Discutii despre orice, mai putin pe teme politice

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Aha. Deci nu te baga direct la puscarie.
    Cu conditia sa nu fii recidivist, iar infractiunea minora.

    Pai se supara unii daca il adoptam, ca lumea vrea "cu suspendare", ca sa conduca parlamentul.
    Nu mai spun, ca recuperarea prejudiciilor implica si niste pagube in averile persoanelor...

    Exemplu de recuperare: se cumpara nisrte telefoane mobile in rate de catre un romanas care se credea inca in Romania, nu in Danemarca. Se uita sa se achite telefoanele, deh, metehne de prin Romania.
    Dupa vreo 6 luni apare politia, ii pune catusele pe maini si-l duce la magazinul din mall-ul unde semnase contractele.
    Acolo are de ales, semneaza un angajament sau intra la proces.
    A semnat romanasul instant angajamentul, a si platit cat de repede a putut.
    Last edited by mr.K; 3 April 2017, 14:27. Reason: Automerged Doublepost

    Comment


    • mr.K si ai mai uitat un lucru...acolo la o paguba de 100.000 euro...iti pun sechestru pe avere de 1.000.000 euro...si nu recupereaza 100.000 euro...ci 150.000 euro (adica paguba+daunele adiacente). Nu ca la noi...ai sterpelit 1.000.000 euro...platesti in 150 ani 1 euro...si ajung si in parlament.
      USR organizează astăzi o consultare publică pe tema ”Fără penali în funcțiile publice”, în urma căreia își propune să introducă în legislație o serie de interdicții astfel încât persoanele condamnate penal s

      Deja usr-ul asta pare infinit mai ok decat PSD, PNL,ALDE la un loc...daca reusesc sa o transforme intr-o lege aprobata si promulgata...si facuta cat de cat cu cap...deja eu zic ca romania a progresat cat nu a progresat in 25 ani de PSD+PNL.
      P.S. Nu cred ca o sa fie aprobata/promulgata...asta ar insemna desfintarea partidelor PDL,PNL si ALDE...

      Comment


      • @bolovan, vorbeam de sume mici ca sa inteleaga si nea Fane ca nu se trece cu vederea nimic.

        Pentru munca la negru au fost cazuri cand s-a pus lacat pe afacere, pentru ca amenzile au fost asa mari incat au falimentat firma.
        Daca e vorba de evaziune fiscala, ramane si patronul in fundul gol.
        La noi rade din Cayenne la aia de la fisc.

        Comment


        • mr.K rade din cyanenne in timp ce merge spre parlament...pardon..."servici"

          Comment


          • Originally posted by Fanez View Post
            Despre pretul la benzina vorbeam.
            Ai zis ca 1.02 euro inseamna 1.031 euro. Asta pentru ca un euro nu mai 4.4 lei, e 4.5 lei.
            S-a scumpit euro cu 20 de bani de unde rezulta ca 1 euro egal cu 1.02 euro.

            Ca tot se vorbea mai sus de biciclete furate. http://stirileprotv.ro/stiri/social/...-in-buzau.html
            10 bani românești înseamnă 2,1 eurcenti acu ai inteles?

            Comment


            • Originally posted by mr.K View Post
              ..nu se trece cu vederea nimic.

              Pentru munca la negru au fost cazuri cand s-a pus lacat pe afacere, pentru ca amenzile au fost asa mari incat au falimentat firma.
              Daca e vorba de evaziune fiscala, ramane si patronul in fundul gol...
              Originally posted by mr.K View Post
              Cu conditia sa nu fii recidivist, iar infractiunea minor
              Acolo are de ales, semneaza un angajament sau intra la proces....
              Asa da. Vreau si eu in Romania asa.

              Originally posted by aris86 View Post
              10 bani româneti înseamn 2,1 eurcenti acu ai inteles?
              Da. Deci un euro daca e mai scump cu 10 bani, atunci acel euro este 1.21 euro. Asa ai zis. Reciteste ce ai scris.
              Last edited by Fanez; 3 April 2017, 15:18.

              Comment


              • Asa da. Vreau si eu in Romania asa.
                Tu da, dar cum ramane cu rechinii din partid(e) si parlament? Ca aia fac legile. Vor si ei, chiar daca asta inseamna puscarie sigura pentru domniile lor?

                Comment


                • Eu am zis cu ce sunt eu de acord, doar nu le dau eu ordin partidelor sau parlamentului ce si cum sa faca.
                  Sa adopte macar cp al germaniei daca tot pupa poala madamei mercãl.

                  Comment


                  • Pe de o parte vrei asa, pe de alta parte vrei gratiere, tre' sa te hotarasti.

                    Odata cu incalzirea vremii, merge o inghetata.
                    Cu ocazia aniversarii a 140 de ani de la lansarea berii Tuborg în Danemarca, producatorul danez a decis sa-si lărgeasca paleta de produse adaugînd la lista sa de branduri si „Înghețata Tuborg – probabil cea mai buna înghețata alcoolica din lume”. Înghețata va aparea astazi mai întâi în Danemarca si Suedia la toate supermarketurile si chioscurile din Copenhaga si Stockholm, de mîine va fi livrata distribuitorilor din lumea întraga.

                    Înghetata este interzisa copiilor pentru ca are un procent de alcool de 4,6 %. Pentru fanii de fotball va exista si o înghetata la cornet cu un procent de alcool mai ridicat de 7,5%

                    Comment


                    • Vreau puscarii ca in norvegia.
                      Betivii astia, pana si in inghetata baga alcool.
                      E intgerzisa copiilor dar nu soferilor.

                      Comment


                      • @fanez, fără supărare, nu-mi mai pune cuvinte în gura. În România au anunțat ca prețul unui litru de benzina este 1,01 euro. Dar fiindcă euro a crescut, cu 10 bani care a generat inflație, chiar dacă oficial este 1,01 euro/litru, puterea de cumpare a scăzut și în realitate prețul la benzina este 1,031 euro/l. Poate îți mai pui o pereche de ochelari și citește de 2/3x dacă nu pricepi, mai întreabă pe altii.

                        Comment


                        • @aris

                          Originally posted by aris86 View Post
                          ... cursul leu/eur a piedut 10 bani, adica 2,1 centi si iata ca pretul la benzina este mai mare in realitate, 1,031 euro. In Bucuresti tot scumpa este, 1,06eur sau 1,081 real...
                          Originally posted by aris86 View Post
                          ...oficial este 1,01 euro/litru, puterea de cumpare a scazut si în realitate pretul la benzina este 1,031 euro/l.
                          In concluzie benzina este in Bucuresti 1.06 E/l dar real este 1.081 ca este euro mai scump cu 2.1 centi.
                          Benzina este oficial 1.01 euro dar asta inseamna ca e 1.031 euro.
                          Am inteles. E simplu 1.01 euro egal 1.031 euro pentru ca s-a scumpit cu 10 bani adica 0.21 centi.
                          Asa da! E logic.
                          Daca un euro e 5 lei, 1 euro egal 1 euro.
                          Daca un euro e 5.1 lei (adica se scumpeste cu 21 de centi), atunci 1 euro egal 1.021euro.
                          Clar!
                          Last edited by Fanez; 3 April 2017, 22:03.

                          Comment


                          • Supravegheati copiii, macar ei sa nu joace asa ceva.
                            Attached Files

                            Comment


                            • De ce v-ati jucat 28 de ani jocul asta?

                              Comment


                              • A intrat ca Trojan, nu merge remove.
                                Cred ca e nevoie de operatiuni "hard".


                                Polonezii au curaj sa spuna lucrurilor pe nume.
                                Parchetul polonez a transmis, luni, ca va inculpa controlori de trafic aerian rusi pentru ca au provocat in mod "voluntar" tragedia aeriana de la Smolensk din 2010, in care au murit 96 de persoane, printre care si presedintele Lech Kaczynski.
                                Sa vedem, noi suntem in stare sa spunem ca un condamnat nu are ce sa caute la guvernare?
                                Dragnea afla azi daca poate sa fie premier. CCR dezbate pentru a treia oara legea care care ii interzice acest lucru
                                Last edited by mr.K; 4 April 2017, 08:52.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google