Discutii despre orice, mai putin pe teme politice

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Păi dacă citeai mai sus, fiecare omuleț în plus pe planetă cere cam o tonă de furaje pe an pentru a căror producție se emană CO2, se defrișează păduri, se distrug gunoaiele produse de acesta.

    Comment


    • Dracie, eu credeam ca plantele genereaza oxigen, totusi. Inclusiv furajele.

      Comment


      • Și eu credeam la fel.

        Din păcate nu este chiar adevărat decât în cazul plantelor care cresc neforțate (fără îngrășăminte) și pe termen lung (perene). Un copac.

        O plantă însă pe care o însămânțezi anual, îi faci lucrări agricole, arunci cu îngrășăminte, apoi la recoltare îi iei semințele iar restul plantei îl distrugi (eventual prin ardere cum se face pe la noi, sau îl dai ca furaje către animale care îl digeră și îl descompun), eliberând în felul acesta înapoi în natură CO2 înmagazinat pe timpul verii, o astfel de plantă este generatoare de CO2 când facem bilanțul unui an.

        Orice om nou pe planetă costă 1 tonă de cereale pe care o obții cam de pe 0.2 ha. Câți copaci puteai planta pe 0.2 ha? Vreo 400, cred eu. Dacă eram mai puțin cu un miliard? Deci vreo 200 de milioane de ha de pădure. Pădurea din Peru are 70 mil de ha și stochează cantitatea de CO2 emisă de SUA într-un an.
        Carbon mapping by the Carnegie Institute for Science reveals nearly seven billion tonnes of carbon stored in Peru’s rainforests, in a technique that could help preserve such stores to reduce carbon emissions

        Comment


        • Pai, eu zic sa omoram oamenii si sa plantam copaci.
          Ne lamentam degeaba, oricum nici eu, nici tu nu vom renunta la masina, de exemplu.
          Pentru ca orizontul de timp in care se vor petrece modificari majore peplaneta, nu ne priveste pe noi.
          Oricum ai da-o, omul e manat de egoism, in viata.
          Faptele bune se fac doar pentru ca dau bine in ochii altora.

          Comment


          • asta da acceleratie... 0-100 km/h in 0,5 secunde
            apa bate motorul electric.

            https://www.4 tuning.ro/filme-masini/view/mJ9OmKO9nwt?utm_source=Newsletter__Newsletter_4 Tuning.ro&utm_medium=yahoo.com&utm_campaign=newsle tter_403460

            Comment


            • Legat de incalzirea globala, cum s-a schimbat in cei 136 de ani de monitorizare a mai multor paramerii prin masuratori:



              (simularea este facuta de NASA)
              I have no special talent. I am only passionately curious.

              Comment


              • Legat de incalzirea globala, reducerea poluarii si "spatii verzi": NU MAI TAIATI PADURI !!! Desigur exista si "nu mai faceti razboaie, nu mai faceti experimente nucleare, dar si salvarea balenelor, salvarea kikokohondrilor, exterminarea vacilor, ar contribui la "salvarea planetei". Imi vine sa Buuu-uaaa-ha-haha!
                Mergeti cu bicicleta! Astfel, salvam planeta de la pieire. Daca nu mai aprinzi lumina si folosesti lumanari, dar si alea tot ecologice sa fie, mai avem sanse.
                Ca sa nu mai zic ca n-ar mai fi atatea discutii pe forum legate de rugina, ulei, consum... bla-bla...

                Comment


                • @Fanez, facand misto si luand in deradere subiectul nu cred ca se va rezolva problema de la sine (desi probabil se va rezolva de la sine dar nu foarte placut pentru noi ca specie).
                  I have no special talent. I am only passionately curious.

                  Comment


                  • Normal ca se va rezolva de la sine, la finalul ciclului actual.
                    Pana atunci, populimea sa plateasca certificate verzi in buzunarele smecherilor, taxe de mediu si ce le-o mai trece prin minte celor care guverneaza lumea.

                    Comment


                    • Pentru a reduce poluarea si reechilibra microsistemul este necesara reimpadurirea urgenta a zonelor, unde s-a taiat masiv in ultimii 20 de ani.

                      Comment


                      • Poate nu e nevoie de atatea paduri ca acum 1 milion de ani.
                        Normal ca e bine sa ai paduri, dar astea influenteaza mai mult climatul zonal, nu planetar, combate eroziunea solului, etc.
                        Mai degraba e nevoie sa nu mai scoatem atata fum pe hornurile termocentralelor, vezi China.
                        Sau sa nu mai deversam tot ce in canalizare direct in Dambovita sau in Dunare. Sau Gange.

                        Comment


                        • Dlor, totul se rezumă la numere. La cele cca 3-4 mld cât am crescut în ultimii 50 de ani.

                          Să luăm exemple mai concrete. Vrem să naștem un bloc de locuințe acum. Există urbanism, se pun întrebări: este loc față de imobilele invecinate? este loc să tragem infrastructura de apă/canal? este loc să facem alei și parcări? este loc pentru un spațiu de recreere pentru locatari? dar spațiu pentru magazine și servicii? Dacă răspunsul la întrebări este cât de cât acceptabil, atunci se poate naște blocul.

                          Când părinții vor să nască un copil se pun astfel de întrebări acum? Una era să scapi de rahatul produs de 300 de milioane de chinezi, alta este când sunt peste un miliard. La fel în India.

                          Doar China a încercat politica "one child" timp de câteva zeci de ani. Rezultatul este că a domolit creșterea populației dar alte țări i-au luat-o înainte. India.

                          Schimbările climatice au legătură cu lipsa controlului asupra creșterii populației. Este oare acceptabil ca unii care trăiesc deja să fie obligați să trăiască pe viitor cu restricții față de viața de acum 30 de ani, doar pentru că între timp s-au mai născut vreo 3 miliarde de suflete? Nu m-a întrebat nimeni dacă eu vreau ca acele suflete să se nască.

                          Uitați-vă la politica lui Erdogan. Vrea turcaleți câtă frunză și iarbă. Creșterea populației are avantaje zonale în plan geopolitic, economic. Dă-o dracu de planetă.

                          Comment


                          • Originally posted by gecmc94 View Post
                            ...
                            S lum exemple mai concrete. Vrem s natem un bloc de locuine acum. Exist urbanism, se pun întrebri:... Dac rspunsul la întrebri este cât de cât acceptabil, atunci se poate nate blocul...
                            Lasati! Cunoastem. Intrebarea care se pune este: "cine construieste?" Si atat. Se naste blocul.

                            Comment


                            • ai vorbit ca un adevarat pesedist ! Bravo !

                              alarme de vreme rea si vijelii. false?
                              o/____\o
                              (i)
                              .........

                              Comment


                              • A innebunit lumea, ne-au trimis acasa mai devreme astazi pt ca e furtuna, desi la Bucuresti era soare si frumos.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google