jumatate din pret pentru aceiasi SIGMA. Acel HG, nu tinea loc de contract era doar un pas care stabilea doar conditiile si liniile mari in care un astfel de contract poate fi semnat intre statul roman si compania vizata. Initierea achizitiei publice are loc abia dupa aprobarea din partea parlamentului. Asa ca, tot parlamentul trebuie sa hotarasca.
          Nu am vorbit de hotie, sa fim intelesi.
          Totusi, pentru care motiv te grabesti sa dai asemenea HG, in ATENTIE, 29 dec, cand din 11 dec, nu mai aveai autoritatea morala sa angajezi statul roman, in asemenea contracte. Nu vi se parea onest sa lasi viitorul guvern sa-si faca alegerile, pe care le considera necesare?
          Intreb, nu dau cu paru'?
          Last edited by IancuMIC; 13 March 2017, 20:27.
          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

          Comment


          • Originally posted by mr.K View Post
            Pe Ciordache in ce guvern il incluzi?

            Majoritatea au fost/sunt cercetati penal.
            Unii au fost si condamnati.
            Asa ca, lasa paiul DNA, uitat-te la barna numita MJ.
            Iordache n-a facut tampenii.
            Majoritatea de care vorbesti, asa cum am spus, sunt cei de dinaintea guvernului actual.

            Originally posted by IancuMIC View Post
            ...
            Totusi, pentru care motiv te grabesti sa dai asemenea HG, in ATENTIE, 29 dec, cand din 11 dec, nu mai aveai autoritatea morala sa angajezi statul...
            Adica abuz in serviciu.
            Last edited by Fanez; 13 March 2017, 20:32. Reason: Automerged Doublepost

            Comment


            • O tot dam dupa visin, dar in ce priveste corvetele, totul se rezuma la spaga.
              Reluarea achizitiei inseamna renegocierea spagii.
              Cand psd se pregateste sa sparga aiurea in 2017 vreo 6 MILIARDE de euro prin satele tarii, 1.6 miliarde deja pare o suma mica, pentru niste lucruri concrete, cum ar fi corvetele.
              Bine ca a cumparat Nastase ieftin fregatele.

              Preţul fregatelor cumpărate de România - de trei ori mai mare decât valoarea reală


              Blidea.Contraamiralul Blidea a fost cel însărcinat cu aducerea fregatelor britanice în România. Blidea susÅ£ine că marina olandeză oferise, la acea vreme, fregate similare, dar mai bine echipate

              Tot asa, si guvernul Nastase a semat contractul pe final de mandat, cand, dupa spusele colegilor, nu mai avea dreptul moral de angaja statul roman.
              Last edited by mr.K; 13 March 2017, 22:19.

              Comment


              • Primarul general Gabriela Firea va fi sanctionata cu amenzi de aproape trei sute de mii de lei (peste 70.000 de euro), pentru ca primaria nu a pus în executare, de ani de zile, hotrâri ale instantelor, ramase irevocabile.

                Potrivit*cetateanul.net,*principalii responsabili de amenzile pe care primarul general Gabriela Firea va fi obligata sa le plateasca sunt arhitectii sefi ai Capitalei, Gheorghe Patrascu si Adrian Bold.
                http://m.evz.ro/amenda-uriasa-pentru...ur-si-sim.html
                Pai de ce sa platesc eu daca de vina sunt cei doi?

                Comment


                • Plateste o laie.
                  Ori faci pe naivul, ori esti naiv.

                  Cătălin Rădulescu, deputat PSD de Argeş, spune că protestatarii din Piaţa Victoriei ar trebui înfruntaţi cu tunuri de apă: „De ce mai stau ca proştii, acolo? N-au treabă? N-au serviciu? N-au copii?”.
                  Alt destept.
                  Mai mult, el ameninţă că şi-a păstrat mitraliera AKM cu care a luptat la Revoluţie şi e pregătit să o folosească din nou.
                  1. A luptat in bucatarie.
                  2.Detinerea unei arme de asalt e infractiune.
                  3.Amenintarile emanate de tantalau ar trebui sa-l excluda din partid, din viata politica.

                  Alo, parchetul, nu il cercetati pe agariciul asta daca are arma de care spune?

                  Cătălin Rădulescu, deputat PSD, un om cu o condamnare definitivă în CV şi cu multe de scandaluri bifate în viaţa publică: - jignit ziarişti locali - înjurat cetăţeni pe facebook (replica sa preferată în discuţiile cu soroşiştii este: „suge-o!”) - ameninţat poliţişti care l-au amendat pentru viteză - şi altele.
                  Mare om.
                  Fane, numai idoli condamnati ai.

                  Iordache n-a facut tampenii.
                  Demisia a fost un fel de premiu, nu?
                  Tu gandesti pe invers.
                  Last edited by mr.K; 13 March 2017, 22:44. Reason: Automerged Doublepost

                  Comment


                  • Pai si ce un puscarias ca Nastase, a ajuns sa fie etalonul cinstei si corectitudinii in Romania? S-a tot spus ca vom avea o altfel de guvernare si am avut de ne-am rupt.
                    Daca avem in vedere pretul pe cele 4 corvete si pe blindatele de la Rheinmettal, ajunge la 4 mld de euro, ceea ce inseamna ca in urmatorii 6 ani, tara asta si-a epuizat cheltuielile in domeniul investitiilor militare. Si asta in favoarea Olandei si Gemaniei.
                    ...
                    Ciudata optica mai au romanii; cum arati ca unu a procedat incorect, imediat sare cineva si iti arata ca si altii au fost incorecti. Cu modul asta de gandire in mod sigur ajungem sa ne furam singuri caciula.
                    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                    Comment


                    • Am invata asta de la tine si de la Fane, care sariti sa aratati care penelist/pedelist a mai gresit in trecut.
                      Demagogilor!
                      Atat va mai aparati coruptii, de zici ca primiti si voi ceva.


                      Eu ma uit ce tampenii declara pesedistii in public, fara a fi sanctionati.

                      Incerc sa imi imaginez ce s-ar alege de tara asta și sistemul ei de Justitie, daca s-ar antampla ceva cu presedintele tarii și ar prelua fraiele puterii Tariceanu. Am ajunge o tara cu o singura lege, pesedeaua.
                      Last edited by mr.K; 13 March 2017, 22:54.

                      Comment


                      • @Fanez te-am mai rugat inainte sa vorbesti sa te documentezi putin (am si primit warning pe chestia asta...nu's de ce eu...). Nu primarul o plateste (chiar daca a fost data primarului). O plateste cel care a gresit...sau o plateste institutia si se intoarce impotriva celui care a gresit (nu la popriu...adica, o plateste serviciu economic si iti pune tie poprire pe salar). Citeste putin legislatia...alb pe negru...scrie foarte frumos. Institutia se poate intoarce impotriva celui care a gresit.
                        Ca sa iti explic in speta de fata:
                        Primarul (nu conteaza cum il cheama...nu conteaza daca a fost X sau Y in functie)...primeste amenda (nu se specifica in amenda persoana, ci institutia primarului prin primar). Institutia are parghiile legale sa-ti ceara tie Z care ai gresit sa platesti amenda. Daca refuzi, institutia o plateste ea si sau te da in judecata sau iti pune direct poprire pe salar (depinde de tipul amenzii).
                        Deci...astia doi or sa plateasca...asta daca nu dau limbi persoanei care trebuie (aka o domnita mare luptatoare spre lumina)...si plateste primaria...si lasa asa...

                        Comment


                        • Am invata asta de la tine si de la Fane, care sariti sa aratati care penelist/pedelist a mai gresit in trecut.
                          Demagogilor!
                          Atat va mai aparati coruptii, de zici ca primiti si voi ceva.
                          Am in comun cu pesdeu tot ata cat ai si tu cu udemeru; postez ce vreau, postezi ce vrei, care-i problema? Vorbind despre demagogie, esti la fel de demagog. Ma respecti te respect; nu, ai acelasi tratament.
                          Nu-ti convine ce spun, ignora-ma. La fel voi face si eu. Haidi' pa.
                          Last edited by IancuMIC; 13 March 2017, 23:36.
                          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                          Comment


                          • Originally posted by bolovan View Post
                            @Fanez te-am mai rugat inainte sa vorbesti sa te documentezi putin (am si primit warning pe chestia asta...nu's de ce eu...). Nu primarul o plateste (chiar daca a fost data primarului). O plateste cel care a gresit... Institutia se poate intoarce impotriva celui care a gresit...
                            1. O fi fost din cauza "formularii rugamintii".
                            2. Asa mi se pare corect si asa stiam ca se face dar stirea a fost prezentata de parca Firea trebuia sa aduca bani de la ea de acasa. Scrie acolo ca "primaria trebuie sa plateasca..." bla-bla, de parca primaria e de vina.

                            Comment


                            • Eu de mult am renuntat sa mai citesc prea multe stiri (de regula citesc titlul...si daca pare ceva interesant...incep si sap...daca nu...nu ma intereseaza...si uit de existenta).
                              Ca sa intelegi de ce pun la indoiala tot ce citesc stire (indiferent ca-i de al oficina PSD-sta, PNL-ista, Independista...etc)

                              Imaginea asta este cea mai elcvoenta pentru toata presa (si aici nu vorbesc doar de presa romaneasca)
                              Attached Files

                              Comment


                              • Originally posted by mr.K View Post
                                ...
                                Fane, numai idoli condamnati ai.
                                Demisia a fost un fel de premiu, nu?
                                Tu gandesti pe invers.
                                Idolii mei, lohanus, nae danutz, lazarush si codruta, inca n-au fost condamnati.
                                Demisia a fost un fel de: "daca va incurc, eu plec."

                                Originally posted by mr.K View Post
                                ...
                                Cand psd se pregateste sa sparga aiurea in 2017 vreo 6 MILIARDE de euro prin satele tarii, 1.6 miliarde deja pare o suma mica...
                                Asa e, doar nu mergem cu barcile pe sosele, nu ne trebuie infrastructura rutiera, nu ne trebuie nimic. Cheltuim bani ca sa ne dezvoltam ca tara, da-o-ncolo de treaba.

                                Originally posted by bolovan View Post
                                Eu de mult am renuntat sa mai citesc prea multe stiri (de regula citesc titlul...
                                Asta am observat de mult.
                                Last edited by Fanez; 13 March 2017, 23:57. Reason: Automerged Doublepost

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google