Discutii despre orice, mai putin pe teme politice

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • [echipament comandat în Germania,] au comandat fabricii respective ce anume echipament voiau. Nu zice ca l-a cumparat gata facut de la unii care produceau asa ceva. E simplu.

    pentru ce dracu produceau aia echipament daca nu mai existau exploatari ?! doar pentru romani ?!
    Da. Exact.
    Last edited by Fanez; 2 October 2018, 11:44. Reason: Automerged Doublepost

    Comment


    • daca nu va otoliti, tu si ndl, va luati vacanta, sa va puteti plati pensile si salariile reciproc in liniste
      Fane, dacii au fost primii pe luna, Christos a fost dac, neil armstrong avea bunica romanca. in 1846 langa Baku, respectiv 1859 in Pennsylvania au fost primele sonde/puturi de extractie. eu is convins ca nemtii au facut un prototip de sonda stiind ca romanii vor inventa sonda si au produs sonda fara sa aiba alta idee decat o descriere dintr-o scrisoare venita de la Cuza...al dracu' meseriasi nemtii astia. au avut un deja-vu tehnic sau deja-fu, daca neamtul sef era oltean
      Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

      Comment


      • Poate citiți în lucrarea Science of Petroleum apărută în 1938 la Oxford University Press. România exploata petrol încă din 1650 la Lucacești.
        Attached Files
        Last edited by 77sky; 3 October 2018, 22:44.

        Comment


        • Adica veneau taranii seara cu o faclie si dadeau foc la o balta de titei?
          Noi in 1907 ne rasculam pentru ca, efectiv, crapam de foame, si acum ne dam rotunzi de parca am fi fost buricul pamantului.
          Cea mai mare realizare a unui roman-a inventat stiloul. Si nici aia nu e sigura ca ii apartine doar lui, ca inventie.

          Comment


          • Originally posted by Seba View Post
            ... eu is convins ca nemtii au facut un prototip de sonda stiind ca romanii vor inventa sonda si au produs sonda fara sa aiba alta idee decat o descriere dintr-o scrisoare venita de la Cuza...al dracu' meseriasi nemtii astia...
            Romanii au facut un proiect de sonda, s-au dus la nenea neamtu' care avea posibilitatea s-o produca si i-a zis: "Nea Neamtu', fa bre si mie o d-asta asa, ca-mi trebe." Nea Neamtu' s-a conformat ca sa bea si gura lui o tuica.
            Nu sonda a fost facuta la nemti ci componentele pentru rafinarie.
            – La Lucacesti, Bacau s-a construit prima sonda petroliera comerciala din lume. Prima rafinarie industriala a fost construita de fratii Mehedinteanu la periferia Ploietiului, (strada Buna Vestire nr.174) cu echipament comandat în Germania, de la compania Moltrecht.
            – Primul oras din lume, iluminat public cu petrol lampant, a fost Bucurestiul.
            Din cele mai vechi timpuri subsolul României a fost bogat în hidrocarburi şi acest lucru este atestat de urmele de petrol de pe bucăţile de ceramică din secolul al II-lea descoperite în siturile araheologice. Peste 150 de ani de experienţă în domeniul extracţie de petrol şi un subsol cu peste 2000 de ani de resurse […]
            Last edited by Fanez; 3 October 2018, 22:36.

            Comment


            • În locul numit Poieni, din localitatea Târgu Ocna, se află prima sondă realizată cu ajutorul prăjinilor din lemn, cu care s-a săpat până la o adâncime de 150 de metri. Sonda a rezistat ultimului secol şi jumătate şi reprezintă un reper pentru petroli...


              Iar utilizarea petrolului se făcea cu mii de ani înainte.

              Comment


              • il foloseau la motoarele daimler-benz inventate de romani si folosite pe motocositoare.

                Prima sondă cu foraj mecanic din Romania, săpată cu prăjini din lemn. Primele gropi cu păcură şi petrol găsite în Ţinutul Bacăului

                da, asta echivaleaza cu prima sonda din lume...
                ar fi trebuit sa fie la vaslui, dar aia au vandut-o bacauanilor pe bautura.
                Last edited by B997NDL; 3 October 2018, 23:22. Reason: Automerged Doublepost

                Comment


                • Nici ce scrie in "Adevarul" nu mai crezi?
                  Desigur, trebuia sa rastalmacesti cumva. Eu stiam ca iei pe nerumegate si adliteram tot ce scrie in "Adevarul", "Ziare.com" etc.

                  Comment


                  • fane, la urmatoarea remarca iei cartonas. ce-are politica in discutia asta?

                    am ajuns de la prima tara care exploata, prelucra si comercializa titei la primele gropi din care isi luau unii zeama pentru candele. cred ca e totusi oarece diferenta intre o groapa sapata la mana si o instalatie de forare...
                    Last edited by Seba; 4 October 2018, 10:11.
                    Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                    Comment


                    • Originally posted by mr.K View Post
                      Cea mai mare realizare a unui roman-a inventat stiloul. Si nici aia nu e sigura ca ii apartine doar lui, ca inventie.
                      Nu stiu ce sa zic de Petrache dar parca noi le-am inventat pe toate si ni le-au furat altii. Pana la urma poate ajungem ca Venezuela.

                      Comment


                      • Dupa comunisti, noi am inventat totul si ni s-au furat inventiile.
                        Eu sper sa nu ajungem precum Coreea de Nord.

                        Comment


                        • Originally posted by Seba View Post
                          fane, la urmatoarea remarca iei cartonas. ce-are politica in discutia asta?
                          ...
                          Cu tot respectul, n-am zis nimic de politica si nici politic. Am zis de presa/ziare/publicatii citite (mai mult sau mai putin) de @B997NDL.
                          Despre sonde si petrol mai zic doar:
                          Începând cu anii 1900 România a fost prima țară din lume care a exportat benzină.

                          Last edited by Fanez; 4 October 2018, 13:00.

                          Comment


                          • Scurta istorie a petrolului azer

                            1847 – incepe epoca moderna a petrolului azer, prin punerea in functiune a primei sonde cu mijloace tehnice moderne la Bibiheybat.
                            1859 – se construieste prima rafinarie la Baku.
                            1863 – se construieste prima uzina de producere a kerosenului.
                            1878 – prima conducta de transport.
                            1883 – ia fiinta “The Caspian-Black Sea Oil Company”, controlata de banca Rothschild.
                            1897 – 1907 – se construieste conducta de transport Baku – Batumi, care asigura accesul petrolului azer la piata mondiala.
                            1901 – Azerbaijan produce 11 milioane de tone de titei, mai mult de 50% din productia mondiala la acea data
                            Nu are rost sa spun ce reprezinta acum Azerbaidjan si Baku, ce investitii au facut, cum promoveaza tara. Noi suntem primii la orice si ajungem ultimii la final.
                            Last edited by mr.K; 4 October 2018, 13:16.

                            Comment


                            • Ar avea rost să ne spui. Că dacă ne spune Banca Mondială aflăm că PIB-ul din 2017 per capita ajustat la puterea de cumpărare este 17398 $. Iar România 25840 $.

                              Comment


                              • Azerbaidjan are la noi benzinariile Socar cu benzina mai proasta decat Lukoil. Romania exporta benzina in timp ce Azerbaidjan abia exporta titei.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google