Discutii despre orice, mai putin pe teme politice

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • NU e greu, chiar am vazut ca moderatorii au fost discreti. Si chiar nu e mare branza ca s-a inchis, oricum decisesem sa nu mai scriu acolo deci 0 barat pentru mine daca ramane in chis sau nu. Ideea era sa fim toti tratati la fel nu pe preferinte (indiferent de topic).

    Comment


    • Chiar daca am fost jignit pe acel topic si ma asteptam sa-l baneze pe individul foarte foarte ....... crescut, sunt constient ca toti gresim si trebuie o anumita flexibilitate din partea conducatorului (moderatorului in cazul nostru). Sunt sigur ca o sansa oferita unui utilizator nu inseamna masuri diferite de tratament. Pur si simplu e o sansa si cei ce chiar gandesc stiu sa profite de ea. cine nu probabil va primi ban la urmatoarea chestie.

      nu mai cita ultimul post! in mod normal iei cartonas pentru asta, ca asa scrie in regulament. sunt sau nu moderatorii partinitori cu unii?
      Last edited by Seba; 5 October 2018, 13:27.

      „Opiniile sunt libere, dar nu și obligatorii.”

      Comment


      • Pai Catalin S a luat ban din cauza discutiei cu tine. I-a intreaba-l, se simte vinovat(considera ca a luat ban corect)? Cel putin el a avut decenta sa isi ispaseasca pedeapsa, nu ca altii care si-au facut clone si au continuat sa faca ceea ce faceau si inainte. Unitatea de masura pentru toata lumea este regulamentul. Orice altceva lasa loc de interpretari si "afinitati".

        Si ca sa citez din clasici "Pai ori suntem golani ori nu mai suntem?"

        Comment


        • Lasati asta in treaba noastra; as spune ca oricine merita o a doua sansa, chiar daca, lucru dovedit pacilea unii nu stiu sa o fructifice cum ar trebui si au continuat sa-si dea in petec.
          Last edited by IancuMIC; 5 October 2018, 13:15.
          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

          Comment


          • eu unul nu-s pentru cartonase si ban-uri, oi fi mai prost si cred ca inca se mai poate si cu vorba buna. dar daca voi o cereti, facem ca la regulament, ramanem 20 constanti pe forum si restul "vacanta" prin rotatie dar parca nici asta nu e o solutie, voi ce ziceti?
            Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

            Comment


            • Evident ca oricine merita a 2-3-4 sansa. Numai sa fie un pic mai multa comunicare din partea moderatorilor. S-a inchis topicl X pentru ca Y,Z bla bla. Punct. Nu discuta nimeni decizia moderatorilor dar o mica informare nu ar strica , ca sa nu se mai aprinda spiritele. Inca o data nu vorbesc despre topicul politica ci in general.

              Comment


              • Originally posted by sadicu View Post
                Pai Catalin S a luat ban din cauza discutiei cu tine. I-a intreaba-l, se simte vinovat(considera ca a luat ban corect)? Cel putin el a avut decenta sa isi ispaseasca pedeapsa, nu ca altii care si-au facut clone si au continuat sa faca ceea ce faceau si inainte. Unitatea de masura pentru toata lumea este regulamentul. Orice altceva lasa loc de interpretari si "afinitati".

                Si ca sa citez din clasici "Pai ori suntem golani ori nu mai suntem?"
                Si eu am primit cartonas. Referitor la discutia cu CatalinC am avut decenta si (sper sa nu primesc cartonas) "oua" sa-mi recunosc partea mea de greseala, pentru care mi-am cerut scuze. . Cred ca acest aspect face cat o mie de cuvinte sau...? Sunt sigur ca dupa ce citesti / observi / cunosti un grup de oameni discutiile sunt mult mai relaxate. In fine... Moderatorii trebuie lasati sa-si faca treaba, ca nu degeaba au indatorirea asta. La fel ca in management. au experienta mai multa ca mine (cel putin) in administrarea de forum-uri.

                „Opiniile sunt libere, dar nu și obligatorii.”

                Comment


                • Numai sa fie un pic mai multa comunicare din partea moderatorilor. S-a inchis topicl X pentru ca Y,Z bla bla. Punct. Nu discuta nimeni decizia moderatorilor dar o mica informare nu ar strica , ca sa nu se mai aprinda spiritele.
                  Comunicare sau dare de seama?
                  Faptul ca dupa o masura nu urmeaza si explicatiile, nu inseamna lipsa de comunicare, dupa parerea mea. Lipsa de comunicare reflecta starea aia in care un user cere anumite explicatii si nu le primeste. Munca unui moderator inseamna mult mai mult decat vedeti voi, iar prezenta intr-o discutie, ar trebui sa ofere garantia, pentru cei ce inteleg exact acest lucru, ca lucrurile urmeaza drumul firesc.
                  Celor care sunt vesnic nemultumiti de activitatea unui moderator si nu ezita sa exprime acest lucru in toate modurile posibile, le spun asa; cand incercati sa schimbati ceva si nu reusiti, schimbati-va pe voi.
                  Last edited by IancuMIC; 5 October 2018, 14:41.
                  Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                  Comment


                  • Nenea Iancule, nu stiu cu cine te certi dar sper ca nu cu mine. Nu de alta dar cred ca eu stiu cu ce se mananca "meseria" de moderator si cam ce implica. Insa ideea era alta, poti sa investesti tu cat timp vrei si sa faci lucrurile ca la regulament, daca nu comunici ai cam facut degeaba, practic iti bati joc de munca ta. Na, acum daca vrei sa intelegi ce spun bine, daca nu iar bine.
                    Eu ma opresc aici ca nu vreau sa monopolizez topicul cu subiectul asta.

                    Comment


                    • Originally posted by Seba View Post
                      eu unul nu-s pentru cartonase si ban-uri, oi fi mai prost si cred ca inca se mai poate si cu vorba buna. dar daca voi o cereti, facem ca la regulament, ramanem 20 constanti pe forum si restul "vacanta" prin rotatie dar parca nici asta nu e o solutie, voi ce ziceti?
                      Total de acord. Mie procedura asta delicata, chipurile inainte de referendum, mi-a lasat o senzatie de "pumn in gura", Asta imi confirma ca ceva grav se pregateste. Sau no, oi fi eu mai paranoic...

                      Comment


                      • Stai linistit, inchiderea topicului n-are a face cu referendumul, chiar deloc. E pura coincidenta, iti garantez asta 100%. Eu am zis ca imi vine cateodata sa sterge de tot topicul din cauza tonului folosit de unii, iar a doua oara cand am intrat, l-am gasit inchis, cu motivatia ca e doar temporar. Motivatie cu care pot sa fiu 100% de acord, avand in vedere ultima pagina...speram ca se vor linisti oamenii si ca sapt viitoare, cand sigur acest referendum va fi un subiect de discutat, se va redeschide garajul din partea mea, v-as ruga doar sa aveti grija la limbaj, sa combateti ideea, nu persoana, pe cat posibil. Si cand e de combatut persoana, sa se faca asta pe un ton civilizat. Poate fi, din pct meu de vedere, un pic ironic, sau in gluma, dar sa pastram totusi limitele bunului simt.
                        Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                        Comment


                        • fiind unul din cei care s-au aprins , iti pot spune de acum ca voi evita acel topic.
                          Nu merita efortul si nervii.

                          „Opiniile sunt libere, dar nu și obligatorii.”

                          Comment


                          • Exprim si eu cateva pareri dupa o zi infernala la serviciu.
                            Nu referendumul este problema. Va trece, iar daca se va redeschide topicul bine ar fi sa invatam din semnalul de alarma.
                            Nu iau partea moderatorilor, dar calitatea forumului o dam noi userii. Cand sunt anumite probleme ii invocam si le reprosam. Nu ar fi mai bine sa evitam noi lucrurile astea?
                            Referitor la calitate, cantitate si utilitate. Dupa mine acest forum este peste celelalte doua momomarca. Dar si sunt alte vreo 2-3 peste (nu le mai urmaresc pentru ca am "scapat" de masinutele alea). Depinde de noi utilizatorii sa mentinem nivelul acesta.
                            Ce vina au moderatorii cand noi postam aiurea? Aici imi fac si eu mea culpa. Uneori m-am "incurcat" prin post, am combatut poate putin mai ironic o idee si am folosit un limbaj mai "acid" pentru aceasta. Dar nu am atacat niciodata un coleg. Am fost de vreo 2-3 ori atacat dur (chiar jignit) dar am avut bunul simt sa nu raspund si nu am continuat flame-ul (tot celalalt a avut ultimul cuvant). Iar subiectele au fost total aiurea.
                            Daca am gresit a fost fara intentie. Un exemplu ar fi de la inceputuri. Obisnuit cu un alt forum am folosit de cateva ori butonul "! Report". Era in locul celui "Quote" de pe alt forum. Reflex si prostie. Cer scuze colegilor (nu cred ca au fost multi) si moderatorilor.

                            Pe viitor cred ca ma voi limita la a folosi privilegiul de user doar in a citi si vedea atasamentele din posturile interesante.
                            Last edited by Gil26; 5 October 2018, 18:53.

                            Comment


                            • hai sa terminam cu osanalele ca deja se simt prost si moderatorii.
                              cat despre referendum nu zic nimic, dar e destul sa urmaresti stirile ca sa intelegi ce se urmareste. de bine nu e.

                              Comment


                              • Poate fi si mai bine. Poate fi si mai rau. (cu forumurile)
                                Divergenta de opinii este una. Bunul simt si decenta este alta.

                                Hai sa nu mutam topicul celalalt aici. Pentru ca oricum va fi rau. Ca sa nu fie bine.
                                Si de la intelegere pleaca totul.
                                Last edited by Gil26; 5 October 2018, 20:28.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google