Discutii despre orice, mai putin pe teme politice

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Daca esti asigurat impotriva inundatiilor, pot fi inundatiile provocate de vecinul de deasupra. Daca asiguratorul o da sucita ca esti asigurat impotriva inundatiilor provocate de revarsarea raului care e la 700 de km distanta e total altceva.
    Asa si cu centrala. Daca vina este a ApaNova, poate fi acoperita de asigurare ca si supraalimentarea cu energie electrica a aparatelor electrocasnice, provocata de Enel sau ce firme or mai fi.
    Last edited by Fanez; 22 September 2017, 19:35.

    Comment


    • eu chiar nu cred ca chestiilke astea fac subiectul asigurarii obligatorii.
      poate a unei asigurari full option.

      Comment


      • Originally posted by B997NDL View Post
        si ti-a acoperita asigurarea defectiunea la centrala termica ?! n-am mai auzit asa ceva.
        presiunea apei tine de apa nova sau de IGO, ce treaba are cu calamitatile si incendiile ?!
        Este vorba de asigurare facultativă, nu de PAD. În ea am trecute, printre altele, apa de conductă, supratensiune în instalația electrică, suprapresiunea în rețeaua de apă, precum și furtul/vandalizarea bunurilor din locuință. Am și o componentă de răspundere civilă în limita a 10000 lei, pentru cazul în care provoc eu pagube vecinilor.

        Originally posted by B997NDL View Post
        eu chiar nu cred ca chestiilke astea fac subiectul asigurarii obligatorii.
        poate a unei asigurari full option.
        Da, repet ce-am scris mai sus: asigurare facultativă, care n-are nicio treabă cu aia oblgatorie (PAD). Eu de 15 ani îmi fac în fiecare an această asigurare facultativă a locuinței și a bunurilor din interior (de fapt are și o componentă de asigurare de viață și de accident, doar pentru evenimente petrecute în imediata vecinătate a blocului).
        Last edited by Cherubino; 22 September 2017, 19:45. Reason: Automerged Doublepost
        M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

        Comment


        • exact ce ziceam
          o/____\o
          (i)
          .........

          Comment


          • Adica, daca-ti cade un ghiveci in cap in momentul in care intri in bloc, esti asigurat. E buna treaba asta. Da-mi si mie mai multe detalii pe pm, te rog.

            Comment


            • Formularea mai exactă este: dacă-i cade altuia în cap ghiveciul tău și acesta vine la ușă să îți ceară despăgubiri pentru zilele de spitalizare, atunci se suportă de către poliță, în limita spusă.

              Am și eu așa ceva la casă. Dar Casco nu îmi fac.

              Comment


              • A murit Iulian Vlad, ultimul șef al Securității ceaușiste, personaj-cheie la Revoluție. Generalul (r) Iulian Vlad, ultimul șef al Securității comuniste, a murit la vârsta de 86 de ani.
                După căderea regimului comunist, Iulian Vlad a fost arestat şi condamnat la 25 ani de închisoare, ca urmare a implicăriii sale în represiunile care au avut loc la Timişoara şi la Bucureşti în decembrie 1989, dar a executat din pedeapsă doar patru ani.
                Trai si-o viata pe asta si inainte de '89, si dupa. Sistemul isi rasplateste oamenii, cum sa faci doar 4 ani de parnaie din 25?
                Bine ca a crapat, dar cam tarziu, astia ce au dus-o bine, traiesc mult.

                Comment


                • TNR:Zece lucruri despre deschiderea anului universitar 2017-2018
                  La Spiru Haret studenţii au fost aduşi de părinţi, că sunt prea proşti să ajungă singuri;
                  La Politehnică, studenții au chemat trupele anti-tero, că era o femeie în incintă şi nu ştiau ce e;


                  Şerban Nicolae s-a dus la şcoala de şoferi, ultima şcoală absolvită pe bune;
                  Premierul Tudose s-a dus în regie şi le-a arătat studenţilor cum se face, băgându-i pe toţi sub masă;


                  Radem, glumim, dar 2dose vrea sa puna BNR sa se joace cu dobanzile dupa cum vrea pezede, nu dupa cum dicteaza piata monetara.
                  Prevad hiperinflatie si un ROBOR vioi tare si un curs de 7-8 lei/euro, daca se baga guvernul peste profesionisti.
                  BNR tine cursul scazut acum aruncand euro pe piata si cumparand toti leii de pe piata, e normal ca bancile sa nu mai aiba atatia lei la dispozitie, si sa puna presiune pe ROBOR, imprumutandu-se intre ele.
                  Last edited by mr.K; 3 October 2017, 12:08. Reason: Automerged Doublepost

                  Comment




                  • hiperinflație este definită cam de la câteva sute % pe an în sus. Mai avem mult până acolo. Dar Tudose dă din gură ca să dea impresia că lucrează. Oricum, o atitudine de tip "trump" mai bună decât "nu știu, nu sunt șofer". Cei de la BNR îl vor ignora, fără îndoială.

                    Un curs de 7-8 va fi doar în caz de război
                    Last edited by gecmc94; 3 October 2017, 12:29. Reason: Automerged Doublepost

                    Comment


                    • Atentie la titlul topicului; n-as vrea sa va raciti gura de pomana. A se citi posturi sterse.
                      Mersi.
                      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                      Comment


                      • Vorbim de politica monetara.

                        Comment


                        • Se poate, însă, ușor aluneca în economie politică - adică tot politică

                          Comment


                          • Va faceti sau chiar nu pricepeti?
                            Imi place sa cred ca vorbesc cu oameni inteligenti. Daca tineti sa ma contraziceti, e alegerea voastra.
                            Politica administrativa, politica de aparare, politica monetara...tot politica e. Prin urmare, fara politici aici, va rog; aveti topic unde sa va desfasurati.

                            Multumesc.
                            Last edited by IancuMIC; 3 October 2017, 14:36.
                            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                            Comment


                            • Oricum ne racim gura de pomana, totul merge inainte indiferent ce scriem pe aici.
                              Poti sterge tot, nu vor fi plangeri din partea mea.

                              Comment


                              • Iancu, nu știu de ce strigi și la mine că eu ți-am dat dreptate.

                                Una apolitică. De ce alege lumea o Dacie berlină și nu una cu hayon (hatchback)? Există un portbagaj mai mare la berlină, de 500 l, dar el este dispus orizontal, ceea ce lungește mașina și cere un loc de parcare mai lung în orașele aglomerate.

                                După cum arătam în statistica vânzărilor, Logan nu prea există pe afară. Hatchback-ul domină. Eu văd mașina cu hayon ca având portbagajul dispus pe verticală. 320 l la Sandero, fără să includem spațiul din spatele tetierelor și geam. Cred că și cu el, ajunge tot pe la 500 l. Iar spațiul total ajunge la 1200 l cu banchetele rabatate.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google