Discutii despre orice, mai putin pe teme politice

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cica alde-psd au pus ochii pe cele 7 miliarde de euro din fondul de pensii pilon II.
    Ar vrea sa le nationalizeze, ca altfel nu pot acoperi cheltuielile de anul asta.
    Pe banii aia mai contam la pensie, daca pleaca si aia in gura lupului, la stat, nu cred ca ma mai intereseaza vreo forma de munca legala, cu contributii si tot tacamul, pentru pensie am durata minima de cotizare deja, ca o fi 3 lei, ca o fi 2 lei pensia, tot un drac.

    Comment


    • Cica alde-psd au pus ochii pe cele 7 miliarde de euro din fondul de pensii pilon II.
      Cine zice?

      Comment


      • Fanica tot cu munca si pe aici? Baga mare ca poate scoti si tu de un covrig de la atatea posturi. Sa nu uiti sa de stapanul dragnea ca te asteapta sa ii mai faci un rimming, i-a placut prima data si mai vrea.

        Comment


        • Originally posted by cristic1982 View Post
          Fanica tot cu munca si pe aici? Baga mare ca poate scoti si tu de un covrig de la atatea posturi. Sa nu uiti sa de stapanul dragnea ca te asteapta sa ii mai faci un rimming, i-a placut prima data si mai vrea.


          Na ca l-ai dat de gol!
          Keep walking...

          Comment


          • Originally posted by cristic1982 View Post
            Fanica tot cu munca si pe aici?...
            Ai intrat aici ca esti ignorat dincolo?
            Apuca-te si varsa gusa. Vomia tot!

            Comment


            • Fanica am dat de tine cautand un topic, deci nu trebuie sa te simti special. Nu esti decat un postac, deci mi se rupe de tine.
              Dar continua, nu te lasa intimidat, pana maine strangi de o shaorma ;).
              Sa ai grija sa nu faci bataturi la limba si degete.
              Noapte buna

              Rosu si doua puncte penalizare pentru asemenea tip de comportament.
              Last edited by IancuMIC; 12 April 2017, 08:09.

              Comment


              • Partidul il vrea postac.
                Ajuta doar un grup de infractori de la conducere care se sprijina pe o masa de jumatate de milion de membri, potentiali infractori si astia, numai sa ajunga in vreo functie, la butoane.

                Cica ala micu', Daniel Constantin vrea sa dizolve ALDE. Ahahaah, ramane Motocicleanu fara partidut.
                Last edited by mr.K; 12 April 2017, 08:40. Reason: Automerged Doublepost

                Comment


                • S-au spulberat visele sefei DNA de a obtine sentinta mult ravnita inainte de Paste! Judecatoarele Marilena Panait si Valentina Gheorghe nu s-au inteles pe revenirea la probe. Va fi complet de divergenta. Razvan Savaliuc: “S-a ajuns sa nu ne fie admisa nicio proba si la Bucuresti si la Pitesti din cauza fricii judecatorilor de DNA si a dorintei de a se da reclamantei o solutie cat mai rapida, indiferent cum, ca ei sunt DNA!”
                  "Infractorii" astia nenorociti...
                  Razvan Savaliuc: “Doamna presedinta... ...Va rog sa cumpaniti bine situatia. Nu va grabiti sa va pronuntati. Va rog luati o pauza pentru deliberare.”
                  Avocata lui Kovesi a sarit ironica: “Daaa... o pauza de cafea... un whisky...”
                  Halal comportament.
                  Last edited by Fanez; 12 April 2017, 09:10.

                  Comment


                  • luju, varianta latrinei 3 in www.

                    Comment


                    • Originally posted by Fanez View Post
                      Cine zice?
                      Catalin Predoiu dixit.
                      Stie el sigur ca se va nationaliza pilonul II, ca a visat intr-o noapte.
                      M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

                      Comment


                      • Draga ........,


                        Pensia privata obligatorie, la care si tu contribui, este cea mai raspandita forma de economisire pentru batranete in Romania.

                        Astfel, cei aproape 7 milioane de participanti au strans pana acum, in noua ani de la lansarea sistemului, aproximativ 7 miliarde de euro pentru pensia lor (conform statisticilor Autoritatii de Supraveghere Financiara).

                        Asa cum stii, fondul tau de pensii este administrat de noi, NN Pensii.

                        Pentru a fi la curent cu ce se intampla cu pensia ta, te incurajam sa te interesezi cat mai des despre situatia sumelor acumulate in contul de pensie privata obligatorie si sa te informezi despre contextul pietei pensiilor private.

                        Mai jos gasesti o serie de informatii utile:


                        Sistemul actual de pensii este rezultatul unei reforme incepute in 2007, ca raspuns la presiunile demografice si economice tot mai mari asupra sistemului public de pensii.
                        Pensiile private obligatorii sau Pilonul II au fost gandite in acest nou sistem ca o forma de economisire individuala, pe termen lung, cu obiectivul de a suplimenta veniturile la pensie.
                        In prezent, 5,1% din salariul tau brut, parte din contributia catre asigurarile sociale platite de angajatorul tau, se redirectioneaza automat catre fondul de pensii obligatorii la care ai aderat. Acest procent a fost initial de 2% si ar fi trebuit sa creasca cu 0,5% pe an, ajungand la 6% in 2016, insa guvernele au amanat in mod repetat cresterea acestei contributii din cauza presiunilor asupra bugetului public.
                        Contributiile incasate in contul tau de pensie privata obligatorie sunt investite de noi, NN Pensii, astfel incat economiile pentru pensia ta sa obtina randamente pozitive in conditii de risc investitional moderat.
                        Banii acumulati la pensia ta privata obligatorie, din contributia ta si din rezultatele investitiilor realizate de noi, iti apartin exclusiv tie. Vei intra in posesia sumei acumulate pentru pensia privata la implinirea varstei legale de pensionare sau, in situatia unui eveniment nefericit, aceasta va reveni mostenitorilor tai.


                        In ultimele saptamani, au existat discutii in spatiul public, cu privire la o eventuala decizie de nationalizare a fondurilor de pensii private.

                        Drepturile tale de participant la Pilonul II pot fi influentate de decizii politice precum inghetarea valorii procentului din venitul brut aferent contributiei la fondul de pensii, blocarea partiala sau integrala a virarii acestei contributii sau nationalizarea sumelor acumulate pana acum in conturile viitorilor pensionari. De aceea, este important sa urmaresti permanent ce se intampla cu pensia ta si sa te implici activ in demersurile de economisire suplimentara pentru un trai decent la batranete.

                        Speram ca aceste detalii sa contribuie la o mai buna informare despre pensia ta viitoare.

                        In eventualitatea unor masuri care ar afecta pensia administrata privat, vom face toate demersurile posibile pentru a apara dreptul tau la proprietate asupra acestor bani.

                        De asemenea, prin canalele pe care le avem la dispozitie (site, mass-media, e-mail), te vom tine la curent cu informatiile ce pot avea impact asupra viitoarei tale pensii.

                        Toate cele bune,
                        Echipa NN Pensii
                        nu iese fum fara foc!

                        Comment


                        • Originally posted by cristic1982 View Post

                          Rosu si doua puncte penalizare pentru asemenea tip de comportament.
                          Ma bucur ca se face ordine pe-aici si ca polemicile raman in registrul civilizat.
                          M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

                          Comment


                          • nu iese fum fara foc!
                            Numai pezedistii nu vad fumul pana nu le ajunge flacara la talpi.

                            Comment


                            • Originally posted by aris86 View Post
                              nu iese fum fara foc!
                              Ministrul de finante a negat vehement informatiile. Eu zic ca pana la proba contrarie trebuie sa-i acordam credit.
                              Mi-e greu sa cred ca guvernantii actuali si-ar dori o sinucidere politica de o asemenea amploare prin nationalizarea pilonului II. Cred ca sunt si ei constienti ca un asemenea demers i-ar duce direct la groapa de gunoi a istoriei, ca sa nu mai zic ca, dupa parerea mea, ar fi si neconstitutional, intrucat contribuabilii la pilonul II sunt proprietari ai sumelor respective si li s-ar incalca dreptul de proprietate.
                              De-asta eu zic ca nu e cazul sa ne ambalam pentru "ce-ar putea sa fie".
                              M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

                              Comment


                              • Pilonul II e garantat de stat, deci statul il fura, daca tot e garantat de catre el.
                                Numai ca pezedeul pune laba murdara pe bani acum, iar peste decenii sa plateasca cine o fi la guvernare pensiile, hotii de acum probabil ca vor fi pe plaja in Caraibe atunci.
                                Am primit si eu un mail, firmele mari de asigurari au destui oameni din cercul puterii pe statul de plata, ca sa stie ce se discuta dupa fatada publica.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google