Discutii despre orice, mai putin pe teme politice

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Fanez nu-i rau sa-l faci frumos...dar bunicul meu avea o vorba (sa ma scuze moderatorii): curul spalat si calcaiul c**t
    Sau chestia asta-i ca si o profa pe care o aveam cand eram la constructii civile: nu se spala cu saptamaniile...in schim se dadea cu kg de parfum ca sa acopere mirosul...ne lacrimau ochii la seminarii

    Comment


    • Originally posted by bolovan View Post
      https://ro.wikipedia.org/wiki/Bucure%C8%99ti
      2 mil rotunjit. Ti-am mai spus citeste inainte
      ..
      In 2004:
      Potrivit datelor furnizate de Directia Generala de Evidenta Informatizata a Persoanei, in Capitala traiesc 2.070.235 de persoane.

      Neoficial insa, sociologii sustin ca pe 228 de km patrati, atit cit masoara Bucurestiul, se inghesuie peste 3,5 milioane de oameni, veniti din toate colturile tarii.
      http://mobile.hotnews.ro/stire/1265731 anul asta:
      Bucurestiul e casa pentru 2,4 milioane de locuitori (neoficial, 3,4 milioane)
      https://republica.ro/cum-rezistati-in-acest-bucuresti
      Alta:
      populatia barbateasca este de sub 907.000 persoane, partea femeiasc este cu 14% mai numeroasa, ajungând la 1,03 milioane.
      http://m.evz.ro/adevarul-despre-locu...pt-946968.html si doar 936.000 muncesc?
      Ii mai punem si pe cei care fac naveta din zonele limitrofe?

      Comment


      • A murit Ileana Ciuculete..
        Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

        Comment


        • @Fanez

          Acum...este discutabil. Noi acolo discutam de cifre oficiale...de populatie inregistrata.
          Asa, in teorie, Timis-ul are 447.131 locuitori, iar forta ocupata 237.862...adica 53%. Probabil aici nu sunt inclusi minorii si nici pensionarii

          Comment


          • Originally posted by Seba View Post
            acum ceva vreme parca s-a cerut punerea link-ului. hai sa ne tinem de reguli, nu sa ne stergem la cele trei litere cu ele.
            S-a cerut... prea general spus. A cerut Iancu.

            Scrie in Regulament? Eu n-am gasit ceva concret.

            Deputatul PSD care a spus ca e pregatit sa traga in protestatari neaga toate declaratiile: Sa nu creada oamenii aceste prostii.
            pesedist... cine se astepta ca asta sa aiba coloana verticala si sa-si asume tampeniile ce le scoate pe gura, cu subiect si predicat.
            Detinerea de are de asalt este infractiune, iar sotul vacii, asta, tipa in gura mare ca are unul acasa.

            * arme

            Cum boala negarii in psd e o realitate, astept negarile cum ca s-ar fi promis ceva in campanie, Acusi se termina paralele de la buget, mai imprumuta de la bancile comerciale cateva miliarde de euro, dar cu alea te tarai cel mult cateva luni. Apoi, gata, dau vina iar pe Ciolos ca nu le-a adunat bani pentru 4 ani de hotii.

            Ar trebui sa avem salarii mult mai decente. Daca vrem sa venim in blugi si mizerabili, lumea o sa ne trateze ca atare. Nu ma descurc. Eu imi folosesc dividendele pe care le iau la sfarsit de an din compania mea, ca sa-mi platesc motorina", a precizat Catalin Radulescu.
            Du-te acasa, tata, daca nu te descurci cu banii astia. lasa pe altul, doar stiai la ce vii cand ai dat spaga la partid ca se te treaca pe lista.
            Doar nu pentru salar ai venit, ci pentu imunitate.
            Auzi la el, plateste motorina. Ai locomotiva de nu iti ajunge motorina de la masina de servici?
            Last edited by mr.K; 14 March 2017, 22:22. Reason: Automerged Doublepost

            Comment


            • Originally posted by Fanez View Post
              Mda, Fanez poate vorbești cu Metrorex sa terminați și voi mai repede metroul din Drumul Taberei. Sa termine pasajul la Piață Sudului, sa facă CB, sa asfalteze străzile pline de gropi și altele. Dar când șpaga e mai importantă, normal ca încep sa cheltuiască banii pe iluminat fantasmagoric.

              @ Rădulescu prin telefon la TVR1 a declarat ca indemnizația de 5000 ron/luna este un salariu de mizerie. La întrebarea de condamnare, a zis: bineînțeles ca este condamnat ca și alți parlamentari.
              Stimate, ce cauți în parlament, dacă nu îți ajunge 5000 ron/luna?

              Comment


              • 5000 + avantaje de 15.000, pe care a uitat sa le mentioneze.
                pesedist hot, scuzati pleonasmul.

                Comment


                • Originally posted by mr.K View Post
                  S-a cerut... prea general spus. A cerut Iancu.

                  Scrie in Regulament? Eu n-am gasit ceva concret....
                  mah, nu scrie in regulament, drept ii. a cerut Iancu sau altcineva, nu stiu sigur. da, Iancu a zis la un moment dat ceva de chestia asta si nimeni n-a avut nimic de obiectat. Cert e ca d eceva vreme cei mai multi cam pun sursa. si mi se pare ok, atata timp cat discutiile sunt mereu gata sa degenereze si orice rahat spus/scris scos din context nu face decat sa ridice si mai mult tonul discutiei. la toti ne mai scapa cate una-alta, chiar si eu am povestit de unii-altii fara sa pun link-uri (mea culpa, mi-a scapat, cum ziceam), dar cand mi s-a atras atentia, n-am comentat ca nu scrie in regulament. da? e o chestie buna si cred ca merita sa ne tinem de ea pe cat posibil.

                  Originally posted by mr.K View Post
                  5000 + avantaje de 15.000, pe care a uitat sa le mentioneze.
                  pesedist hot, scuzati pleonasmul.
                  daca nu erau aia 15000, 5000 e un salariu mic pt un demnitar. dar salariul ala, ca la orice firma, trebuie "confirmat" cu cartela de pontaj, cartela de vot si numarul de initiative legislative, interpelari, etc. mi se pare un rahat sa ai spor de sedinta, in codntiile in care ala e jobul tau, lua-te-ar naiba de parlamentar. stai dracu la sedinte si merita-ti salariul, chiar si aia 15000 in plus. dar munceste de banii aia, putoare...
                  Last edited by Seba; 14 March 2017, 23:08. Reason: Automerged Doublepost
                  Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                  Comment


                  • Originally posted by aris86 View Post
                    Mda, Fanez poate vorbeti cu Metrorex sa terminai i voi mai repede metroul din Drumul Taberei. Sa termine pasajul la Pia Sudului, sa fac CB, sa asfalteze strzile pline de gropi i altele.
                    Cand Metrorex se va ocupa de toate astea o sa vorbesc cu el sa se miste repede. Pana atunci fiecare face ce are de facut.

                    Comment


                    • Asa e Seba, din ce am auzit la radio, un demnitar (hot/putoare etc), câștigă minim 25000 ron după ce își plătește cheltuielile de cazare și vreo secretara la biroul de parlamentar.

                      Comment


                      • Originally posted by aris86 View Post
                        Asa e Seba, din ce am auzit ..., un demnitar (hot/putoare etc), câtig minim 25000 ron....
                        Din ce am auzit, 25.000 de euro, nu ron.

                        Comment


                        • Sistemul de radare din Timisoara nu e inca functional. Soferii scapa deocamdata de amenzi
                          Discuții în contradictoriu și tensiuni între reprezentanții Primăriei Timișoara și cei ai IPJ Timiș. Cei de la primărie i-au acuzat pe polițiști că îi tot contrazic și le-au cerut să nu mai facă declarații legate de radarele din sistemul de trafic management. Deși primarul Nicolae Robu a anunțat că de marți*șoferii care depășesc limitele de viteză în oraș vor fi sancționați, acest lucru nu se va întâmpla. Surse din cadrul IPJ Timiș susțin că edilii le-au trimis câteva acte, dar nu cele care atestă omologarea radarelor. Așadar, până la sosirea acestora, oamenii legii vor da doar avertismente pentru abaterile constatate cu aparatura.*
                          UPDATE. Nicolae Robu pasează mingea în terenul Poliției: Nu este problema mea cum vor ajunge amenzile la șoferi!


                          Începând cu luna aprilie, primar sector 4 va începe sa ridice mașinile parcate neregulamentar, în baza modificărilor și completarilor OUG 195/2002.

                          Comment


                          • Urmari ale imbulzelii pentru hartie igienica de la Lidl: tinerii s-au pus pe învăţat: “În zilele noastre, dacă ai o diplomă, nu-ţi mai trebuie hârtie igienică”.

                            da? e o chestie buna si cred ca merita sa ne tinem de ea pe cat posibil.
                            Cand o sa cred ca e util link-ul, fii sigur ca il voi pune. In privinta comentariilor politice, linkul e inutil, deoarece pesedistii are propriile linkuri, nu se incurca in altele.
                            Fiecare cu viziunea proprie asupra societatii in care vrea sa traiasca.

                            Mai nou, exista un proiect de lege care va da voie managerilor de spitale sa dea cui doresc ei contracte, rude, prieteni. Sunt sigur ca proiectul are si sustinerea unor colegi, chiar daca urmarea e ca, daca ajung pe la spital, or sa cumpere de la pansamanet si aspirina pana la orice va fi nevoie.

                            Norocul nostru ca MJ si CCR nu pot decat sa urle la luna deocamdata, in privinta procurorului general si procurorului sef de la DNA, astia fiind numiti de presedinte.

                            Dar, sunt sigur ca vor incerca sa modifice in parlament legile care permit numirea cleor 2 procurori de catre presedinte.
                            Asa ar disparea separarea puterilor in stat, chiar daca acum CCR militeaza tocmai pentru acest lucru.

                            Politizarea si reaua intentie a puterii de guvernare sunt vizibile si de pe luna.

                            Europa se duce învârtindu-se în treaba ei, lasându-ne în urmă ca balast pe care nu a reușit să îl încorporeze în construcția comună. Americanii s-au întors cu fundul înspre Atlantic, scrutând zările din Asia și Pacific, rușii și turcii își văd cu tenacitate de recuperarea puterii și a teritoriilor în care să-și impună influența. Suntem ca după război – în fapt, unul economic a și avut loc, cel pe care Lumea zisă Liberă l-a pierdut în 2008, odată cu marea criză – și toată lumea caută tunele de fugă și zone de siguranță. În toiul acestor frământări, alor noștri le arde de… DNA! Atât au înțeles, asta îi doare și doar despre asta știu să vorbească în orice adunare publică din ultima vreme.

                            Întreaga noastră politică ratează zgomotos, acum, sub ochii noștri, întâlnirea cu istoria, așa cum au ratat-o recent și frații de peste Prut. Adică în loc să pună interesul general al țării deasupra tuturor intereselor personale și de grup și să dezbată ce este de făcut în situația evidentă în care întreaga omenire se reașează pe alte baze, ce fac ei? Promit eliberarea primarilor de sub „teroarea” DNA și vorbesc despre legiferarea oportunității. Cea potrivit căreia primarul, dacă a fost ales, a fost pus acolo să ia decizii fără să poată fi cercetat pentru ele. Inclusiv pentru situațiile în care decide să-și împroprietărească neamurile, să asfalteze drumul până la amantă sau să anvelopeze blocul mamei soacre, cum s-a întâmplat de mii de ori prin toate colțurile țării. Adică trebuie să furăm organizat tovarăși, după niște reguli, nu haotic, fiecare de capul lui, cum s-a întâmplat până acum. Ar fi de râs dacă nu ar fi tragică această nouă dovadă de anacronism și lipsă de orizont politic.

                            Al doilea om în stat, Călin Popescu Tăriceanu, a spus luni dimineaţă la Adunarea Generală a Asociaţiei Municipiilor din România, că primarii nu pot să îşi desfăşoare activitatea şi să implementeze proiecte deoarece acestea ar fi blocate din cauza instituţiilor de forţă. „Se tot vorbeşte de o prigoană împotriva primarilor („se vorbește” – ca la piață, „am auzit de la o vecină”, n.red.). Dacă vă simţiţi hăuituiţi, dacă se fac presiuni, ieşiţi şi spuneţi public acest lucru“, le-a spus președintele Senatului. Colegul de alianță, Dragnea, nu s-a lăsat mai prejos: „De prea multe ori, majoritatea institutiilor publice de control – Curtea de Conturi, parchetele – au venit să întrebe primarul de ce a făcut drumul ăla și nu celălalt drum” și a continuat pe aceeași idee, afirmând că nu mai acceptă ca primarii să fie consideraţi prezumtivi infractori. Ba, mai mult, a insistat asupra faptului că legile actuale vor fi modificate în spiritul deciziei CCR pe OUG 13 (care spune că DNA nu are voie să cerceteze modul în care este elaborată o ordonanță de guvern – n. red.).

                            Dacă nu este clar până aici ce se pregătește, iată ce mai urmează. Modificările pe care Ministerul Dezvoltării le pregătește în statutul funcționarilor publici din România vor face face din acești cetățeni niște favorizați ai societății. Proiectul, pus în dezbatere de minister, aduce modificări fundamentale Legii privind Statutul funcţionarilor publici: raporturile de serviciu cu un funcţionar public încetează doar în cazul unei decizii definitive de condamnare la închisoare doar dacă este cu executare. Așadar, cei condamnați cu suspendare pot ocupa funcția din care au furat și pe mai departe.

                            Și continuă tot așa: reduce, de la 7 la 3 ani, intervalul de timp anterior numirii în care candidatul la o funcţie publică nu a fost destituită dintr-o funcţie publică sau nu i-a încetat contractul individual de muncă pentru motive disciplinare; exclude principul transparenței dintre cele care au stat la baza exercitării funcției publice; introduce noțiunea de redistribuire ca modalitate de ocupare a unei funcţii publice, decizia aparținând persoanei care are competența de numire în respectiva funcției. Mai pe șleau șeful capătă puteri sporite la numirea sau redistribuirea funcționarilor în posturi. Bani de șpagă să fie, că restul se rezolvă. Probabil zilele în care românii vor face împrumuturi bancare ca să plătească pentru un post bun la stat nu sunt atât de îndepărtate.

                            Ei, ce să înțeleagă aleșii locali din toate cele de mai sus? Ce am înțeles și eu, e vizibil de la o poștă și nu trebuie prea multe explicații. Coroborați afirmațiile de mai sus ale șefilor celor două camere din Parlament cu sentința Curții de Apel de la Albă Iulia (care spune că nu este infracțiune încălcarea oricărui alt act normativ în afară de legi și ordonanțe de urgență), cu scutirea de cercetare penală a actului decizional, cauționată recent de CCR, cu mărirea pragurilor pentru obligativitatea publicării anunțurilor de achiziții publice și veți avea tabloul complet al pregătirii la scară națională a unui jaf fără precedent, perfect camuflat de lege.
                            Editorial publicat în Monitorul de Botoșani 14 03 17

                            Hai noroc! Ca o sa avem nevoie!
                            Last edited by mr.K; 15 March 2017, 09:40. Reason: Automerged Doublepost

                            Comment


                            • Analize medicale de milioane de lei, imputate unor laboratoare şi clinici din Bucureşti


                              Zeci de milioane de lei pentru analize medicale şi investigaţii imagistice le sunt imputate laboratoarelor şi clinicilor din Capitală. Casa de asigurări de sănătate Bucureşti cere restituirea urgentă a sumele primite pentru servicii care de fapt au fost validate acum câţiva ani. Plus dobânzi şi penalităţi. Unii furnizori se gândesc să ceară banii de la pacienţii care au beneficiat de gratuitate.

                              316 de mii de lei, plus dobânzi şi penalităţi de peste 115 mii de lei - sunt sume care ar trebui achitate în cel mult 30 de zile de un mic laborator din Capitală care a şi primit o notificare. Alţi furnizori sunt somaţi să plătească multe milioane de lei, pentru analize, tomografii şi alte investigaţii scumpe de care au beneficiat pacienţii cu bilet de trimitere, între 2013 şi 2015.


                              Multumim PSD si Ponta.

                              Comment


                              • Asta e ca si cu mesele gratuite acordate ilegal de primaria bananiera a lui Mazare, sa plateasca beneficiarii meselor. Pai, am zis, sa plateasca Mazare si consilierii locali care au votat pentru in sedinta respectiva.
                                Sa stie si consilierii locali din toata republica bananiera Romania ca tot ce voteaza ilegal, li se poate imputa.
                                Sa nu mai ridice mainile ca maimutele la zoo.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google