Discutii despre orice, mai putin pe teme politice

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Catalin S. View Post
    Altfel spus intri aici ca să râzi de alții?

    Păi dacă te-ai loga doar ca să citești diverse (și te-ai opri acolo), ar fi fost ceva. De pildă mulți intră pentru a se informa, dar când mai și accentuezi ideea de caterincă făcând mișto de useri, deja vorbim de altceva...
    Imi fac datoria de a informa pe oricine.
    Nu fac misto de nimeni.
    Nu pot controla sentimentele oamenilor care se supara cand ideile altora nu coincid cu ale lor.

    Ce am observat: un posesor de Logan se simte mai repede jignit daca ii gasesti vreun cusur (real) la masina, decat daca remarci o problema la o masina mult mai scumpa cu proprietarul de fata.
    O fi diferit modul in care priveste fiecare dintre ei propria masina...
    Last edited by mr.K; 6 September 2018, 11:35.

    Comment


    • Si totusi productia e in crestere de la an la an, masinile se vand, mai ales la export unde nu tine chestia ca oamenii nu-si permit alte masini mai bune.
      O fi vreo conspiratie intre Dacia, "statul paralel" si Soros ca sa-ti faca in ciuda

      Comment


      • Si la export le cumpara directorii de banci din Franta/Germania, te pomenesti.

        Comment


        • Originally posted by B997NDL View Post
          nu mai incepeti cu loganul nou vs alte masini sh la pret de logan nou ca pierdeti. n-aveti nicio sansa si nu convingeti pe nimeni.
          cei mai vocali aparatori ai loganului, cu care m-am mai contrazis, acum au toti focusuri, vw-uri... etc, toate sh. si s-au convins de diferente.
          Eu am si un opel care acum are 13 ani, l-am luat cand avea 7 ani si 143.000km si vreau sa iti zic ca nu mai iau in viata mea SH-uri. La 2 luni decand l-am adus din Austria am inceput sa bag la bani in el, 4500e a costat si am mai bagat pana acum aproape inca atat.
          Motorul l-am segmentat la aproape 170.000 ca manca ulei mai mult decat benzina,masina acum are 240.000 dar efectiv cand plec undeva iau trusa cu scule, laptop si tester dupa mine ca nu stiu niciodata unde cade.

          Am la munca Logan 1 din 2005, merge brici, arata brici, peste 500.000 km. Mai avem un logan 1 din 2007 primit de la Senat, schimbat doar consumabile, are aproximativ 400.000 si inca un MCV din 2011. Singura problema la MCV a fost contactul, ataaat.
          Artificial intelligence is no match for natural stupidity.

          Comment


          • Originally posted by mr.K View Post
            Ce am observat: un posesor de Logan se simte mai repede jignit daca ii gasesti vreun cusur (real) la masina, decat daca remarci o problema la o masina mult mai scumpa cu proprietarul de fata.
            Pe forumuri, e una, în viața reală e alta... Aici, din cauză că majoritatea userilor nu se cunosc între ei ca să se tragă de șireturi, este normal ca mulți să o ia ca pe ceva personal când li se "atacă" mașina, dar între prieteni, să faci mișto... mai merge. E ok.

            Habar n-ai tu câtă caterncă facem la job (eu și colegul de birou, ambii loganiști) de mașinile noastre. Dar, repet, sunt situații total diferite. Așa că te rog, nu confunda una cu alta.
            Tu ataci orice idee, pe oricine, oricând, oricum. Nu sunt vechi pe forum, dar să mor eu dacă am citit ceva laudativ scris de tine!

            Pe bune acum, ești ok?
            http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

            Comment


            • Catalin S

              Daca te ajuta cu ceva, o sa postez: Dacia e cea mai buna masina pe care am avut-o!
              Ajuta sa nu te mai gandesti la
              dobitoc, retardat, oligrofren și onanist
              ?
              Intreb, nu dau cu parul.

              Pe bune acum, ești ok?
              Mah, ce sa zic. Vin dupa un concediu prelungit, timp in care m-am obisnuit cu oameni care nu stiu ce e cocalareala, oameni care nu vor sa iasa in evidenta cu nimic, oameni civilizati si discreti.
              Poate sunt un pic dezamagit de ce am gasit pe la noi (asta se intampla de fiecare data), dar in niciun caz nu pot spune ca nu-s ok.
              Last edited by mr.K; 6 September 2018, 11:59.

              Comment


              • Hai sa ma bag si eu in seama, loganul din prima generatie, in special mpi, este foarte fiabil ptr ca pe partea de rulare nu sau facut economii la calitate, restul pieselor provin de pe modele mult mai vechi si arhitestate, cu defectele corectate in timp... Iar loganul ph1 este foarte simplu, deci nu prea are ce sa se strice... In afara de tabla, care din ce am vazut este buna daca o nimeresti bine, si daca o mai si intretii.

                In legatura cu soferii de logan din generatia noua, nu pot spune ca sunt prosti, prost conduc multi, indiferent de marca masinii.

                In schimb, cumparatorii de sh-uri se impart in 3 categorii:

                1 cei ce iau una manarita, samsarita, dar frumoasa si cu km 'putini' in bord. Si mai ales : IEFTINA. Care pe urma se plang ca masina e o troaca si ca baga bani la greu in ea si ca e o porcarie de masina...
                Astia in general sunt naivii care cred ca iau una sh straineza si nu mai baga bani in ea in veci... Dupa care se trezesc... dar din rusine o tin tot pe aia ca loganu e caruta...

                2 Cei care iau sh, dar cauta istoric, masina ingrijita, cu acte la tot ce sa reparat\schimbat, cumpara de la proprietar, se uita si la omul care vinde masina...
                Astia in general au bafta, investesc in masina, adica o intretin. Si cheltuiesc exact cat este necesar ca masina sa fie ok mereu.
                Acesti oameni nu se plang, dar nici nu cheltuiesc cat cei din prima categorie.

                3 Aici sunt cei care in loc de logan nou iau una straineza sh, si dau si ei un 5- 8000 euro pe ea. Ca mai mult nu au. Vor confort, ca trebuie sa recunoastem, loganul nu il poti compara la confort cu alte masini... Este slab...

                Astia nu vor recunoaste in veci ca financiar era mai ok un logan nou.
                Dar o tin pe a lor cu confortul... Si au dreptate.

                Cei care vor confort mai bun, putere mai mare, ii inteleg, dacia chiar nu are ce sa le ofere momentan.






                Eu conduc cu placere si loganul meu vechi, si fiatul punto din 99 (1.1 benzina, 55 cp) al sotiei.

                Legat de cumparatul de sh, consider ca este important sa stii ce asteptari sa ai de la masina respectiva cand o cumperi...



                Eu pot spune ca tot ce am vandut sh, si acum mai tin legatura, si oamenii sunt multumiti, si au cheltuit putin in fostele mele masini, dar le-am si intretinut!



                Uite cumnatul meu a avut 1.4 mpi ph2. Nu a avut grija de el, ia busit motorul.
                L-a reparat si la vandut... Cine o sa il cumpere va avea o masina impecabila la exterior, dar cu motor prost si cu consum de benzina mare...

                A cumparat un megan nou. 1.2 tce 130 cp 2018

                Frumoasa masina la exterior, poate chiar cea mai frumoasa masina ieftina.

                Dar cand m-am urcat in ea, am comparat-o direct cu fostul meu megane, din 2005, si aia era masina nene... Cumnatu sa suparat...

                Desi nu am sa pricep never ever cum o masina entry level, fostul reno, care avea oglinzi reglabile manual, neincalzite, ac manual... Sa aibe cotiera integrata, minunata, confortabila, card nu cheie, frana de mana stil mansa, scaune mai ok, faruri mai bune, si erau clasice cu bec, el are lupe, arata frumos, dar sunt cu bec si sunt chioare...

                Reno cred ca a mizat pe look, si la interior nu a mai contat... Capace care arata ca o janta de aliaj... Dar sub capace tot table sunt...

                La dotari e peste Seat, dar o liniuta nu are curaj sa faca...

                Cu Seatul meu daca o compar, e mai ok Reno, dar... Sa vedem in 4 ani daca va avea probleme... Deci verdict peste 4 ani...

                E mai ok pt unii totusi...

                Eu tot seat as lua, si va zic si de ce:

                Roti cu balon mai inalt egal confort.
                Fara tmps egal fara batai de cap.
                Roti mai inguste egal consum mai scazut de combusibil.


                Dar mai ales faptul ca seat ma dus 4 ani fara nici cea mai mica problema.

                Pana si loganul a dat chix uneori in primii 4 ani...

                Sper ca nu v-am plictisit.
                Last edited by mumus; 6 September 2018, 12:35.
                Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                Comment


                • Pe scurt.
                  Masinile noi si bune costa.
                  Masinile sh si bune costa.

                  Cele care costa mai putin, noi sau sh, nu-s cine stie ce masini.

                  Comment


                  • Eu ma incadrez in pct 2 enumerat de tine, dar masina nu cumparata de la proprietar ci de la reprezentanta pt ca a fost data prin buyback. Deci istoric si toate cele.
                    Sa fim seriosi, SH este loterie , sunt cam d'astea prin Romania din pacate.
                    Artificial intelligence is no match for natural stupidity.

                    Comment


                    • Dacia se pregăteşte să intre în top 10 mărci înmatriculate în Germania. Şi e o performanţă pentru constructorul autohton. În luna august, a înregistrat o creştere de 52%, a doua după SEAT. Parcursul este unul extrem de bun. După primele 8 luni, Dacia a...

                      Comment


                      • @ mumus si nu numai : look-ul conteaza pentru unii: https://www.youtube.com/watch?v=50A9wjJ40Dk

                        altii vor confortul psihologic "mi-am luat masina noua , am garantie".

                        am avut si masina noua si o consider tzeapa . devalorizarea e prea mare pentru km putini. daca as face minim 100.000 pe an poate ar merita.
                        o/____\o
                        (i)
                        .........

                        Comment


                        • e aproape de top 10. iar nemtii nici nu au 10 marci de masini, ca sa zici ca ar bate vreuna dintre acestea. sunt curios unde se afla skoda. in mod sigur, cu vreo 2-3 locuri mai in fata.
                          9200 de masini inmatriculate, suficiente pentru domino's pizza, pizza hut delivery si altele.

                          .......................
                          Last edited by B997NDL; 6 September 2018, 21:50. Reason: Automerged Doublepost

                          Comment


                          • Pe modele, pe primele 8 luni ale anului 2018, producția se prezintă astfel:

                            Dacia Duster, 143.790 unități
                            Dacia Sandero, 31.632 unități
                            Dacia Logan, 22.211 unități
                            Dacia Logan MCV, 14.329 unități

                            Prafosul e "salvatorul' marcii. Si eu cred ca ofera suficient la bani destul de putini.
                            Mie personal nu-mi plac suv-urile, crossover, mini suv, aro si toate astea cocotzate care-s la moda.
                            o/____\o
                            (i)
                            .........

                            Comment


                            • La nemti merge loganul, ca unii il iau din 2 salarii, nu le fac nici o revizie, si le vand dupa 2-300000 km cu 5000 euro, cunosc caz real...
                              Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                              Comment


                              • Originally posted by B997NDL View Post
                                9200 de masini inmatriculate, suficiente pentru domino's pizza, pizza hut delivery si altele.
                                Sunt cam prosti cei de la Digi24. 9838 masini Dacia au fost inmatriculate numai in August 2018, pe intervalul Ianuarie-August 2018 avem 56767 de unitati Dacia inmatriculate.
                                I have no special talent. I am only passionately curious.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google