Discutii despre orice, mai putin pe teme politice

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Da, bine spus.
    Moama ce durea injectia aia cu Polidin.
    ...
    In aceiasi ordine de idei, pot spune despre ...Carbetox, retras din motive de toxicitate, chipurile; de parca astazi nu ar mai fi insecticide pe piata din grupa III.
    Nu cred ca a existat vreodata sau va mai fi de acum incolo, un insecticid care sa acoperae o asa plaja, in ceea ce priveste daunatorii din pomicultura si legumicultura. Din pacate, acum folosim cate 2-3 insecticide care de abia reusesc sa stopeze o banala musca a cireselor sau viespe a prunelor.
    Carbetoxul a fost un insecticid ...complex si...romanesc. De aceea, trebuia scos. Normal.
    Acum avem syngenta, bayer, basf, sodda, monsanto, makhteshim, samd.

    Last edited by IancuMIC; 29 May 2017, 11:27.
    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

    Comment


    • Fane, eu am zis invers, ca doar a avut echipa d efutbol facauta cu banii statului.
      Doar se pricepe la fotbal, ca fosta primarita, stie bine ca salalriile alea imense sunt anuale.
      Ea n-a specificat ca salariul e lunar.
      Oricum a calculat aiurea indemnizatia, ca o adevarata ministreasa facuta la apelul bocancilor, ce e.
      Last edited by mr.K; 29 May 2017, 11:14.

      Comment


      • Si pentru ca tot vorbim despre ce-a fost, mi-am amintit de INETOF; era o mandrie in acea vreme sa lucrezi acolo; basca si leafa calumea

        Se numea INETOF şi fiinţa la Galaţi. Bazată pe tehnologie japoneză de ultimă oră, trimitea elice navale în toată lumea şi era un super-brand în domeniul tehnologiei. Nu era o marcă foarte cunoscută printre consumatorii obşnuiţi, dar în lumea construcţiilor navale era, până în 1989, ceea ce reprezintă, să zicem, Coca-Cola pe piaţa băuturilor răcoritoare.
        Dincolo de mărcile foarte populare din perioada comunistă, România a avut ÅŸi a pierdut în mod bizar ÅŸi o serie de branduri speciale, cu importanţă tehnologică majoră, cu care făcea furori pe piaÅ£a mondială. Alături de acestea, au dispărut ÅŸi alte măr...
        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

        Comment


        • industria romaneasca e un morman de fier vechi - petre roman...

          Comment


          • Las'ca merge bine acum economia.
            Dragnea incepe de luni sa evalueze activitatea Guvernului: 5,6% crestere economica - e buna, dar noua nu ne este suficient
            Pai daca mai trebuie, mai bagati din pix, doar tot cu pixul a fost scrisa si actuala crestere, simple artificiii statistice de raportare.
            Numa'aveti grija cat bagati, sa nu cumva sa intrecem China si sa devenim a 2-a economie mondiala.

            Condamnatul definitiv si urmarit penal in continuare se pricepe si la economie. Se amesteca iar ca musca-n ... coada calului in actul de guvernare, cand treaba lui e sa LEGIFEREZE si atat!
            Last edited by mr.K; 29 May 2017, 12:29.

            Comment


            • Industria ...fosta.
              Trebuie sa fim de acord ca unii colosi, nu-si mai aveau ratiunea de a exista, in noua situatie economica a Romaniei; in conditiile in care "productia pe stocuri", nu se mai justifica.
              In fine sa nu cadem in capcana nationalismului; ce trebuia sa moara a murit, pentru ca nu a supravietuit concurentei. Cu unele exceptii, in care clasa politica a ingropat si o parte din ce nu trebuia ingropat.
              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

              Comment


              • Pai, sa nu uitam ca PCR, stramosul direct al mafiei PSD era deosebit de talentat la statistica. Toata economia duduia si pe vremea aia si era o crestere economica de n-aveam ce manca ...
                In prezent romani inghit ca pelicanii, pe nemestecate, toate gogosile aruncate de masinaria de propaganda a pezedeului.

                Comment


                • Fara strategii de marcheting si cu multe slujbe sociale, pe rand au cazut sau nu mai conteaza prea mult in economia tarii:
                  -Fortus, Tepro si Nicolina din Iasi, Ursus Cluj Napoca, Platforma chimica Savinesti, o parte din industria Hunedoarei, IPO Tulcea, Confectia Rm. Sarat, Foresta Nehoiu, Rolast Pitesti, Argeseana, Hirom si AMC Vaslui, FEPA Barlad, Promex Braila, Hidromecanica si Tractorul din Brasov, UPSOM Ocna Mureş, Montana Cîmpeni, Resial Alba Iulia, CS Calarasi, Alumina Oradea si lista poate continua.
                  Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                  Comment


                  • Originally posted by IancuMIC View Post
                    Da, bine spus.
                    Moama ce durea injectia aia cu Polidin.
                    ...un insecticid ...complex si...romanesc. De aceea, trebuia scos....
                    Polidin nu era dureros. Moldamin era. Penicilina cam la fel de dureroasa, mai suportabila decat altele.
                    Produsele romanesti ori put (le pute unora), ori sunt toxice (pentru alte companii straine si tinute in poala de unii).

                    Originally posted by mr.K View Post
                    Fane, eu am zis...
                    "Ok, boss! trihandra dolars! "

                    Comment


                    • Injectia cu Polidin e pepsi pe langa Penicilina.
                      Desi au trecut mai bine de 30 ani, imi aduc aminte si acu' f bine in ce hal putea sa doara Penicilina

                      Comment


                      • Durea rau penicilina? Incearca Moldamin...Am preferat penicilina in locul moldaminului...Nu mai rezista "fundu"
                        Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

                        Comment


                        • Nu, merci!

                          Moldamiul e relativ mai nou. Inainte de '89, nu stiu daca exista.

                          Comment


                          • Exista, am facut de m-am saturat

                            Dar e pistol cu apa pe langa Cloramfenicol sau mai nou, Cefort...

                            Cel mai usor de suportat e durerea altuia )))

                            Comment


                            • Corect,in generala ma durea fundu cand mergeam spre scoala si ma sprijineam de masini..Cred ca luni de zile am facut. Penicilina am facut ulterior..Am preferat pe vena sa o bag.Stateam cu venochetul pe brat.Cand era timpul scoteam dopul bagam seringa si gata...brrr..
                              Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

                              Comment


                              • Inseamna ca ma pot considera (deocamdata) norocos ca am servit doar Penicilina si asta cu zeci de ani in urma.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google