Discutii despre orice, mai putin pe teme politice

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Exista o usoara diferenta de nuanta intre cele doua cazuri. De asta n-au sarit de cur in sus:
    Una-i sa mituiesti lumea ca sa mearga la vot.
    Alta-i sa mituiesti lumea ca sa mearga sa te voteze.
    Diferenta-i colosala.

    Comment


    • Iliescu nu-i de acord cu protestele, la fel ca pe vremuri: Asta ne trebuie acum?
      Fostul presedinte Ion Iliescu a declarat pentru Mediafax ca nu intelege cine este "in spatele" protestului anuntat pentru duminica seara, apreciind insa cu "sunt indivizi si forte interesate sa cultive discordia".
      Chiar asa, cum indraznesc protestatarii sa deranjeze urmasii lu' matale cand se apuca de furat cu ambele maini?
      Asa nici Ceausescu n-a inteles cine era in spatele miscarii din '89, ca nu mai ajungeai presedinte, te impusca cizmarul.

      Ilici ar mai aduce odata minerii, dar au ramas aia putini si fara motivatie...
      Last edited by mr.K; 8 May 2017, 09:55.

      Comment


      • Originally posted by mr.K View Post
        Micron asta s-ansurat cu culega de clasa a lu' ma-sa.
        Bine ca nu s-a insurat cu el insusi.

        Originally posted by Cherubino View Post
        Frantujii astia sunt varza la capitolul "anticoruptie". Un nene brutar...
        Ala nu era "dusmanul poporului" ca Dragnea, nu era rivalul politic al "imparatiei". In afara de asta francejii n-au dna si nici abuz in serviciu.


        Originally posted by bolovan View Post
        ...
        Una-i sa mituiesti lumea ca sa mearga la vot.
        Alta-i sa mituiesti lumea ca sa mearga sa te voteze.
        Diferenta-i colosala.
        Exact asta facut Dragnea, a zis: "mergeti la vot!". Nu era vorba sa-l voteze pe el sau pe altul al lui, nu era vorba sa voteze intr-un fel sau altul, era vorba sa participe la vot.
        Diferenta chiar e colosala.
        Last edited by Fanez; 8 May 2017, 10:23.

        Comment


        • Originally posted by bolovan View Post
          Una-i sa mituiesti lumea ca sa mearga la vot.
          Alta-i sa mituiesti lumea ca sa mearga sa te voteze.
          Diferenta-i colosala.
          De fapt, nu exista nicio diferenta.
          Bun, chemi oamenii "sa te voteze". Cum poti sa afli ca aia chiar "te-au votat" si ca n-au votat cu altcineva sau si-au anulat votul?
          In urma cu 8-10 ani, pe vremea cand "pomenile" electorale curgeau ca fluviul la vale, eu am aceptat toate "nimicurile" care mi s-au oferit pe strada, indiferent de la ce partid erau respectivii "darnici". De votat, insa, am votat cu cine am crezut eu de cuviinta (de fapt, eu de mai bine de 10 ani nu mai votez cu nimeni, imi anulez votul).
          De-asta zic ca se exagereaza mult chestia asta cu "sa te voteze". Nu exista nicio garantie ca asa va fi.
          Iar in speta, dupa cum a scris si Fane mai sus, Dragnea, oricat de antipatic mi-ar fi (si chiar imi este profund antipatic!!!) n-a facut altceva decat sa indemne oamenii sa mearga la vot. Atat.
          Last edited by Cherubino; 8 May 2017, 10:20.
          M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

          Comment


          • Ba exista. Si este colosala
            Hai sa-ti spun o comparatie: instigarea la omor. Trebuie neapratt sa moara cineva ca sa existe instigarea la omor

            Comment


            • Ce vorbesti straine?

              Art. 29 Cod penal Instigarea neurmată de executare PARTICIPAŢIA Codul penal actualizat 2012
              sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

              Comment


              • vitriol scuze, uitasem sa pun semnul intrebarii. Era o intrbare. Evident ca este infractiune.

                Comment


                • Originally posted by Cherubino View Post
                  Iar in speta, dupa cum a scris si Fane mai sus, Dragnea, oricat de antipatic mi-ar fi (si chiar imi este profund antipatic!!!) n-a facut altceva decat sa indemne oamenii sa mearga la vot. Atat.
                  Pana una alta exista o decizie judecatoreasca in acest sens. Ati citit motivarea sa intelegeti motivele pentru care a fost condamnat?

                  Nu ai dreptul sa `indemni` oamenii sa mearga la vot pentru ca astfel ii influentezi si ii influentezi in directia ta pentru ca vorbim de sate sau comune unde oamenii sunt usor de influentat intr-o directie sau alta.

                  De ce sa nu ii lasi sa faca ce vor cu votul lor?

                  PS

                  Si sa nu-mi spui ca Dragnea i-am influentat sa voteze dupa propria constiinta si a dracu' constiinta a fost fix rosie ...

                  Originally posted by bolovan View Post
                  Ba exista. Si este colosala
                  Hai sa-ti spun o comparatie: instigarea la omor. Trebuie neapratt sa moara cineva ca sa existe instigarea la omor
                  vezi ca deja compari mere cu pere. Nu e relevanta comparatia pentru ca deja vorbim de doua infrastructiuni distincte: instigarea vs omorul.

                  In exemplul initia, in ambele cazuri vorbim de `dare de mita`.
                  E aceeasi infractiune dar una din ele probabil va fi sanctionata mai drastic decat cealalalta. Asta e singura diferenta.
                  Last edited by Silviu; 8 May 2017, 10:44. Reason: Automerged Doublepost
                  I have no special talent. I am only passionately curious.

                  Comment


                  • Corect.
                    Pana la urma un politician, membru al unui partid, care face apel catre votanti, desi nu precizeaza in mod clar cu cine sa voteze cei carora le este adresat mesajul, tinta e clara; vorbesc de electorat si beneficiarul voturilor, libere.
                    Doar nu se gandeste cineva ca un membru psd se va adresa electoratului usr, pentru a-i scoate la vot.
                    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                    Comment


                    • Ar putea acum domnul Dragnea sa initieze modificarea legii electorale prin introducerea votului obligatoriu (dar sa adauge si o optiune pe buletine `Nici o varianta` sau ceva similar), daca tot are grija sa indemne oamenii sa voteze si tine mult la procentul de prezenta.
                      I have no special talent. I am only passionately curious.

                      Comment


                      • Da, dar in spiritul celor facute pana acum...votul o sa fie obligatoriu pt PSD

                        Un bistritean stabilit in Anglia a fost amendat de catre Politia municipiului Bistrita cu 200 de lei in urma unei postari publice facute pe pagina sa de socializare, in care a adresat injurii unui partid politic, transmite Agerpres.

                        Parca am mai citit pe undeva actiuni de genul asta. Unii cica si aveau microfoane prin casa...ca sa se sigure ca nu injura nimeni.
                        Deh...ce iese din pisica...soarece mananca
                        Last edited by bolovan; 8 May 2017, 10:55. Reason: Automerged Doublepost

                        Comment


                        • Asta e democratia. Ce fac ceilalti din spectrul politic sa incline balanta? :-)

                          Ce facem noi? Ne implicam? Sau doar stam pe margine si comentam?
                          I have no special talent. I am only passionately curious.

                          Comment


                          • Pai conform pupincuristiilor trebuei sa stam si sda ne uitam...boierimea stie ce-i cel mai bine pt noi...si ce ne dorim noi

                            Comment


                            • Originally posted by bolovan View Post
                              Un bistritean stabilit in Anglia a fost amendat de catre Politia municipiului Bistrita cu 200 de lei in urma unei postari publice facute pe pagina sa de socializare, in care a adresat injurii unui partid politic, transmite Agerpres.

                              Parca am mai citit pe undeva actiuni de genul asta. Unii cica si aveau microfoane prin casa...ca sa se sigure ca nu injura nimeni.
                              Deh...ce iese din pisica...soarece mananca
                              De vina nu e Politia ci un judecator, ingust la minte, ce a decis ca Facebook e spatiu public, chiar si in postarile pe care le partajezi doar cu prietenii. O prostie mare dar care produce efecte acum.
                              I have no special talent. I am only passionately curious.

                              Comment


                              • Politia stabileste pedeapsa in baza unor legi...nu a unor hotarari judecatoresti intr-un caz particular.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google