Discutii despre orice, mai putin pe teme politice

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ah...bun....traim intr-o lume democratica (ma rog...presupunem...).
    Dar ce ma nedumireste, un telefon de 1000 lei...face cam acelasi lucru pe care-l face si un telefon de 3000 lei. Pozele decente (ca dara nu te apuci de fotografiat profesionist...si nici macar nu te mai uiti pe ele dupa ce ai postat pe facebook/instagram sau mai ce site-uri de socializare sunt).
    Eu am un telefon....care dupa standardele de astazi este o antichitate (Samsung S3)...luat undeva prin 2012-2013...luat la abonament cu vo 700 lei daca-mi aduc aminte...si sincer...nu simt nevoia sa-l schimb inca, Si daca-l schimb...mai mult de 6-700 lei nu dau pe telefon.
    Si acum sa o luam altfe, un aparat foto decent este 6-700 lei, un telefon decent este 6-700 lei (cu display mare)...si tot iesi mai ieftin decat daca-ti iei un Samsung S69.
    Daca nu-ti permiti sa dai 2000 lei (adica nu ai un venit de 5-6.000 lei)...Eu nu inteleg de ce lumea nu incearca sa obtina cat mai mult din banii pe care-i are? 2000 lei un telefon...sau 1000 lei un telefon (face acelasi lucru)...si sau o masina de spalat sau un set de cauciucuri noi (ca tot suntem pe un forum de specialitate) sau niste haine in plus (pt fomei)...sau chiar o excursie de doua-trei zile la munte

    Comment


    • Pe teoria ta nu si-ar mai cumpara lumea diverse tipuri si modele de masini (de exemplu) ca doar toate fac la fel...te poarta din A in B,dar in ce conditii?

      Nu mai cita ultimul post!
      Last edited by Seba; 25 October 2017, 15:45.

      Comment


      • eu am tel pe care acu' doi ani am dat 500 lei si in afara de faptul ca mai ramoleste poze cateodata, nu prea am ce sa-i reprosez, ca nu-l folosesc pe post de aparat foto. si da, nici eu nu am de gand sa-l schimb, pt ca-si face treaba. daca va claca, insa, probabil o sa-mi iau unul cu 7-800 de lei, ca la 500 acum gasesti de-alea orientate spre petarde mai degraba decat smartfone. e destul sa te uiti cat u scazul iphone8 dupa lansarea iphonex, sa-ti dai seama cati bani arunci efectiv cand iei un telefon, care de fapt costa si face cam de 40% din banii dati pe el.

        @meticulosul: sms-urile si vocea merg altfel pe un iphonex, comparativ cu un s3, nu? ca de-aia-i zice telefon, sa vorbesti la el. cand vrei fite, dai banu'. masina merge din a in b, mai tare, mai confortabil, mai sigur, dar la tel, eu zic ca la fel se aude si la s8 si la 5110. ca nu te dai pe net cu 5110, dar nici cu masina nu te dai pe schiuri. ori tel smart asta e, un fel de submarin pe schiuri, bun la toate, dar nu exceleaza la nici una. nu zic ca-i inutil, doar ca-i supraapreciat si supra-dotat pentru cei mai multi dintre noi. ma gandesc ca Fane nu vrea sa foloseasca tel pe post de statie grafica si nici nu urmareste actiunile apple la bursa, nici nu face prezentari si calcul statistic pentru vreo mare corporatie. eu recunosc ca am vrut smartphone ca sa pot sa ma uit la clipuri de pe iutub cand stau pe buda si sa-l folosesc ocazional ca gps, cand ies cu masina din tara.
        Last edited by Seba; 25 October 2017, 15:53.
        Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

        Comment


        • @meticulosul Nu-i chiar asa, hai sa fim seriosi...din lista de functii a telefonului tau...cate ai folosit? Eu fac pariu are o groaza de functii de care nici nu aveai idee. Spunem si mie de cate ori ai folosit compasul? Sau de cate ori ai folosit barometru? Aproape sigur ca nu stiai ca pote ai senzorii aia.
          Conditiile? Sincer...ca telefon...inca plang dupa nokia 6110 (calitatea microfonului/sunetului). rezistanta telefonului (picat de la et 3 etc). Viteza? Pai procesorul de pe el (pai S7 are Exynos 8890 Octa...si costa 4000 lei....si un S6 care-i la jumatate de pret).
          Degeaba stie telefonul sa gateasca...cand eu mananc in oras...

          Comment


          • Eu nu am zis ca neaparat trebuie sa dai 2000 de lei Coco sau altceva pe un telefon,dar sunt oameni care dau si nu trebuie blamati pentru asta.fiecare face ce vrea cu banul lui!altii isi cumpara masini,unii televizoare curbate care la frl cred ca se vede Esca,altii funeaza.eu de ex nu as da nucioadata 16.5 lei pe un pachet de tigari

            Comment


            • Stai...nu am blamat pe nimeni, am si spus, fiecare este liber sa faca ce vrea cu viata lui, banii lui, timpul lui, nevasta lui. Eu doar incercam sa inteleg ceva ce nu pricep

              Comment


              • Originally posted by aris86 View Post
                http://www.rcs-rds.ro/rate-digimobil

                Cum e Fane? E alba sau neagra? Nu mai crede toate gogosile din casierie.
                Este dobanda zero, comision zero. Pretul telefonului ti-l imparte in rate egale care vin pe factura. Deci e alba. Avantajul lor este ca esti abonat la ei.
                Asta cu "credit la ING acordat pe loc" e o chestie care sa iti arate ca poti sa iei credit de la ING foarte usor. Marketing.

                Comment


                • Ti-l da in rate, doar daca esti eligibil la ING si dupa ce iti verifica veniturile la ANAF si nu mai alte datorii in prezent.

                  Comment


                  • Originally posted by bolovan View Post
                    Eu am un telefon....care dupa standardele de astazi este o antichitate (Samsung S3)...luat undeva prin 2012-2013...luat la abonament cu vo 700 lei daca-mi aduc aminte...si sincer...nu simt nevoia sa-l schimb inca, Si daca-l schimb...mai mult de 6-700 lei nu dau pe telefon.
                    Depinde ce faci cu telefonul, daca il tii doar ca sa suni e normal sa nu simti nevoia de altceva. Daca in schimb folosesti mult partea de net gen browsing, n aplicatii conectate 24/7, mailuri,etc nu prea mai ai ce sa faci cu S3(fara sa te enervezi), ca altfel poti sa stai si pe S1 daca chiar vrei.

                    Comment


                    • Pai sa vedem:
                      Whasapp, browsing, imdb, interfata pentru client de torenti, ssh, aparat foto, mail (doi clienti de mail cu 4 conturi).
                      Apropos...ca desktop, in 90% din timp folosesc un odroid (acelasi procesor ca pe S3 dar la 1.8GHz)...cu linux pe el

                      Comment


                      • Fa un test in cat timp ti se incarca o pagina pe S3 si in cat timp pe P9(preferabil o pagina cu multe imagini, clipuri: gsp.ro). Nu am zis ca nu-l poti folosi in continuare ci doar ca eu cel putin ma enervez cand o pagina nu se incarca instant.

                        Comment


                        • Huawei incep sa faca telefoane din ce in ce mai performante, la pret accesibil.
                          Totusi, n-as da niciodata banii pe un P10, prefer Samsung.

                          Comment


                          • huawei furnizeaza cam toate antenele si electronica (relee,transmitatoare,etc) orange romania si mare parte din restul retelelor telefonice. va dati seama ca telefoanele lor vor fi un pic mai "bune" pe aceste retele. in plus tehnologia din "mobile" e cumparata de diferiti producatori , dar e aceeasi. doar designul difera...

                            ps:folosesc un iphone 4 pt ca e mic si rezistent :P. am avut si iphone 5s , dar l-am stricat din greseala.
                            o/____\o
                            (i)
                            .........

                            Comment


                            • Singurul iPhone pe care l-am avut a fost un 5s, l-am dat de nou, nu mi se potriveste brandul.
                              Sunt cu ochii pe un Note8, poate asta nu mai ia foc precum Note7.

                              Comment


                              • Originally posted by aris86 View Post
                                Ti-l da in rate, doar daca esti eligibil la ING si dupa ce iti verifica veniturile la ANAF si nu mai alte datorii in prezent.
                                Iti dau mai multe detalii dupa ce iau telefonul.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google