Discutii despre orice, mai putin pe teme politice

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Costi-bc View Post
    ...
    bine , acum vine fane si ne zice cu nu doar psd-ul a "furat" judete , ca alilalti fac la fel ...
    Aialaltii au facut mai rau dar la ei nu era ilegal, ei aveau voie. La astialalti e "noaptea ca hotii", la aialalti era "pai salvam tara de coruptie".

    Originally posted by Costi-bc View Post
    -Oare merita Dragnea sa faca puscarie pentru ca dadea banii statului unor pesedisti ?
    Pai nu sunt pesedistii angajati la stat (bugetari) sau asistati social? De unde isi iau ei salariile/ajutoarele, nu din banii statului?
    Last edited by Fanez; 4 April 2017, 22:30. Reason: Automerged Doublepost

    Comment


    • si GPL iar nu apare nicaieri... tara de 2 lei...

      la francezi s-a implementat cum trebuie dar la noi s-a scos din tabel


      desi francezii au draci pe ei ca si la noi, adica:
      Deux fois moins cher, beaucoup, beaucoup moins polluant : le GPL a tout pour plaire. Pourtant, en France, ce carburant a systématiquement été écarté au profit du diesel. Voici pourquoi.
      Last edited by sorin1983; 4 April 2017, 22:45.

      Comment


      • Merge cineva exclusiv pe GPL? Atunci sa scoata omologare ca a aruncat rezervorul de benzina.

        Guvernul lasa autoritatile locale fara bani. Cine plateste salariile majorate?
        Guvernul Grindeanu a dat o lovitura grea primariilor si consiliilor judetene, unele ramase fara buna parte din banii pentru investitii. Asta pentru ca, dupa cum sustin primari si presedinti de CJ, Executivul PSD a decis majorari salariale si taieri de taxe, iar administratia locala trebuie sa le suporte fara nicio compensatie de la bugetul de stat.
        Simplu sa maresti cheltuieli fara sa identifici sursa de finantare.
        Amatorism guvernamental.
        Mai vine si ailalta Lia, cu majorari fantastice, de zici ca am descoperit si noi petrol si gaze peste cat are Norvegia, si vom avea de unde sa le suportam.

        Guvernul Grindeanu a dat o lovitura grea primariilor si consiliilor judetene, unele ramase fara buna parte din banii pentru investitii. Asta pentru ca, dupa cum sustin primari si presedinti de CJ, Executivul PSD a decis majorari salariale si taieri de taxe, iar administratia locala trebuie sa le suporte fara nicio compensatie de la bugetul de stat.


        "Puteam si pana acum pentru ca asa scrie la articolul 21: exista o cauza justificativa exercitarea unui drept recunoscut de lege. Deci, daca ai voie sa angajezi si nu ai niciun fel de restrictie, vei angaja fara niciun fel de restrictie si aceasta nu constituie infractiune", a sustinut Eugen Nicolicea.

        "Daca angajeaza o ruda proasta in dauna unui tanar competent e un prejudiciu, pentru ca activitatea institutiei merge mai rau. Daca alegi o ruda geniala care a luat premiul Nobel in dauna unui prostalau care nu e ruda cu tine evident ca nu e un conflict de interese", le-a mai explicat Nicolicea jurnalistilor.
        Dupa angajarile facutem cred ca toti deputatii au rude castigatoare de Nobel, nu prostovani, evident.

        Romania va deveni prin legea impusa de PSD tara incompetentilor! Amin!

        Sute de florarese au protestat la Universitate: Vrem sa muncim, nu vrem sa cersim!
        Nu vreti sa platiti si impozite?
        Florariile ambuilante rebuie interzise prin lege, nu fac decat evaziune.
        Romanii cumpara tot timpul flori pentru orice, la medic, la scoala, flori care au un iz de mita. Decat bani aruncati pe niste flori care ajung la cos, ca nu d amedicul 2 bani pe ele daca nu contin si un plic cu bani, mai bine s-iar cumpara cate o carte.
        Florile se ofera la ocazii speciale, romanasii au demonetizat gestul.
        Last edited by mr.K; 5 April 2017, 09:31. Reason: Automerged Doublepost

        Comment


        • 1. Iar amestecam fondul de salarii cu fondul de investitii. Se tot dezinformeaza ca salariile se platesc din banii de investitii si nu se mai fac investitii ca sa se plateasca salarii. Hai sa zicem asa: eu angajez o persoana ultra competenta pe care o platesc bine dar omul ala imi creste veniturile. E o investitie buna?
          Daca eu am o firma si am un buget pentru salarii si alt buget pentru investitii n-o sa iau niciodata bani din bugetul de investitii sa platesc salarii.

          Comment


          • Originally posted by mr.K View Post
            Merge cineva exclusiv pe GPL? Atunci sa scoata omologare ca a aruncat rezervorul de benzina.
            si la hibride merge cineve exclusiv electric?

            Comment


            • Hai sa zicem asa: eu angajez o persoana ultra competenta pe care o platesc bine dar omul ala imi creste veniturile.
              Venituri la un cabinet parlamentar? Ca pe angajarile alea se bate moneda.

              Iar amestecam fondul de salarii cu fondul de investitii. Se tot dezinformeaza ca salariile se platesc din banii de investitii si nu se mai fac investitii ca sa se plateasca salarii.
              Nenea, s-au taiat banii din fondurile de investitii deja, totul merge pe salarii si cheltuieli curente.
              Si tot e pericol sa nu ajunga paralele.


              si la hibride merge cineve exclusiv electric?
              Nu. De aia platesti 1000 de euro impozit pe an la hibrida cu motor de 3.4 litri pe benzina.

              Comment


              • 2. Daca eu am o firma si am nevoie de un bun profesionist in care sa am incredere, angajez pe giogica de pe strada sau pe frati-miu, var-miu, nepoata-mea?
                Nenea, s-au taiat banii din fondurile de investitii deja, totul merge pe salarii si cheltuieli curente.
                "Atuncea bine."
                Nu mai investesc in terenuri de fotbal in panta, prin urmare nu mai includ in bugetul de investitii banii respectivi. Adica tai din bugetul de investitii.
                Mai bine las-o asa.
                Last edited by Fanez; 5 April 2017, 09:56.

                Comment


                • Daca eu am o firma si am nevoie de un bun profesionist in care sa am incredere, angajez pe giogica de pe strada sau pe frati-miu, var-miu, nepoata-mea?
                  Normal, angajezi un neam nobelit.
                  E pacat sa dai banii la straini, de ce sa nu ramana in famiglie?
                  Nu mai investesc in terenuri de fotbal in panta, prin urmare nu mai includ in bugetul de investitii banii respectivi. Adica tai din bugetul de investitii.
                  Pai sa le-ndrepte acum, de ce sa le lase asa?

                  Curtea Constituțională a amânat pentru 27 aprilie pronunțarea pe legea care l-a împiedicat pe Liviu Dragnea să pretindă funcția de premier. Deci, nu cu o săptămână, nici cu două, ci cu peste trei săptămâni. ÃŽntâmplător sau nu, pe 25 aprilie am putea asista la o turnură interesantă în al doilea dosar penal al șefului PSD.
                  Pana si CCR ezita?
                  S-ar putea sa nu mai fie nevoie de decizie, de la puscarie nu poti fi premier al tarii.

                  Eu nu inteleg cum poți să fii ministru /prim-ministru, cand ai fost condamnat penal?
                  Eventual, chiar pentru corupție?

                  Ce e asa de greu de decis?

                  Ponta:
                  „Eu spun un singur lucru: am de făcut în viaţă lucruri şi mai importante şi mai plăcute decât să mă cert cu Dragnea. De fiecare dată i-am răspuns. Dacă nu mai zice nimic de mine, nu îi mai răspund. Dar de câte ori va spune o minciună despre mine, eu o să spun un adevăr despre el. Credeţi-mă că ştiu atâtea adevăruri, că nu terminăm în cinci ani.
                  In locul lui Livake, as tacea.
                  Last edited by mr.K; 5 April 2017, 10:22. Reason: Automerged Doublepost

                  Comment


                  • Originally posted by mr.K View Post
                    S-ar putea sa nu mai fie nevoie de decizie, de la puscarie nu poti fi premier al tarii.
                    Dar presedinte al tarii poti?

                    Comment


                    • Pui intrebari retorice.


                      Freedom House: Romania este o democratie semiconsolidata, cu o presa partial libera
                      La noi totul e semi si partial, si asa va ramane si pe viitor.

                      Comment


                      • Pui intrebari retorice.
                        Intrebarea mea numai retorica poate fi pentru ca imunitate deplina.
                        Asa e in statul de drept cu justitie independenta unde coruptia ucide. #rezist!
                        "guvern&parlament la puscarie!" AVE Keiser!

                        Comment


                        • Vad ca ai invatat texte noi la ultima sedinta de partid.
                          Va da fly-ere sau in format electronic?

                          Comment


                          • Fane, alt argument decat "da' dincolo era mai ieftin" n-ai? Bine, la tine e "si aialalti au facut"... In alta ordine de idei, bugetul e unul singur.ai 100 de lei, dai 50 pe salarii, pui 50 pt vopsit gardul zugravit bucataria, schimbat faianta in baie. daca fi-tu cere salariu de 70 de lei sau te apuci tu din proprie initiativa sa-i dai 70, iti raman 30 pt vopsitorie si faiantare. simplu. daca dai 80 lu' fi-tu si buda te costa 30 de lei, te vei caca un an in gradina. iar daca anul viitor tut tot 100 de lei ve avea de "spart" si ii dai lu fi-tu 90 de lei, o sa te caci pe tine, ca n-o sa ai bani sa-ti cumperi o lopata sa sapi alta groapa in care sa te caci. asa sta treaba cu bugetul, cu puterea economica, exporturi, importuri, balanta de palti, mai simplu spus.
                            Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                            Comment


                            • Fane, alt argument decat "da' dincolo era mai ieftin" n-ai? Bine, la tine e "si aialalti au facut"
                              Nu m-ai inteles! Repet: Ailalti au facut si n-au patit nimic, daca fac (sau chiar daca nu fac) astialalti #lapuscarie. Pai hai cu #lapuscarie si cu ceilalti daca au facut. Unii au voie, astia nu. Iaca o solutie sa "curatam clasa politica"
                              ai 100 de lei, dai 50 pe salarii, pui 50 pt vopsit gardul zugravit bucataria, schimbat faianta in baie. daca fi-tu cere salariu de 70 de lei sau te apuci tu din proprie initiativa sa-i dai 70, iti raman 30 pt vopsitorie si faiantare. simplu.
                              Foarte simplu dar gresit. Daca ai 50 de lei pentru salarii, 50 de lei dai la salarii, nu iei banii de faianta sa-i dai salariu marit amantei. Bagi 30 de lei in vopsea sau bagi doar 20 de lei, dar asta nu inseamna ca diferenta de 10 lei o dai ca salariu.
                              Am 50 de lei pentru vopsit gardul dar eu nu vreau sa dau 50 de lei pe gard, prin urmare investesc mai putin in vopsea (cumpar mai ieftina). Asta inseamna ca am investit mai putin, nu inseamna ca nu mai vopsesc gardul. Sau aman vopsirea lui ca nu e necesara prin urmare nu mai investesc 50 de lei pe vopsit gardul. Adica investesc mai putin.
                              Last edited by Fanez; 5 April 2017, 12:07.

                              Comment


                              • #lapuscarie
                                #nucususpendare


                                Olguta Vasilescu: Legea salarizarii s-a lucrat 80% la partid. A fost o secretomanie, nu voiam sa scape in presa
                                Nici angajatii din minister nu stiau exact
                                Propun inlocuirea guvernului si a parlamentului cu partidul.
                                Last edited by mr.K; 5 April 2017, 12:12.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google